Президентимиз Оҳангарондаги микропроцессор модулларини ишлаб чиқариш лойиҳаси билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев Оҳангарон туманидаги “Vades Group” компанияси томонидан амалга оширилаётган юқори технологияли лойиҳа билан танишди.
Мазкур корхонада идентификация учун мўлжалланган микропроцессор модуллари, сим-карталар, шунингдек, транспорт, ижтимоий ва халқаро тўлов карталарини ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 22 январда “Электротехника саноатини ривожлантиришни янги босқичга олиб чиқишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинган. Ҳужжатда электротехника саноати ва унга ёндош соҳаларни ривожлантириш, юқори технологияли ҳамда юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни рағбатлантириш борасида вазифалар белгилаб берилган.
Шунга мувофиқ, корхона рақамли давлат хизматларини жорий этиш, фуқароларнинг кундалик эҳтиёжлари учун қулай ва хавфсиз тўлов тизимларини шакллантиришда зарур бўлган воситаларни ишлаб чиқаради.
Германиянинг “Infineon technologies” компанияси билан ҳамкорликда “Eltech Industrial” технопарки ҳудудида ташкил этилаётган корхонанинг умумий қиймати 15 миллион долларга тенг.
Айни вақтда қурилиш ишларининг иккинчи босқичи ўн беш фоизга бажарилиб, 7 миллион доллар инвестиция ўзлаштирилган.
Ҳудуди 4 гектар майдонни эгаллаган замонавий мажмуада 100 га яқин янги иш ўрни яратилади, 6 миллион долларлик экспорт амалга оширилади.
Маълумот ўрнида айтиш мумкинки, 2025 йил давомида мамлакатимизга 35 миллион долларлик микропроцессор модуллари, сим-карталар ва турли тўлов карталари импорт қилинган.
Мазкур корхона тўлиқ ишга тушиши ҳисобига 5 миллион долларлик импорт ўрнини босувчи маҳсулот ишлаб чиқарилиб, бозордаги таннарх уч-беш фоизга пасайиши кутиляпти.
Замонавий корхонада ишлаб чиқариладиган маҳсулотлар Қозоғистон, Тожикистон, Қирғизистон, Мозамбик, Камбоджа каби қатор давлатларга экспорт қилинади.
Давлатимиз раҳбари МДҲ давлатлари орасида ишлаб чиқариш ҳажми бўйича учинчи ўринда бўлиши кутилаётган ушбу корхонада яратилаётган шарт-шароитлар, технологик ишлаб чиқариш жараёнлари билан яқиндан танишди.
Президентимиз юқори қийматли маҳсулотлар бўйича инновацион ёндашувларни жорий этиш, маҳаллий кадрлар салоҳиятини ошириш ва экспортни янада кенгайтириш масалаларида муҳим топшириқ ва тавсиялар берди.

President Shavkat Mirziyoyev reviewed a high-tech project being implemented by the Vades Group company in the Akhangaran district.
The enterprise will establish the production of microprocessor modules intended for identification, SIM cards, as well as transport, social, and international payment cards.
The Presidential Decree of January 22, 2025, “On additional measures to bring the development of the electrical industry to a new stage”, defines the tasks for the development of the electrical and related industries, as well as stimulating the production of high-tech products with high added value.
In line with these priorities, the enterprise plans to manufacture components essential for the implementation of digital public services and the creation of convenient and secure payment systems to meet the daily needs of citizens.
The $15 million enterprise is being established at the Eltech Industrial technopark in partnership with the German company Infineon Technologies. Currently, the second stage of construction is 15 percent complete, and $7 million in investment has been utilized.
In the modern complex, which occupies an area of 4 hectares, about 100 new jobs will be created, and the volume of product exports will amount to $6 million.
In 2025, Uzbekistan imported microprocessor modules, SIM cards, and various payment cards worth $35 million.
Upon reaching full capacity, the enterprise is projected to produce import-substituting goods valued at $5 million.
The products manufactured at the modern enterprise are planned to be exported to a number of countries, including Kazakhstan, Tajikistan, Kyrgyzstan, Mozambique, and Cambodia.
The Head of state reviewed the conditions being created at the enterprise and the technological processes. According to forecasts, the plant is expected to rank among the three largest in the CIS in terms of production volume.
Instructions and recommendations were given to introduce innovative approaches in the production of high value-added products, increase the capacity of local personnel, and further expand exports.