ЎЗБЕКИСТОН ВА ТУРКИЯ ТАШҚИ ИШЛАР ВАЗИРЛАРИНИНГ ҚЎШМА СТРАТЕГИК РЕЖАЛАШТИРИШ ГУРУҲИ 4-ЙИҒИЛИШИ НАТИЖАЛАРИ БЎЙИЧА ҚЎШМА БАЁНОТИ
2026 йил 20 январь куни Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов ва Туркия Республикаси ташқи ишлар вазири Ҳакан Фидан раислигида Анқара шаҳрида Қўшма стратегик режалаштириш гуруҳининг 4-йиғилиши ўтказилди.
Учрашув давомида вазирлар умумий тарих, тил ва маданиятни қардошлик руҳидаги ҳамкорликнинг асоси сифатида қайд этиб, икки мамлакат ўртасидаги Кенг қамровли стратегик шериклик доирасида кўп қиррали ўзбек-турк ҳамкорлигини янада чуқурлаштириш бўйича қатъийлигини тасдиқладилар.
Ташқи ишлар вазирлари Бахтиёр Саидов ва Ҳакан Фидан савдо ва инвестициялар, энергетика хавфсизлиги, минтақавий боғлиқлик, терроризм ва бошқа трансмиллий таҳдидларга қарши курашиш, мудофаа саноати, маданият, атроф-муҳит, таълим ва туризм каби кенг йўналишларда Ўзбекистон–Туркия муносабатларини янада мустаҳкамлаш йўлларини муҳокама қилдилар.
Вазирлар 2025 йил ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон мезбонлигида ўтказилган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти таълим, фан ва маданият ташкилоти (ЮНЕСКО) Бош конференцияси 43-сессияси доирасида 15 декабрь санасини Бутунжаҳон туркий тиллар оиласи куни деб эълон қилиниши катта рамзий аҳамиятга эга эканини қайд этдилар.
Ташқи ишлар вазирлари “4+4” механизми икки мамлакат ўртасидаги хавфсизлик, ҳарбий ҳамкорлик, разведка ва ташқи сиёсат соҳаларида ўзига хос ҳамкорлик платформаси эканини қайд этдилар. Анқарада Ўзбекистон ва Туркия ташқи ишлар, ички ишлар ва мудофаа вазирлари ҳамда хавфсизлик хизматлари раҳбарлари иштирокида ўтказилган “4+4” механизми йиғилиши натижаларидан мамнун эканликларини билдирдилар ва учрашувда имзоланган янгиланган Ҳаракатлар режасини амалга оширишга алоҳида эътибор берилишини таъкидладилар.
Вазирлар Қўшма иқтисодий комиссиянинг 8-йиғилиши якунлари бўйича қабул қилинган Ҳаракатлар режасининг ижросида эришилган ижобий силжишларни мамнуният билан қайд этиб, Комиссия йиғилишларини икки мамлакат ўртасидаги аниқ савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантиришнинг асосий механизми сифатида баҳоладилар.
Ташқи ишлар вазирлари Транскаспий Шарқ–Ғарб Ўрта йўлаги Марказий Осиёни Туркия орқали халқаро бозорларга боғловчи барқарор ва ишончли транспорт ҳамда энергетика йўналиши сифатидаги аҳамиятини таъкидлаб, Ўрта йўлак инфратузилмасида “Боку–Тбилиси–Карс” темирйўл линиясининг муҳим ролини қайд этдилар. Шу билан бирга, 2025 йил 29 январда бўлиб ўтган Ўзбекистон, Туркия ва Озарбайжон ташқи ишлар, савдо/иқтисодиёт ҳамда транспорт/инфратузилма вазирларининг Иккинчи уч томонлама учрашуви якунлари бўйича қабул қилинган Анқара декларациясининг ижросида эришилган ютуқларни мамнуният билан эътироф этдилар. Мазкур механизмнинг амалий аҳамиятини алоҳида таъкидлаб, вазирлар ушбу форматдаги уч томонлама ҳамкорликни давом эттиришга қатъий содиқликларини билдирдилар.
Турк дунёсини мустаҳкамлаш борасидаги қатъиятларини унинг энг муҳим ҳамкорлик майдони — Туркий давлатлар ташкилоти, шунингдек бошқа туркий ҳамкорлик тузилмалари орқали давом эттиришларини тасдиқладилар.
Туркий давлатлар ташкилоти ва туркий ҳамкорлик ташкилотлари доирасида ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган қўшма саъй-ҳаракатларни мамнуният билан қайд этиб, аъзо давлатлар ва кузатувчилар ўртасида сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий, ҳуқуқий ҳамда гуманитар алоқаларни янада ривожлантиришга қаратилган қўшма ташаббусларни қўллаб-қувватлашларини тасдиқладилар.
Туркий давлатлар ташкилотидан ташқари, вазирлар Бирлашган Миллатлар Ташкилоти (БМТ), Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ), Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш (ОҲИЧК), Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) ва Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) каби халқаро ва минтақавий платформаларда ҳамкорликни янада чуқурлаштириш истагини тасдиқладилар.
Вазирлар имкон қадар турли халқаро лавозимларга номзодлар борасида ўзаро қўллаб-қувватлаш амалиётини давом эттириш бўйича келишувга эришдилар.
Учрашувда Афғонистон, Ғазо, Украина ва Сурия каби минтақавий ва халқаро масалалар бўйича фикр алмашилди.
Вазирлар юқори даражадаги ташрифлар мунтазамлигидан мамнун эканликларини билдириб, бундай ташрифлар ҳамкорликни турли соҳаларда чуқурлаштиришини таъкидладилар ва ушбу ижобий динамикани сақлаб қолишга содиқликларини билдирдилар.
Қўшма стратегик режалаштириш гуруҳи йиғилиши Ўзбекистон ва Туркия Президентлари ҳамраислигида Анқарада ўтказилиши режалаштирилаётган Олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг 4-йиғилишига тайёргарлик масалаларини муҳокама қилиш учун муҳим имконият бўлди.

JOINT STATEMENT OF THE MINISTERS OF FOREIGN AFFAIRS OF THE REPUBLIC OF UZBEKISTAN AND THE REPUBLIC OF TÜRKİYE FOLLOWING THE 4th MEETING OF THE JOINT STRATEGIC PLANNING GROUP
H.E. Bakhtiyor Saidov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, and H.E. Hakan Fidan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, presided over the 4th meeting of the Joint Strategic Planning Group (JSPG) on January 20, 2026 in Ankara.
At the meeting, the Foreign Ministers highlighted the common history, language and culture as the basis of their brotherly cooperation and reiterated their commitment to deepen the multifaceted Uzbek-Turkish cooperation in accordance with the Comprehensive Strategic Partnership of the two countries.
Foreign Ministers Bakhtiyor Saidov and Hakan Fidan discussed the ways for further strengthening Uzbekistan-Türkiye relationship on a wide range of areas, including trade and investments, energy security, regional connectivity, countering terrorism and other transnational threats, defense industry, culture, environment, education and tourism.
The Foreign Ministers expressed the great symbolic significance of the proclamation of 15 December as the World Turkic Language Family Day during the 43rd UNESCO General Conference, hosted by Uzbekistan in November 2025 in Samarkand, one of the ancient centers of the Turkic civilization.
The Foreign Ministers underscored that the 4+4 mechanism provides a unique platform for security, military, intelligence and foreign policy cooperation between the two countries. They expressed satisfaction with the results of the meeting of the 4+4 mechanism, attended by the Ministers of Foreign Affairs, Interior and Defense as well as the Heads of Intelligence Services of Uzbekistan and Türkiye today in Ankara and underlined the importance attached to the implementation of the updated Action Plan signed during the meeting.
The Foreign Ministers noted with appreciation the progress made on the implementation of the Action Plan of the 8th Meeting of the Joint Economic Commission (JEC) and highlighted the importance of the JEC Meetings as the main mechanism for the development of concrete cooperation in the commercial-economic field between the two countries.
Emphasizing the importance of the Trans-Caspian East-West Middle Corridor as a sustainable and reliable transport and energy route in connecting Central Asia to the international markets through Türkiye and acknowledging the significance of the Baku-Tbilisi-Kars railroad for the Middle Corridor infrastructure, the Foreign Ministers noted with appreciation the progress made on the implementation of the Ankara Declaration on the Results of the Second Trilateral Meeting of the Ministers of Foreign Affairs, Trade/Economy and Transport/Infrastructure of Türkiye, Azerbaijan and Uzbekistan of January 29, 2025. Underlining the operational function of this mechanism, the Ministers reiterated their commitment to continue trilateral cooperation in this format.
Foreign Ministers reaffirmed their resolve in empowering the Turkic World through its most prominent platform of cooperation, the Organization of Turkic States (OTS) as well as through other Turkic Cooperation Organizations (TCO).
They underlined with satisfaction the joint efforts aiming to enhance cooperation within the OTS and the TCO’s and reiterated their support to the joint activities for further development of political, trade, economic, cultural, legal and people-to-people ties between the members and observers.
In addition to the OTS, the Foreign Ministers reconfirmed their desire to further deepen cooperation within the international and regional platforms such as the UN, OSCE, CICA, OIC and the ECO.
The Foreign Ministers agreed to maintain the understanding for mutually supporting each other’s candidacies to various international positions, wherever it is possible.
Foreign Ministers elaborated on regional and international issues, including Afghanistan, Gaza, Ukraine and Syria.
The Ministers expressed their satisfaction with the frequency of high-level visits, emphasizing that such visits further deepen cooperation across various fields and reaffirmed their commitment to maintaining this dynamic momentum.
The JSPG meeting provided a timely opportunity to discuss the preparations of the upcoming 4th meeting of the High-Level Strategic Cooperation Council under the Co-Chairmanship of the Presidents of Uzbekistan and Türkiye, to be held in Ankara.