Покистонлик экспертлар: Президент Шавкат Мирзиёев Янги Ўзбекистон меъмори
Исломобод шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига йўллаган Мурожаатномасининг мазмун-моҳияти ва аҳамиятига бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди.
Жорий йил 2 февраль куни Исломобод шаҳрида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига йўллаган Мурожаатномасининг мазмун-моҳияти ва аҳамиятига бағишланган давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирда Ўзбекистон ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Баҳромжон Аълоев, Ўзекистон элчиси Алишер Тўхтаев, шунингдек, Покистондаги етакчи “ақл марказлари”, ижтимоий-сиёсий доиралар, экспертлар, сиёсатшунослар, профессор-ўқитувчилар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
– Ўзбекистон сўнгги йилларда эришган барча ютуқлар, аввало, Президентимизнинг узоқни кўра биладиган аниқ стратегик қараши, қатъий сиёсий иродаси ҳамда ташқи сиёсатни мамлакатнинг узоқ муддатли миллий ривожланиш манфаатлари билан узвий ва самарали уйғунлаштиришга қаратилган изчил сиёсати натижасидир, – деди Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Б.Аълоев. – Шу маънода, Ўзбекистоннинг ўз истиқболига, минтақавий ва глобал ҳамкорликка бўлган ёндашувларида давлатимиз раҳбарининг концептуал чиқишлари, чуқур таҳлилга асосланган доктринал қарашлари ва ислоҳотларнинг стратегик мантиғини белгилаб берувчи ғоялари ҳал қилувчи ўрин тутмоқда. Хусусан, 2025 йил 26 декабрь куни тақдим этилган Президентимизнинг Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига навбатдаги тарихий Мурожаатномаси Янги Ўзбекистонни барпо этиш йўлидаги ислоҳотларни янада чуқурлаштириш, мамлакатни янги сифат босқичига олиб чиқиш ва тараққиётда улкан марраларни очишга қаратилган стратегик аҳамиятга эга, концептуал ва дастурий ҳужжат сифатида намоён бўлди.
Давра суҳбатида иштирокчилар сўнгги 7-8 йил ичида Ўзбекистонда барча соҳаларда амалга оширилган кенг кўламли ислоҳотлар бевосита Президент Шавкат Мирзиёевнинг қатъий сиёсий иродаси, узоқни кўра билишга асосланган стратегик ёндашуви ҳамда давлат тараққиётини янги босқичга олиб чиқишга қаратилган изчил раҳбарлиги натижаси эканини алоҳида таъкидладилар.
Покистонлик сиёсий доиралар ва экспертлар фикрича, Шавкат Мирзиёев Янги Ўзбекистонни барпо этиш ғоясининг асосий ташаббускори ва архитектори сифатида мамлакатни чуқур трансформация йўлидан олиб ўтиб, уни очиқ, рақобатбардош ҳамда барқарор ривожланаётган давлатга айлантиришга қаратилган ислоҳотларнинг бош ҳаракатлантирувчи кучи ҳисобланади.
Очиқ ва самимий мулоқот шаклида ўтказилган давра суҳбати давомида иштирокчиларга Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлис ва Ўзбекистон халқига йўллаган Мурожаатномасининг урду тилидаги нашри тарқатилди.
Сайед Халид Амир Жафрий, Жанубий Осиё ва халқаро тадқиқотлар таҳлил маркази директори:
– Ўзбекистон Президентининг Олий Мажлис ва мамлакат халқига йўллаган Мурожаатномасида хавфсизлик, иқтисодий модернизация ва минтақавий ҳамкорлик барқарор ривожланишнинг ягона тизимини қандай шакллантираётгани ҳақида аниқ таҳлиллар келтирилган. Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида нисбатан қисқа давр ичида Ўзбекистон жамият ва иқтисодий ҳаётнинг асосий соҳаларини қамраб олган чуқур трансформация йўлини босиб ўтди.
Экспертлар ва кузатувчилар учун ислоҳотлар натижалари танланган йўлнинг самарадорлигини яққол тасдиқлаб, минтақадаги муваффақиятли трансформациянинг ёрқин намунаси бўлиб хизмат қилмоқда.
Шунингдек, Мурожаатномада хавфсизлик мавзуси алоҳида ўрин тутди ва у адолатли равишда тараққиётнинг пойдевори сифатида баҳоланди. Президент Шавкат Мирзиёев маърузасида тинчлик ва барқарорликни таъминламасдан барқарор иқтисодий ўсиш ва ижтимоий фаровонликни таъминлаш мумкин эмаслигини алоҳида таъкидлади.
Қайд этиш керакки, Ўзбекистоннинг прагматик минтақавий сиёсати натижасида Марказий Осиёнинг геосиёсий ва геоиқтисодий аҳамияти сезиларли даражада ошди. Яхши қўшничилик сиёсатининг изчил амалга оширилиши ва ўзаро ишончнинг тикланиши минтақавий муаммоларни ечишда ҳал қилувчи аҳамият касб этди. Тошкент эса ШҲТ, БМТ ва минтақа етакчилари Маслаҳат учрашувлари доирасида мулоқот ва кўп томонлама ҳамкорликнинг асосий майдони сифатида мустаҳкам ўрнашди.
Умуман олганда, Ўзбекистон Президентининг Мурожаатномаси ўзаро боғлиқ ва умумий ривожланиш стратегиясини акс эттиради.
Халид Таймур Акрам, “Умумий келажак жамияти” таҳлил маркази директори:
– Ўзбекистон Президентининг сиёсий қарашлари ва амалий фаолиятини кўп йиллардан бери кузатиб, таҳлил қилиб бораман. Шавкат Мирзиёевни Ўзбекистонни нафақат ташқи дунё учун очган, балки минтақа мамлакатларини ўзаро жипслаштириш, тотувлик ва ишончни мустаҳкамлаш сиёсати орқали бутун Марказий Осиёни ўзгартира олган раҳбар сифатида кўрамиз.
Давлатингиз етакчиси фаолиятининг илк кунларидан қўшнилар билан боғлиқ чегаралардаги бир неча йиллик муаммоларни ҳал қилди. Агар бугун Марказий Осиё бир бутун минтақа сифатида қаралаётган бўлса, бу ҳам, менимча, фақат Президент Шавкат Мирзиёевнинг саъй-ҳаракатларининг амалий натижасидир.
Тан олиш керак, сўнгги бир неча йил ичида Ўзбекистон улкан тараққиётга эришди. Хитойдан кейин, замонавий ривожланаётган давлатлар қаторида Ўзбекистон аниқ мисол бўлиши мумкин. Европа замонавийликка етишиш учун тўрт юз йил сарфлади, Хитой қирқ йил, Ўзбекистон эса бугунги замонавий давлатга айланиш учун фақат ўн йилга яқин вақт сарфлади. Бу ўзгаришлар нафақат Тошкентда, балки мамлакатнинг барча ҳудудларида кузатиляпти.
Шахсий тажрибамни айтсам, яқинда покистонлик тадбиркорлар делегацияси таркибида Ўзбекистонга бордим ва улкан ўзгаришларга шахсан гувоҳ бўлдим. Биз кўплаб лойиҳалардан, айниқса “Янги Тошкент” лойиҳасидан жуда таъсирландик. Сўнгги икки йил ичида қурилиш бир неча ҳудудда ҳамоҳанг равишда олиб борилди ва унинг суръати кишини ҳайратга солади. Покистонлик компаниялар лойиҳанинг иккинчи ва учинчи босқичларида иштирок этишга катта қизиқиш билдирмоқда.
Шунингдек, Самарқанд ва Хивадаги бунёдкорлик лойиҳалари билан ҳам танишдик. Ушбу бунёдкорлик ишлари мамлакатнинг барча ҳудудларини барқарор ривожлантиришга қаратилгани билан аҳамиятлидир. Ишонаманки, келаси икки-уч йилда Ўзбекистон янада замонавийлашиб, кўркам қиёфа касб этади.
Рима Шаукат, Минтақавий тадқиқотлар институти департаменти раҳбари:
– Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатномаси мазмунан инсон манфаатларига, айниқса жамият тараққиётида хотин-қизларнинг ўрнини мустаҳкамлашга қаратилгани билан янада аҳамиятлидир.
Ўтган йил апрель ойида Ўзбекистонга ташрифим доирасида юртингизда хотин-қизларнинг жамият ҳаётида фаол иштирок этаётганига, турли соҳалар, хусусан, қишлоқ хўжалигидан тортиб, юқори технологияли транспорт тизими ва давлат бошқарувигача бўлган йўналишларда самарали меҳнат қилаётганига гувоҳ бўлдим. Шунингдек, Президент ташаббуслари доирасида таълим, соғлиқни сақлаш, тадбиркорлик, илм-фан ва инновацияларни ривожлантиришга, кам таъминланган оилаларни қўллаб-қувватлашга, уй меҳнати ва кичик бизнесни рағбатлантиришга ҳамда гендер тенглигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилаётгани қувонарли.
Ўзбекистонда “маҳалла” институти жамият ҳаётининг муҳим таянчи сифатида давлат сиёсатининг марказидан ўрин олган. Бу, ўз навбатида, жойларда аҳоли билан бевосита ишлаш, ижтимоий масалаларни барвақт аниқлаш ва ҳал этишга хизмат қилмоқда. Президент Шавкат Мирзиёевнинг узоқни кўра билишга асосланган сиёсати мамлакат тараққиёти фақат юқори даражадаги қарорлар орқали эмас, балки энг қуйи бўғин – жамиятнинг илдизи ҳисобланган маҳалла даражасида амалга оширилиши лозим, деган тамойилга таянмоқда.
Мурожаатномада ёшлар ва хотин-қизларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, таълим тизимини мактабгача таълимдан тортиб олий таълим ва касбий тайёргарликкача такомиллаштириш, оилаларни ижтимоий ҳимоя қилиш, маиший зўравонликка қарши қонунчилик ва унинг ижросини таъминлаш масалаларига алоҳида ўрин берилган. Экстремизм, гиёҳвандлик ва коррупция каби иллатларга қарши профилактикага асосланган ёндашув жамият барқарорлигини таъминлашда муҳим аҳамиятга эга экани урғуланган.
Бундан ташқари, иқлим ўзгариши ва экологик муаммоларга қарши кураш, жумладан, Орол денгизи фожиаси оқибатларини юмшатиш, аҳолини тоза ичимлик суви билан таъминлаш ҳамда “яшил” молиялаштириш механизмларини жорий этиш Президент Шавкат Мирзиёев сиёсатида устувор йўналишлардан биридир. Ўзбекистонда қабул қилинаётган қарорлар нафақат ҳужжат даражасида, балки жойларда аниқ ижро орқали ҳаётга татбиқ этилмоқда.
Адам Сауд, Бахрия университети профессори:
– Дарҳақиқат, жамият тараққиётида маҳалланинг ўрни беқиёс. Маҳалла мустаҳкам бўлса, жамият ва давлат ҳам барқарор ривожланади.
Ўзбекистонда аҳолининг қарийб ярмини хотин-қизлар ташкил этишини инобатга олган ҳолда, уларни қўллаб-қувватлаш давлат сиёсатида устувор вазифа эканини урғуламоқчиман. Айниқса, парламент таркибида хотин-қизлар улуши юқори экани гендер тенглигини таъминлашга қаратилган ислоҳотларнинг амалий натижаси сифатида баҳолайман.
Фикримча, Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Ўзбекистон изчил ислоҳотлар йўлидан бориб, жамият фаровонлиги, инсон қадрини улуғлаш ва барқарор тараққиётни таъминлашга қаратилган замонавий давлат моделини шакллантирмоқда ҳамда Ўзбекистон-Покистон ўртасидаги жамоатчилик дипломатияси ва тарихий алоқаларни янада мустаҳкамлаш учун янги имкониятлар очилмоқда.

В результате прагматичной региональной политики Нового Узбекистана значительно возросло геополитическое и геоэкономическое значение Центральной Азии
В Исламабаде состоялась дискуссия за “круглым столом”, посвященная содержанию и значению Послания Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева Олий Мажлису и народу страны.
В мероприятии приняли участие первый заместитель министра иностранных дел Узбекистана Бахромжон Аълоев, посол нашей страны Алишер Тухтаев, а также представители ведущих аналитических центров, общественно-политических кругов, эксперты, политологи, профессора и СМИ Пакистана.
– Все достижения Узбекистана за последние годы – это, прежде всего, результат четкого стратегического видения, твердой политической воли Президента и последовательной политики, направленной на органичную и эффективную координацию внешней политики с интересами долгосрочного национального развития страны, – заявил первый заместитель министра иностранных дел Бахромжон Аълоев. – В этом смысле решающую роль в подходах Узбекистана к собственным перспективам, региональному и глобальному сотрудничеству играют концептуальные заявления главы нашего государства, доктринальные взгляды, основанные на глубоком анализе, и идеи, определяющие стратегическую логику реформ. В частности, очередное историческое Послание нашего Президента к Олий Мажлису и народу Узбекистана, представленное 26 декабря 2025 года, стало стратегически важным концептуальным и программным документом, направленным на дальнейшее углубление реформ на пути к построению Нового Узбекистана, выведению страны на новый качественный уровень и открытию важных вех в развитии.
В ходе «круглого стола» участники подчеркнули, что масштабные реформы, проведенные в Узбекистане во всех сферах за последние 7-8 лет, являются прямым результатом твердой политической воли Президента Шавката Мирзиёева, стратегического подхода, основанного на дальновидности, и последовательного руководства, направленного на вывод развития государства на новый уровень.
По мнению представителей пакистанских политических кругов и экспертов, Президент Шавкат Мирзиёев как главный инициатор и архитектор идеи построения Нового Узбекистана является основной движущей силой реформ, направленных на глубокую трансформацию страны и превращение ее в открытое, конкурентоспособное и устойчиво развивающееся государство.
В ходе «круглого стола», прошедшего в форме открытого и искреннего диалога, участникам было представлено издание на урду Послания Президента Шавката Мирзиёева к Олий Мажлису и народу Узбекистана.
Сайед Халид Амир Джафри, Директор Центра исследований Южной Азии и международных отношений:
– Послание Президента Узбекистана к Олий Мажлису и народу страны содержит четкий анализ того, как безопасность, экономическая модернизация и региональное сотрудничество формируют единую систему устойчивого развития. Под руководством Президента Шавката Мирзиёева в относительно короткие сроки Узбекистан встал на путь глубоких преобразований, охватывающих основные сферы общественной и экономической жизни.
Для экспертов и наблюдателей результаты реформ ясно подтверждают эффективность выбранного пути и служат ярким примером успешных преобразований в регионе.
В Послании также уделено особое внимание теме безопасности, которая справедливо оценена как основа развития. В своей речи Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что невозможно обеспечить устойчивый экономический рост и социальное благополучие без обеспечения мира и стабильности.
Следует отметить, что в результате прагматичной региональной политики Узбекистана значительно возросло геополитическое и геоэкономическое значение Центральной Азии. Последовательное осуществление политики добрососедства и восстановление взаимного доверия стали решающими факторами в решении региональных проблем. Ташкент прочно зарекомендовал себя как ключевая платформа для диалога и многостороннего сотрудничества в рамках ШОС, ООН и консультативных совещаний региональных лидеров. В целом, Послание Президента Узбекистана отражает взаимосвязанную и общую стратегию развития.
Халид Таймур Акрам, Исполнительный директор аналитического центра «Общество с единым будущим»:
– Я много лет слежу за политическими взглядами и практической деятельностью главы Узбекистана и анализирую их. Мы видим Президента Шавката Мирзиёева как лидера, который не только открыл Узбекистан внешнему миру, но и преобразовал всю Центральную Азию посредством политики сближения стран региона, построения гармонии и доверия.
С самых первых дней своей деятельности лидер вашего государства решил многолетние пограничные проблемы с соседями. Если сегодня Центральная Азия считается единым регионом, то это, на мой взгляд, лишь практический результат усилий Президента Шавката Мирзиёева.
Следует признать, что Узбекистан добился больших успехов за последние несколько лет. После Китая среди современных развивающихся стран Узбекистан может служить ярким примером. Европе потребовалось четыреста лет, чтобы достичь современности, Китаю – сорок, а Узбекистану – всего около десяти лет, чтобы стать современным государством, каким он является сегодня. Эти изменения наблюдаются не только в Ташкенте, но и во всех регионах страны.
Недавно я посетил Узбекистан в составе делегации пакистанских бизнесменов и лично стал свидетелем огромных перемен. Нас очень впечатлили многие проекты, особенно проект «Новый Ташкент». За последние два года строительство в нескольких регионах велось скоординированно, и темпы впечатляют. Пакистанские компании проявляют большой интерес к участию во втором и третьем этапах проекта. Мы также ознакомились со строительными проектами в Самарканде и Хиве. Эти строительные работы имеют важное значение, поскольку направлены на устойчивое развитие всех регионов страны. Я уверен, что в ближайшие два-три года Узбекистан станет еще более современным и красивым.
Рима Шаукат, Руководитель отдела Института региональных исследований:
– Послание Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева к Олий Мажлису тем более значимо, что оно направлено на защиту интересов человека, особенно на укрепление роли женщин в развитии общества.
Во время моего визита в Узбекистан в апреле прошлого года я стала свидетелем активного участия женщин в жизни общества в вашей стране, их эффективной работы в различных областях, в частности, от сельского хозяйства до высокотехнологичных транспортных систем и государственного управления. Меня также радует, что в рамках инициатив Президента особое внимание уделяется развитию образования, здравоохранения, предпринимательства, науки и инноваций, поддержке малообеспеченных семей, поощрению домашнего труда и малого бизнеса, а также обеспечению гендерного равенства.
В Узбекистане институт махалли находится в центре государственной политики как важная опора общественной жизни. Это, в свою очередь, способствует непосредственной работе с населением на местах, выявлению и решению социальных проблем на ранней стадии. Дальновидная политика президента Шавката Мирзиёева основана на принципе, согласно которому развитие страны должно осуществляться не только на уровне высшего руководства, но и на самом низшем уровне — уровне махалли, который считается основой общества.
В Послании акцент делается на всесторонней поддержке молодежи и женщин, совершенствовании системы образования от дошкольного до высшего и профессионального обучения, социальной защите семей, законодательстве против домашнего насилия и обеспечении его реализации. Подчеркивается, что превентивный подход к таким порокам, как экстремизм, наркомания и коррупция, имеет большое значение для обеспечения стабильности общества.
Кроме того, в число приоритетов политики Президента Шавката Мирзиёева входят борьба с изменением климата и экологическими проблемами, включая смягчение последствий Аральской трагедии, обеспечение населения чистой питьевой водой и внедрение «зеленых» механизмов финансирования. Решения, принятые в Узбекистане, реализуются не только на уровне документов, но и посредством конкретной практической работы на местах.
Адам Сауд, профессор университета Бахрия:
– Действительно, роль махалли в развитии общества несравнима. Если махалля сильна, то общество и государство будут развиваться устойчиво.
Учитывая, что женщины составляют почти половину населения Узбекистана, я хотел бы подчеркнуть, что их поддержка является приоритетной задачей государственной политики. В частности, я оцениваю высокую долю женщин в парламенте как практический результат реформ, направленных на обеспечение гендерного равенства.
Считаю, что под руководством Президента Шавката Мирзиёева Узбекистан проводит последовательные реформы, формируя современную государственную модель, направленную на обеспечение социального благополучия, человеческого достоинства и устойчивого развития, и открываются новые возможности для дальнейшего укрепления публичной дипломатии и исторических связей между Узбекистаном и Пакистаном.