Президентимиз Оҳангарондаги микропроцессор модулларини ишлаб чиқариш лойиҳаси билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев Оҳангарон туманидаги “Vades Group” компанияси томонидан амалга оширилаётган юқори технологияли лойиҳа билан танишди.
Мазкур корхонада идентификация учун мўлжалланган микропроцессор модуллари, сим-карталар, шунингдек, транспорт, ижтимоий ва халқаро тўлов карталарини ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 22 январда “Электротехника саноатини ривожлантиришни янги босқичга олиб чиқишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинган. Ҳужжатда электротехника саноати ва унга ёндош соҳаларни ривожлантириш, юқори технологияли ҳамда юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни рағбатлантириш борасида вазифалар белгилаб берилган.
Шунга мувофиқ, корхона рақамли давлат хизматларини жорий этиш, фуқароларнинг кундалик эҳтиёжлари учун қулай ва хавфсиз тўлов тизимларини шакллантиришда зарур бўлган воситаларни ишлаб чиқаради.
Германиянинг “Infineon technologies” компанияси билан ҳамкорликда “Eltech Industrial” технопарки ҳудудида ташкил этилаётган корхонанинг умумий қиймати 15 миллион долларга тенг.
Айни вақтда қурилиш ишларининг иккинчи босқичи ўн беш фоизга бажарилиб, 7 миллион доллар инвестиция ўзлаштирилган.
Ҳудуди 4 гектар майдонни эгаллаган замонавий мажмуада 100 га яқин янги иш ўрни яратилади, 6 миллион долларлик экспорт амалга оширилади.
Маълумот ўрнида айтиш мумкинки, 2025 йил давомида мамлакатимизга 35 миллион долларлик микропроцессор модуллари, сим-карталар ва турли тўлов карталари импорт қилинган.
Мазкур корхона тўлиқ ишга тушиши ҳисобига 5 миллион долларлик импорт ўрнини босувчи маҳсулот ишлаб чиқарилиб, бозордаги таннарх уч-беш фоизга пасайиши кутиляпти.
Замонавий корхонада ишлаб чиқариладиган маҳсулотлар Қозоғистон, Тожикистон, Қирғизистон, Мозамбик, Камбоджа каби қатор давлатларга экспорт қилинади.
Давлатимиз раҳбари МДҲ давлатлари орасида ишлаб чиқариш ҳажми бўйича учинчи ўринда бўлиши кутилаётган ушбу корхонада яратилаётган шарт-шароитлар, технологик ишлаб чиқариш жараёнлари билан яқиндан танишди.
Президентимиз юқори қийматли маҳсулотлар бўйича инновацион ёндашувларни жорий этиш, маҳаллий кадрлар салоҳиятини ошириш ва экспортни янада кенгайтириш масалаларида муҳим топшириқ ва тавсиялар берди.

Президент ознакомился с проектом по производству микропроцессорных модулей в Ахангаране
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с высокотехнологичным проектом, реализуемым компанией «Vades Group» в Ахангаранском районе.
На этом предприятии будет налажено производство микропроцессорных модулей, предназначенных для идентификации, SIM-карт, а также транспортных, социальных и международных платежных карт.
Постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по поднятию на новый этап развития электротехнической промышленности» от 22 января 2025 года определены задачи развития электротехнической и смежных отраслей, а также стимулирования производства высокотехнологичной продукции с высокой добавленной стоимостью.
В соответствии с этой работой предприятие намерено производить средства, необходимые для внедрения цифровых государственных услуг, формирования удобных и безопасных платежных систем для удовлетворения повседневных потребностей граждан.
Предприятие стоимостью 15 миллионов долларов создается в технопарке «Eltech Industrial» в партнерстве с немецкой компанией «Infineon Technologies». Сейчас второй этап строительства выполнен на 15 процентов, освоено 7 миллионов долларов инвестиций.
В современном комплексе, занимающем площадь в 4 гектара, будет создано около 100 новых рабочих мест, объём экспорта продукции составит 6 миллионов долларов.
Следует отметить, что в 2025 году наша страна импортировала микропроцессорных модулей, SIM-карт и различных платежных карт на сумму 35 миллионов долларов.
Ожидается, что предприятие после выхода на полную мощность будет выпускать импортозамещающую продукцию на 5 миллионов долларов.
Продукцию, выпускаемую на современном предприятии, планируется экспортировать в ряд стран, среди которых Казахстан, Таджикистан, Кыргызстан, Мозамбик, Камбоджа.
Глава нашего государства ознакомился с создаваемыми на предприятии условиями и технологическими процессами. Этот завод, согласно прогнозам, станет одним из трех крупнейших по объему производства в странах СНГ.
Даны указания и рекомендации по внедрению инновационных подходов в производстве продукции с высокой добавленной стоимостью, повышению потенциала местных кадров и дальнейшему расширению экспорта.