Президентимиз “President Tech Award”да ғолиб бўлган лойиҳалар тақдимоти билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев 24 февраль куни Кўксарой қароргоҳида бўлиб ўтган ёшлар билан мулоқот доирасида “Рақамли технологиялар йўналишида энг яхши стартап” – “President Tech Award” лойиҳаси ғолибларининг тақдимоти билан танишди.
Мазкур танлов Дастурий маҳсулотлар ва ахборот технологиялари технологик парки дирекцияси томонидан Рақамли технологиялар вазирлиги кўмагида 2023 йилдан бошлаб ўтказиб келинмоқда. Унинг умумий мукофот жамғармаси 1 миллион долларни ташкил этади.
Танловда сунъий интеллект, ижтимоий технологиялар, MicroSaaS ва AdTech, молиявий технологиялар ва тадбиркорлик, ўйин дастурлари ҳамда махсус йўналиш – хакатон бўйича энг намунали лойиҳалар танлаб олинади.
Илк ташкил этилган танловда тўрт мингдан зиёд иштирокчи қатнашган бўлса, 2025 йилга келиб, иштирокчиларнинг сони олти мингга яқинлашди. Жамоаларнинг сони эса 444 тадан 862 тага етди.
Давлатимиз раҳбарига танлов ғолиблари ўзларининг стартап лойиҳалари, уларнинг афзалликлари ва амалий самараси хусусида сўзлаб берди.
– Биз кичик стартаплар катта-катта лойиҳаларга, даромадли бизнесга айланиши учун зарур шароитларни яратиб беришга тайёрмиз. Бунинг учун ҳар бир стартапчи билан мулоқот қилиш, унга керакли ёрдамни кўрсатиш лозим, – деди Президент.
Ёшларнинг қизиқишларини қўллаб-қувватлаш орқали келажак касбларига замин яратилаётгани, дунё давлатлари ҳам ёшларнинг стартап лойиҳаларига алоҳида қизиқиш билдираётгани таъкидланди.
Президентимиз стартап лойиҳаларни қўллаб-қувватлашга маблағлар янада кўпайтирилишини айтиб, ёшлар ўзларининг янгича қарашлари ва ғоялари билан яна қайси соҳа ва йўналишларда изланиши кераклиги юзасидан тавсияларини берди.

В рамках диалога с молодежью, состоявшегося 24 февраля в резиденции «Куксарой», Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией победителей проекта «Лучший стартап в области цифровых технологий» – «President Tech Award».
Конкурс «Лучший стартап в области цифровых технологий» проводится дирекцией Технологического парка программных продуктов и информационных технологий при поддержке Министерства цифровых технологий с 2023 года. Общий призовой фонд составляет 1 миллион долларов.
В конкурсе отбираются наиболее выдающиеся проекты в области искусственного интеллекта, социальных технологий, MicroSaaS и AdTech, финансовых технологий и предпринимательства, игровых программ, а также по специальному направлению – хакатон.
Если в первом соревновании приняли участие более четырех тысяч человек, то к 2025 году их число достигло шести тысяч. Количество команд увеличилось с 444 до 862.
Победители конкурса рассказали главе нашего государства о своих стартап-проектах, их преимуществах и практическом применении.
– Мы готовы создать необходимые условия для того, чтобы небольшие стартапы выросли в крупные проекты и прибыльный бизнес. Для этого необходимо наладить диалог с каждым стартапером и оказать ему необходимую помощь, – сказал Президент.
Подчеркивалось, что за счет поддержки интересов молодежи закладывается фундамент для профессий будущего, особый интерес к стартап-проектам наших юношей и девушек проявляют и зарубежные страны.
Отметив, что финансирование поддержки стартапов будет увеличено, Президент дал свои рекомендации относительно того, в каких еще сферах и направлениях востребованы свежий взгляд и новые идеи молодежи.