Toshkentda O‘zbekiston-Pokiston biznes-forumi bo‘lib o‘tdi
26-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharifning O‘zbekistonga rasmiy tashrifi doirasida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-Pokiston biznes forumida ishtirok etdi.
Pokiston Islom Respublikasi delegatsiyasi tarkibiga vazirlik va idoralar, moliya tashkilotlari, tarmoq uyushmalari rahbarlari hamda Al-Rafiq Enterprise, MG Khan Traders, Trans Industries, FWO, Pakistan Mobile Communications Limited – Jazz, Veevo Tech, All Pakistan Goods Transport Owners Association, TCS, CKA Shipping & Logistics Pakistan, Trans Fast Logistics, Nutro Group of Companies, Pharmaro Pakistan, Najeeb Fibers, Saimi Exports, AJ Associates, Ilsons kabi 100 dan ortiq yirik kompaniyalar rahbarlari kirdi.
Forumda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi huzuridagi Xorijiy investitsiyalarni jalb qilish agentligi direktori vazifasini bajaruvchi Mansurjon Rasulev, Pokistonning O‘zbekistondagi elchixonasining savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha maslahatchisi Ullah Ata, O‘zbekiston Respublikasi transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriev, Pokiston Milliy logistika korporatsiyasi bosh direktorining o‘rinbosari Nosir Ziyo, Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori o‘rinbosari Oybek Elmuratov, “Dalatek Plus” MChJ asoschisi Dildora Atajanova spiker sifatida ishtirok etdi.
So‘zga chiqqanlar forum ishtirokchilariga O‘zbekistonda xorijiy investorlar uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar, ularning huquq va manfaatlarini himoya qilish chora-tadbirlari, shuningdek, mamlakatimizning sanoat va investitsiyaviy salohiyati haqida ma’lumotlarni taqdim qildilar.
Transport va logistika, ko‘p tomonlama savdo, to‘qimachilik sanoati, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika va boshqa sohalarda sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekiston va Pokistonning eksportchilarga yirik mintaqaviy bozorlar va rivojlangan mamlakatlar bozorlariga chiqish imkonini beruvchi imtiyozli savdo rejimlariga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, biznes-forum doirasida Savdo-sanoat palatalari o‘rtasidagi hamkorlik, shuningdek, transport-logistika, charm mahsulotlari ishlab chiqarish kabi yo‘nalishlarda ikki tomonlama hujjatlar almashish marosimi bo‘lib o‘tdi.
B2B va B2G formatida tashkil etilgan muzokaralarda o‘zbekistonlik va pokistonlik ishbilarmonlar sarmoyaviy va savdo shartnomalarini amalga oshirish imkoniyatlarini muhokama qildilar, shuningdek, yangi aloqalarni o‘rnatishga muvaffaq bo‘ldilar.
Forum dasturi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif ishtirokidagi rasmiy dastur bilan davom etdi.

В Ташкенте прошёл узбекско-пакистанский бизнес-форум
26 февраля министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов принял участие в прошедшем в Ташкенте на полях официального визита Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Шахбаза Шарифа в Узбекистан Узбекско-Пакистанском бизнес-форуме.
Делегация Исламской Республики Пакистан была представлена руководителями министерств и ведомств, финансовых организаций, отраслевых объединений и главами более 100 крупных компаний, включая Al-Rafiq Enterprise, MG Khan Traders, Trans Industries, FWO, Pakistan Mobile Communications Limited – Jazz, Veevo Tech, All Pakistan Goods Transport Owners Association, TCS, CKA Shipping & Logistics Pakistan, Trans Fast Logistics, Nutro Group of Companies, Pharmaro Pakistan, Najeeb Fibers, Saimi Exports, AJ Associates, Ilsons.
Спикерами на Форуме выступили и.о. директора Агентства по привлечению иностранных инвестиций при Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Мансуржон Расулев, советник по торгово-экономическим вопросам посольства Пакистана в Узбекистане Уллы Ата, заместитель министра транспорта Республики Узбекистан Жасурбек Чориев, заместитель генерального директора Национальной логистической корпорации Пакистана Насир Зиё, заместитель директора Агентства по развитию фармацевтической отрасли Ойбек Эльмуратов, учредитель ООО «Далатэк Плюс» Дилдора Атаджанова.
В ходе выступлений участникам форума была представлена информация о благоприятных условиях, созданных для иностранных инвесторов в Узбекистане, мерах по защите их прав и интересов, а также о значительном промышленном и инвестиционном потенциале страны.
Особое внимание было уделено перспективам развития инвестиционного взаимодействия в сферах транспорта и логистики, многосторонней торговли, текстильной промышленности, сельском хозяйстве, фармацевтике и других сферах. Подчёркнуты уникальные возможности, которые открывают перед экспортёрами преференциальные торговые режимы Узбекистана и Пакистана, дающие выход на крупные региональные рынки и рынки развитых стран.
Кроме того, в рамках бизнес-форума состоялась церемония обмена двусторонними документами между Торгово-промышленными палатами, а также в сферах транспорта и логистики, производства кожевенной продукции.
В ходе организованных встреч в формате B2B и B2G, узбекские и пакистанские бизнесмены обсудили возможности реализации инвестиционных и торговых соглашений, а также пополнили деловые книжки новыми контактами.
Программа Форума продолжилась официальной частью с участием Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева и Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Шахбаза Шарифа.