Ўзбекистон-Туркия: ҳамкорликнинг янги босқичи ва маданий-гуманитар алоқаларининг ривожланиш истиқболлари
Ўзбекистоннинг мустақиллик йилларида қўлга киритган катта ютуқларидан бири, таъкидлаш жоизки, кўп миллатли фуқаролар ўртасида тинчлик, миллатлараро тотувлик ва ҳамжиҳатлиликни таъминланганлигидир. Айниқса, сўнгги йилларда мамлакатимизда ишлаб чиқилган оқилона миллий сиёсатнинг туб ўзагини “Кўпмиллатлилик — Ўзбекистоннинг бойлиги” деган бош ғоя ташкил этади.
Таъкидлаш жоизки, ҳозирги кунда Ўзбекистон ва Туркия ҳамкорлиги ҳам сон, ҳам сифат жиҳатидан юқори даража аҳамият касб этмоқда. Икки давлат ўртасидаги муносабатлар ҳақиқатан ҳам стратегик ҳамкорликнинг янги босқичи сифатида тарих ва бугунги кун турк-ўзбек халқлари нафақат этник келиб чиқиши жиҳатидан, балки руҳиятига кўра ҳам ҳақиқий қардош халқлар эканига яққол гувоҳлик беради. Бу икки қардош халқ тарихий тараққиётнинг барча эврилишларига қарамасдан, шиддат билан ўзгараётган дунёда рақобатбардош бўлиб қолиш учун зарур ислоҳотларни амалга оширган ҳолда ўз миллий давлатчилигини матонат ва меҳнацеварлик билан мустаҳкамлаб келмоқда. Шу ўринда, Туркиянинг ривожланган саноати, қишлоқ хўжалигида эришган ютуқлари, туризм салоҳияти, улкан давлатчилик тажрибаси ва турк сармоядорларининг Ўзбекистон бозорига бўлган табиий қизиқишларини ортиб бораётганлиги мамлакатимиз учун муҳим аҳамият касб этади.
Мана шундай яқинлик ва ёндашувларнинг муштараклиги Ўзбекистон-Туркия давлатларини истиқболдаги маданий-гуманитар алоқаларининг ривожланиши бундан буён ҳам ўзбек-турк халқлари фаровонлиги йўлида мустаҳкамланиб, чуқурлашиб боришининг энг ишончли гаровидир.
Хусусан, бунга сабаб ўзбек ва турк халқларини азалий дўстлик, биродарлик ва қардошлик ришталари ўзаро боғлиқлиги ва ҳар икки мамлакат аҳолисининг маданияти, дини ва урф-одатлари бир-бирига жуда яқинлигидадир. Бу эса мустаҳкам пойдевор сифатида муносабатларнинг чуқур тарихий ва маданий илдизларга эга эканлигини ҳам кўрсатади. Қолаверса, маданий ва тарихий жиҳатдан бу икки мамлакат туркий халқлар тамаддуни ривожида марказий ўрин тутишган. Шу боис 2019 йили 15 октябрда Боку шаҳрида бўлиб ўтган еттинчи саммитда Ўзбекистоннинг Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши ташкилотига тўлақонли аъзо сифатида қўшилиши барча иштирокчи давлатлар томонидан юқори баҳоланди ва кўтаринки кайфиятда кутиб олинди. Ўз навбатида, бу ҳодиса нафақат туркий оламда биродарлик руҳининг мустаҳкамланишига, балки Анқара ва Тошкент ўртасида янги мунтазам ҳамкорлик формати пайдо бўлишига ҳам сабаб бўлди десак муболаға бўлмайди.
Ташкилотнинг 2021 йил 12 ноябрда Истанбул шаҳрида ўтказилган саккизинчи саммитида унинг номи Туркий давлатлар ташкилотига ўзгартирилди. Шунингдек, саммитда турк дунёсининг 2040 йилгача бўлган давр учун консепсияси ҳам тасдиқланди. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Туркий давлатлар ташкилотининг биринчи саммитини 2022 йилда Ўзбекистонда ўтказишни таклиф қилди. Таклиф қабул қилинди ва ташкилотнинг навбатдаги тўққизинчи саммити, Ўзбекистонда 2022 йил ноябрь ойида бўлиб ўтди.
Таъкидлаш жоизки, икки давлат етакчилари 2022 йилда давлатлар ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги ва стратегик шериклик муносабатлари йўлга қўйилганининг 5 йиллиги нишонланди ҳамда Ўзбекистондаги ислоҳотлар борасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш, давлат-хусусий шериклик механизмларини жорий қилиш, фан, таълим, санъат, кино, туризм ва ахборот соҳаларидаги шерикликни чуқурлаштиришга келишиб олинганлиги фикримиз тасдиғидир.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон иқтисодий имкониятларини кенгайтириш, халқ фаровонлигини ва ҳаёт даражасини ошириш мақсадида кенг кўламли ислоҳотлар дастурини жадаллик билан олиб бормоқда. Мазкур сиёсатнинг муваффақияти қисман бўлса-да мамлакатимизнинг халқаро ҳамжамиятдаги ташқи ҳамкорлари билан самарали алоқаларни янги сифат босқичига олиб чиқишига боғлиқ. Шунингдек, айтиш жоизки, бугун Ўзбекистон дунёдаги инқилобий ўзгаришларга янги фаол, прагматик ва конструктив руҳдаги ташқи сиёсат билан жавоб бермоқда.
Мамлакатимиз иқтисодиётини модернизация қилиш ва уни дунё миқёсидаги рақобатбардошлигини ошириш мақсадлари ташқи ҳамкорлар билан саноат кооперацияси йўналишидаги ҳамкорликни кучайтириш, ривожланган мамлакатлар тажрибасини ўрганиш, ташқи сармоялар ва юқори технологияларни кенг кўламда жалб этишни талаб этмоқда. Шу маънода, Ўзбекистон ва Туркия иқтисодий тараққиёт стратегиялари бир неча муҳим соҳаларда бир-бирини тўлдириш қобилиятига эга эканлигини таъкидлаб ўтиш лозим. Бунга сабаб, Туркия дунёнинг 20 та йирик иқтисодий ривожланган давлатлардан бири ва Ўзбекистон учун муҳим ҳисобланган туризм, тўқимачилик, автомобилсозлик, қурилиш, озиқ-овқат саноати соҳаларида юқори натижаларни қўлга киритганлигидадир.
Хусусан, Туркия тўқимачилик ва заргарлик буюмлари саноати дунёдаги кучли бешталикка киради. Турк қурилиш ширкатларидан 44 таси жаҳон миқёсидаги етакчи 250 та қурилиш компаниялари рўйхатидан ўрин эгаллаган. Бу кўрсаткич бўйича Туркия дунёнинг иқтисодий етакчиларидан бири ҳисобланмиш Хитой давлатидан кейинги иккинчи ўринда туради. Мамлакат озиқ-овқат саноати маҳсулотлари эса Ғарб бозорларига кириб боришга, ундаги ўз позициясини мустаҳкамлашга улгурган бўлса, турк автомобил саноати оддий автомобиллардан миллий электромобилларни оммавий равишда ишлаб чиқаришга ўтиш тараддудида турибди. Бу ҳолат Туркиянинг биз учун муҳим иқтисодий шерик эканлигини яна бир бор тасдиқлайди. Чунки Янги Ўзбекистон экспортга йўналтирилган мутлақо янги иқтисодий тараққиёт модели асосларини барпо этишга кириши иқтисодиётнинг барча соҳаларида тизимли ўзгаришларни ва бу тармоқларда саноат кооперациясини давомли ривожлантириш мумкин бўлган ишончли ташқи ҳамкорлар билан алоқаларни янада мустаҳкамлашни тақозо этади.
Мухтасар қилиб айтганда, сўнгги йилларда тарихан қисқа давр мобайнида ўзбек-турк алоқаларида мазмунан юз йилликларга татигулик инқилобий ўзгаришлар ясаш учун мустаҳкам тамал тоши қўйилди – муҳим дастурий режалар ишлаб чиқилиб, дадил амалий ҳаракатлар бошланди. Муносабатларнинг бундай тарзда куртак ёзиши Ўзбекистон ва Туркиянинг халқаро майдонда янада нуфузи ортиб, икки давлат иқтисодиёти ўсиш суратларининг барқарорлиги, мамлакатлар халқлари ижтимоий-иқтисодий фаровонлиги ва яратувчанлик салоҳиятининг тўлиқ рўёбга чиқишини таъминлашга хизмат қилиши шубҳасиздир.
Туркия ва Ўзбекистон ўртасида нафақат икки томонлама муносабатлар фаол ривожланмоқда, балки кўп томонлама форматларда ҳам ҳамкорлик қилинмоқда. Туркий тилли давлатлар ташкилотидаги иштирок ҳам Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги халқаро ҳамкорликнинг муҳим қисмларидан биридир.
Ҳозирги кунда Ўзбекистонда 130 дан ортиқ турли миллатга мансуб фуқароларнинг ижтимоий-иқтисодий, сиёсий-ҳуқуқий, маънавий-маърифий ҳаётдаги фаол иштирокини таъминлаш, уларнинг миллий ўзлигини англаши ҳамда этник қадриятларини сақлаб қолишлари учун кенг имкониятлар яратилди. Шунингдек, миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенглик, умумиллий бирдамлик ва ҳамжиҳатлик, энг аввало, бой тарихий-маънавий мерос, миллий қадрият, урф-одат ва анъаналар асосида миллий ўзлигини англаган, миллий ғурур-ифтихори юксалган, умуминсоний қадриятлар, замонавий технологиялар, илм-фан ютуқлари асосида дунёқараши шаклланган баркамол авлодни тарбиялашни кўзда тутади.
Ҳозирги кунда Янги Ўзбекистонда бирдамлик ва ҳамжиҳатлик миллатлараро муносабатлар соҳасидаги сиёсатнинг жамиятда бирлик ва тотувликни сақлашдаги асосий тамойил бўлиб, бунда нафақат турли этник гуруҳларнинг манфаатларини ҳимоя қилиш, балки бошқаларнинг ҳуқуқларига ҳурмат ва эътиборга асосланган фуқаролик ўзлигини шакллантириш ҳам муҳим жиҳат ҳисобланади.
Миллатлараро муносабатлар йўналишида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 19 мартдаги “Умуммиллий тотувлик ва хориждаги ватандошлар билан алоқаларни мустаҳкамлашни янги босқичга олиб чиқишга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-52-сон Фармони қабул қилиниб, унда жамиятда умуммиллий тотувлик ва хориждаги ватандошлар билан алоқаларни мустаҳкамлашнинг устувор вазифаларидан бири этиб миллатлараро муносабатларни уйғунлаштириш, жамиятда дўстлик, ўзаро ҳамжиҳатлик, бағрикенглик ва бирдамликни мустаҳкамлаш орқали ягона фуқаровий ўзликни шакллантириш белгиланди.
Қўмита миллатлараро муносабатлар ҳамда хориждаги ватандошлар масалалари соҳасида давлат сиёсатини амалга оширувчи, давлат органлари ва ташкилотларнинг ушбу йўналишдаги фаолиятини мувофиқлаштирувчи ваколатли республика ижро этувчи ҳокимият органи этиб белгиланди.
Қўмитанинг жамиятда ўзаро ҳамжиҳатлик, бағрикенглик ва бирдамликни мустаҳкамлаш, миллатлараро муносабатларни уйғунлаштириш; Ўзбекистонда яшовчи барча миллат ва элатларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш, уларни умуммиллий тараққиётга дахлдорлигини кучайтириш; халқ дипломатияси механизмлари орқали хорижий мамлакатлар билан ижтимоий-маданий ва дўстлик алоқаларини ривожлантириш; хориждаги ватандошларнинг ижтимоий-иқтисодий салоҳиятини Ватанимиз ривожига сафарбар этишларини қўллаб-қувватлаш ҳамда Ўзбекистон халқи ҳамда хориждаги ватандошларнинг жамиятнинг муштарак мақсадлари йўлида бирдамлиги, умуммиллий ҳамжиҳатлик масалаларини тизимли таҳлил қилиш асосий вазифаларидан ҳисобланади.
Қўмита хорижда истиқомат қилаётган ватандошлар бўйича давлат сиёсатини изчил амалга ошириш борасидаги ишларни янги босқичга олиб чиқиш учун АҚШ, Канада, Хитой, Озарбайжон, Туркия ва бошқа қатор давлатларда ҳамкорлик борасида салмоқли тадбирларни амалга оширди.
Ҳозирги кунда Қўмита жамиятда миллатлараро ҳамжиҳатлик ва бағрикенгликни таъминлаш ҳамда хориждаги ватандошларнинг ижтимоий-иқтисодий салоҳиятини Ватанимиз ривожига сафарбар этишларини қўллаб-қувватлашга қаратилган давлат сиёсатини амалга ошириш, дўстона халқаро алоқаларни йўлга қўйиш, хорижий мамлакатларнинг фуқаролик ҳамжамиятлари билан дўстликни мустаҳкамлаш, давлат органларининг республика ҳудудида жойлашган 157 та миллий маданий марказлар, 43 та дўстлик жамиятлари, хориждаги 60 дан ортиқ биродар шаҳарлар ва 100 га яқин хориждаги ватандошлар жамиятлари билан “халқ дипломатиси” механизмидан фойдаланган ҳолда ўзаро ҳамкорликни амалга ошириб келмоқда.
Турли миллатларнинг миллий ўзлиги, тили, анъанаси, урф-одатлари, тарихи ва маданиятини сақлаб қолишга, намойиш этишга ва ривожлантиришга катта имкониятлар яратилди. Қолаверса, Янги Ўзбекистоннинг хорижий мамлакатлар билан маданий ҳамкорлигини юксалтириш йўлида мамлакатимизда истиқомат қилувчи турли миллат вакиллари томонидан вужудга келтирилган миллий маданий марказларнинг ўрни алоҳида аҳамият касб этади.
Жумладан, 1991 йилда Бухоро шаҳрида ва 1992 йилда Тошкент шаҳрида турк миллий маданий марказлари ҳамда 1997 йилда Ўзбекистон турк миллий маданий маркази ташкил этилди.
1997 йилдан буён Ўзбекистон турк миллий маданий маркази (раис Салманов Умар Ибрагимович)нинг асосий фаолияти турк тили, маданияти, анъаналари ва урф-одатларини қайта тиклашга йўналтирилгани боис, Марказ қошида “Нуронийлар Кенгаши”, “Аёллар Кенгаши”, “Ёшлар қаноти”, спорт тўгараклари ва ансамбллар билан ишлаш бўлими фаолияти йўлга қўйилган.
Ҳозирги кунда Марказ қошида 3 та “Севинч”, “Анадолу” ва хотин-қизлар ҳаваскорлик фолклор ансамбллари фаолият кўрсатиб келмоқда.
1999 йил Ўзбекистон турк миллий маданий марказининг фахрий аъзоси Микойил Сулейманов бошчилигида “MIKO” комедия-театри таъсис этилиб, у томонидан яратилган саҳна тасвирлари Россия, Қозоғистон, Қирғизистон ва Озарбайжон давлатларида намойиш этилди. Ушбу саҳна образлари асосан турли миллат вакиллари орасида бирлик, ҳамжаҳатлик ва тотувликни мустаҳкамлашга қаратилган.
Мамлакатимизда миллатлараро тотувлик, ҳамжиҳатлик ва барқарорликни мустаҳкамлашга қўшган ҳиссалари учун бир қатор турк миллати вакиллари давлат мукофотларига сазовор бўлганлар.
Туркларнинг ўзбекистон ҳудудига кириб келиши ҳақидаги дастлабки маълумотлар испан элчиси Гонзалес де Клавихо ўз кундалигида бериб ўтади. Ёзма манбаларда темурийзода Шоҳрух саройидаги турк мусиқачилари ҳақида эслаб ўтилади. Турк савдогарлари ва ҳунармандлари сўнгги ўрта асрларда ҳозирги Ўзбекистон ҳудудида савдо сотиқ ва ҳунармандчилик ишлари юзасидан ҳам келиб жойлашганлиги ҳақида маълумотлар учрайди.
Турклар Ўзбекистонга қачон келиб қолишган? Бу саволга жавоб бериш учун жуда кўп ўйландик. 100 дан ошиқ манбаларни кўриб чиқдик. Натижада турли хил жавоблар олдик. Туркларнинг дастлабки вакиллари бугунги Ўзбекистон ҳудудларида туркий халқларнинг Энасой атрофларидан бугунги кунда Туркия номи билан аталувчи давлат томон бораётганларида, ҳозирги Наманган вилояти ҳудудига тўғри келувчи Ахси тупроқларида жойлашиб қолишган. Иккинчи бир қисми эса Амир Темур даврида, яъни 1400 йилларда келиб қолишган.
1992 йилда Ўзбекистонда яшовчи турклар 21.000 нафарни ташкил қилган бўлса, ҳозирги кунга келиб 50.000 дан ортиқ эканлигини келтириб ўтиш мумкин.
Ҳозирги кунда Ўзбекистонда яшаётган турк миллатига мансуб фуқароларимиз республиканинг сиёсий, иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳаётида фаол иштирок этиб, давлатнинг ривожланиши ҳамда тараққиётига ўзларининг муносиб ҳиссаларини қўшиб келишмоқда.
Ўзбекистон Президентининг Туркияга ташрифи икки давлат ўртасидаги ўзаро ишончга асосланган, халқларимиз фаровонлиги йўлида узоқ муддатли, ўзаро манфаатли ҳамкорликка интилишни ифодаловчи ҳар томонлама стратегик шерикликда янги давр очди.
Икки мамлакат раҳбарларининг расмий ташрифлари сиёсий мулоқотни мустаҳкамлашга хизмат қилиб, сермаҳсул амалий шерикликдан дарак беради. Икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида томонлар шерикликни, шу жумладан савдо ва иқтисодиёт, инвестициялар, транспорт, тўқимачилик, энергетика, қишлоқ хўжалиги, маданий-гуманитар алмашинув каби соҳаларда янада кенгайтиришнинг устувор йўналишларига батафсил тўхталди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ва Туркия Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида имзоланган 2026–2027-йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар режасига кўра, барқарор ривожланиш ва фаровонликни мустаҳкам хавфсизлик асосида таъминлашга қаратилган энг самарали ҳамкорлик йўлга қўйилди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Ҳозирги замон ва Янги Ўзбекистон” китобидаги дастлабки қисм “Инсоният танлаган барқарор ривожланиш йўли” деб номлангани эътиборга лойиқ. Унда “2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш кун тартиби” номли ҳужжатда белгилаб қўйилган инсониятнинг ХХИ асрдаги тараққиётига доир устувор мезонлар ҳамда глобал аҳамиятга эга эзгу мақсадлар ҳақида фикр юритилганлиги юқорида келтирилган фикрларимиз тасдиғидир.
Умуман олганда, Ўзбекистонда ижтимоий-сиёсий барқарорликни сақлашнинг асосий ва энг муҳим омили – бу кўпмиллатли фуқаролар ўртасидаги бирликни, миллий тотувликни таъминлай олиш ҳисобланади. Шуни алоҳида қайд этиш лозимки, жамиятимизда кундан-кунга мустаҳкамланиб бораётган миллий ҳамжиҳатлик, умуммиллий бирдамлик Ўзбекистонда яшаётган барча миллатларнинг вакиллари орасида этник-маданий асосларда жипслашиш жараёнларига хизмат қилмоқда.

Uzbekistan-Turkey: A New Stage of Cooperation and Prospects for Developing Cultural and Humanitarian Ties
It is worth noting that one of Uzbekistan’s greatest achievements since independence has been ensuring peace, interethnic harmony, and mutual understanding among its multinational population. In particular, the wise national policy developed in our country in recent years is based on the key idea: “Multinationality is the wealth of Uzbekistan”.
It should be emphasized that cooperation between Uzbekistan and Turkey is currently gaining increasing significance in both quantitative and qualitative terms. Relations between the two countries, as a truly new stage of strategic cooperation, clearly demonstrate that historically and today, the Turkish and Uzbek peoples are truly fraternal peoples, not only in ethnic origin but also in spirit. Despite all the changes in historical development, these two fraternal peoples are steadily and diligently strengthening their national statehood, implementing the necessary reforms to remain competitive in a rapidly changing world. In this context, Turkey’s developed industry, achievements in agriculture, tourism potential, extensive statehood experience, and the growing natural interest of Turkish investors in the Uzbek market are of great importance to our country.
This closeness and commonality of approaches are the most reliable guarantee that the development of cultural and humanitarian ties between Uzbekistan and Turkey will continue to strengthen and deepen in the future, for the benefit of the Uzbek and Turkish peoples.
In particular, this is due to the age-old bonds of friendship, brotherhood, and mutual understanding between the Uzbek and Turkish peoples, as well as the similarity of culture, religion, and traditions of the peoples of both countries. This also demonstrates that these relations have deep historical and cultural roots, which provide a solid foundation. Moreover, culturally and historically, these two countries played a central role in the development of the civilization of the Turkic peoples. Therefore, at the 7th summit held in Baku on October 15, 2019, Uzbekistan’s accession to the Cooperation Council of Turkic-Speaking States as a full member was highly praised and greeted with enthusiasm by all participating states. It is no exaggeration to say that this event not only strengthened the spirit of brotherhood in the Turkic world but also led to the emergence of a new regular cooperation format between Ankara and Tashkent.
At the 8th Summit of the organization, held in Istanbul on November 12, 2021, its name was changed to the Organization of Turkic States. The Summit also approved the concept of the Turkic world through 2040. President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev proposed holding the first summit of the Organization of Turkic States in Uzbekistan in 2022. The proposal was accepted, and the next, 9th summit of the organization was held in Uzbekistan in November 2022.
It is important to emphasize that in 2022, the leaders of the two countries celebrated the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations and the 5th anniversary of the establishment of a strategic partnership. Our view is supported by the agreement to strengthen cooperation on reforms in Uzbekistan, implement public-private partnership mechanisms, and deepen partnerships in science, education, art, cinema, tourism, and information.
Furthermore, President of the Republic of Uzbekistan Sh. M. Mirziyoyev is actively implementing a large-scale reform program aimed at expanding Uzbekistan’s economic opportunities and improving the well-being and living standards of the population. The success of this policy, to some extent, depends on elevating our country’s effective relations with its international partners to a qualitatively new level. The special attention is deserved that Uzbekistan is responding to fundamental global changes with a new, proactive, pragmatic, and constructive foreign policy.
The goals of modernizing our country’s economy and enhancing its global competitiveness require strengthening cooperation with foreign partners in industrial cooperation, studying the experience of developed countries, and attracting large-scale foreign investment and high technology. In this regard, notable that the economic development strategies of Uzbekistan and Turkey can complement each other in a number of important areas. This is due to the fact that Turkey is among the 20 largest economies in the world and has achieved high results in such important sectors for Uzbekistan as tourism, textiles, automotive manufacturing, construction, and food processing.
Especially, Turkey’s textile and jewelry industries are among the top five in the world. Forty-four Turkish building contractors are among the world’s top 250 construction companies. This ranks Turkey second only to China, one of the world’s leading economies. While the country’s food industry has successfully entered Western markets and strengthened its position there, the Turkish automotive industry is on the cusp of transitioning from conventional automobile production to mass production of domestically produced electric vehicles. This once again confirms that Turkey is an important economic partner for us. Laying the foundations for a completely new export-oriented economic development model in the New Uzbekistan requires systemic changes across all economic sectors and further strengthening ties with reliable external partners with whom industrial cooperation can be developed in these sectors.
Thus, in recent years, in a historically short period of time, a solid foundation has been laid for revolutionary changes in Uzbek-Turkish relations that will last for centuries — important programmatic plans have been developed and decisive practical steps have been taken. There is no doubt that this development of relations will further enhance the prestige of Uzbekistan and Turkey on the international stage, ensure stable economic growth in both countries, the socioeconomic well-being of their peoples, and the full realization of their creative potential.
Turkey and Uzbekistan are actively developing not only bilateral relations but also cooperation in multilateral formats. Participation in the Organization of Turkic-Speaking States is also an important component of international cooperation between Uzbekistan and Turkey.
Currently, Uzbekistan has created ample opportunities for citizens of more than 130 different nationalities to actively participate in socioeconomic, political, legal, spiritual, and educational life, to recognize their national identity, and to preserve their ethnic values. Also, interethnic harmony and religious tolerance, national unity and solidarity are envisaged, and, above all, the upbringing of a harmoniously developed generation that understands its national identity based on a rich historical and spiritual heritage, national values, customs and traditions, possesses a high sense of national pride and has a worldview formed on the basis of universal human values, modern technology, and scientific achievements.
Currently, in the New Uzbekistan, unity and mutual understanding are the main principles of policy in the sphere of interethnic relations, aimed at maintaining unity and harmony in society, where an important aspect is not only protecting the interests of various ethnic groups but also shaping a civic identity based on respect and consideration for the rights of others.
In the area of interethnic relations, Decree No. DP-52 of the President of the Republic of Uzbekistan as of March 19, 2025, “On measures to advance to a new stage in strengthening nationwide unity and relations with compatriots abroad”, was adopted. In this decree, the harmonization of interethnic relations in society and the formation of a unified civic identity through strengthening friendship, mutual solidarity, tolerance, and unity in society are defined as one of the priority tasks for strengthening national harmony and ties with compatriots abroad.
The Committee is designated as the authorized republican executive body implementing state policy in the area of interethnic relations, supporting compatriots abroad, and coordinating the activities of state bodies in this area.
The Committee’s primary objectives are: harmonizing interethnic relations, forming a unified civic identity by strengthening friendship, mutual solidarity, tolerance, and unity in society; strengthening the involvement of all nationalities and peoples living in Uzbekistan in national development by ensuring their rights and legitimate interests; developing socio-cultural and friendly ties with foreign countries through public diplomacy; supporting the mobilization of the socio-economic potential of compatriots abroad for the development of our Homeland; and systematically analyzing issues of national unity among the people of Uzbekistan and compatriots abroad in the name of common societal goals.
The Committee has taken significant steps to develop cooperation with the USA, Canada, China, Azerbaijan, Turkey, and several other countries to elevate the consistent implementation of state policy toward compatriots living abroad to a new level.
Currently, the Committee implements state policy aimed at ensuring interethnic harmony and tolerance in society and supporting the mobilization of the socio-economic potential of compatriots abroad for the development of our country. It also establishes friendly international relations, strengthens friendship with civil societies in foreign countries, and implements a “public diplomacy” mechanism with 157 national cultural centers, 43 friendship societies located in the republic, as well as with more than 60 brother cities, and nearly 100 societies of compatriots abroad.
Enormous opportunities have been created for the preservation, presentation, and development of national identity, language, traditions, customs, history, and culture of various nationalities. Furthermore, the role of national cultural centers, established by representatives of various nationalities living in our country is of particular importance in strengthening cultural cooperation between the New Uzbekistan and foreign countries.
Specifically, Turkish National Cultural Centers were established in Bukhara in 1991, in Tashkent - in 1992, and in 1997, the Turkish National Cultural Center of Uzbekistan.
Since 1997, the primary focus of the Turkish National Cultural Center of Uzbekistan (chairman Umar Ibrahimov Salmanov) has been the revival of the Turkish language, culture, traditions, and customs. To this end, the Center has established a Council of Elders, a Women’s Council, a Youth Wing, and a department for working with sports clubs and ensembles.
Currently, three folklore ensembles operate under the auspices of the Center: Sevinch, Anadolu, and a women’s folklore group.
In 1999, under the direction of Mikail Suleymanov, an honorary member of the Turkish National Cultural Center of Uzbekistan, the MIKO Comedy Theater was founded. The performances were shown in Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Azerbaijan. These theatrical productions are primarily aimed at strengthening unity, solidarity, and harmony among representatives of different nationalities.
A number of representatives of Turkish nationality have been awarded state awards for their contribution to strengthening interethnic harmony, mutual understanding, and friendship in our country.
The first information about the arrival of Turks in Uzbekistan was found in the diary of the Spanish ambassador González de Clavijo. Written sources mention Turkish musicians at the court of the Temurid Shahrukh. There is information that Turkish merchants and artisans settled in the territory of modern-day Uzbekistan in the late Middle Ages to engage in trade and crafts.
When did the Turks arrive in Uzbekistan? We pondered this question for a long time, examining over 100 sources. The results yielded varied answers. The first representatives of the Turks settled in the territory of modern-day Uzbekistan, in the lands of Akhsi, which corresponds to the territory of today’s Namangan Region, when Turkic peoples migrated from the Yenisei River to the state known today as Turkey. The second group arrived during the reign of Amir Timur, in the 1400s.
In 1992, the number of Turks living in Uzbekistan was 21,000, while today it has exceeded 50,000.
Currently, our citizens of Turkish nationality living in Uzbekistan actively participate in the political, economic, social, and cultural life of the republic, making a worthy contribution to the development and progress of the state.
The visit of the President of Uzbekistan to Turkey ushered in a new era in the comprehensive strategic partnership between the two countries, based on mutual trust and expressing a desire for long-term, mutually beneficial cooperation for the benefit of our peoples.
Official visits by the leaders of the two countries contribute to strengthening political dialogue and demonstrate a fruitful practical partnership. To further develop bilateral cooperation, the parties discussed in detail priority areas for further expansion of their partnership, including in areas such as trade and economics, investment, transport, textiles, energy, agriculture, as well as cultural and humanitarian exchanges.
Furthermore, in accordance with the Action Plan for 2026-2027 signed between the Ministries of Foreign Affairs of Uzbekistan and Turkey, the most effective cooperation aimed at ensuring sustainable development and prosperity based on lasting security has been established.
It is noteworthy that the first part of the book by President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, “Modernity and the New Uzbekistan
is entitled “Humanity’s Chosen Path of Sustainable Development”. The fact that it reflects the priority criteria for human development in the 21st century and the noble global goals outlined in the 2030 Agenda for Sustainable Development confirms our aforementioned ideas.
Overall, the primary and most important factor in maintaining socio-political stability in Uzbekistan is the ability to ensure unity and national harmony among its multi-ethnic population. It should be noted separately that national understanding and national unity, which are strengthening day by day in our society, serve the cohesion processes on an ethnic and cultural basis among representatives of all nationalities living in Uzbekistan.