O‘zbekiston-Turkmaniston strategik sheriklik munosabatlari bundan buyon ham kengayib boradi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning taklifiga binoan 2022-yil 20-21-oktabr kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning taklifiga binoan rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatga keldi.
Ashxobod xalqaro aeroportida davlatimiz rahbarini Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari Botir Atdayev va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Qisqa suhbatdan so‘ng O‘zbekiston Prezidenti o‘zi uchun ajratilgan qarorgohga yo‘l oldi.
21-oktabr kuni Turkmaniston Prezidentining qarorgohi – “O‘g‘uzxon” saroy majmuasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentini rasmiy kutib olish marosimi bo‘ldi.
Oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi. Ikki mamlakatning davlat madhiyalari yangradi.
Shavkat Mirziyoyev va Serdar Berdimuhamedov birgalikda suratga tushdilar.
Marosimda rasmiy delegatsiyalar a’zolari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov tor doirada muzokara o‘tkazdilar.
Davlat rahbarlari qardosh xalqlarimiz o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilikka asoslangan ikki tomonlama munosabatlarni yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, energetika, transport-logistika, qishloq va suv xo‘jaligi sohalaridagi hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muzokaralarning asosiy mavzusi bo‘ldi.
Keyingi yillarda amaliy hamkorlikning barcha yo‘nalishlarida katta natijalar bo‘lgani ta’kidlandi. Oliy darajada erishilgan kelishuvlar “yo‘l xaritasi” asosida muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Ikki mamlakat hukumatlari, vazirlik va idoralari, hududlari o‘rtasida muntazam muloqotlar va sermahsul almashinuvlar olib borilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev va Serdar Berdimuhamedov ushbu uchrashuv O‘zbekiston bilan Turkmanistonning ko‘p qirrali strategik sherikligi rivojiga yangi sur’at bag‘ishlashiga ishonch bildirdilar.
Xalqaro va mintaqaviy kun tartibi yuzasidan batafsil fikr almashildi, jumladan, Markaziy Osiyoda hamkorlikni chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov ikki mamlakat delegatsiyalari ishtirokida kengaytirilgan tarkibda muzokara o‘tkazdilar.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi ko‘p qirrali va o‘zaro manfaatli hamkorlik barcha yo‘nalishlarda izchil kengayib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
- Ming yillar davomida o‘zbek va turkman xalqlari yonma-yon yashab, bir-biriga tayanch bo‘lib kelganlar, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Keyingi oylarda davlat rahbarlari oltinchi marta uchrashayotgani O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi o‘ziga xos munosabatlarning yorqin dalilidir.
Prezidentimiz Turkmaniston Milliy Kengashi Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov mamlakatlarimiz o‘rtasidagi jadal rivojlanib borayotgan bugungi hamkorlikning mustahkam poydevorini shakllantirishga ulkan hissa qo‘shganini qayd etdi.
Iqtisodiyot ikki tomonlama munosabatlarning yetakchi kuchi bo‘lib xizmat qilayotgani, mamlakatlarimizning ulkan salohiyatini ishga solish uchun ko‘proq harakat qilish zarurligi ta’kidlandi. Keyingi yillarda o‘zaro savdo jadal sur’atda oshib bormoqda.
O‘zbekiston-Turkmaniston Chegaraoldi savdo zonasi ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi aloqalarni yanada kengaytirish, hududlarda yangi ish o‘rinlari yaratishga xizmat qilishi qayd etildi. Bugun davlat rahbarlari ushbu zonaning qurilishini boshlab beradilar.
Tomonlar kooperatsiya loyihalarini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratdi. Sanoat, energetika, kimyo tarmog‘i va qishloq xo‘jaligi kabi ustuvor tarmoqlarda yangi loyihalarni shakllantirish va amalga oshirish borasidagi ishlarni kuchaytirishga kelishib olindi.
Transport sohasi - hamkorlikning strategik yo‘nalishlaridan biri. Davlat rahbarlari “Sharq - G‘arb” va “Shimol - Janub” yo‘nalishlarida, shu jumladan Turkmanboshi porti imkoniyatlaridan foydalangan holda transport yo‘laklarini faol rivojlantirishga ahdlashib oldilar.
Mamlakatlarimiz suv sohasida yuksak darajada hamkorlik qilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Toshkentda imzolangan Amudaryo bo‘yicha bitimni keng ko‘lamda amalga oshirmoqdalar.
Ustuvor yo‘nalishlar orasida – hududlararo aloqalarni yanada kengaytirish va madaniy-gumanitar hamkorlikni mustahkamlash. Prezidentlar fan, ta’lim, san’at, kino va turizm sohalaridagi almashinuvlarni faollashtirish zarurligini qayd etdilar.
Kelgusi yilda ikkala mamlakatda barcha viloyatlar ishtirokida Madaniyat va kino kunlari, yoshlar festivallari o‘tkaziladi.
Belgilangan maqsadlarga erishishda Strategik sheriklikni chuqurlashtirish to‘g‘risidagi deklaratsiyaning imzolanishi muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.
- Birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilikni mustahkamlashga, ikki mamlakatning ravnaqiga xizmat qilishiga ishonamiz, - dedi muzokaralar yakunida O‘zbekiston yetakchisi. * * * * *
Oliy darajadagi muzokaralar yakunida hujjatlarni imzolash va almashish marosimi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov Strategik sheriklikni chuqurlashtirish to‘g‘risidagi deklaratsiyani imzoladilar.
Bundan tashqari, ikki mamlakat hukumatlari, vazirlik va idoralari darajasida ko‘p qirrali O‘zbekiston-Turkmaniston hamkorligini kengaytirishga qaratilgan qator hujjatlar, shu jumladan:
- O‘zbekiston Respublikasi va Turkmaniston o‘rtasida siyosiy muloqot, parlamentlararo, savdo-iqtisodiy hamkorlik, madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirish bo‘yicha 2022-2024 yillarga mo‘ljallangan Amaliy harakatlar rejasi;
- Ikki tomonlama tashqi iqtisodiy munosabatlarni yanada rivojlantirish to‘g‘risida bitim;
- O‘zbekiston Respublikasi va Turkmaniston hududlarida savdo uylari faoliyatini tartibga solish to‘g‘risida bitim;
- Ilmiy-texnik hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha Amaliy chora-tadbirlar rejasi;
- Dori vositalari va tibbiyot buyumlarini ro‘yxatga olish to‘g‘risida bitim imzolandi.
Shuningdek, elektr eneregetikasi, bojxona ishi, veterinariya va chorvachilik, kinematografiya va boshqa yo‘nalishlar yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Oliy darajadagi muzokaralar yakunida ommaviy axborot vositalari vakillari uchun brifing o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov va u orqali qardosh turkman xalqiga samimiy mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirdi.
Turkmanistonda Serdar Berdimuhamedovning rahbarligida izchil amalga oshirilayotgan ichki va tashqi siyosat tufayli davlat va jamiyat hayotining barcha jabhalarida erishilayotgan katta yutuqlardan O‘zbekiston chin dildan xursand ekani ta’kidlandi.
Ushbu yangilanishlarning asoschisi Turkmaniston Milliy Kengashi Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov ekani alohida qayd etildi.
Mushtarak siyosiy iroda tufayli keyingi yillarda O‘zbekiston-Turkmaniston munosabatlariga mutlaqo yangi ruh bag‘ishlangani va ikki tomonlama hamkorlik strategik tus olgani ta’kidlandi.
Bugungi muzokaralar yakunida ham ikki tomonlama formatda, ham xalqaro maydonda yanada yaqindan hamkorlik qilishga qaratilgan Strategik sheriklikni chuqurlashtirish to‘g‘risidagi deklaratsiya imzolandi.
- Turkmaniston bilan sheriklikni yanada mustahkamlash – O‘zbekiston tashqi siyosatining o‘zgarmas ustuvor yo‘nalishi, - dedi davlatimiz rahbari.
Bo‘lib o‘tgan muzokaralar davomida mamlakatlarimizdagi ulkan salohiyatni qardosh xalqlarimiz manfaatlari yo‘lida ishga solishning keng imkoniyatlaridan foydalanish va samarali mexanizmlarni joriy qilishga alohida e’tibor qaratilgani ta’kidlandi.
Tomonlar savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada kengaytirishni O‘zbekiston-Turkmaniston sherikligining asosi sifatida belgilab oldilar.
Shuningdek, bugun zamonaviy infratuzilmaga ega Chegaraoldi savdo zonasi qurilishi boshlanadi.
- Bu tovar ayirboshlashning oshishi, biznes aloqalarining kengayishi, mamlakatlarimiz hududlarida yangi ish o‘rinlari yaratilishiga xizmat qiladi, - dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Bundan tashqari, sanoat, energetika, qishloq xo‘jaligi, transport va logistika sohalarida loyihalarni amalga oshirish orqali kooperatsiya aloqalarini faol rivojlantirishga kelishib olindi.
Suvdan foydalanish va atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiiy tusdagi favqulodda vaziyatlarning oldini olish va oqibatlarini bartaraf etish borasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi.
Markaziy Osiyodagi transchegaraviy daryolarning suv resurslaridan oqilona foydalanish uchun konstruktiv muloqotni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Parlamentlararo muloqot va xalq diplomatiyasini yanada kengaytirish, hududlararo aloqalarni rivojlantirish, madaniy-gumanitar hamkorlikni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratildi.
- Madaniy-gumanitar aloqalar qardosh xalqlarimiz o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlikning tamal toshi, asosi bo‘lib kelgan, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bundan tashqari, O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining o‘ttiz yilligini keng nishonlash maqsadida kelgusi yilda ikki tomonlama Madaniyat va kino kunlari, festivallar va boshqa tadbirlarni o‘tkazishga kelishib olindi.
Davlatlarimizning xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan pozitsiyalari mushtarak ekani qayd etildi.
BMT, YXHT, MDH, ShHT, TDT, OQXF va boshqa ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi faol hamkorlik davom ettiriladi.
- Biz Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining Maslahat uchrashuvi doirasidagi mintaqaviy hamkorlikni bundan buyon ham mustahkamlashga kelishib oldik, - dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Bundan tashqari, davlat rahbarlari Afg‘onistonda vaziyatni tez fursatda barqarorlashtirish va muhim infratuzilma loyihalarini ilgari surishga qaratilgan sa’y-harakatlarni kengaytirishga ahdlashib oldilar.
O‘z bayonotining yakunida Shavkat Mirziyoyev sermahsul muzokaralarning natijalari O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik har tomonlama mustahkamlanishiga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
Turkmanistonga rasmiy tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ushbu mamlakat Parlamentining yuqori palatasi raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan uchrashdi.
Davlatimiz rahbari Gurbanguli Berdimuhamedov tomonidan boshlangan keng ko‘lamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar kuchli Turkmanistonni barpo etish uchun mustahkam poydevor bo‘lganini alohida qayd etdi.
- Bugun qardosh Turkmaniston milliy birlikni va tarixiy-madaniy an’analarni saqlash asosida jadal rivojlanmoqda. Bu butun dunyoda o‘zining yuksak e’tirofiga sazovor bo‘ldi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Gurbanguli Berdimuhamedov birodar mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik munosabatlarini mustahkamlashga hamda ularni chuqur strategik sheriklik darajasiga olib chiqishga shaxsan hissa qo‘shgani alohida ta’kidlandi.
O‘zbekiston-Turkmaniston aloqalari o‘zaro hal bo‘lmagan masalalardan xoli davlatlararo sheriklikning haqiqiy namunasi ekani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Uchrashuvda ikki tomonlama, mintaqaviy va xalqaro hamkorlik masalalarining keng doirasi muhokama qilindi.
Parlamentlarimiz o‘rtasidagi muloqot xalqlarimizning yanada yaqinlashishida eng muhim omil ekani ta’kidlandi.
- Oliy darajada erishilgan kelishuvlarning bajarilishini monitoring qilish uchun parlamentlararo hamkorlik salohiyatidan bundan buyon ham samarali foydalanishimiz lozim, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Uchrashuv so‘ngida Gurbanguli Berdimuhamedov Shavkat Mirziyoyevga turkman xalqi alohida qadrlaydigan alabay zotli kuchuk sovg‘a qildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Ashxobod shahridagi “Halk hakydasy” (“Xalq xotirasi”) yodgorlik majmuasida bo‘ldi.
Bu majmua 1880-1881-yillardagi Go‘ktepa jangi, Ikkinchi jahon urushi va 1948-yildagi Ashxobod zilzilasiga bag‘ishlangan uch qismdan iborat. Markaziy monument ortida shu mudhish voqealar haqida hikoya qiluvchi muzey ham bor.
Davlatimiz rahbari o‘tganlar xotirasiga hurmat bajo keltirib, yodgorlik poyiga gul qo‘ydi. Muzey eksponatlari bilan tanishib, Faxriy mehmonlar kitobida dastxat yozib qoldirdi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmanistonga rasmiy tashrifi doirasida Mahtumquli nomidagi Turkmaniston davlat universitetiga tashrif buyurdi.
Yoshlar, san’at ustalari davlatimiz rahbarini tantanali kutib oldi.
Prezidentimizga ushbu universitetning Faxriy professori unvonini berish marosimi bo‘ldi. Universitet rektori Bayramgul Orazdurdiyeva va Turkmaniston Fanlar akademiyasi prezidenti Allaberdi Ashirov Shavkat Mirziyoyevga Faxriy professor libosi va tegishli unvon berilgani to‘g‘risidagi sertifikatni tantanali topshirdilar.
Uchrashuv ishtirokchilariga murojaatida mamlakatimiz yetakchisi ushbu unvon uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
O‘zbekiston Prezidenti ta’lim va tarbiya azal-azaldan davlatlar va xalqlar taraqqiyotini belgilab beruvchi, ularning qudratini yuksaltiruvchi kuch bo‘lib xizmat qilayotganini alohida ta’kidladi.
- Har qanday jamiyatning kelajagi bugungi yosh avlod naqadar bilimli va har tomonlama barkamol bo‘lib voyaga yetishiga bevosita bog‘liq. Aynan shuning uchun O‘zbekistonda, Turkmanistonda bo‘lgani kabi, ta’lim-tarbiya tizimida tub islohotlar amalga oshirilmoqda.
Bizning maqsadimiz – Yangi O‘zbekiston yoshlarini dunyoqarashi keng, kreativ fikrlaydigan, Vatan taqdiri uchun mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishga tayyor barkamol shaxslar sifatida voyaga yetkazish, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida xalqaro siyosat masalalariga to‘xtalib, vujudga kelayotgan yangi xatar va tahdidlarga o‘z vaqtida javob qaytarish uchun mintaqa mamlakatlarining sa’y-harakatlarini birlashtirish zarurligini ko‘rsatib o‘tdi.
- Vaziyatdan chiqishning birma-bir yo‘li – har bir davlat, har bir xalqning manfaatlarini hisobga olish va hurmat qilishga asoslangan konstruktiv muloqot, - dedi Prezidentimiz.
O‘zbekiston Turkmaniston bilan xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan samarali hamkorlik qilayotgani, BMT va boshqa tashkilotlar doirasida bir-birini faol qo‘llab-quvvatlab kelayotgani ta’kidlandi.
So‘zining yakunida Shavkat Mirziyoyev Mahtumquli nomidagi Turkmaniston davlat universiteti yuqori malakali kadrlarni tayyorlashning shonli an’analarini davom ettirishi, uning bitiruvchilari esa Turkmanistonni yanada rivojlantirishdek olijanob maqsadga sharaf bilan xizmat qilishlariga ishonch bildirdi.
Turkmaniston davlat universiteti mamlakatning birinchi va eng yirik universiteti. U 1931-yilda ochilgan Ashxobod pedagogik instituti negizida tashkil etilgan.
O‘zbekiston Prezidenti universitet hayotiga oid ko‘rgazmani ham ko‘zdan kechirdi.
Bu yerda faoliyat yuritayotgan 12 ta – matematika, fizika, kimyo, biologiya, geografiya, tarix, turkman va xorijiy tillar, axborot texnologiyalari va huquqshunoslik fakultetlarida 7 mingdan ziyod talaba tahsil olmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov hamrohligida Ashxobodda “Toshkent” bog‘ining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdi.
Bog‘ Turkmaniston poytaxtining Maxtumquli shohko‘chasida, gavjum maskanda joylashgan. Uch gektar maydonda landshaftli gulzorlar tashkil etilgan, Toshkentning diqqatga sazovor joylari nusxalari barpo etilgan.
Davlat rahbarlari bu yerda yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi. Ezgu niyatlar ifodasi sifatida boqqa daraxtlar ekdi.
O‘zbek va turkman milliy kuy-qo‘shiqlari ijro etildi. Prezidentlar shu yerda to‘yini nishonlayotgan yosh oilaga baxt-saodat tiladi.
Marosimda ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari, Ashxobod jamoatchiligi vakillari, yoshlar qatnashdi.
Ma’lumki, Turkmaniston Prezidentining O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida Toshkentda “Ashxobod” bog‘i ochilgan edi. Bu ikki bog‘ O‘zbekiston va Turkmaniston xalqlari o‘rtasidagi uzviy rishtalarning ifodasi bo‘ldi.
Shu yerda “Xorazm – Toshovuz” chegaraoldi savdo zonasining qurilishiga bag‘ishlangan marosim bo‘ldi.
Chegaraoldi savdo zonasi ikki mamlakatning chegaradosh hududida, “Shovot - Toshovuz” o‘tkazish punkti yonida qurilmoqda.
Bugun ushbu maskanni barpo etishni ishlarini davom ettirish va uning faoliyatini tartibga solish bo‘yicha bayonnoma ham imzolandi. Hududda savdo rastalari, omborxonalar, konteynerlar uchun maydonchalar va tadbirkorlar uchun ish joylaridan iborat zamonaviy infratuzilma yaratish rejalashtirilgan. Ushbu savdo hududi o‘zaro savdoning oshishiga, biznes aloqalarning faollashishiga xizmat qiladi.
Xorazm va Toshovuz viloyati oqsoqollari, mutasaddilar videoaloqa orqali barchani ushbu voqea bilan tabriklab, qurilishni boshlashga ruxsat so‘radi.
O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlari bu xayrli ishga oq fotiha berdi.
Ikki xalq do‘stligi va farovonligiga xizmat qiladigan yana ko‘plab qo‘shma loyihalar amalga oshirilishiga ishonch bildirildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkmanistonga rasmiy tashrifi samarali bo‘ldi. Davlatimiz rahbarini Ashxobod aeroportida Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov kuzatib qo‘ydi.
Ikki mamlakat o‘rtasida Strategik sheriklikni chuqurlashtirish to‘g‘risida deklaratsiya imzolandi. Shuningdek, hamkorlikning turli yo‘nalishlari bo‘yicha o‘ndan ortiq hujjat qabul qilindi.

At the invitation of the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev paid an official visit to this country on October 20-21, 2022.
At the invitation of the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Ashgabat on an official visit.
Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan Batyr Atdaev and other officials met the President of Uzbekistan at the Ashgabat International Airport.
After a brief conversation, the President of Uzbekistan left for the residence allotted to him.
On October 21, the official welcoming ceremony of the President of the Republic of Uzbekistan took place at the Oguzkhan Presidential Palace of Turkmenistan.
A guard of honor was lined up in honor of the Distinguished guest. The national anthems of the two countries were performed.
A joint photo session of Shavkat Mirziyoyev and Serdar Berdimuhamedov was held.
The members of official delegations attended at the ceremony.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov held talks in a contracted format.
The heads of state discussed issues of further deepening bilateral relations based on centuries-old friendship and good neighborliness between fraternal peoples.
The key themes of the talks were issues of further enhancing cooperation in politics, trade, economics, energy, transport and logistics, water, agriculture and other areas.
It was noted that in recent years a breakthrough has been achieved in all areas of practical interaction. Based on an action plan, the agreements reached during the talks at the highest level are being successfully implemented.
Regular contacts and fruitful exchanges between governments, ministries and agencies, as well as regions of the two countries, are taking place.
Shavkat Mirziyoyev and Serdar Berdimuhamedov expressed confidence that the current meeting would give a powerful new impetus to the development of a multifaceted strategic partnership between Uzbekistan and Turkmenistan.
A thorough exchange of views on the international and regional agenda also took place, including the issues of deepening cooperation in Central Asia.
The President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov held negotiations in an extended format with the participation of a diplomatic delegation of the two countries.
The President noted with great satisfaction the sustainable expansion and progress in all spheres of multifaceted and mutually beneficial Uzbek-Turkmen cooperation.
«The Uzbek and Turkmen peoples have lived side by side for a thousand years and have always supported each other», Shavkat Mirziyoyev has said.
This is the sixth time over the last months when the leaders of two states have met - it is a bright indicator of special relations between Uzbekistan and Turkmenistan.
The President of our country pointed out the great merit of the Chairman of Khalk Maslakhaty Milli Gengesh of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov in forming a solid foundation for the current rapidly developing Uzbek-Turkmen cooperation.
It has been emphasized that the economy is the engine of bilateral relations and it is necessary to make more efforts to use the enormous potential of our countries. Thus, in recent years, mutual trade has achieved high growth rates.
It has been noted that the Uzbek-Turkmen border trade zone, which is going to be launched at the initiative of the Presidents of the two countries, is expected to stimulate further consolidation of contacts among businesspeople, and to facilitate the creation of new jobs in the regions.
The leaders paid a particular attention to the development of cooperation projects. An agreement was reached on intensifying the formation and implementation of new projects in such priority sectors as industry, energy, chemical industry and agriculture.
Transport sphere is defined as one of the strategic directions of interaction. The Presidents agreed to actively develop East-West and North-South corridors, including using the facilities of Turkmenbashi port.
The level of interaction between the two countries in a water sector was noted with satisfaction. The sides jointly ensure full implementation of the Agreement on the Amudarya River signed in Tashkent.
Further enhancement of interregional ties and strengthening of cultural and humanitarian cooperation are among the priorities. The Presidents reaffirmed the need to intensify cooperation in science, education, art, cinema and tourism.
During the next year, there will be reciprocal Days of Culture and Cinema and youth festivals with the broad involvement of all regions of our countries.
The signing of a Declaration on deepening our strategic partnership will be an important factor in achieving our goals.
«We are confident that our joint efforts will consolidate friendship and good neighborliness, prosperity of the two countries», the President of Uzbekistan has stated concluding the negotiations.
Following the high-level talks, a signing ceremony and exchange of documents took place.
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov signed the Declaration on deepening the strategic partnership.
In addition, 13 documents were signed at the level of governments, ministries and departments of the two countries, providing for the expansion of multifaceted Uzbek - Turkmen cooperation, including:
- a practical action plan for 2022 - 2024 to intensify political dialogue, inter-parliamentary, trade and economic cooperation, cultural and humanitarian exchange between the Republic of Uzbekistan and Turkmenistan;
- an agreement on further development of bilateral foreign economic relations;
- an agreement on regulating the activities of trading houses on the territories of the Republic of Uzbekistan and Turkmenistan;
- an agreement on scientific and technical cooperation;
- a plan of practical measures to further expansion of cooperation in the field of agriculture;
- an agreement on the registration of medicines and medical devices.
The agreements on cooperation in electric power, customs, veterinary medicine and animal husbandry, cinematography and other areas have also been adopted.
Following the talks, a briefing was held for media representatives.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev expressed gratitude to the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov and all the fraternal Turkmen people for the traditionally warm hospitality.
It was noted that Uzbekistan is sincerely pleased with the success of Turkmenistan, achieved thanks to the consistently implemented domestic and foreign policy under the leadership of Serdar Berdimuhamedov.
It was emphasized that the founder of all these initiatives is the Chairman of the Halk Maslakhaty of the Milli Gengesh of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
It was noted that thanks to the common political will in recent years, it was possible to create a completely new atmosphere of Uzbekistan – Turkmenistan relations and give bilateral cooperation a strategic character.
Following the talks, the Declaration on Deepening Strategic Partnership was signed, which provides for closer cooperation both in the bilateral format and in the international arena.
“Further strengthening partnership with Turkmenistan is an invariable priority of Uzbekistan’s foreign policy”, the Head of the state emphasized.
It was noted that during the talks, special attention was paid to the use of wide opportunities and the introduction of effective mechanisms for realizing the great potential of both countries in the interests of the two fraternal peoples.
The parties indicated that the basis of a partnership between Uzbekistan and Turkmenistan is the further expansion of trade and economic ties.
Today, the construction of the Border Trade Zone with modern infrastructure will also be launched.
“This will help increase trade, expand business contacts, create new jobs in the regions of our countries”, the President of Uzbekistan said.
In addition, agreements were reached on the active development of cooperation through the implementation of projects in industry, energy, agriculture, transport and logistics.
Priority areas of interaction in water use and environmental protection, prevention and elimination of consequences of emergencies were outlined.
The importance of continuing a constructive dialogue on the rational use of water resources of the transboundary rivers of Central Asia was emphasized.
The main attention during the talks was paid to the further expansion of inter-parliamentary dialogue and people’s diplomacy, the development of interregional ties, and the strengthening of cultural and humanitarian interaction.
“Cultural and humanitarian exchanges have always been the cornerstone, the basis of the centuries-old friendship of our fraternal peoples”, Shavkat Mirziyoyev emphasized.
To widely celebrate the upcoming 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and Turkmenistan, the parties agreed to hold mutual Culture and Cinema Days, festivals and other events next year.
The President of Uzbekistan confirmed the commonality of the positions of the two states on the current issues of international and regional politics.
Active interaction will continue within the framework of the UN, OSCE, CIS, SCO, OTS, IFAS, and other multilateral structures.
“We agreed to further strengthen regional interaction within the framework of the Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia”, the Leader of Uzbekistan noted.
In addition, the presidents of the two countries agreed to step up efforts aimed at the speedy stabilization of the situation and the promotion of important infrastructure projects in Afghanistan.
Shavkat Mirziyoyev expressed confidence that the results of fruitful talks would contribute to the comprehensive strengthening of friendship, good neighborliness, and strategic partnership between Uzbekistan and Turkmenistan.
As part of an official visit to Turkmenistan, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Chairman of the Halk Maslakhaty of the Milli Gengesh of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
The President of Uzbekistan has emphasized that the large-scale socio-economic reforms initiated by Gurbanguly Berdimuhamedov have created a solid foundation for building a strong Turkmenistan.
«Today, fraternal Turkmenistan is developing dynamically based on preserving national unity and historical-cultural traditions. This was highly appreciated all over the world», Shavkat Mirziyoyev stressed.
Gurbanguly Berdimuhamedov’s contribution to strengthening friendship and good neighborliness between the two fraternal countries and peoples, as well as bringing them to the level of in-depth strategic partnership, was noted.
The sides noted with satisfaction that relations between Uzbekistan and Turkmenistan are truly an example of an interstate partnership in which there are no unresolved issues.
A wide range of issues of bilateral cooperation and interaction on regional and international platforms were discussed in detail at the meeting.
It is noted that the inter-parliamentary dialogue is becoming the most important factor in the further rapprochement of the two peoples.
«We must continue to effectively use the potential of inter-parliamentary interaction to monitor the implementation of agreements at the highest level», Shavkat Mirziyoyev noted.
Following the meeting, Shavkat Mirziyoyev and Gurbanguly Berdimuhamedov exchanged sincere wishes of peace and prosperity to the two fraternal peoples.
President Shavkat Mirziyoyev visited the «Halk Hakydasy» (‘People’s Memory’) Memorial Complex in the city of Ashgabat.
The complex consists of three parts dedicated to the victims of the Geoktepe battle of 1880-1881, World War II and the Ashgabat earthquake of 1948. There is a museum behind the central monument that tells about these tragic events.
The President of Uzbekistan paid tribute to the fallen and laid flowers at the memorial. Thereupon, Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the exhibits of the museum and left a record in the Book of Honored Guests.
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the Turkmen State University named after Magtymguly as part of his official visit to Turkmenistan.
Youth, masters of art solemnly welcomed the President of Uzbekistan.
The ceremony of awarding the title of Honorary Professor of the University to the President of Uzbekistan took place. Rector of the University Bayramgul Orazdurdiyeva and President of the Academy of Sciences of Turkmenistan Allaberdy Ashirov solemnly presented Shavkat Mirziyoyev with the gown of Honorary Professor and a certificate of conferring the corresponding title.
Addressing the participants of the meeting, the Leader of Uzbekistan expressed sincere gratitude for such an honorary title.
The President of Uzbekistan emphasized that the issues of education and upbringing have always, since ancient times, served as the cornerstone of development, a force that increases the power of states and peoples.
“The future of any society directly depends on how educated and comprehensively developed today’s young generation is. That is why in Uzbekistan, as well as in Turkmenistan, fundamental reforms are being carried out in the system of education and upbringing.
Our goal is educating harmoniously developed personalities in New Uzbekistan with a broad outlook and creative thinking, ready to take responsibility for the fate of the Motherland”, Shavkat Mirziyoyev said.
The President of Uzbekistan in his speech focused on issues of international politics, drawing attention to the need for uniting the efforts of the countries of the region to respond promptly to emerging new challenges and threats.
“There is only one way out of the situation – a constructive dialogue based on taking into account and respecting the interests of each state, each people”, the President of Uzbekistan emphasized.
It was noted that Uzbekistan effectively interacts with Turkmenistan on current issues of the international agenda, actively supporting each other within the framework of the UN and other organizations.
Following his speech, Shavkat Mirziyoyev expressed confidence that the Turkmen State University named after Magtymguly would multiply the glorious traditions of training highly qualified personnel, and the graduates of the university would honorably serve the noble cause of further development of Turkmenistan.
The Turkmen State University named after Magtymguly is the oldest and largest university in the country. It was created under Ashgabat Pedagogical Institute, which opened in 1931.
The President of Uzbekistan got acquainted with the exhibition about the activities of the university.
The university has 12 faculties: mathematics, physics, chemistry, biology, geography, history, Turkmen and foreign languages, information technology, and jurisprudence. More than 7 thousand students study at the university.
The official visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Turkmenistan was fruitful. The President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov saw off the President of Uzbekistan at the Ashgabat Airport.
A Declaration on Deepening the Strategic Partnership and more than 10 documents on various areas of cooperation between the two countries were signed.
Important events of the visit were the awarding of the title of Honorary Professor of the Turkmen State University to the President of Uzbekistan, the opening of the Tashkent Park in the city of Ashgabat, as well as the launch of the construction of the Khorezm – Dashoguz Border Trade Zone.