Ўзбекистон ва Туркия ёшлар сиёсатидаги туташ йўллар
Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги икки томонлама муносабатлар охирги йилларда тадрижий кенгайиб, турли соҳаларни қамраб оляпти. Икки давлат раҳбарларининг ташаббуслари асосида шаклланган бу ҳамкорлик доирасида иқтисодий, савдо, маданий ва гуманитар йўналишлар билан бир қаторда ёшлар масалалари ҳам устувор йўналиш сифатида кун тартибига чиқди. Бу жараён ёшлар масаласининг ички ижтимоий чора-тадбирлар доирасидан чиқиб, давлатлараро муносабатларнинг муҳим таркибий қисмига айланаётганини кўрсатади.
Мамлакатлараро ҳамкорлик доирасида ёшлар сиёсати масалаларининг тизимли муҳокама қилиниши ва амалий ташаббуслар билан мустаҳкамланиши ушбу йўналишга институционал ёндашув мавжудлигини кўрсатади. Шу билан бирга, ёшлар алмашинуви, қўшма форумлар, таълим ва инновация йўналишидаги ташаббуслар аниқ режа ва механизмлар асосида амалга оширилаётган йўналиш сифатида шаклланяпти. Ёшлар масаласи икки томонлама муносабатларда босқичма-босқич мустаҳкамланиб, барқарор ҳамкорлик элементига айланмоқда.
Шу маънода дастлаб 2019 йил 3–6 декабрь кунлари Истанбул шаҳрида ўтказилган Туркий Кенгаш ёшларининг учинчи фестивалини таъкидлаш мумкин. Фестиваль Туркий Давлатлар Ташкилоти доирасида ташкил этилиб, унда Ўзбекистон ва Туркия билан бир қаторда Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон, Венгрия ва Шимолий Кипрдан жами 100 га яқин фаол ёшлар иштирок этди.
Ёшлар сиёсатининг институционал даражада муҳокама қилиниши 2021 йил 20 сентябрь куни Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Туркий Давлатлар Ташкилотига аъзо мамлакатларнинг Ёшлар ва спорт вазирлари бешинчи йиғилиши билан янада мустаҳкамланди. Ўзбекистон мезбонлигидаги йиғилишда ёшлар алмашинуви дастурлари, ёшлар платформалари ва қўшма тадбирларни мувофиқлаштириш масалалари бўйича келишувларга эришилди, хусусан, 2022 йилда ёшларнинг кўп томонлама алмашинуви дастурини Туркия ҳудудида ўтказиш бўйича.
Мисол учун, мазкур келишувлар 2022 йил 22–27 август кунлари амалий босқичга ўтди. Шу кунлари Истанбул ва Коня шаҳарларида ўтказилган биринчи кўп томонлама ёшлар алмашинуви дастурида 10 нафар ўзбекистонлик ёш иштирок этди. Дастур ёшлар ўртасида тўғридан тўғри мулоқот, тажриба алмашуви ва ижтимоий алоқаларни йўлга қўйишга қаратилди. Ҳамкорлик кейинги йилларда ҳам шу тахлитда давом эттирилди.
2023 йил 14–18 август кунлари Туркиянинг Ҳатай вилоятидан 20 нафар ёш Самарқанд, Бухоро, Хоразм ва Тошкент вилоятларига келди ва ёшлар сиёсати, маданият, волонтёрлик ва иқлим ўзгариши йўналишларида “Ўзбекистон–Туркия ёшларининг бирдамлиги” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
2024 йил 19–25 август кунлари эса Туркия томонининг таклифига биноан 22 нафар ўзбекистонлик ёш Истанбул, Бурса ва Чаноққалъа шаҳарларида ёшлар алмашинув дастурида иштирок этди. Ёшлар ҳамкорлиги кўп томонлама йирик тадбирлар орқали ҳам мустаҳкамланиб борди. 2022 йил 3–4 июнь кунлари Бухоро шаҳрида ўтказилган Туркий Давлатлар Ташкилотининг тўртинчи Ёш лидерлар форумида Ўзбекистон ва Туркия вакиллари фаол иштирок этди.
Шунингдек, 2024 йилда БМТнинг Иқлим ўзгариши бўйича Ҳадли конвенцияси Томонлари конференциясининг 29-сессияси доирасида Ўзбекистон ва Туркия Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон ҳамда Венгрия билан бирга
2024–2030 йилларга мўлжалланган болалар ва ёшларни иқлим кун тартибига жалб этиш бўйича халқаро стратегияни имзолади. Муҳтасар қилганда, бу ҳужжат ёшлар сиёсатини барқарор ривожланиш масалалари билан боғлашга қаратилган аниқ бир йўналишни белгилади.
Юқоридаги фактлар Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ёшлар соҳасидаги ҳамкорлиги изчил, мувофиқлаштирилган ва аниқ механизмларга таянган ҳолда ривожланаётганини кўрсатади. Ёшлар билан ишлаш тадрижий такомил билан даража-бадарожа шаклланиб бораётган барқарор ҳамкорлик йўналиши сифатида намоён бўляпти.
Шу билан бирга, ёшлар сиёсати бўйича ҳамкорликнинг институционал даражаси кейинги йилларда янада ошди. 2025 йил 16–17 октябрь кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Туркий давлатлар ташкилотига аъзо давлатлар Ёшлар ва спорт масалалари бўйича вазирларининг 9-йиғилиши доирасида Ўзбекистон томони 2026 йилда Туркий дунё ёшлар пойтахти лойиҳасини ўтказиши белгиланди. Шунга мувофиқ жорий йилда Хива шаҳри Туркий дунё ёшлар пойтахти мақомига эга бўлиб, лойиҳа доирасида пойтахтнинг очилиш маросими, халқаро ёшлар фестивали, “Ёш лидерлар ва тадбиркорлар форуми” ҳамда якуний тадбирларни ўтказиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, ёшлар сиёсати доирасида ҳудудлараро алоқаларни мустаҳкамлаш мақсадида Самарқанд ва Бухоро шаҳарлари Туркиянинг Анталия ва Орду шаҳарлари билан биродар ёшлар шаҳарлари сифатида белгиланиши кўзда тутилган.
Икки мамлакат ўртасидаги ёшлар бўйича ҳамкорлиги технология ва инновация йўналишида ҳам алоҳида амалий мазмун билан бойиб бормоқда. Бундай ҳамкорлик эса ёшлар сиёсатини инсон капитали билан бевосита боғлаш имконини беради. 2022 йил 26–29 май кунлари Озарбайжон пойтахтида ўтказилган “Teknofest Azerbaijan” фестивали доирасида Ўзбекистон Республикаси Ёшлар ишлари агентлиги делегацияси иштирок этди. Фестиваль Туркия технология жамғармаси ва Туркия саноат ва технологиялар вазирлиги томонидан ташкил этилиб, ёшлар ўртасида технологик лойиҳалар ва инновацион ишланмаларни қўллаб-қувватлашга қаратилди. Ушбу иштирок Ўзбекистон ва Туркия ўртасида ёшларни технологик муҳитга жалб этиш бўйича амалий ҳамкорликни кенгайтириш учун муҳим тажриба майдонини яратди.
Технология йўналишидаги ҳамкорлик 2022 йил 30 август – 4 сентябрь кунлари Туркиянинг Самсун шаҳрида ўтказилган “Teknofest” космос, авиация ва технологиялар фестивалида янги босқичга кўтарилди. Мазкур фестивалда Ўзбекистон делегацияси илк бор миллий павильон билан иштирок этди. Фестиваль доирасида 15 та давлатдан 600 мингдан ортиқ ёшлар, муҳандислар ва ихтирочилар қатнашди. Ўзбекистон учун ажратилган 300 квадрат метр майдонга эга павильонда ёшлар томонидан яратилган 20 та инновацион лойиҳа ва ишланмалар намойиш этилди.
Шундан сўнг 2022 йил 12–17 декабрь кунлари Истанбул шаҳрида илк бор “Ўзбекистон – Туркия ёшлар бизнес форуми” ташкил этилди. Форумда икки мамлакатдан турли йўналишларда фаолият юритаётган 200 нафардан ортиқ ёш тадбиркор, жумладан, 40 нафар ўзбекистонлик ёшлар иштирок этди. Форум доирасида “Туркия инновациялар ҳафталиги” ўтказилиб, ёш тадбиркорлар илғор инновацион лойиҳалар ва технологик ечимлар билан танишди. Тадбир якунида 351 минг АҚШ доллари миқдорида ҳамкорлик шартномалари имзоланди.
Муҳим жиҳати шуки, ёшлар масалалари ва технология йўналишидаги ҳамкорлик институционал асослар билан ҳам мустаҳкамланди. 2025 йилда Ўзбекистон Республикаси Ёшлар ишлари агентлиги, Туркия Технология жамоаси жамғармаси ҳамда “Ўзбекистон Республикаси Президентининг 5 та ташаббуси” лойиҳа офиси ўртасида Тошкент шаҳрида “Билим Тошкент” марказини ташкил этиш бўйича меморандум имзоланди. Ушбу марказ ёшлар учун технологик билим ва кўникмаларни ривожлантиришга қаратилган инфратузилма сифатида кўзда тутилган.
Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ёшлар йўналишида ҳамкорлиги фақат алмашинув ва технологик ташаббуслар билан чекланиб қолмай, гуманитар ва волонтёрлик йўналишларида ҳам ривожланиб боряпти. 2020-йилнинг май–июн ойларида COVID-19 пандемияси шароитида Туркия халқаро ҳамкорлик агентлигининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда республиканинг барча ҳудудларига 1000 дан ортиқ озиқ-овқат маҳсулотларидан иборат ёрдам қутилари тарқатилди. Ушбу ташаббус ёшлар ва гуманитар ҳамкорлик ўртасидаги боғлиқликни амалий жиҳатдан кўрсатиб, фавқулодда вазиятларда ижтимоий барқарорликни қўллаб-қувватлашда ёшлар тузилмалари муҳим рол ўйнашини намоён этди.
Волонтёрлик йўналишидаги ҳамкорлик 2022 йилда аниқ дастурий форматда давом эттирилди. 2022 йил 1-5 август кунлари Истанбул шаҳрида Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатлар ёшлари учун “Ёшларни волонтёрликка тайёрлаш” мавзусида ўқув дастури ўтказилди. Унда 9 нафар ўзбекистонлик ёш волонтёр иштирок этди. Тренинг волонтёрлик фаолиятини тизимли ёндашув асосида ташкил этиш, инқирозли вазиятларда ёшларнинг иштирокини кучайтириш ва тажриба алмашиш мақсадларига қаратилди.
Гуманитар ҳамкорлик 2023 йилда Туркиянинг жануби-шарқий ҳудудларида юз берган кучли зилзила оқибатларини бартараф этиш жараёнида яна бир бор амалда кўринди. Гуманитар ва волонтёрлик йўналишлари ёшлар ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш, ўзаро ишончни сақлаб қолиш ва амалий ҳамкорликни кенгайтириш учун муҳим платформа бўлиб хизмат қиляпти.
Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ёшлар йўналишидаги ҳамкорлик барқарор ҳамкорлик тизимига айланди. Ёшлар алмашинуви, институционал мулоқот, технология ва инновация йўналишидаги ташаббуслар ҳамда гуманитар фаолият ўзаро уйғун ҳолда олиб бориляпти. Бу ҳолат ёшлар масалалари инсон капиталини ривожлантириш ва жамиятлараро алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилувчи муҳим механизм сифатида шакллантирмоқда. Ҳамкорликнинг мазкур йўналишлари аниқ дастурлар ва механизмлар орқали мустаҳкамланиб, вақт ўтиши билан янги шакллар билан бойияпти.
Хулоса қилиб айтганда, Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ёшлар йўналишидаги ҳамкорлиги бугунги эҳтиёжларга мослашган, аниқ амалий тажрибага таянган ва келгусида ҳам ривожланиш имкониятига эга бўлган йўналиш сифатида шаклланди. Бу ҳамкорлик ёшлар билан ишлашнинг замонавий ёндашувларини синовдан ўтказиш ва уларни кенгроқ амалиётга жорий этиш учун муҳим платформа бўлиб хизмат қиляпти.

Двусторонние отношения между Узбекистаном и Турцией в последние годы поэтапно расширяются, охватывая различные сферы. В рамках этого сотрудничества, сформированного на основе инициатив глав двух государств, наряду с экономическими, торговыми, культурными и гуманитарными направлениями, вопросы молодежи также вышли на повестку дня в качестве приоритетного направления. Этот процесс показывает, что молодежный вопрос выходит за рамки внутренних социальных мер и превращается в важную составную часть межгосударственных отношений.
Системное обсуждение вопросов молодежной политики в рамках межгосударственного сотрудничества и их подкрепление практическими инициативами свидетельствуют о наличии институционального подхода к данному направлению. Вместе с тем, молодежный обмен, совместные форумы, инициативы в сфере образования и инноваций формируются как направление, реализуемое на основе четких планов и механизмов. Молодежный вопрос постепенно укрепляется в двусторонних отношениях, становясь элементом устойчивого сотрудничества.
В этом смысле можно отметить третий фестиваль молодежи Тюркского совета, первоначально проведенный 3–6 декабря 2019 года в Стамбуле. Фестиваль был организован в рамках Организации тюркских государств, и в нем, наряду с Узбекистаном и Турцией, приняли участие около 100 активных молодых людей из Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Венгрии и Северного Кипра.
Обсуждение молодежной политики на институциональном уровне еще более укрепилось пятым заседанием министров по делам молодежи и спорта стран-членов Организации тюркских государств, состоявшимся 20 сентября 2021 года в Ташкенте. На заседании, прошедшем под председательством Узбекистана, были достигнуты договоренности по вопросам координации программ молодежного обмена, молодежных платформ и совместных мероприятий, в частности, о проведении в 2022 году программы многостороннего молодежного обмена на территории Турции.
Например, данные договоренности перешли в практическую плоскость 22–27 августа 2022 года. В эти дни в первой программе многостороннего молодежного обмена, проведенной в городах Стамбул и Конья, приняли участие 10 молодых людей из Узбекистана. Программа была направлена на налаживание прямого диалога, обмен опытом и социальные связи между молодежью. Сотрудничество продолжилось в таком же духе и в последующие годы. 14–18 августа 2023 года 20 молодых людей из турецкой провинции Хатай посетили Самаркандскую, Бухарскую, Хорезмскую и Ташкентскую области, где был проведен круглый стол на тему «Солидарность молодежи Узбекистана и Турции» по направлениям молодежной политики, культуры, волонтерства и изменения климата. А 19–25 августа 2024 года по приглашению турецкой стороны 22 молодых представителя Узбекистана приняли участие в программе молодежного обмена в городах Стамбул, Бурса и Чанаккале.
Молодежное сотрудничество также укреплялось посредством крупных многосторонних мероприятий. Представители Узбекистана и Турции приняли активное участие в четвертом Форуме молодых лидеров Организации тюркских государств, состоявшемся 3–4 июня 2022 года в Бухаре. Также в 2024 году в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата Узбекистан и Турция вместе с Азербайджаном, Казахстаном, Кыргызстаном и Венгрией подписали международную стратегию по вовлечению детей и молодежи в климатическую повестку, рассчитанную на 2024–2030 годы. Иными словами, этот документ определил конкретное направление, нацеленное на увязку молодежной политики с вопросами устойчивого развития.
Вышеуказанные факты показывают, что сотрудничество в молодежной сфере между Узбекистаном и Турцией развивается последовательно, скоординированно и опираясь на четкие механизмы. Работа с молодежью проявляется как направление устойчивого сотрудничества, формирующееся поэтапно с постепенным совершенствованием.
Вместе с тем, институциональный уровень сотрудничества по молодежной политике в последующие годы еще более повысился. В рамках 9-го заседания министров по делам молодежи и спорта стран-членов Организации тюркских государств, прошедшего 16–17 октября 2025 года в Ташкенте, было определено, что узбекская сторона реализует проект «Молодежная столица тюркского мира» в 2026 году. В соответствии с этим, в текущем году город Хива получил статус Молодежной столицы тюркского мира, и в рамках проекта запланировано проведение церемонии открытия столицы, международного молодежного фестиваля, «Форума молодых лидеров и предпринимателей», а также заключительных мероприятий. Кроме того, в целях укрепления межрегиональных связей в рамках молодежной политики предусматривается определение городов Самарканд и Бухара в качестве городов-побратимов по молодежной линии с турецкими городами Анталья и Орду.
Сотрудничество по делам молодежи между двумя странами также обогащается особым практическим содержанием в направлении технологий и инноваций. Такое сотрудничество позволяет напрямую связать молодежную политику с человеческим капиталом. Делегация Агентства по делам молодежи Республики Узбекистан приняла участие в фестивале «Teknofest Azerbaijan», прошедшем 26–29 мая 2022 года в столице Азербайджана. Фестиваль был организован Турецким технологическим фондом и Министерством промышленности и технологий Турции и был направлен на поддержку технологических проектов и инновационных разработок среди молодежи. Это участие создало важную площадку опыта для расширения практического сотрудничества между Узбекистаном и Турцией по вовлечению молодежи в технологическую среду.
Сотрудничество в технологическом направлении поднялось на новый уровень на фестивале авиации, космоса и технологий «Teknofest», прошедшем 30 августа – 4 сентября 2022 года в турецком городе Самсун. На данном фестивале делегация Узбекистана впервые участвовала с национальным павильоном. В рамках фестиваля приняли участие более 600 тысяч молодых людей, инженеров и изобретателей из 15 стран. В павильоне площадью 300 квадратных метров, выделенном для Узбекистана, были продемонстрированы 20 инновационных проектов и разработок, созданных молодежью.
После этого, 12–17 декабря 2022 года в Стамбуле впервые был организован «Узбекско-Турецкий молодежный бизнес-форум». В форуме приняли участие более 200 молодых предпринимателей из двух стран, действующих в различных направлениях, в том числе 40 молодых людей из Узбекистана. В рамках форума была проведена «Неделя инноваций Турции», где молодые предприниматели ознакомились с передовыми инновационными проектами и технологическими решениями. По итогам мероприятия были подписаны соглашения о сотрудничестве на сумму 351 тысяча долларов США.
Важным аспектом является то, что сотрудничество в сфере молодежных вопросов и технологий было также закреплено институциональными основами. В 2025 году между Агентством по делам молодежи Республики Узбекистан, Фондом турецкой технологической команды и проектным офисом «5 инициатив Президента Республики Узбекистан» в Ташкенте был подписан меморандум о создании центра «Bilim Toshkent». Этот центр предусмотрен как инфраструктура, направленная на развитие технологических знаний и навыков у молодежи.
Сотрудничество в молодежном направлении между Узбекистаном и Турцией не ограничивается только обменами и технологическими инициативами, но и развивается в гуманитарном и волонтерском направлениях. В мае-июне 2020 года в условиях пандемии COVID-19 совместно с представительством Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TIKA) в Узбекистане во все регионы республики были созданы коробки помощи, состоящие из более чем 1000 продовольственных продуктов. Эта инициатива на практике показала связь между молодежным и гуманитарным сотрудничеством, продемонстрировав важную роль молодежных структур в поддержке социальной стабильности в чрезвычайных ситуациях.
Сотрудничество в направлении волонтерства продолжилось в 2022 году в конкретном программном формате. 1–5 августа 2022 года в Стамбуле была проведена учебная программа на тему «Подготовка молодежи к волонтерству» для молодежи стран-членов Организации тюркских государств, в которой приняли участие 9 молодых волонтеров из Узбекистана. Тренинг был направлен на организацию волонтерской деятельности на основе системного подхода, усиление участия молодежи в кризисных ситуациях и обмен опытом. Гуманитарное сотрудничество еще раз проявилось на деле в процессе ликвидации последствий сильного землетрясения, произошедшего в юго-восточных регионах Турции в 2023 году. Гуманитарное и волонтерское направления служат важной платформой для укрепления связей между молодежью, сохранения взаимного доверия и расширения практического сотрудничества.
Сотрудничество в молодежном направлении между Узбекистаном и Турцией превратилось в устойчивую систему сотрудничества. Молодежный обмен, институциональный диалог, инициативы в сфере технологий и инноваций, а также гуманитарная деятельность ведутся во взаимной гармонии. Это обстоятельство формирует вопросы молодежи как важный механизм, служащий развитию человеческого капитала и укреплению межобщественных связей. Данные направления сотрудничества укрепляются посредством конкретных программ и механизмов и со временем обогащаются новыми формами.
В заключение можно сказать, что сотрудничество в молодежном направлении между Узбекистаном и Турцией сформировалось как направление, адаптированное к сегодняшним потребностям, опирающееся на конкретный практический опыт и имеющее возможности для развития в будущем. Это сотрудничество служит важной платформой для апробации современных подходов в работе с молодежью и их внедрения в более широкую практику.