O‘zbekiston Prezidenti Vetnam bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish muhimligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozon shahrida bo‘lib o‘tayotgan BRIKS sammiti doirasida Vetnam Sotsialistik Respublikasi Bosh vaziri Fam Min Tin bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan Vetnam o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik va amaliy aloqalarni, ayniqsa savdo-iqtisodiyot va investitsiya sohalarida rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Hukumatlararo va idoralararo muloqotlarga tizimli tus berish zarurligi ta’kidlandi. Tomonlar kelgusi yil boshida Xanoy shahrida Savdo-iqtisodiy masalalar bo‘yicha qo‘shma komissiyaning navbatdagi yig‘ilishini, shuningdek, biznes forumi va sanoat ko‘rgazmasini o‘tkazishga kelishib oldilar.
Yangi loyihalarni ilgari surish maqsadida neft-kimyo, elektrotexnika, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalarda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish dasturini tayyorlash taklif etildi. Ishbilarmonlik va sayyohlik aloqalarini, shu jumladan vizasiz tartib joriy etish orqali kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Bo‘lajak oliy va yuqori darajadagi uchrashuvlar jadvali ko‘rib chiqildi. Bosh vazir Fam Min Tin O‘zbekiston Prezidentini rasmiy tashrif bilan Vetnamga kelishga taklif etdi.

Президент Узбекистана выступил за расширение практического партнерства с Вьетнамом
В рамках программы саммита БРИКС в городе Казани Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Премьер-министром Социалистической Республики Вьетнам Фам Минь Тинем.
Были рассмотрены вопросы развития узбекско-вьетнамского многопланового сотрудничества и практического взаимодействия, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Подчеркнута важность придания системного характера межправительственным и межведомственным контактам. Стороны выступили за проведение в начале следующего года очередного заседания Совместной комиссии по торгово-экономическим вопросам, а также бизнес-форума и промышленной выставки в городе Ханое.
Для продвижения новых проектов предложено подготовить программу развития промышленной кооперации в таких сферах, как нефтехимия, электротехническая, текстильная, аграрная и другие отрасли. Особое внимание уделено наращиванию деловых и туристических обменов, в том числе путем установления безвизового режима.
Рассмотрен график предстоящих контактов на высшем и высоком уровне. Премьер-министр Фам Минь Тинь пригласил Президента Узбекистана посетить Вьетнам с официальным визитом.