Ўзбекистон-Туркия: ҳамкорликнинг янги босқичи ва маданий-гуманитар алоқаларининг ривожланиш истиқболлари
Ўзбекистоннинг мустақиллик йилларида қўлга киритган катта ютуқларидан бири, таъкидлаш жоизки, кўп миллатли фуқаролар ўртасида тинчлик, миллатлараро тотувлик ва ҳамжиҳатлиликни таъминланганлигидир. Айниқса, сўнгги йилларда мамлакатимизда ишлаб чиқилган оқилона миллий сиёсатнинг туб ўзагини “Кўпмиллатлилик — Ўзбекистоннинг бойлиги” деган бош ғоя ташкил этади.
Таъкидлаш жоизки, ҳозирги кунда Ўзбекистон ва Туркия ҳамкорлиги ҳам сон, ҳам сифат жиҳатидан юқори даража аҳамият касб этмоқда. Икки давлат ўртасидаги муносабатлар ҳақиқатан ҳам стратегик ҳамкорликнинг янги босқичи сифатида тарих ва бугунги кун турк-ўзбек халқлари нафақат этник келиб чиқиши жиҳатидан, балки руҳиятига кўра ҳам ҳақиқий қардош халқлар эканига яққол гувоҳлик беради. Бу икки қардош халқ тарихий тараққиётнинг барча эврилишларига қарамасдан, шиддат билан ўзгараётган дунёда рақобатбардош бўлиб қолиш учун зарур ислоҳотларни амалга оширган ҳолда ўз миллий давлатчилигини матонат ва меҳнацеварлик билан мустаҳкамлаб келмоқда. Шу ўринда, Туркиянинг ривожланган саноати, қишлоқ хўжалигида эришган ютуқлари, туризм салоҳияти, улкан давлатчилик тажрибаси ва турк сармоядорларининг Ўзбекистон бозорига бўлган табиий қизиқишларини ортиб бораётганлиги мамлакатимиз учун муҳим аҳамият касб этади.
Мана шундай яқинлик ва ёндашувларнинг муштараклиги Ўзбекистон-Туркия давлатларини истиқболдаги маданий-гуманитар алоқаларининг ривожланиши бундан буён ҳам ўзбек-турк халқлари фаровонлиги йўлида мустаҳкамланиб, чуқурлашиб боришининг энг ишончли гаровидир.
Хусусан, бунга сабаб ўзбек ва турк халқларини азалий дўстлик, биродарлик ва қардошлик ришталари ўзаро боғлиқлиги ва ҳар икки мамлакат аҳолисининг маданияти, дини ва урф-одатлари бир-бирига жуда яқинлигидадир. Бу эса мустаҳкам пойдевор сифатида муносабатларнинг чуқур тарихий ва маданий илдизларга эга эканлигини ҳам кўрсатади. Қолаверса, маданий ва тарихий жиҳатдан бу икки мамлакат туркий халқлар тамаддуни ривожида марказий ўрин тутишган. Шу боис 2019 йили 15 октябрда Боку шаҳрида бўлиб ўтган еттинчи саммитда Ўзбекистоннинг Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши ташкилотига тўлақонли аъзо сифатида қўшилиши барча иштирокчи давлатлар томонидан юқори баҳоланди ва кўтаринки кайфиятда кутиб олинди. Ўз навбатида, бу ҳодиса нафақат туркий оламда биродарлик руҳининг мустаҳкамланишига, балки Анқара ва Тошкент ўртасида янги мунтазам ҳамкорлик формати пайдо бўлишига ҳам сабаб бўлди десак муболаға бўлмайди.
Ташкилотнинг 2021 йил 12 ноябрда Истанбул шаҳрида ўтказилган саккизинчи саммитида унинг номи Туркий давлатлар ташкилотига ўзгартирилди. Шунингдек, саммитда турк дунёсининг 2040 йилгача бўлган давр учун консепсияси ҳам тасдиқланди. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Туркий давлатлар ташкилотининг биринчи саммитини 2022 йилда Ўзбекистонда ўтказишни таклиф қилди. Таклиф қабул қилинди ва ташкилотнинг навбатдаги тўққизинчи саммити, Ўзбекистонда 2022 йил ноябрь ойида бўлиб ўтди.
Таъкидлаш жоизки, икки давлат етакчилари 2022 йилда давлатлар ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги ва стратегик шериклик муносабатлари йўлга қўйилганининг 5 йиллиги нишонланди ҳамда Ўзбекистондаги ислоҳотлар борасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш, давлат-хусусий шериклик механизмларини жорий қилиш, фан, таълим, санъат, кино, туризм ва ахборот соҳаларидаги шерикликни чуқурлаштиришга келишиб олинганлиги фикримиз тасдиғидир.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон иқтисодий имкониятларини кенгайтириш, халқ фаровонлигини ва ҳаёт даражасини ошириш мақсадида кенг кўламли ислоҳотлар дастурини жадаллик билан олиб бормоқда. Мазкур сиёсатнинг муваффақияти қисман бўлса-да мамлакатимизнинг халқаро ҳамжамиятдаги ташқи ҳамкорлари билан самарали алоқаларни янги сифат босқичига олиб чиқишига боғлиқ. Шунингдек, айтиш жоизки, бугун Ўзбекистон дунёдаги инқилобий ўзгаришларга янги фаол, прагматик ва конструктив руҳдаги ташқи сиёсат билан жавоб бермоқда.
Мамлакатимиз иқтисодиётини модернизация қилиш ва уни дунё миқёсидаги рақобатбардошлигини ошириш мақсадлари ташқи ҳамкорлар билан саноат кооперацияси йўналишидаги ҳамкорликни кучайтириш, ривожланган мамлакатлар тажрибасини ўрганиш, ташқи сармоялар ва юқори технологияларни кенг кўламда жалб этишни талаб этмоқда. Шу маънода, Ўзбекистон ва Туркия иқтисодий тараққиёт стратегиялари бир неча муҳим соҳаларда бир-бирини тўлдириш қобилиятига эга эканлигини таъкидлаб ўтиш лозим. Бунга сабаб, Туркия дунёнинг 20 та йирик иқтисодий ривожланган давлатлардан бири ва Ўзбекистон учун муҳим ҳисобланган туризм, тўқимачилик, автомобилсозлик, қурилиш, озиқ-овқат саноати соҳаларида юқори натижаларни қўлга киритганлигидадир.
Хусусан, Туркия тўқимачилик ва заргарлик буюмлари саноати дунёдаги кучли бешталикка киради. Турк қурилиш ширкатларидан 44 таси жаҳон миқёсидаги етакчи 250 та қурилиш компаниялари рўйхатидан ўрин эгаллаган. Бу кўрсаткич бўйича Туркия дунёнинг иқтисодий етакчиларидан бири ҳисобланмиш Хитой давлатидан кейинги иккинчи ўринда туради. Мамлакат озиқ-овқат саноати маҳсулотлари эса Ғарб бозорларига кириб боришга, ундаги ўз позициясини мустаҳкамлашга улгурган бўлса, турк автомобил саноати оддий автомобиллардан миллий электромобилларни оммавий равишда ишлаб чиқаришга ўтиш тараддудида турибди. Бу ҳолат Туркиянинг биз учун муҳим иқтисодий шерик эканлигини яна бир бор тасдиқлайди. Чунки Янги Ўзбекистон экспортга йўналтирилган мутлақо янги иқтисодий тараққиёт модели асосларини барпо этишга кириши иқтисодиётнинг барча соҳаларида тизимли ўзгаришларни ва бу тармоқларда саноат кооперациясини давомли ривожлантириш мумкин бўлган ишончли ташқи ҳамкорлар билан алоқаларни янада мустаҳкамлашни тақозо этади.
Мухтасар қилиб айтганда, сўнгги йилларда тарихан қисқа давр мобайнида ўзбек-турк алоқаларида мазмунан юз йилликларга татигулик инқилобий ўзгаришлар ясаш учун мустаҳкам тамал тоши қўйилди – муҳим дастурий режалар ишлаб чиқилиб, дадил амалий ҳаракатлар бошланди. Муносабатларнинг бундай тарзда куртак ёзиши Ўзбекистон ва Туркиянинг халқаро майдонда янада нуфузи ортиб, икки давлат иқтисодиёти ўсиш суратларининг барқарорлиги, мамлакатлар халқлари ижтимоий-иқтисодий фаровонлиги ва яратувчанлик салоҳиятининг тўлиқ рўёбга чиқишини таъминлашга хизмат қилиши шубҳасиздир.
Туркия ва Ўзбекистон ўртасида нафақат икки томонлама муносабатлар фаол ривожланмоқда, балки кўп томонлама форматларда ҳам ҳамкорлик қилинмоқда. Туркий тилли давлатлар ташкилотидаги иштирок ҳам Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги халқаро ҳамкорликнинг муҳим қисмларидан биридир.
Ҳозирги кунда Ўзбекистонда 130 дан ортиқ турли миллатга мансуб фуқароларнинг ижтимоий-иқтисодий, сиёсий-ҳуқуқий, маънавий-маърифий ҳаётдаги фаол иштирокини таъминлаш, уларнинг миллий ўзлигини англаши ҳамда этник қадриятларини сақлаб қолишлари учун кенг имкониятлар яратилди. Шунингдек, миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенглик, умумиллий бирдамлик ва ҳамжиҳатлик, энг аввало, бой тарихий-маънавий мерос, миллий қадрият, урф-одат ва анъаналар асосида миллий ўзлигини англаган, миллий ғурур-ифтихори юксалган, умуминсоний қадриятлар, замонавий технологиялар, илм-фан ютуқлари асосида дунёқараши шаклланган баркамол авлодни тарбиялашни кўзда тутади.
Ҳозирги кунда Янги Ўзбекистонда бирдамлик ва ҳамжиҳатлик миллатлараро муносабатлар соҳасидаги сиёсатнинг жамиятда бирлик ва тотувликни сақлашдаги асосий тамойил бўлиб, бунда нафақат турли этник гуруҳларнинг манфаатларини ҳимоя қилиш, балки бошқаларнинг ҳуқуқларига ҳурмат ва эътиборга асосланган фуқаролик ўзлигини шакллантириш ҳам муҳим жиҳат ҳисобланади.
Миллатлараро муносабатлар йўналишида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 19 мартдаги “Умуммиллий тотувлик ва хориждаги ватандошлар билан алоқаларни мустаҳкамлашни янги босқичга олиб чиқишга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-52-сон Фармони қабул қилиниб, унда жамиятда умуммиллий тотувлик ва хориждаги ватандошлар билан алоқаларни мустаҳкамлашнинг устувор вазифаларидан бири этиб миллатлараро муносабатларни уйғунлаштириш, жамиятда дўстлик, ўзаро ҳамжиҳатлик, бағрикенглик ва бирдамликни мустаҳкамлаш орқали ягона фуқаровий ўзликни шакллантириш белгиланди.
Қўмита миллатлараро муносабатлар ҳамда хориждаги ватандошлар масалалари соҳасида давлат сиёсатини амалга оширувчи, давлат органлари ва ташкилотларнинг ушбу йўналишдаги фаолиятини мувофиқлаштирувчи ваколатли республика ижро этувчи ҳокимият органи этиб белгиланди.
Қўмитанинг жамиятда ўзаро ҳамжиҳатлик, бағрикенглик ва бирдамликни мустаҳкамлаш, миллатлараро муносабатларни уйғунлаштириш; Ўзбекистонда яшовчи барча миллат ва элатларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш, уларни умуммиллий тараққиётга дахлдорлигини кучайтириш; халқ дипломатияси механизмлари орқали хорижий мамлакатлар билан ижтимоий-маданий ва дўстлик алоқаларини ривожлантириш; хориждаги ватандошларнинг ижтимоий-иқтисодий салоҳиятини Ватанимиз ривожига сафарбар этишларини қўллаб-қувватлаш ҳамда Ўзбекистон халқи ҳамда хориждаги ватандошларнинг жамиятнинг муштарак мақсадлари йўлида бирдамлиги, умуммиллий ҳамжиҳатлик масалаларини тизимли таҳлил қилиш асосий вазифаларидан ҳисобланади.
Қўмита хорижда истиқомат қилаётган ватандошлар бўйича давлат сиёсатини изчил амалга ошириш борасидаги ишларни янги босқичга олиб чиқиш учун АҚШ, Канада, Хитой, Озарбайжон, Туркия ва бошқа қатор давлатларда ҳамкорлик борасида салмоқли тадбирларни амалга оширди.
Ҳозирги кунда Қўмита жамиятда миллатлараро ҳамжиҳатлик ва бағрикенгликни таъминлаш ҳамда хориждаги ватандошларнинг ижтимоий-иқтисодий салоҳиятини Ватанимиз ривожига сафарбар этишларини қўллаб-қувватлашга қаратилган давлат сиёсатини амалга ошириш, дўстона халқаро алоқаларни йўлга қўйиш, хорижий мамлакатларнинг фуқаролик ҳамжамиятлари билан дўстликни мустаҳкамлаш, давлат органларининг республика ҳудудида жойлашган 157 та миллий маданий марказлар, 43 та дўстлик жамиятлари, хориждаги 60 дан ортиқ биродар шаҳарлар ва 100 га яқин хориждаги ватандошлар жамиятлари билан “халқ дипломатиси” механизмидан фойдаланган ҳолда ўзаро ҳамкорликни амалга ошириб келмоқда.
Турли миллатларнинг миллий ўзлиги, тили, анъанаси, урф-одатлари, тарихи ва маданиятини сақлаб қолишга, намойиш этишга ва ривожлантиришга катта имкониятлар яратилди. Қолаверса, Янги Ўзбекистоннинг хорижий мамлакатлар билан маданий ҳамкорлигини юксалтириш йўлида мамлакатимизда истиқомат қилувчи турли миллат вакиллари томонидан вужудга келтирилган миллий маданий марказларнинг ўрни алоҳида аҳамият касб этади.
Жумладан, 1991 йилда Бухоро шаҳрида ва 1992 йилда Тошкент шаҳрида турк миллий маданий марказлари ҳамда 1997 йилда Ўзбекистон турк миллий маданий маркази ташкил этилди.
1997 йилдан буён Ўзбекистон турк миллий маданий маркази (раис Салманов Умар Ибрагимович)нинг асосий фаолияти турк тили, маданияти, анъаналари ва урф-одатларини қайта тиклашга йўналтирилгани боис, Марказ қошида “Нуронийлар Кенгаши”, “Аёллар Кенгаши”, “Ёшлар қаноти”, спорт тўгараклари ва ансамбллар билан ишлаш бўлими фаолияти йўлга қўйилган.
Ҳозирги кунда Марказ қошида 3 та “Севинч”, “Анадолу” ва хотин-қизлар ҳаваскорлик фолклор ансамбллари фаолият кўрсатиб келмоқда.
1999 йил Ўзбекистон турк миллий маданий марказининг фахрий аъзоси Микойил Сулейманов бошчилигида “MIKO” комедия-театри таъсис этилиб, у томонидан яратилган саҳна тасвирлари Россия, Қозоғистон, Қирғизистон ва Озарбайжон давлатларида намойиш этилди. Ушбу саҳна образлари асосан турли миллат вакиллари орасида бирлик, ҳамжаҳатлик ва тотувликни мустаҳкамлашга қаратилган.
Мамлакатимизда миллатлараро тотувлик, ҳамжиҳатлик ва барқарорликни мустаҳкамлашга қўшган ҳиссалари учун бир қатор турк миллати вакиллари давлат мукофотларига сазовор бўлганлар.
Туркларнинг ўзбекистон ҳудудига кириб келиши ҳақидаги дастлабки маълумотлар испан элчиси Гонзалес де Клавихо ўз кундалигида бериб ўтади. Ёзма манбаларда темурийзода Шоҳрух саройидаги турк мусиқачилари ҳақида эслаб ўтилади. Турк савдогарлари ва ҳунармандлари сўнгги ўрта асрларда ҳозирги Ўзбекистон ҳудудида савдо сотиқ ва ҳунармандчилик ишлари юзасидан ҳам келиб жойлашганлиги ҳақида маълумотлар учрайди.
Турклар Ўзбекистонга қачон келиб қолишган? Бу саволга жавоб бериш учун жуда кўп ўйландик. 100 дан ошиқ манбаларни кўриб чиқдик. Натижада турли хил жавоблар олдик. Туркларнинг дастлабки вакиллари бугунги Ўзбекистон ҳудудларида туркий халқларнинг Энасой атрофларидан бугунги кунда Туркия номи билан аталувчи давлат томон бораётганларида, ҳозирги Наманган вилояти ҳудудига тўғри келувчи Ахси тупроқларида жойлашиб қолишган. Иккинчи бир қисми эса Амир Темур даврида, яъни 1400 йилларда келиб қолишган.
1992 йилда Ўзбекистонда яшовчи турклар 21.000 нафарни ташкил қилган бўлса, ҳозирги кунга келиб 50.000 дан ортиқ эканлигини келтириб ўтиш мумкин.
Ҳозирги кунда Ўзбекистонда яшаётган турк миллатига мансуб фуқароларимиз республиканинг сиёсий, иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳаётида фаол иштирок этиб, давлатнинг ривожланиши ҳамда тараққиётига ўзларининг муносиб ҳиссаларини қўшиб келишмоқда.
Ўзбекистон Президентининг Туркияга ташрифи икки давлат ўртасидаги ўзаро ишончга асосланган, халқларимиз фаровонлиги йўлида узоқ муддатли, ўзаро манфаатли ҳамкорликка интилишни ифодаловчи ҳар томонлама стратегик шерикликда янги давр очди.
Икки мамлакат раҳбарларининг расмий ташрифлари сиёсий мулоқотни мустаҳкамлашга хизмат қилиб, сермаҳсул амалий шерикликдан дарак беради. Икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида томонлар шерикликни, шу жумладан савдо ва иқтисодиёт, инвестициялар, транспорт, тўқимачилик, энергетика, қишлоқ хўжалиги, маданий-гуманитар алмашинув каби соҳаларда янада кенгайтиришнинг устувор йўналишларига батафсил тўхталди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ва Туркия Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида имзоланган 2026–2027-йилларга мўлжалланган Ҳаракатлар режасига кўра, барқарор ривожланиш ва фаровонликни мустаҳкам хавфсизлик асосида таъминлашга қаратилган энг самарали ҳамкорлик йўлга қўйилди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “Ҳозирги замон ва Янги Ўзбекистон” китобидаги дастлабки қисм “Инсоният танлаган барқарор ривожланиш йўли” деб номлангани эътиборга лойиқ. Унда “2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш кун тартиби” номли ҳужжатда белгилаб қўйилган инсониятнинг ХХИ асрдаги тараққиётига доир устувор мезонлар ҳамда глобал аҳамиятга эга эзгу мақсадлар ҳақида фикр юритилганлиги юқорида келтирилган фикрларимиз тасдиғидир.
Умуман олганда, Ўзбекистонда ижтимоий-сиёсий барқарорликни сақлашнинг асосий ва энг муҳим омили – бу кўпмиллатли фуқаролар ўртасидаги бирликни, миллий тотувликни таъминлай олиш ҳисобланади. Шуни алоҳида қайд этиш лозимки, жамиятимизда кундан-кунга мустаҳкамланиб бораётган миллий ҳамжиҳатлик, умуммиллий бирдамлик Ўзбекистонда яшаётган барча миллатларнинг вакиллари орасида этник-маданий асосларда жипслашиш жараёнларига хизмат қилмоқда.

Узбекистан-Турция: новый этап сотрудничества и перспективы развития культурных и гуманитарных связей
Стоит отметить, что одним из величайших достижений Узбекистана в годы независимости является обеспечение мира, межнационального согласия и взаимопонимания среди многонационального населения. В частности, в основе мудрой национальной политики, разработанной в нашей стране в последние годы, лежит главная идея: «Многонациональность — это богатство Узбекистана».
Следует подчеркнуть что в настоящее время сотрудничество между Узбекистаном и Турцией приобретает все большее значение как в количественном, так и в качественном отношении. Отношения между двумя странами, как действительно новый этап стратегического сотрудничества, ясно свидетельствуют о том, что и в настоящее время турецкий и узбекский народы являются поистине исторически братскими народами не только по этническому происхождению, но и по духу. Несмотря на все изменения исторического развития, эти два братских народа неуклонно и усердно укрепляют свою национальную государственность, проводя необходимые реформы, чтобы оставаться конкурентоспособными в быстро меняющемся мире. В этом контексте развитая промышленность Турции, достижения в сельском хозяйстве, туристический потенциал, большой опыт государственности и растущий естественный интерес турецких инвесторов к узбекскому рынку имеют для нашей страны огромное значение.
Такая близость и общность подходов являются наиболее надежной гарантией того, что развитие культурных и гуманитарных связей между Узбекистаном и Турцией будет и впредь укрепляться, и углубляться на благо народов двух стран.
В частности, причиной этого являются исконные узы дружбы, братства и взаимопонимания между узбекским и турецким народами, а также близость культуры, религии и традиций народов обеих стран. Это также свидетельствует о том, что отношения имеют глубокие исторические и культурные корни, являющиеся прочным фундаментом. Кроме того, в культурном и историческом плане эти две страны сыграли центральную роль в развитии цивилизации тюркских народов. Поэтому на VII саммите, состоявшемся в Баку 15 октября 2019 года, вступление Узбекистана в Совет сотрудничества тюркоязычных государств в качестве полноправного члена было высоко оценено всеми участвующими государствами и встречено с воодушевлением. В свою очередь, без преувеличения можно сказать, что это событие не только укрепило дух братства в тюркском мире, но и привело к появлению нового регулярного формата сотрудничества между Анкарой и Ташкентом.
На VIII саммите организации, состоявшемся в Стамбуле 12 ноября 2021 года, ее название было изменено на Организацию тюркских государств. На саммите также была утверждена концепция тюркского мира на период до 2040 года. Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев предложил провести первый саммит Организации тюркских государств в Узбекистане в 2022 году. Предложение было принято, и следующий, IX саммит организации состоялся в Узбекистане в ноябре 2022 года.
Важно подчеркнуть, что лидеры двух стран отметили в 2022 году 30-летие установления дипломатических отношений и 5-летие установления отношений стратегического партнерства, и наша точка зрения подтверждается соглашением об укреплении сотрудничества в области реформ в Узбекистане, внедрении механизмов государственно-частного партнерства и углублении партнерства в сферах науки, образования, искусства, кино, туризма и информации.
Кроме этого, Президент Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёев активно реализует масштабную программу реформ, направленную на расширение экономических возможностей Узбекистана, повышение благосостояния и уровня жизни населения. Успех данной политики, в некоторой степени, зависит от выведения эффективных отношений нашей страны с внешними партнерами в международном сообществе на новый качественный уровень. Также стоит отметить, что сегодня Узбекистан реагирует на кардинальные изменения в мире новой активной, прагматичной и конструктивной внешней политикой.
Цели модернизации экономики нашей страны и повышения ее глобальной конкурентоспособности требуют укрепления сотрудничества с зарубежными партнерами в сфере промышленно-кооперационного сотрудничества, изучения опыта развитых стран и привлечения иностранных инвестиций и высоких технологий в больших масштабах. В этой связи следует отметить, что стратегии экономического развития Узбекистана и Турции способны дополнять друг друга в ряде важных сфер. Это обусловлено тем, что Турция входит в число 20 крупнейших экономически развитых стран мира и достигла высоких результатов в таких важных для Узбекистана отраслях, как туризм, текстильная промышленность, автомобилестроение, строительство и пищевая промышленность.
В частности, текстильная и ювелирная промышленность Турции входят в пятерку лучших в мире. 44 турецких строительных предприятий входят в список 250 крупнейших строительных компаний мира. По этому показателю Турция занимает второе место после Китая, одного из мировых экономических лидеров. В то время как пищевая промышленность страны сумела выйти на западные рынки и укрепить там свои позиции, турецкая автомобильная промышленность находится на пороге перехода от производства обычных автомобилей к массовому выпуску отечественных электромобилей. Это еще раз подтверждает, что Турция является для нас важным экономическим партнером. Потому что начало закладки основ совершенно новой экспортно-ориентированной модели экономического развития в Новом Узбекистане требует системных изменений во всех секторах экономики и дальнейшего укрепления связей с надежными внешними партнерами, с которыми можно развивать промышленное сотрудничество в этих секторах.
Таким образом, в последние годы, за исторически короткий период времени, заложен прочный фундамент для революционных изменений в узбекско-турецких отношениях, которые продлятся столетия — разработаны важные программные планы и предприняты решительные практические шаги. Нет сомнения, что такое развитие отношений еще больше повысит престиж Узбекистана и Турции на международной арене, обеспечит стабильность темпов экономического роста обеих стран, социально-экономическое благополучие народов и полную реализацию их созидательного потенциала.
Между Турцией и Узбекистаном активно развиваются не только двусторонние отношения, но и осуществляется сотрудничество в многосторонних форматах. Участие в Организации тюркоязычных государств также является одной из важных составляющих международного сотрудничества между Узбекистаном и Турцией.
В настоящее время Узбекистан создал широкие возможности для граждан более чем 130 различных национальностей для активного участия в социально-экономической, политико-правовой, духовно-образовательной жизни, для осознания своей национальной идентичности и сохранения своих национальных ценностей. Также предусмотрены межнациональное согласие и религиозная терпимость, национальное единство и солидарность, и, прежде всего, воспитание гармонично развитого поколения, которое понимает свою национальную идентичность на основе богатого исторического и духовного наследия, национальных ценностей, обычаев и традиций, обладает высоким чувством национальной гордости и имеет мировоззрение, сформированное на основе универсальных человеческих ценностей, современных технологий и научных достижений.
В настоящее время в Новом Узбекистане сплоченность и взаимопонимание являются главными принципами политики в сфере межнациональных отношений, направленной на поддержание единства и согласия в обществе, где важным аспектом является не только защита интересов различных этнических групп, но и формирование гражданской идентичности, основанной на уважении и внимании к правам других.
В направлении межнациональных отношений принят Указ Президента Республики Узбекистан № УП-52 от 19 марта 2025 года «О мерах по выведению на новый этап укрепления общенационального согласия и связей с соотечественниками за рубежом», в котором гармонизация межнациональных отношений в обществе и формирование единой гражданской идентичности посредством укрепления дружбы, взаимной солидарности, терпимости и сплоченности в обществе определены как одна из приоритетных задач укрепления общенационального согласия и связей с соотечественниками за рубежом.
Комитет определен уполномоченным республиканским органом исполнительной власти, реализующим государственную политику в сфере межнациональных отношений, поддержку соотечественников за рубежом и координацию деятельности государственных органов в этом направлении.
Основными задачами Комитета являются: гармонизация межнациональных отношений, формирование единой гражданской идентичности путем укрепления дружбы, взаимной солидарности, толерантности и единства в обществе; усиление сопричастности всех национальностей и народностей, проживающих в Узбекистане, с общенациональным развитием, посредством обеспечения их прав и законных интересов; развитие социально-культурных, дружественных связей с зарубежными государствами с помощью механизмов народной дипломатии; поддержка мобилизации социально-экономического потенциала соотечественников за рубежом для развития нашей Родины, а также в систематическом анализе вопросов общенациональной сплоченности народа Узбекистана и соотечественников за рубежом во имя общих целей общества.
Комитет предпринял значительные шаги по развитию сотрудничества с США, Канадой, Китаем, Азербайджаном, Турцией и рядом других стран в целях выведения работы по последовательному осуществлению государственной политики в отношении соотечественников, проживающих за рубежом, на новый уровень.
В настоящее время Комитет осуществляет государственную политику, направленную на обеспечение межнациональной гармонии и толерантности в обществе и поддержку мобилизации социально-экономического потенциала соотечественников за рубежом для развития нашей Родины, установление дружественных международных отношений, укрепление дружбы с гражданскими обществами зарубежных стран, а также осуществление механизма «народной дипломатии» со 157 национальными культурными центрами, 43 обществами дружбы, расположенными на территории республики, а также более чем с 60 городами-побратимами и около 100 обществами соотечественников за рубежом.
Созданы огромные возможности для сохранения, демонстрации и развития национальной идентичности, языка, традиций, обычаев, истории и культуры различных национальностей. Кроме того, особое значение в укреплении культурного сотрудничества Нового Узбекистана с зарубежными странами имеет роль национальных культурных центров, созданных представителями разных национальностей, проживающими в нашей стране.
В частности, в 1991 году были созданы Турецкие национальные культурные центры в Бухаре, в 1992 году — в Ташкенте, а в 1997 году — Турецкий национальный культурный центр Узбекистана.
С 1997 года основная деятельность Турецкого национального культурного центра Узбекистана (председатель Салманов Умар Ибрагимович) направлена на возрождение турецкого языка, культуры, традиций и обычаев, поэтому в Центре созданы «Совет старейшин», «Совет женщин», «Молодежное крыло», а также отдел работы со спортивными клубами и ансамблями.
В настоящее время под эгидой Центра действуют 3 фольклорных ансамбля: «Севинч», «Анадолу» и женский фольклорный коллектив.
В 1999 году под руководством почетного члена Турецкого национального культурного центра Узбекистана Микаила Сулейманова был основан комедийный театр «МИКО», созданные им спектакли демонстрировались в России, Казахстане, Кыргызстане и Азербайджане. Эти театральные постановки в основном направлены на укрепление единства, солидарности и гармонии между представителями разных национальностей.
Ряд представителей турецкой национальности были награждены государственными наградами за вклад в укрепление межнационального согласия, взаимопонимания и дружбы в нашей стране.
Первые сведения о прибытии турок на территорию Узбекистана содержатся в дневнике испанского посла Гонсалеса де Клавихо. Письменные источники упоминают турецких музыкантов при дворе Темурида Шахруха. Есть информация о том, что турецкие купцы и ремесленники поселились на территории современного Узбекистана в позднем Средневековье для занятия торговлей и ремеслом.
Когда прибыли турки в Узбекистан? Мы долго размышляли, пытаясь ответить на этот вопрос. Было изучено более 100 источников. В результате получили разные ответы. Первые представители турецкой национальности поселились на территории современного Узбекистана, на землях Ахси, что соответствует территории современной Наманганской области, когда тюркские народы мигрировали из Енисея в государство, известное сегодня как Турция. Вторая часть прибыла во время правления Амира Тимура, то есть в 1400-х годах.
В 1992 году число представителей турецкой национальности, проживающих в Узбекистане, составляло 21 000 человек, а сегодня оно превысило 50 000.
В настоящее время граждане турецкой национальности, проживающие в Узбекистане, активно участвуют в политической, экономической, социальной и культурной жизни республики, внося свой достойный вклад в развитие и прогресс государства.
Визит Президента Узбекистана в Турцию открыл новую эру в всестороннем стратегическом партнерстве между двумя странами, основанном на взаимном доверии и выражающем стремление к долгосрочному, взаимовыгодному сотрудничеству на благо наших народов.
Официальные визиты лидеров двух стран способствуют укреплению политического диалога и демонстрируют плодотворное практическое партнерство. В целях дальнейшего развития двустороннего сотрудничества стороны подробно обсудили приоритетные направления дальнейшего расширения партнерства, в том числе в таких областях, как торговля и экономика, инвестиции, транспорт, текстильная промышленность, энергетика, сельское хозяйство, а также культурный и гуманитарный обмен.
Кроме того, в соответствии с Планом действий на 2026-2027 годы, подписанным между министерствами иностранных дел Узбекистана и Турции, налажено наиболее эффективное сотрудничество, направленное на обеспечение устойчивого развития и процветания на основе прочной безопасности.
Примечательно, что первая часть книги Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева «Современность и Новый Узбекистан» называется «Избранный человечеством путь устойчивого развития». Тот факт, что в ней отражены приоритетные критерии развития человечества в XXI веке и благие цели глобального значения, изложенные в документе «Повестка дня устойчивого развития на период до 2030 года», подтверждает наши вышеизложенные идеи.
В целом, главным и важнейшим фактором поддержания социально-политической стабильности в Узбекистане является способность обеспечивать единство и национальное согласие среди многонационального населения. Следует отдельно отметить, что национальное взаимопонимание, общенациональное единство, укрепляющиеся день за днем в нашем обществе, служат процессам сплочения на этнической и культурной основе среди представителей всех национальностей, проживающих в Узбекистане.