O‘zbekiston Prezidenti Chexiya Bosh vaziri bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Bok-u shahrida o‘tayotgan BMTning Iqlim bo‘yicha konferensiyasi doirasida Chexiya Respublikasi Bosh vaziri Petr Fiala bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston-Chexiya munosabatlarini yanada rivojlantirish va ustuvor yo‘nalishlarda amaliy hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Chexiya an’anaviy ravishda mamlakatimizning Yevropadagi muhim hamkori hisoblanadi. Keyingi yillarda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 2 barobar, qo‘shma korxona va loyihalar soni 3 barobar ko‘paydi.
Hukumatlararo komissiya ishini faollashtirish, tovar ayirboshlashni ko‘paytirish bo‘yicha "yo‘l xaritasi" va aniq loyihalardan iborat sanoat kooperatsiyasi dasturini ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi.

Президент Узбекистана обсудил с Премьер-министром Чехии вопросы наращивания практического сотрудничества
На полях климатической конференции ООН в городе Баку Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Премьер-министром Чехии Петром Фиалой.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-чешских отношений и углубления практического сотрудничества в приоритетных направлениях.
Чехия традиционно является важным европейским партнёром нашей страны. За последние годы объемы взаимного товарооборота увеличились в 2 раза, количество совместных предприятий и проектов – в 3 раза.
Подчеркнута необходимость активизации деятельности Межправкомиссии, разработки «дорожной карты» по наращиванию товарооборота и программы промышленной кооперации с конкретными проектами.