АҚШга амалий ташриф якунланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Америка Қўшма Штатларига амалий ташрифи якунига етди.
Давлатимиз раҳбари Вашингтон шаҳрида Тинчлик кенгашининг дастлабки йиғилишида нутқ сўзлади ва Ғазо секторини ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан қайта тиклаш ҳамда минтақада тинчлик ва барқарорликни таъминлаш бўйича ўз қарашлари билан ўртоқлашди.
Шунингдек, Ўзбекистон Президенти АҚШ савдо вазири Ховард Латник, АҚШ савдо вакили Жеймисон Грир, Эксимбанк президенти ва раиси Жон Йованович ва Халқаро молиявий тараққиёт корпорацияси бош ижрочи директори Бэн Блэк билан алоҳида учрашувлар ўтказди.
Ташрифнинг ишбилармонлик дастури доирасида мамлакатимиз етакчиси бир қатор икки томонлама ҳужжатларни имзолаш маросимида ва қўшма лойиҳалар тақдимотида иштирок этди. Тадбирда АҚШ ҳукумати, йирик компаниялари ва молия институтларининг юқори даражали вакиллари ҳамда видеоалоқа орқали Ўзбекистон ҳудудлари раҳбарлари иштирок этдилар.
Ташриф тадбирлари якунлангач, Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳрига жўнаб кетди. Аэропортда давлатимиз раҳбари ва рафиқасини АҚШ-Ўзбекистон савдо палатаси раиси Керолин Лемм ва бошқа расмий шахслар кузатиб қўйди.

Working visit to the United States concludes
The program of the working visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the United States of America has concluded.
During the visit, the Head of state addressed the inaugural meeting of the Board of Peace and outlined his vision for the socio-economic recovery of the Gaza Strip and for ensuring peace and stability in the region.
The President of Uzbekistan also held separate meetings with US Secretary of Commerce Howard Lutnick, Trade Representative Jamieson Greer, President and Chairman of the EXIM Bank John Jovanovic, and Chief Executive Officer of the International Development Finance Corporation Ben Black.
As part of the visit's business program, the Leader of Uzbekistan participated in a ceremony for the signing of a number of bilateral documents and a presentation of joint projects. The event was also attended by representatives of the US Government, executives of major American companies and financial institutions, as well as heads of Uzbekistan’s regions via video link.
At the conclusion of the visit, Shavkat Mirziyoyev departed for Tashkent. At the airport, the Head of state and his spouse were seen off by the Chairperson of the American-Uzbekistan Chamber of Commerce Carolyn Lamm, and other officials.