Юқори иқтисодий ўсиш суръатларини таъминлаш бўйича вазифалар белгилаб олинди
3 февраль куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида тармоқ ва ҳудудларда юқори иқтисодий ўсиш суръатларини таъминлаш бўйича асосий вазифалар муҳокамасига бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилиш аввалида ўтган йилги макроиқтисодий натижалар қайд этилди. Мамлакатимиз ялпи ички маҳсулоти ҳажми 7,7 фоизга ўсиб, 147 миллиард доллардан ошди. Иқтисодий ўсишнинг ярмидан кўпи хизматлар ҳисобига таъминланди. Қишлоқ хўжалигида гектаридан ўртача даромад 4,5 мингдан 5 минг долларга кўпайди, меҳнат унумдорлиги 4,7 фоизга ошди.
Иқтисодиётга илғор, энергия тежамкор технологиялар кириб келаётгани ҳамда юқори қўшилган қиймат берадиган лойиҳалар кўпайиб бораётгани натижасида бир йил ичида бир долларлик қўшилган қиймат яратишга сарфланган энергия харажатлари 15 фоизга камайди.
Президентимиз 2026 йил учун белгиланган кўрсаткичларга тўхталиб, 6,6 фоизли иқтисодий ўсиш орқали ялпи ички маҳсулот ҳажмини 167 миллиард долларга етказиш режаси геосиёсий вазият ва иқтисодий тебранишларни инобатга олган ҳолда шакллантирилган эҳтиёткор прогноз эканини таъкидлади.
Шу билан бирга, ҳар бир вазир, ҳоким ва тармоқ раҳбари соҳасига янгича бошқарув олиб кириб, ресурслардан самарали фойдаланса, анъанавий экспорт бозорларига боғланиб қолмасдан янги йўналишлар очса, рақамлаштириш ва сунъий интеллект бўйича мутахассисларни жамлаб, инновациялар киритса, ёшларни жалб этиб, “стартап клуб”лар ташкил этса, иқтисодий ўсишни янада юқори суръатларда таъминлаш учун барча имкониятлар борлиги кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда стратегик корхоналар самарадорлиги ва харажатларни қисқартириш масалалари ҳам атрофлича муҳокама қилинди.
Миллий инвестиция жамғармасини бошқаришга жалб этилган “Franklin Templeton” компанияси таҳлилига кўра, корпоратив маданиятни кучайтириш, логистика, рақамлаштириш ва энергия самарадорлигида катта захиралар мавжудлиги қайд этилди. 19 та стратегик корхона раҳбарларига харид тизими, логистика, рақамлаштириш ва энергия самарадорлиги бўйича кескин чоралар кўриб, таннархни 10-15 фоизга қисқартириш вазифаси қўйилди.
– Иқтисод қилиш режаси ишлаб чиқаришни камайтириш ҳисобидан эмас, балки маҳсулот таннархини қисқартириш орқали таъминланиши шарт, – деди Президентимиз.
Шунингдек, стратегик корхоналарни “Ягона ғазначилик” ахборот тизими билан қамраб олиш, харидларни риск-таҳлил асосида тоифалаш орқали самарасиз харажатларга чек қўйиш муҳимлиги таъкидланди.
Ҳудудий саноатни ривожлантиришдаги камчиликлар кескин танқид қилинди. Уч йилда республика саноати 21 фоиз ўсган бўлса-да, қатор туманларда бу кўрсаткич 10 фоизга ҳам етмагани, айрим ҳудудларда кредит ресурслари ва инвестицияларнинг ўсиши саноат ўсишига мутаносиб таъсир кўрсатмаётгани кўрсатиб ўтилди.
Вилоят ҳокимларининг биринчи ўринбосарларига 12 та туманга бориб, бир ой жойида ишлаш, ишлаб чиқариши пасайган корхоналарни “оёққа турғазиш” ва ушбу туманларда саноат ўсишини таъминлаш вазифаси қўйилди.
Умуман, республика саноатини камида 8,5 фоизга ўстириш бўйича тармоқбай ва ҳудудбай режаларни тасдиқлаш, биринчи чорак якунида аниқланган муаммолар ва уларнинг ечимига қараб, раҳбарлар фаолиятига баҳо бериш белгиланди.
Юртимизда йилига 650 минг дона автомобиль ишлаб чиқариш қувватига эга 4 та йирик корхона мавжудлиги, бу йил 300 дан зиёд маҳаллий корхоналар билан кооперация асосида яна 763 та детал ишлаб чиқаришни бошлаш ҳамда автомобиль ишлаб чиқаришни 510 мингтага етказиш зарурлиги таъкидланди. Аҳоли талабини рағбатлантириш мақсадида автокредит ставкаларини пасайтириш ва ҳажмини ошириш чораларини кўриш топширилди.
Инвестицияларни жалб этиш ва лойиҳаларни самарали амалга ошириш бўйича янги бошқарув ёндашувлари белгиланди.
Жорий йил 50 миллиард доллар хорижий инвестиция олиб келиш режаси қўйилгани, янги лойиҳалар биринчи навбатда юқори қўшилган қийматли ва экспортбоп маҳсулот ишлаб чиқаришга, ресурслардан самарали фойдаланиш ҳамда юқори даромадли иш ўринлари яратишга хизмат қилиши зарурлиги таъкидланди.
Вазирлар ва ҳокимларга 2026 йилги инвестиция дастурига киритилаётган ҳар бир лойиҳанинг бозори, экспорти, қўшилган қиймати ва яратадиган иш ўринларини тўлиқ таҳлил қилиш топширилди.
Эндиликда инвестиция лойиҳалари билан ишлашда лойиҳани ишга тушириш билан чекланиб қолмасдан, унинг тўлиқ ишлаши, юқори қўшилган қиймат яратиши ва ташқи бозорга чиқиши бўйича ҳам қатъий назорат ўрнатилади. Шу мақсадда дастурга кирган ҳар бир лойиҳани ишга тушгандан кейин уч йил давомида мониторинг қиладиган “Ягона миллий лойиҳа бошқаруви” платформаси яратилади.
Ўтган йили турли ташкилий муаммолар сабаб 55 та йирик лойиҳа кечиккани қайд этилиб, бу йил қиймати 165 миллиард долларлик 377 та стратегик лойиҳа алоҳида назоратга олиниши белгиланди.
Шунингдек, хорижий ташрифлар доирасида 135 миллиард долларлик келишувларга эришилгани, жорий йилнинг ўзида Туркия билан 9 миллиард, Покистон билан 1 миллиард 428 миллион долларлик инвестиция битимлари имзолангани маълум қилинди.
Инвестицияларнинг кўпайиши ҳисобига қурилиш ҳажмини ошириш вазифаси қўйилди. Мутасаддиларга жорий йилги қурилиш ҳажмини 400 триллион сўмга олиб чиқиб, соҳада камида 17 фоиз ўсишни таъминлаш топширилди. Ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмаси учун бюджетдан 40 триллион сўм ажратилаётгани қурилиш, қурилиш материали, металлургия ва электротехника корхоналари учун катта бозор экани қайд этилди.
Шу билан бирга, ҳудудлардаги “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компаниялари назоратини кучайтириш, Қорақалпоғистон, Самарқанд ва Фарғонада буюртмачи хизматларига тажриба тариқасида хусусий секторни жалб қилиш муҳимлиги таъкидланди.
Энергия самарадорлигини ошириш масалалари бўйича ҳам аниқ кўрсатмалар берилди.
Кичик ва ўрта корхоналарнинг йиллик энергия истеъмоли катталиги ҳисобга олиниб, бу тоифадаги корхоналарда энергия самарадорлик бўйича янгича тизим жорий этилиши ва уч йиллик дастур ишлаб чиқилиши белгиланди. 2026 йилда кичик ва ўрта корхоналарда 100 миллион куб метр газ ва 500 миллион киловатт-соат электрни тежаш чораларини кўриш муҳимлиги қайд этилди.
Шунингдек, республикадаги 917 мингта ёритиш чироқларининг йилига 330 миллион киловатт-соат электр сарфлаётгани ва кундуз куни ҳам ёниқ қолиш ҳолатлари учраётгани кўрсатилиб, ёритиш устунларига кичик қуёш панели, батарея ҳамда кун ёришишига қараб, ўзи ўчиб-ёнадиган датчик ўрнатишни бошлаш топширилди.
Йиғилишда давлат харидларида маҳаллий ишлаб чиқарувчилар улушини ошириш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Қайд этилганидек, 300 триллион сўмлик давлат харидларида маҳаллий маҳсулотлар улуши 68 фоизга етган бўлса-да, Олмалиқ комбинати, “Ўзтрансгаз”, “Миллий электр тармоқлари”, “Uzbekistan Airports” ва “Ўзбекистон ҳаво йўллари” тизимларида бу кўрсаткич 40 фоизга ҳам етмаётгани кўрсатиб ўтилди. Шунингдек, тадбиркорлар давлат хариди, экспертиза ва сертификатлаш жараёнларида бюрократия кўплиги, айрим раҳбарлар эса “чет элники сифатлироқ” деган эски қарашдан ҳали ҳам воз кечмаётганини айтмоқда.
Энди вазирлар, тармоқ раҳбарлари ва ҳокимлар ҳар бир лойиҳада музокара, тендер, қурилиш ҳамда хомашё таъминотининг барча босқичларида маҳаллий маҳсулотлар улушини кўпайтиришга шахсан жавоб бериши белгиланди.
Иқтисодий ўсишни ташқи бозорлар ҳисобидан таъминлаш масаласи йиғилишнинг алоҳида йўналиши бўлди.
Президентимиз “ички бозордаги талабнинг ўзи билан юқори иқтисодий ўсишни таъминлаб бўлмаслиги”ни таъкидлаб, вазирлар, тармоқ раҳбарлари ва ҳокимларнинг асосий вазифаси янги маҳсулотлар билан янги бозорларга кириб бориш бўлиши зарурлигини қайд этди.
Ўтган йили экспорт 22 фоизга ўсиб, 24 миллиард долларга етган бўлса-да, кўп раҳбарлар экспортда эскича иш услубидан воз кеча олмаётгани мисоллар билан кўрсатиб ўтилди. Эндиликда экспорт бўйича талаб фақат ҳажм эмас, балки янги маҳсулот ва янги бозорлар бўйича ҳам бўлиши белгиланди.
Ички бозорда нарх-наво барқарорлигини таъминлаш, инфляцияга таъсир қилувчи омилларни олдиндан аниқлаб, амалий ечим топиш вазифалари ҳам белгилаб берилди.
Январь ойида йиллик инфляция 7,2 фоизни ташкил этгани, инфляциянинг 45 фоизи озиқ-овқат маҳсулотлари ҳисобига, айниқса, 13 фоизи гўшт нархи ҳисобидан шакллангани қайд этилди.
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги Тармоқ бозорлари ва меҳнат унумдорлиги марказига инфляция бўйича ички ва ташқи хатарларни олдиндан аниқлаб бориш, ҳар ҳафта туман ва шаҳар бозорларини таҳлил қилиш, талаб прогнозини шакллантириш ҳамда ҳар чоракда асосий озиқ-овқат маҳсулотлари балансини ишлаб чиқиш вазифаси юклатилди.
Кейинги ҳафтадан муборак Рамазон ойи бошланиши муносабати билан ички бозорларда нарх-наво барқарорлигини таъминлаш ҳар қачонгидан ҳам муҳим экани таъкидланиб, деҳқон бозорлари ва йирик савдо комплексларида арзонлашган озиқ-овқат ярмаркаларини бошлаш бўйича топшириқ берилди.
Қишлоқ хўжалигида ҳам нарх барқарорлигини таъминлаш ва аҳоли даромадларини оширишга қаратилган вазифалар кўрсатиб ўтилди.
Гўштда импортга қарамликни қисқартириш учун озуқа базасини мустаҳкамлаш зарурлиги қайд этилди. Муборак туманида 5 минг гектар ер фойдаланишга киритилиб, маккажўхори экиш бошлангани намуна сифатида келтирилди. Жорий йил қўшимча 60 минг гектарда шу ишларни ташкил қилиш топширилди. Бу орқали қўшимча 350 минг чорва учун кафолатланган озуқа базаси яратилиши таъкидланди.
Шунингдек, ўтган йили 772 минг тонна картошка импорт қилингани қайд этилиб, жорий йилда 4,5 миллион тонна картошка ҳосили олиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Келгуси ҳафтадан бошланадиган муборак Рамазон ойи олдидан деҳқон бозорлари ва йирик савдо комплексларида арзонлашган озиқ-овқат ярмаркаларини бошлаш бўйича топшириқ берилди.

Определены задачи по обеспечению высоких темпов экономического роста в отраслях и регионах
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 13 февраля состоялось видеоселекторное совещание, посвящённое обсуждению основных задач по обеспечению высоких темпов экономического роста в отраслях и регионах.
В начале совещания рассмотрены макроэкономические показатели за прошлый год. Валовой внутренний продукт нашей страны вырос на 7,7 процента и превысил 147 миллиардов долларов. Более половины экономического роста пришлось на долю услуг. В сельском хозяйстве средний доход с гектара увеличился с 4,5 тысяч до 5 тысяч долларов, производительность труда выросла на 4,7 процента.
В результате внедрения в экономику передовых, энергосберегающих технологий и увеличения числа проектов с высокой добавленной стоимостью, затраты энергии, необходимые для создания одного доллара добавленной стоимости, снизились на 15 процентов за один год.
Затронув показатели, установленные на 2026 год, Президент нашей страны подчеркнул, что план по доведению объема валового внутреннего продукта до 167 миллиардов долларов при ожидаемом темпе экономического роста в 6,6 процента опирается на консервативный прогноз, сформированный с учетом текущей геополитической ситуации и внешнеэкономической волатильности.
Отмечалось также, что имеются все возможности для обеспечения ещё более высоких темпов экономического роста, если каждый министр, хоким и руководитель отрасли внедрит в своей сфере новые методы управления, обеспечит эффективное использование ресурсов, не ограничиваясь традиционными рынками откроет новые направления экспорта, привлечёт специалистов в области цифровизации и искусственного интеллекта для внедрения инноваций, а также создаст “стартап-клубы” с активным участием молодёжи.
На совещании всесторонне обсуждены и вопросы повышения эффективности стратегических предприятий и сокращения издержек.
Отмечено, что согласно анализу компании «Franklin Templeton», привлечённой к управлению Национальным инвестиционным фондом, имеется значительный нереализованный потенциал в сфере укрепления корпоративной культуры, оптимизации логистики, цифровизации и повышения энергоэффективности. Руководителям 19 стратегических предприятий поручено принять решительные меры в сферах закупок, логистики, цифровизации и энергоэффективности и обеспечить снижение себестоимости на 10-15 процентов.
– Экономия должна быть обеспечена не за счет сокращения производства, а путём снижения себестоимости единицы продукции, – сказал Президент.
Кроме того, подчеркнута важность включения стратегических предприятий в информационную систему «Единое казначейство» и прекращения неэффективных расходов путём классификации покупок на основе риск-анализа.
Резкой критике подверглись недостатки в развитии региональной промышленности. Хотя за три года промышленность республики выросла на 21 процент, в ряде районов рост не достиг и 10 процентов, а в отдельных регионах увеличение кредитных ресурсов и инвестиций не оказывает пропорционального влияния на развитие промышленного сектора.
Перед заместителями хокимов областей поставлена задача в течение месяца работать непосредственно с выездом на место в 12 районах, оживить предприятия с сократившимся производством и обеспечить рост промышленности в этих районах.
Принято решение утвердить региональные и областные планы по обеспечению роста промышленности республики на уровне не менее 8,5 процентов, а также оценивать деятельность руководителей с учётом выявленных проблем и их решений по итогам первого квартала.
Отмечено, что в нашей стране функционируют 4 крупных предприятия с годовой производственной мощностью 650 тысяч автомобилей. В этом году необходимо начать производство ещё 763 деталей на основе кооперации с более чем 300 местными предприятиями и увеличить выпуск автомобилей до 510 тысяч. С целью стимулирования спроса среди населения поручено принять меры по снижению ставок и увеличению объёма автокредитов.
Определены новые управленческие подходы для привлечения инвестиций и эффективной реализации проектов.
Подчёркнуто, что в этом году запланировано привлечь иностранные инвестиции в объёме 50 миллиардов долларов и новые проекты прежде всего должны способствовать производству экспортоориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью, обеспечивать эффективное использование ресурсов и создавать высокодоходные рабочие места.
Министрам и хокимам поручено провести всесторонний анализ с оценкой рынка, экспортного потенциала, добавленной стоимости и создаваемых рабочих мест по каждому проекту, включаемому в инвестиционную программу на 2026 год.
Теперь при работе с инвестиционными проектами будет установлен строгий контроль не только над запуском проекта, но и над его полноценной эксплуатацией, созданием высокой добавленной стоимости и выходом продукции на внешние рынки. С этой целью будет создана платформа «Единого национального проектного управления», которая будет отслеживать каждый проект, включенный в программу, в течение трех лет после запуска.
Указав на то, что в прошлом году из-за различных организационных проблем были отложены 55 крупных проектов, принято решение передать в этом году под особый контроль 377 стратегических проектов на 165 миллиардов долларов.
Отмечено, что в ходе зарубежных визитов были достигнуты соглашения на 135 миллиардов долларов. Только в этом году подписаны инвестиционные соглашения на 9 миллиардов долларов с Турцией и на 1,428 миллиарда долларов с Пакистаном.
Поставлена задача увеличить объёмы строительства за счёт расширения инвестиций. Ответственным лицам поручено довести объем строительства в текущем году до 400 триллионов сумов, обеспечив рост в отрасли не менее чем на 17 процентов. Отмечено, что 40 триллионов сумов, выделенных из бюджета на социальную и промышленную инфраструктуру, способствуют образованию крупного рынка сбыта для строительных, металлургических и электротехнических предприятий, а также организаций по выпуску строительных материалов.
Вместе с тем, подчёркнута необходимость усиления контроля за инжиниринговыми компаниями «Служба единого заказчика» в регионах, а также привлечения к службам заказчика частного сектора в Каракалпакстане, Самарканде и Фергане в качестве эксперимента.
Даны также конкретные указания по вопросам повышения энергоэффективности.
С учетом высокого уровня годового энергопотребления в малых и средних предприятиях принято решение внедрить новую систему энергоэффективности и разработать трехлетнюю программу для этой категории предприятий. Отмечена важность принятия в 2026 году мер по экономии 100 миллионов кубометров газа и 500 миллионов киловатт-часов электроэнергии на малых и средних предприятиях.
Кроме того, указано, что 917 тысяч уличных фонарей в республике потребляют в год 330 миллионов киловатт-часов электроэнергии, при этом некоторые из них остаются включёнными даже днём. Поручено начать установку на опоры фонарей небольших солнечных панелей, аккумуляторов и датчиков, самостоятельно включающих и выключающих свет в зависимости от освещённости.
На совещании также было уделено особое внимание вопросам увеличения доли отечественных производителей в государственных закупках.
Как отмечалось, хотя в государственных закупках на сумму 300 триллионов сум доля местной продукции достигла 68 процентов, в системах Алмалыкского горно-металлургического комбината, акционерных обществ «Узтрансгаз», «Национальные электрические сети», «Uzbekistan Airports» и «Uzbekistan Airways» этот показатель не достигает даже 40 процентов. Предприниматели также отмечают большое количество бюрократических процедур в процессах государственных закупок, экспертизы и сертификации, а некоторые руководители до сих пор придерживаются устаревшего мнения, что «иностранное лучше по качеству».
Теперь министры, руководители отраслей и хокимы будут лично отвечать за увеличение доли местной продукции на всех этапах проектов – от переговоров и тендеров до строительства и поставок сырья.
Отдельное внимание на совещании уделено вопросу обеспечения экономического роста за счёт внешних рынков.
Президент подчеркнул, что обеспечить высокий экономический рост только за счёт внутреннего спроса невозможно. Отмечено, что основной задачей министров, руководителей отраслей и хокимов должно быть продвижение новых продуктов на новые рынки.
Указано на конкретных примерах, что хотя в прошлом году экспорт вырос на 22 процента и достиг 24 миллиардов долларов, многие руководители до сих пор не отказались от устаревших методов работы в этой сфере. Отныне требования к экспорту будут касаться не только объёма, но и наличия новых продуктов и новых рынков.
Поставлены также задачи по обеспечению стабильности цен на внутреннем рынке, раннему выявлению инфляционных факторов и поиску практических решений.
Отмечено, что в январе годовая инфляция составила 7,2 процента, 45 процентов инфляции пришлись на продукты питания, в том числе 13 процентов обусловлены ростом цен на мясо.
Центру исследования отраслевых рынков и производительности труда в производстве при Министерстве экономики и финансов поручено заблаговременно выявлять внутренние и внешние риски инфляции, еженедельно анализировать рынки районов и городов, формировать прогноз спроса и ежеквартально разрабатывать баланс основных продуктов питания.
Отметив, что со следующей недели в связи с началом священного месяца Рамазан обеспечение стабильности цен на внутреннем рынке становится особенно важным, поручено организовать ярмарки с удешевлёнными продовольственными товарами на дехканских рынках и в крупных торговых комплексах.
Задачи по обеспечению ценовой стабильности и повышению доходов населения обозначены также в сельском хозяйстве.
Отмечено, что для сокращения зависимости от импорта мяса необходимо укрепить кормовую базу. Приведя в качестве примера введение в оборот 5 тысяч гектаров земли и запуск работ по посадке кукурузы в Мубарекском районе, в этом году поручено организовать аналогичные работы ещё на 60 тысячах гектаров. Это позволит создать гарантированную кормовую базу для дополнительных 350 тысяч голов скота.
Отметив импорт 772 тысячи тонн картофеля в прошлом году, указано на необходимость получения урожая картофеля в размере 4,5 миллиона тонн в текущем году.
В преддверии священного месяца Рамазан, который начинается на следующей неделе, поручено открыть ярмарки продуктов питания по сниженным ценам на дехканских рынках и в крупных торговых комплексах.