ЎЗБЕКИСТОН ВА ТУРКИЯ ТАШҚИ ИШЛАР ВАЗИРЛАРИНИНГ ҚЎШМА СТРАТЕГИК РЕЖАЛАШТИРИШ ГУРУҲИ 4-ЙИҒИЛИШИ НАТИЖАЛАРИ БЎЙИЧА ҚЎШМА БАЁНОТИ
2026 йил 20 январь куни Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов ва Туркия Республикаси ташқи ишлар вазири Ҳакан Фидан раислигида Анқара шаҳрида Қўшма стратегик режалаштириш гуруҳининг 4-йиғилиши ўтказилди.
Учрашув давомида вазирлар умумий тарих, тил ва маданиятни қардошлик руҳидаги ҳамкорликнинг асоси сифатида қайд этиб, икки мамлакат ўртасидаги Кенг қамровли стратегик шериклик доирасида кўп қиррали ўзбек-турк ҳамкорлигини янада чуқурлаштириш бўйича қатъийлигини тасдиқладилар.
Ташқи ишлар вазирлари Бахтиёр Саидов ва Ҳакан Фидан савдо ва инвестициялар, энергетика хавфсизлиги, минтақавий боғлиқлик, терроризм ва бошқа трансмиллий таҳдидларга қарши курашиш, мудофаа саноати, маданият, атроф-муҳит, таълим ва туризм каби кенг йўналишларда Ўзбекистон–Туркия муносабатларини янада мустаҳкамлаш йўлларини муҳокама қилдилар.
Вазирлар 2025 йил ноябрь ойида Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон мезбонлигида ўтказилган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти таълим, фан ва маданият ташкилоти (ЮНЕСКО) Бош конференцияси 43-сессияси доирасида 15 декабрь санасини Бутунжаҳон туркий тиллар оиласи куни деб эълон қилиниши катта рамзий аҳамиятга эга эканини қайд этдилар.
Ташқи ишлар вазирлари “4+4” механизми икки мамлакат ўртасидаги хавфсизлик, ҳарбий ҳамкорлик, разведка ва ташқи сиёсат соҳаларида ўзига хос ҳамкорлик платформаси эканини қайд этдилар. Анқарада Ўзбекистон ва Туркия ташқи ишлар, ички ишлар ва мудофаа вазирлари ҳамда хавфсизлик хизматлари раҳбарлари иштирокида ўтказилган “4+4” механизми йиғилиши натижаларидан мамнун эканликларини билдирдилар ва учрашувда имзоланган янгиланган Ҳаракатлар режасини амалга оширишга алоҳида эътибор берилишини таъкидладилар.
Вазирлар Қўшма иқтисодий комиссиянинг 8-йиғилиши якунлари бўйича қабул қилинган Ҳаракатлар режасининг ижросида эришилган ижобий силжишларни мамнуният билан қайд этиб, Комиссия йиғилишларини икки мамлакат ўртасидаги аниқ савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантиришнинг асосий механизми сифатида баҳоладилар.
Ташқи ишлар вазирлари Транскаспий Шарқ–Ғарб Ўрта йўлаги Марказий Осиёни Туркия орқали халқаро бозорларга боғловчи барқарор ва ишончли транспорт ҳамда энергетика йўналиши сифатидаги аҳамиятини таъкидлаб, Ўрта йўлак инфратузилмасида “Боку–Тбилиси–Карс” темирйўл линиясининг муҳим ролини қайд этдилар. Шу билан бирга, 2025 йил 29 январда бўлиб ўтган Ўзбекистон, Туркия ва Озарбайжон ташқи ишлар, савдо/иқтисодиёт ҳамда транспорт/инфратузилма вазирларининг Иккинчи уч томонлама учрашуви якунлари бўйича қабул қилинган Анқара декларациясининг ижросида эришилган ютуқларни мамнуният билан эътироф этдилар. Мазкур механизмнинг амалий аҳамиятини алоҳида таъкидлаб, вазирлар ушбу форматдаги уч томонлама ҳамкорликни давом эттиришга қатъий содиқликларини билдирдилар.
Турк дунёсини мустаҳкамлаш борасидаги қатъиятларини унинг энг муҳим ҳамкорлик майдони — Туркий давлатлар ташкилоти, шунингдек бошқа туркий ҳамкорлик тузилмалари орқали давом эттиришларини тасдиқладилар.
Туркий давлатлар ташкилоти ва туркий ҳамкорлик ташкилотлари доирасида ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган қўшма саъй-ҳаракатларни мамнуният билан қайд этиб, аъзо давлатлар ва кузатувчилар ўртасида сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий, ҳуқуқий ҳамда гуманитар алоқаларни янада ривожлантиришга қаратилган қўшма ташаббусларни қўллаб-қувватлашларини тасдиқладилар.
Туркий давлатлар ташкилотидан ташқари, вазирлар Бирлашган Миллатлар Ташкилоти (БМТ), Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ), Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш (ОҲИЧК), Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) ва Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) каби халқаро ва минтақавий платформаларда ҳамкорликни янада чуқурлаштириш истагини тасдиқладилар.
Вазирлар имкон қадар турли халқаро лавозимларга номзодлар борасида ўзаро қўллаб-қувватлаш амалиётини давом эттириш бўйича келишувга эришдилар.
Учрашувда Афғонистон, Ғазо, Украина ва Сурия каби минтақавий ва халқаро масалалар бўйича фикр алмашилди.
Вазирлар юқори даражадаги ташрифлар мунтазамлигидан мамнун эканликларини билдириб, бундай ташрифлар ҳамкорликни турли соҳаларда чуқурлаштиришини таъкидладилар ва ушбу ижобий динамикани сақлаб қолишга содиқликларини билдирдилар.
Қўшма стратегик режалаштириш гуруҳи йиғилиши Ўзбекистон ва Туркия Президентлари ҳамраислигида Анқарада ўтказилиши режалаштирилаётган Олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг 4-йиғилишига тайёргарлик масалаларини муҳокама қилиш учун муҳим имконият бўлди.

СОВМЕСТНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ МИНИСТРОВ ИНОСТРАННЫХ ДЕЛ УЗБЕКИСТАНА И ТУРЦИИ ПО ИТОГАМ 4-ГО ЗАСЕДАНИЯ СОВМЕСТНОЙ ГРУППЫ СТРАТЕГИЧЕСКОГО ПЛАНИРОВАНИЯ
Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов и министр иностранных дел Турции Хакан Фидан 20 января 2026 года в Анкаре сопредседательствовали на 4-м заседании Совместной группы стратегического планирования.
В ходе заседания министры иностранных дел подчеркнули общность истории, языка и культуры как основу братского сотрудничества и подтвердили свою приверженность дальнейшему углублению многопрофильного узбекско-турецкого сотрудничества в рамках Всеобъемлющего стратегического партнерства между двумя странами.
Министры иностранных дел Бахтиёр Саидов и Хакан Фидан обсудили пути дальнейшего укрепления отношений между Узбекистаном и Турцией по широкому кругу направлений, включая торговлю и инвестиции, энергетическую безопасность, региональную взаимосвязанность, противодействие терроризму и другим транснациональным угрозам, оборонную промышленность, культуру, экологию, образование и туризм.
Отметили большое символическое значение провозглашения 15 декабря Всемирным днём семьи тюркских языков в ходе 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, состоявшейся в ноябре 2025 года в Самарканде — одном из древних центров тюркской цивилизации.
Министры подчеркнули, что механизм «4+4» представляет собой уникальную платформу для сотрудничества между двумя государствами в области безопасности, военного взаимодействия, разведки и внешней политики. Выразили удовлетворение результатами заседания механизма «4+4», проходившего в Анкаре с участием министров иностранных дел, внутренних дел и обороны, а также руководителей разведывательных служб Узбекистана и Турции, и отметили важность реализации обновленного Плана действий, подписанного в ходе встречи.
Министры с удовлетворением отметили прогресс в реализации Плана действий 8-го заседания Совместной экономической комиссии (СЭК) и подчеркнули ключевую роль заседаний СЭК как механизма развития конкретного сотрудничества в торгово-экономической сфере между двумя странами.
Также подчеркнули важность Транскаспийского восточно-западного Срединного коридора как устойчивого и надежного транспортно-энергетического маршрута, соединяющего Центральную Азию с международными рынками через Турцию, а также отметили значимость железнодорожной линии Баку–Тбилиси–Карс для инфраструктуры Срединного коридора. Министры приветствовали прогресс в реализации Анкарской декларации по итогам Второй трехсторонней встречи министров иностранных дел, торговли/экономики и транспорта/инфраструктуры Турции, Азербайджана и Узбекистана 29 января 2025 года и подтвердили свою приверженность продолжению трехстороннего сотрудничества в этом формате.
Министры подтвердили свою решимость укреплять тюркский мир через его основную платформу сотрудничества — Организацию тюркских государств и другие тюркские организации сотрудничества.
С удовлетворением отметили совместные усилия по расширению сотрудничества в рамках Организации тюркских государств и других тюркских механизмах и подтвердили свою поддержку совместным мероприятиям по дальнейшему развитию политических, торговых, экономических, культурных и межчеловеческих связей между государствами-членами и наблюдателями.
Подтвердили свое стремление углублять сотрудничество в рамках международных и региональных платформ, таких как Организация Объединенных Наций (ООН), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), Организация исламского сотрудничества (ОИС) и Организация экономического сотрудничества (ОЭС).
Министры договорились поддерживать взаимопонимание по всесторонней поддержке кандидатур друг друга на различные международные должности там, где это возможно.
Также обсудили региональные и международные вопросы, включая Афганистан, Газу, Украину и Сирию.
Министры выразили удовлетворение частотой контактов на высоком уровне, подчеркнув, что такие визиты способствуют дальнейшему углублению сотрудничества по различным направлениям, и подтвердили приверженность сохранению данной позитивной динамики.
Заседание Совместной группы стратегического планирования стало своевременной возможностью для обсуждения подготовки к 4-му заседанию Совета стратегического сотрудничества высокого уровня под сопредседательством Президентов Узбекистана и Турции, которое планируется провести в Анкаре.