Таълим ва тарбия — миллий тараққиётимиз асоси
Миллий истиқлолимиз йўлида жон фидо қилган жадидчилик мактаби асосчиларидан бири Абдурауф Фитрат ўзи ташкил этган “Тонг” журналига “Мия ўзгармагунча бошқа ўзгаришлар негиз тутмас” шиорини танлаган экан. Абдулла Авлоний бобомиз эса: “Тарбия биз учун ё ҳаёт ва – ё мамот, ё нажот – ё ҳалокат, ё саодат – ё фалокат масаласидр”, деганди.
Бундай ёндашувлар ҳар қандай замон ва маконда ҳам тарбия масаласига долзарб вазифалардан бири сифатида қаралганини кўрсатади.
Агар кейинги йилларда Ўзбекистонда амалга оширилган ислоҳотлар чуқурроқ таҳлил этилса, таълим, айниқса, бирламчи тарбия ўчоғи саналган мактабгача таълим тизимини ривожлантиришга давлат сиёсати даражасида эътибор қаратилгани яққол кўзга ташланади. Бу Ўзбекистонда ҳам таълим-тарбия ҳаёт-мамот масаласига айланганидан далолат, албатта.
Ўз фаолиятининг дастлабки кунлариданоқ “Инсон ўзгарса, жамият ўзгаради” шиорига амал қилаётган партиямиз дастурида ушбу масала бош йўналиш сифатида танлаб олинган. Шунинг учун Сайловолди дастуримда бола туғилганидан то мактабни тугаллагунгача бўлган даврни ўз ичига олган тарбия ва таълим давлат дастурини ишлаб чиқиш ҳамда “оила – боғча – мактаб” тизимини йўлга қўйишга доир таклиф ва ташаббусларни илгари сурдим. Бунда оилада соғлом фарзандни дунёга келтириш ва тарбияни тўғри ташкил этиш учун 18 ёшгача фарзандлари бўлган ота-оналарни қўллабқувватлаб, уларга алоҳида мақом ва масъулият юклатилишини ҳам таклиф қиляпман.
Шу ўринда боғчаларнинг давлат томонидан молиялаштирилиши ва боғча давридаги охирги йилнинг мажбурий бўлиши ҳам ниҳоятда муҳим эканини айтиш жоиз.
Биз педагогларнинг ойлик маошларини қўллаб-қувватлаш масаласига ҳам партиямизнинг мақсад ва вазифаларидан келиб чиққан ҳолда ёндашдик. Яъни, бизнингча, соҳада педагог деган юксак номга муносиб бўлган одамларгина ишлаши керак. Бунинг учун, энг аввало, соҳага кадрлар тайёрлаб берадиган ОТМга алоҳида аҳамият берамиз.
Тан олайлик, узоқ йиллар мобайнида тарбиячи, педагог ва ўқитувчиларга зарур шароитлар бўлмади. Йиллар давомида йўл қўйилган ана шундай хатолар тарбия ва таълимнинг абгор ҳолатга тушиб қолишига олиб келди.
Ўғил-қизимиз ёхуд набираларимизга тарбия бераётган, Навоий ва Фузулийдан ғазаллар ўқишни ўргатаётган муаллимга эса керакли муносабат бўлмади. Минг шукрки, кейинги йилларда ана шу хатолар тан олина бошланди ва соҳага бўлган муносабат давлат даражасида ўзгарди.
Партиямизнинг мақсад ва илгари сураётган ғоясидан келиб чиқиб, Сайлов олди дастуримда ана шу масалаларга устуворлик берилди. Эзгу ниятимиз мактабларда бошқарув, ўқитувчига муносабат ва таълим-тарбия ишларини ташкил этишни тубдан ўзгартириш, ўқитувчиларга ўз мутахассислигидан ташқари бошқа фанлардан дарс бериш тартибини ҳам бекор қилишдир.
Токи ўқитувчи ўз ишини завқ билан, севиб бажарсин, оғир меҳнати ҳар томонлама қадр топаётганини ҳис қилсин. Дарс мавзуси бўйича дунёда бир соат аввал қандай янгиликлар юз берган бўлса, шуни ҳам биладиган даражада фаол бўлсин. Бунинг учун эса мактаб маъмурияти ўқитувчига замонавий воситалар ва шинам муҳит яратиб бериш ҳақида ўйлаши керак. Ўқитувчи дарсини бериб бўлдими, хоҳласа кутубхонага, хоҳласа уйига кетсин. Қаер унинг учун қулай бўлса, ўша ерда оиласи, иши, ўқувчилари ҳақида ўйласин, ўтган дарслари учун ҳисобот тўлдириш ҳақида эмас!
Шу ўринда бир масала: умумтаълим мактабларида янги жорий қилинган “Тарбия” фанини кўпинча география, математика ёки тарих фани ўқитувчилари ўтмоқда. Ваҳоланки, бу фанни педагогика, психология, физиология, диний ва умуминсоний қадриятларни мукаммал ўзлаштирган тарбиячилар ўтиши керак. Шу сабабли педагогика олийгоҳларида 2 тоифада, яъни бошланғич (0-7 ёш) ва ўсмирлик (8-18 ёш) даври тарбиячиси ихтисосликлари бўйича мутахассислар тайёрланишини энг муҳим вазифалардан деб ҳисоблаймиз.
Олий таълим қамрови 9 фоиздан 28 фоизга кўтарилди. ОТМлар сони кўпайди. Аммо тизимдаги муаммолар таҳлили туб ислоҳотлар ўтказиш лозимлигини кўрсатяпти. Шунинг учун ҳам дастуримизда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигини тугатиш ва унинг ўрнига Президент ҳузуридаги ректорлар кенгашини тузиш таклиф этиляпти.
Таъкидлаш лозимки, ўқувчи мактабдаёқ мактабдан кейинги ҳаётига тайёрланиши керак. 6-синфдан бошлаб ўқувчиларнинг илмга лаёқати борлари билан алоҳида, тадбиркорликка лаё қати борлари билан алоҳида дастурлар асосида иш олиб бориш бугунги куннинг энг муҳим талабидир. Яъни, бу жараёнда ота-онанинг “орзу-ҳаваслари” бола тақдирини ҳал қилувчи омилга айланмаслиги керак. “Ўқиб одам бўлармидинг!”, деган қараш ҳам, “Мен ўқимадим, болам ўқисин”, деган қараш ҳам ўқувчининг таснифланишига таъсир кўрсатмаслигига эришишимиз лозим. Қолаверса, ниҳоят биз ҳам фақат олий маълумот – фаровонлик гарови, деган қарашдан воз кечишимиз керак. Масалан, Хитойда мактаб битирувчиларининг 30-35 фоизи олий маълумот олиш учун ҳаракат қилса, қолган болалар ўзларини тадбиркорликка ураркан.
Буларнинг барчаси педагоглар, ўқитувчилар зиммасига жуда катта масъулият юклайди. Албатта, бу жараёнда ўқитувчиларга рағбат керак. Шунинг учун ҳам иш ҳақларини камера кузатувлари асосида ҳисобланадиган рейтинг балларига мувофиқ белгиланишини таклиф қиляпмиз. Ана шундай ўзгаришларни амалга оширсак, биз шаклан эмас, мазмунан замонавий мактабга эга бўламиз.
Бир сўз билан айтганда, мактабда ўқитувчиларнинг янги авлодини яратиш, олийгоҳларда ўз соҳасининг етук мутахассислари дарс беришини таъминлашни энг устувор вазифа ҳисоблаймиз.
Таълим ва тарбия ҳақида гап кетганда, олий таълим тизимидаги бугунги ҳолатга муносабат билдирмаслик мумкин эмас.
Таъкидлаш лозим, кейинги йилларда тизим жуда катта ўзгаришларни бошидан кечирди. Хусусан, олий таълим қамрови 9 фоиздан 28 фоизга кўтарилди. ОТМлар сони кўпайди. Аммо тизимдаги муаммолар таҳлили туб ислоҳотлар ўтказиш лозимлигини кўрсат япти. Шунинг учун ҳам дастуримизда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигини тугатиш ва унинг ўрнига Президент ҳузурида ректорлар кенгашини тузиш таклиф этиляпти. Бу ушбу тизим давлат тасарруфидан чиқарилади, деганидир.
Айрим юртдошларимиз балки бу таклифга эътироз билдиришар, аммо бугун дунёда бўлганидек, Ўзбекистонда ҳам кириш осон, аммо ўқиш қийин бўлган таълим тизимига ўтилиши керак. Бусиз кутилган даражага эришиб бўлмайди.
XXI асрда глобаллашув жараёнларини бошидан кечираётган дунёнинг бирламчи муаммосига айланган маънавий таназзул инсониятнинг маънавият ва тарбия борасидаги хатолари натижаси, дея эътироф этилмоқда.
Бугунга келиб энг ривожланган ва энг демократик давлатларда ҳам “бой берилган авлод” муаммоси кун тартибидан тушмай қолди, бу эса оила, боғча ва мактабда тарбия иккинчи даражали масалага айлангани билан боғланяпти.
Тан олайлик, узоқ йиллар мобайнида тарбиячи, педагог ва ўқитувчиларга зарур шароитлар бўлмади. Йиллар давомида йўл қўйилган ана шундай хатолар тарбия ва таълимнинг абгор ҳолатган тушиб қолишга олиб келди. Ўғил-қизимиз ёхуд набираларимизга тарбия бераётган, Навоий ва Фузулийдан ғазаллар ўқишни ўргатаётган муаллимга эса керакли муносабат бўлмади. Минг шукрки, кейинги йилларди ана шу хатолар тан олина бошланди ва соҳага бўлган муносабат давлат даражасида ўзгарди.
Тўғри, бир қатор давлатлардаги эркин ҳаёт билан Шарқ жамияти ахлоқи, турмуш тарзида осмон билан ерча фарқ бор. Аммо кўҳна қитъанинг баъзи давлатларида яна азалий қадриятларга қайтилаётгани тарбия ҳар қандай масаладан юқори қўйила бошланганидан дарак беради. Ана шуларни эътиборга олган ҳолда тарбия ва таълим масаласини энг устувор масала сифатида танлаб олдим.
Дастуримга ҳатто миллионлаб юртдошларимизга, уларнинг онгига тўғридан-тўғри тасир этиб, дунёқарашларини ўзгартиришга қодир бўлган миллий киноиндустрияни ислоҳ қилиш масаласигача киритилган.
Агар жорий йил 24 октябрида бўладиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида менга овоз берсангиз, барча замонларда ҳаёт-мамот масаласи саналган тарбия ва таълим, маънавият ва маърифат билан боғлиқ вазифаларни тўла бажаришга ваъда бераман.

Воспитание и образование – основа национального прогресса
Основные направления партийной предвыборной программы и статья кандидата в Президенты Республики Узбекистан от Демократической партии «Миллий тикланиш» Алишера Кодирова.
Основные направления предвыборной программы Алишера Келдиевича Кодирова в сфере воспитания и образования:
принятие государственной программы «Новое поколение». В ее рамках реализовать единую систему «семья - детский сад - школа»;
для формирования в семье здоровой атмосферы и правильной организации процесса воспитания - поддерживать родителей, имеющих детей до 18 лет, дать им особый статус, возложив на них ответственность за воспитание достойных членов общества;
кардинальное изменение управления в школах, отношения к учителям и организации воспитательной работы. Упразднение практики возложения на учителей преподавания других предметов;
реорганизация инспекции образования. Глубокие изменения полномочий и условий ее работы: инспекция будет выступать наблюдателем в воспитательном и образовательном процессах, а также систематически отчитываться перед Олий Мажлисом;
упразднение Министерства высшего и среднего специального образования и создание совета ректоров при Президенте Республики Узбекистан. Переход высших учебных заведений на самоуправление;
реформирование национальной киноиндустрии, которая оказывает непосредственное влияние на миллионы соотечественников, на их умы, духовный мир, отношение к жизни, мировоззрение.
Один из основоположников джадидской школы Абдурауф Абдурахим угли Фитрат, который целиком посвятил себя идее национальной независимости, для созданного им журнала «Тонг» выбрал девиз «Пока не изменится мышление, другие изменения не произойдут».
Его соратник Абдулла Авлони считал, что образование и воспитание являются для нас вопросом жизни и смерти, спасения и гибели, счастья и трагедии. Говоря иначе, проблемы воспитания во все времена рассматривались в качестве ключевой задачи.
Если глубже проанализировать осуществленные в Узбекистане реформы, становится ясно, что развитие образования, особенно на этапе дошкольного, где закладывается фундамент формирования личности, обозначено в качестве приоритета государственной политики. Это наглядно подтверждает тот факт, что и в Узбекистане вопрос воспитания и образования рассматривается как инвестиции в будущее.
С первых дней основания нашей партии в ее программе этот вопрос был обозначен как главное направление деятельности, так как мы придерживаемся девиза «Если изменится человек, изменится общество». Поэтому в своей предвыборной программе я выдвигаю предложения и инициативы, касающиеся разработки государственной программы воспитания и образования, охватывающей период с рождения ребенка до окончания школы, налаживания системы «семья - детский сад - школа». Для формирования в семье здоровой атмосферы и правильной организации процесса воспитания предлагаю поддерживать родителей, имеющих детей до 18 лет, дать им особый статус, возложив на них ответственность за воспитание достойных членов общества.
В этой связи необходимо отметить важность государственного финансирования детских садов, накануне школы сделать годичное пребывание в детском саду для ребенка обязательным.
Исходя из партийных целей и задач предлагаем дальнейшее стимулирование педагогов. По нашему мнению, в сфере должны работать только люди, достойные почетного звания учитель. Поэтому мы в первую очередь акцентируем внимание на вузах, призванных готовить кадры для этой сферы.
Признаем, что долгое время не были созданы необходимые условия для воспитателей, педагогов и учителей. Это упущение за многие годы привело к упадку воспитательного процесса по всей вертикали.
Учитель, который обучал наших дочерей и сыновей, внуков, который прививал любовь к газелям Навои и Физули, не находил должного внимания к себе. Большое благо, что в последние годы эти недостатки начали признаваться, и отношение к представителям сферы коренным образом изменилось.
Исходя из цели и выдвигаемой партией идеи именно этим вопросам мы уделили приоритетное внимание. Наша благородная миссия – кардинально изменить систему менеджмента в образовании, отношение к педагогам и процессу организации учебно-воспитательной работы в школах. Также мы предлагаем отменить порочную практику преподавания учителями предметов, которые не относятся к их специальности.
Это позволит педагогу полностью посвятить себя главной работе, он сможет почувствовать, что его тяжелый труд высоко ценится как в материальном, так и в социальном плане. Он обязан, что называется, держать руку на пульсе времени, быть в курсе мировых новостей в той области, которую преподает школьникам. Настоящий учитель должен находиться в активном поиске. Для этого администрация школы обязана создать педагогам режим наибольшего благоприятствования: современные средства ИКТ, удобные кабинеты, продвинутые образовательные программы. Пусть учитель, проведя урок, сам решает, как проводить свободное от занятий время. Администрация не вправе навязывать ему общественные поручения. Он не обязан заполнять кипы отчетов по проведенным урокам.
Может ли быть допустимым, чтобы внедренный в общеобразовательных школах новый предмет «Воспитание» зачастую велся учителями географии, математики или истории? Эту дисциплину должны преподавать истинные энтузиасты, в совершенстве овладевшие педагогикой, психологией, физиологией, религиозными и общечеловеческими ценностями. Для решения важной задачи необходимо подготовку кадров в педагогических вузах разделить на две категории: педагог начального периода (0-7 лет) и подросткового периода (8-18 лет).
Достаточно серьезна тема профориентации: уже со школьной скамьи дети должны готовиться к жизни, осознанно выбирать будущее. Главным требованием сегодняшнего дня является ведение работы с учащимися, способными к наукам и склонными к предпринимательской деятельности, по отдельным программам. И такие суждения, как «Ученым ты все равно не станешь!», «Я не учился, пусть хоть мой ребенок учится», не должны влиять на школьников. Следует отказаться от укоренившегося в обществе мнения, что только высшее образование является гарантом благополучия. Например, в Китае всего 30-35 процентов выпускников стремятся получить высшее образование, большая часть пробует себя в предпринимательской деятельности.
Все это возлагает ответственность на педагогов, учителей. Естественно, их необходимо поощрять. Потому мы предлагаем, чтобы заработная плата определялась в соответствии с рейтинговыми баллами, выставляемыми на основе мониторинга, осуществляемого в том числе при помощи ИКТ. Если мы реализуем выдвинутые партией предложения, у нас будет современная не по форме, а по содержанию школа.
Словом, своей приоритетной задачей мы считаем формирование нового поколения учителей в школе, обеспечение вузов истинными профессионалами. Говоря об образовании и воспитании, нельзя не высказать свою позицию о нынешнем состоянии высшего образования.
В предыдущие годы система претерпела очень большие изменения. В частности, охват высшим образованием вырос с 9 до 28 процентов. Количество вузов существенно увеличилось. Но анализ проблем в системе показывает, что необходимы радикальные реформы. Поэтому в нашей программе предлагается упразднить профильное министерство и вместо него создать совет ректоров при Президенте. Это означает, что данная система будет выведена из ведомства государства.
Некоторые из наших соотечественников могут возразить этой инициативе. Но, как и во всем современном мире, Узбекистану пора переходить к системе, где поступить в вуз легко, а учиться сложно. Без такого подхода ожидаемого кадрового уровня не достичь.
Мы должны признать, что к XXI веку духовный упадок, ставший главной проблемой мира, переживающего процессы глобализации, признается результатом человеческих ошибок в духовности и воспитании.
Сегодня даже в самых развитых и демократических государствах с повестки дня не снимается проблема «упущенного поколения». Это связано с тем, что воспитание в семье, детском саду и школе стало второстепенным вопросом.
Существует огромная разница между свободным образом жизни, культивируемым в ряде развитых государств, и сообществом, воспитанным на традициях и морали Востока. Но тот факт, что в некоторых странах Старого света снова наблюдается возврат к извечным ценностям, означает, что образование начинает ставиться на высшую общественную ступень. Принимая это во внимание, я выбрал вопросы воспитания и образования в качестве наиболее приоритетных.
В мою программу включен вопрос реформирования национальной киноиндустрии, которая оказывает непосредственное влияние на миллионы соотечественников, на их умы, духовный мир, отношение к жизни, мировоззрение.
Если вы проголосуете за меня на выборах Президента Республики Узбекистан, которые состоятся 24 октября, обещаю выполнить в полной мере задачи, связанные с образованием и воспитанием, духовностью и просвещением, которые являются вопросом жизни и смерти во все времена.