Техник тартибга солиш соҳасидаги ислоҳотларни жадаллаштириш масалалари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 12 февраль куни техник тартибга солиш соҳасини халқаро талаблар асосида тубдан янгилаш юзасидан тақдимот билан танишди.
Қайд этилганидек, сўнгги тўрт йилда миллий стандартларнинг ярми халқаро талабларга тўлиқ уйғунлаштирилди. Мамлакатимиз аккредитация тизими 185 та давлат орасида 29-ўринни эгаллади. Миллий лабораториялар натижалари Германия, Корея ва Япония каби 37 та давлат томонидан тан олина бошлади.
Шу билан бирга, хавф даражаси юқори бўлган 156 та товар позициясини мажбурий давлат рўйхатидан ўтказиш бекор қилинди. Мажбурий сертификатдан ўтадиган товарлар позицияси 27 фоизга қисқарди.
Бу туфайли соҳада адолатли рақобат муҳити шакллангани, ортиқча оворагарчилик камайганини тадбиркорларнинг ўзи ҳам тан олмоқда.
Шу билан бирга, соҳада ҳали ечимини кутаётган масалалар кўплиги таъкидланди. Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёнида биринчи навбатда техник тартибга солиш тизими тўлиқ халқаро талабларга мос бўлиши шартлиги қайд этилди.
Аввало, маҳсулотни баҳолашда корхона фаолиятини текшириш амалиёти тадбиркорлар норозилигига сабаб бўлаётгани кўрсатиб ўтилди. Амалдаги тартибга кўра, талабга жавоб бермайдиган маҳсулот аниқланганда, унинг айланмаси эмас, уни ишлаб чиқарган тадбиркорнинг фаолияти чекланмоқда.
Ривожланган давлатлар тажрибасида хавф-таҳлилга асосланган бозор назорати тизими амал қилади. Бунда ишлаб чиқарувчи маҳсулот мувофиқлигини декларациялаш орқали барча масъулиятни ўз зиммасига олади, сифат ва хавфсизликни кафолатлайди.
Шу муносабат билан мамлакатимизда давлат назоратидан босқичма-босқич воз кечилиб, бозор назорати тамойилларига ўтилади. Бунинг учун “Бозор назорати тўғрисида” алоҳида қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Эскирган стандартлар ва самарасиз техник регламентлардан воз кечиш ва тўлиқ халқаро стандартларга ўтиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Ҳозирда 33 мингдан ортиқ стандарт мавжуд бўлиб, уларнинг 50 фоизи эскирган ёки халқаро талабларга мос эмас.
Шу боис, 6 та техник регламент бекор қилинади, 29 таси қайта кўриб чиқилади. Жорий йилда 4 минг 460 та, келгуси йилда 2,5 мингдан зиёд, 2028 йилда эса 817 та халқаро стандартни қабул қилиш мақсад қилинган.
2026 йил 1 июлдан тўқимачилик, чарм, мебель, электротехника, автомобилсозлик, ахборот технологиялари, 2027 йилдан бошлаб нефть-газ, металлургия, транспорт, қурилиш маҳсулотлари, тиббий буюмлар, 2028 йилдан бошлаб эса энергетика, кимё, экология ва хизмат кўрсатиш соҳаларида ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатишни тўлиқ халқаро стандартлар асосида ташкил этиш режалари маълум қилинди.
Сертификация жараёнини янада соддалаштириш зарурлиги қайд этилди. Ҳозирги мураккаб тизим таннарх асоссиз ошишига, бюрократия ва коррупцияга шароит яратаётгани кўрсатиб ўтилди. Хавф-таҳлил асосида баҳолаш тизими жорий этилиб, қолган товар позициялари бўйича ҳам мажбурий сертификатлашни бекор қилиш ва босқичма-босқич декларациялашга ўтказиш таклиф қилинди.
Умуман, “Маҳсулотнинг умумий хавфсизлиги тўғрисида”ги қонун лойиҳасини қабул қилиш мақсадга мувофиқ экани таъкидланди.
Соҳада институционал ўзгаришлар амалга оширилади. Техник тартибга солиш агентлиги таркибидаги ташкилотлар “Ўзтест” марказини тугатиш ва Аккредитация марказини Вазирлар Маҳкамаси бўйсунувига ўтказиш орқали 5 тадан 3 тага қисқартирилиши белгиланди.
Синов ва сертификатлаш хизматларини тўлиқ хусусий секторга бериш таклиф қилинди. Айни пайтда хусусий секторда барча соҳаларни қамраб олган 207 та синов лабораторияси ва 73 та сертификатлаш идораси фаолият юритмоқда. Соғлом рақобат муҳитини шакллантириш мақсадида Англиянинг “Intertek”, Швециянинг “SGS” Франциянинг “Bureau Veritas”, Германиянинг “TÜV” каби етакчи халқаро компаниялари жалб қилинади.
Тақдимотда “СUz” миллий мувофиқлик белгисини жорий этиш, аккредитация органининг мустақиллигини таъминлаш, синов лабораториялари фаолиятини рақамлаштириш, метрология тизимини ислоҳ қилиш ҳамда эталон базасини кенгайтириш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари билдирилган таклиф ва ташаббуслар юзасидан тадбиркорларнинг фикр-мулоҳазаларини тинглади ҳамда янги тизимни жорий қилиш бўйича мутасаддиларга аниқ топшириқлар берди.

Обсуждены вопросы ускорения реформ в сфере технического регулирования
Президент Шавкат Мирзиёев 12 февраля ознакомился с презентацией по кардинальному обновлению сферы технического регулирования на основе международных требований.
За последние четыре года половина национальных стандартов полностью гармонизирована с международными требованиями. Аккредитационная система нашей страны заняла 29-е место среди 185 государств. Результаты национальных лабораторий начали признаваться 37 странами, включая Германию, Корею и Японию.
Наряду с этим отменено требование об обязательной государственной регистрации 156 товарных позиций с высоким уровнем риска. Количество товаров, подлежащих обязательной сертификации, сократилось на 27 процентов.
Благодаря этому в сфере сформировалась справедливая конкурентная среда и уменьшилась бюрократия, что признают сами предприниматели.
Отмечено, что в то же время в сфере остается много нерешенных вопросов. Подчеркнуто, что в процессе присоединения к Всемирной торговой организации в первую очередь система технического регулирования должна полностью соответствовать международным требованиям.
Указано, что практика проверки деятельности предприятий при оценке продукции становится причиной недовольства предпринимателей. Согласно действующему порядку, при признании продукции несоответствующей требованиям ограничивается не ее оборот, а деятельность производящего эту продукцию предпринимателя.
В развитых странах действует система рыночного контроля, основанная на анализе рисков. В такой модели производитель, декларируя о соответствии продукции, полностью берет ответственность на себя и гарантирует качество и безопасность.
В этой связи в нашей стране планируется поэтапный отказ от государственного контроля и переход к механизмам рыночного надзора. Для этого подготовлен отдельный законопроект «О рыночном контроле».
Отмечено, что необходимо отказаться от устаревших стандартов и неэффективных технических регламентов и полностью перейти на международные стандарты. В настоящее время существует более 33 тысяч стандартов, 50 процентов из них являются устаревшими или не соответствуют международным требованиям.
В этой связи планируется отменить 6 технических регламентов, а 29 – пересмотреть. В текущем году намечено принять 4 тысяч 460 международных стандартов, в следующем году – более 2,5 тысяч, в 2028 году – 817.
Доложено о планах полностью внедрить международные стандарты в производство и оказание услуг в текстильной, кожевенной, мебельной, электротехнической, автомобильной промышленности и сфере информационных технологий с 1 июля 2026 года, нефтегазовой, металлургической, транспортной отраслях, индустрии стройматериалов и медицинских изделий с 2027 года, а также в энергетике, химической промышленности, экологии и сервиса с 2028 года.
Отмечена необходимость дальнейшего упрощения процесса сертификации. Указано, что действующая громоздкая система приводит к необоснованному росту себестоимости, создает условия для бюрократии и коррупции. Предложено внедрить систему оценки на основе риск-анализа, отменить обязательную сертификацию и по оставшимся товарным позициям и поэтапно перейти к декларированию.
В целом целесообразно принять Закон «Об общей безопасности продукции», отмечено на презентации.
В сфере будут проведены институциональные преобразования. Принято решение о сокращении числа организаций в структуре Агентства по техническому регулированию с пяти до трех за счет упразднения центра “Узтест” и перевода Центра аккредитации в подчинение Кабинета Министров.
Предложено полностью передать услуги по тестированию и сертификации частному сектору. В настоящее время в частном секторе функционируют 207 испытательных лабораторий и 73 сертификационные учреждения, охватывающие все отрасли. С целью формирования здоровой конкурентной среды планируется привлечение ведущих международных компаний, в числе которых “Intertek” (Англия), “SGS” (Швеция), “Bureau Veritas” (Франция), “TÜV” (Германия).
На презентации были рассмотрены вопросы внедрения национального знака соответствия “СUz”, обеспечения независимости органов аккредитации, цифровизации деятельности испытательных лабораторий, реформирования системы метрологии и расширения эталонной базы.
Выслушав мнения и предложения предпринимателей относительно предложенных инициатив и проектов, глава нашего государства дал ответственным лицам конкретные поручения по внедрению новой системы.