Янги Ўзбекистонда сайлов тизимини такомиллаштириш демократиянинг муҳим талабидир
Дунёнинг сиёсий саҳнасида йилдан-йилга шаффоф, адолатли ва инклюзив сайловларга бўлган талаб ортиб бормоқда. Ушбу чақириқларни Ўзбекистон нафақат кузатмоқда, балки ўзининг сайлов манзарасини фаол равишда ўзгартирмоқда, янада жўшқин ва фаол демократияга замин яратмоқда.
Сайлов тизимининг ҳуқуқий асослари.
Мамлакатдаги сайловларнинг олий ҳуқуқий асоси бу Ўзбекистон Конституциясидир, у нафақат ҳуқуқий ҳужжат, балки демократик қадриятлар манифестидир.
Конституция ҳар бир фуқаронинг сайлов жараёнида иштирок этиш ҳуқуқини қатъий тасдиқлайди, ҳеч қандай асоссиз чекловлар ушбу асосий эркинликни бўғиб қўймаслигини таъминлайди. Хусусан, Конституциянинг 128-моддасида Ўзбекистон Республикасининг фуқаролари давлат ҳокимияти вакиллик органларига сайлаш ва сайланиш ҳуқуқига эга эканликлари, овоз бериш ҳуқуқи, ўз хоҳиш-иродасини билдириш тенглиги ва эркинлиги қонун билан кафолатланиши қатъий белгилаб қўйилган
Яна бир асосий ҳужжат 2019 йилда қабул қилинган Сайлов кодекси бўлиб, у Ўзбекистон демократик мафкурасининг ривожланиб бораётганидан далолат беради. Мазкур хужжат “Инсон манфаатлари — ҳар нарсадан устун!” деган ҳаётбахш демократик ғояни ўзида мужассам этган.
Унда инсон манфаатларининг устуворлиги, сайловчи ва номзодларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, адолатли ва эркин сайлов муҳитига йўл очиш алоҳида таъкидланган ва сайлов жароёнининг барча босқичлари тартибга солинган.
Сайлов тизимининг институционал асослари
Ўзбекистон ҳаётидаги муҳим сиёсий жараёнлар - Президент сайлови, Олий Мажлисга сайлов, Маҳаллий кенгашларга сайлов, референдумни ташкил этиш ва ўтказиш сайлов комиссиялари тизими томонидан амалга оширилади.
Сайлов комиссиялари тизимига Марказий сайлов комиссияси (МСК), ҳудудий сайлов комиссиялари, туман ва шаҳар сайлов комиссиялари, округ сайлов комиссиялари, участка сайлов комиссиялари киради.
МСК нафақат сайловлар ташкилотчиси, балки демократик жараённинг қўриқчиси ҳамдир. Унинг аъзолари ҳар бир сайловлар эркин ва адолатли бўлишини таъминлаш учун тинимсиз меҳнат қилади.
Сайлов тизимининг модернизацияси: тарихий сакраш
2023 йилда Ўзбекистон сайлов қонунчилигида катта ўзгаришлар юз берда. Бу мамлакат тарихидаги катта ижобий бурилиш нуқтаси десак муболаға бўлмайди.
Хусусан, 2023 йил 18 декабрь куни Сайлов кодекси ва еттита қонунга киритилган ўзгартириш ва қўшимчалар орқали мамлакатимизда парламент қуйи палатасини шакллантиришда аралаш сайлов тизими жорий этилди. Бу ўз навбатида, сайловларнинг мутлақо янги ижтимоий-сиёсий муҳитда ўтгазилишини англатади.
Аралаш сайлов тизими дегани, бу сайловнинг иккита, яъни мажоритар-пропорционал сайлов тизимларини уйғунлаштирган демократик сайлов усулини тушунсак бўлади.
Жорий йилнинг 27 октябрь санасида юртимизда бўлиб ўтган сайловларда илк бор Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатларининг 75 нафари бевосита мажоритар тизим асосида, яъни сайловчилар ўзлари мақбул номзодларга овоз бериш йўли билан, қолган 75 нафари эса пропорционал тизим – сиёсий партияларга берилган овоз асосида сайланди.
Хорижий мамлакатлар тажрибасига назар соладиган бўлсак, кўплаб мамлакатлар, шу жумладан Жанубий Корея, Бельгия, Венгрия, Германия ва бошқаларда аралаш сайлов тизими амал қилади.
Иккинчидан, аввалги сайловларда қонунан 50+1 ёки ундан юқори овоз олган номзод депутатликка сайланарди ва кучли рақобатчилар орасида номзодларнинг бу натижага эришиши қийин кечарди. Оқибатда, ўз-ўзидан иккинчи тур сайловларини ўтказишга тўғри келарди. Битта сайлов округидан энг юқори овоз олган икки номзод учун яна бир сайлов ташкил этиларди. Бу эса, ортиқча вақт, сарф-харажатга, сайловчиларнинг оворагарчилигига олиб келар эди.
Шундай ҳолатларга барҳам бериш учун бу йилги сайловларда “нисбий кўпчилик овози” принципи қўлланилди. Унинг мазмуни шундаки, битта ўрин учун курашаётган бир нечта номзоддан нисбатан энг кўп овоз олган номзод сайланган ҳисобланади.
Учинчидан, сайлов тизимига рақамли технологиялар жорий этиш масаласи янада кенгайтирилди. “E-Saylov” тизими ишга туширилди. Натижада мурожаатларни кўриб чиқиш ва жавоб қайтариш электрон шаклда оператив амалга оширилди.
Бу тизимда 130 мингдан ортиқ сайлов комиссиялари аъзолари тўғрисидаги маълумотлар, 30 мингдан ортиқ депутатликка номзодлар ва уларнинг дастурлари, 70 мингга яқин маҳаллий ва халқаро кузатувчиларга оид маълумотлар, 1200-1300 атрофида маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари ходимлари маълумотлари жойлаштирилди.
Тўртинчидан, ўтган сайловда сиёсий партиялар томонидан кўрсатилган депутатликка номзодларнинг камида 30 фоизини хотин қизлар ташкил этиши ҳақидаги норма мавжуд бўлган. Бу йилга сайловда эса, ҳар бир мандатли сайлов округлари, ҳам сиёсий партиялар тақдим этадиган номзодларнинг рўйхатининг камида 40 фоизини хотин-қизлар ташкил этди. Бунда рўйхатда ҳар бешта номзоднинг икки нафари хотин-қизлардан иборат бўлди.
Бешинчидан, янги таҳрирдаги Конституцияда Марказий сайлов комиссиясининг ҳуқуқий мақоми мустаҳкамланди. Унга кўра, Марказий сайлов комиссияси бутун бошли сайлов тизимига раҳбарлик қилиб, энди нафақат Қонунчилик палатаси сайловларига балки илк маротаба маҳаллий кенгашлар сайловларига ҳам масъул сифатида сайловларни ташкил этди.
Технологик тараққиёт: янги рақамли демократияни жорий этиш
Шиддат билан ривожланаётган бугунги кунда, сайлов тизимини такомиллаштириш ва демократик принципларни янада чуқурлаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратиш зарур.
XXI аср-ахборот асрида сайловларнинг сифати ва шаффофлигини оширишнинг асосий йўналишлари ахборот технологиялари билан узвий боғлиқ бўлиб қолмоқда.
Дунёдаги илғор давлатлар, жумладан, АҚШ, Британия, Ирландия, Швейцария ва Эстония каби мамлакатларда электрон овоз бериш амалиёти аллақачон жорий этилган. Улар тажрибасидан маълумки ахборот технологиялари сайлов жараёнларини тезлаштириш ва натижаларнинг аниқлигига эришишда муҳим восита сифатида хизмат қилмоқда.
Масалан, Эстонияда парламент ёки маҳаллий сайловларда Интернет орқали овоз бериш имконияти яратилган. Улар микрочипли ID-карталардан фойдаланган ҳолда махсус онлайн платформа орқали ўз овозларини беришади.
Шу нуқтаи назардан, миллий амалиётга онлайн овоз бериш механизмларини босқичма-босқич жорий этиб бориш лозим.
Шундай бўлса-да, бунинг натижасида катта масъулият ҳам келади. Онлайн овоз бериш тиризига ўтиш кибертаҳдидлардан ҳимояланиш заруратини келтириб чиқаради. Сайлов жараёнининг хавфсизлиги ва махфийлигини таъминлаш муҳим аҳамиятга эга, чунки ҳар қандай қоидабузарлик жамоатчиликнинг демократик тизимга бўлган ишончига путур етказиши мумкин.

Совершенствование избирательной системы - важное требование демократии в Новом Узбекистане
С каждым годом на политической арене мира растет спрос на прозрачные, справедливые и инклюзивные выборы. Узбекистан не только следит за этими скачками, но и активно меняет свою избирательную картину, закладывая основу для еще более динамичной и активной демократии.
Правовые основы избирательной системы.
Высшей правовой основой выборов в стране является Конституция Узбекистана, которая является не только правовым документом, но и манифестом демократических ценностей.
Конституция твердо закрепляет право каждого гражданина участвовать в избирательном процессе, обеспечивая, чтобы никакие необоснованные ограничения не ущемляли эту основную свободу. В частности, в статье 128 Конституции закреплено, что граждане Республики Узбекистан имеют право избирать и быть избранными в представительные органы государственной власти, право голоса, равенство и свобода волеизъявления гарантируются законом
Еще одним ключевым документом является Избирательный кодекс, принятый в 2019 году, который свидетельствует о развитии демократической идеологии Узбекистана. Этот документ воплощает в себе жизнеутверждающую демократическую идею "Интересы человека превыше всего!."
В ней особо подчеркивается приоритет интересов человека, защита прав избирателей и кандидатов, создание справедливой и свободной избирательной среды и регламентированы все этапы избирательного процесса.
Институциональные основы избирательной системы
Важные политические процессы в жизни Узбекистана - выборы Президента, выборы в Олий Мажлис, выборы в местные Кенгаши, организация и проведение референдума осуществляются избирательными комиссиями.
В систему избирательных комиссий входят Центральная избирательная комиссия (ЦИК), территориальные избирательные комиссии, районные и городские избирательные комиссии, окружные избирательные комиссии, участковые избирательные комиссии.
ЦИК является не только организатором выборов, но и хранителем демократического процесса. Ее члены будут неустанно работать над обеспечением свободы и справедливости выборов.
Модернизация избирательной системы: исторический скачок
В 2023 году в избирательном законодательстве Узбекистана произошли большие изменения. Не будет преувеличением сказать, что это большой положительный поворотный момент в истории страны.
В частности, 18 декабря 2023 года путем внесения изменений и дополнений в Избирательный кодекс и семь законов в нашей стране была внедрена смешанная избирательная система при формировании нижней палаты парламента. Это, в свою очередь, означает, что выборы пройдут в совершенно новой общественно-политической среде.
Под смешанной избирательной системой можно понимать демократический избирательный метод, сочетающий в себе две мажоритарно-пропорциональные избирательные системы.
На выборах, состоявшихся 27 октября текущего года в нашей стране, впервые 75 депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса избраны непосредственно по мажоритарной системе, то есть путем голосования избирателей за приемлемых кандидатов, а остальные 75 - по пропорциональной системе - за политические партии.
Если обратиться к опыту зарубежных стран, то во многих странах, в том числе в Южной Корее, Бельгии, Венгрии, Германии и других, действует смешанная избирательная система.
Во-вторых, на предыдущих выборах в депутаты избирались кандидаты, получившие по закону 50+1 и более голосов, и среди сильных конкурентов кандидатам было трудно добиться этого результата. В итоге, естественно, пришлось бы провести выборы второго тура. Для двух кандидатов, получивших наибольшее число голосов от одного избирательного округа, проводились очередные выборы. Это приводило к излишним затратам времени, хлопотам избирателей.
Для предотвращения подобных явлений на нынешних выборах был применен принцип "относительного большинства голосов." Его содержание заключается в том, что избранным считается кандидат, получивший наибольшее количество голосов от нескольких кандидатов, борющихся за одно место.
В-третьих, расширен вопрос внедрения цифровых технологий в избирательную систему. Запущена система "E-Saylov." В результате рассмотрение обращений и ответ на них были оперативно осуществлены в электронной форме.
В этой системе размещены данные о более чем 130 тысячах членов избирательных комиссий, более 30 тысячах кандидатов в депутаты и их программ, около 70 тысячах местных и международных наблюдателей, около 1200-1300 данных работников местных и зарубежных средств массовой информации.
В-четвертых, существовала норма, согласно которой на прошедших выборах женщины составляли не менее 30 процентов кандидатов в депутаты, выдвинутых политическими партиями. На выборах этого года женщины составили не менее 40 процентов списка кандидатов, выдвигаемых как каждым мандатным избирательным округом, так и политическими партиями. При этом две из каждых пяти кандидатов в списке были женщинами.
В-пятых, в новой редакции Конституции закреплен правовой статус Центральной избирательной комиссии. В соответствии с ним Центральная избирательная комиссия возглавила всю избирательную систему и впервые организовала выборы не только на выборах в Законодательную палату, но и в местные Кенгаши.
Технологический прогресс: внедрение новой цифровой демократии
В нынешнее стремительно развивающееся время особое внимание следует уделить вопросам совершенствования избирательной системы и дальнейшего углубления демократических принципов.
В XXI информационном веке основные направления повышения качества и прозрачности выборов неразрывно связаны с информационными технологиями.
В передовых странах мира, включая США, Великобританию, Ирландию, Швейцарию и Эстонию, уже внедрена практика электронного голосования. Из их опыта известно, что информационные технологии служат важным средством ускорения избирательного процесса и достижения точности результатов.
Например, в Эстонии есть возможность голосовать через Интернет на парламентских или местных выборах. Они подают свой голос через специальную онлайн-платформу с использованием ID-карт с микрочипами.
С этой точки зрения необходимо поэтапно внедрять в национальную практику механизмы онлайн-голосования.
Тем не менее, в результате этого возникает большая ответственность. Переход к онлайн-голосованию создает необходимость защиты от киберугроз. Обеспечение безопасности и конфиденциальности избирательного процесса имеет важное значение, поскольку любое нарушение может подорвать доверие общественности к демократической системе.