Ўзбекистон ва Хитой ташқи ишлар вазирлари телефон орқали мулоқот чоғида муҳим соҳалардаги амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратдилар
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов Хитой Коммунистик партияси Марказий қўмитаси Сиёсий бюроси аъзоси, ташқи ишлар вазири Ван И билан телефон орқали мулоқот қилди.
«Хитой Халқ Республикаси Коммунистик партияси Марказий қўмитаси Сиёсий бюроси аъзоси, ташқи ишлар вазири Ван И жаноблари билан самарали телефон мулоқоти ўтказдик, – деб ёзди Ўзбекистон ТИВ раҳбари ўзининг telegram-каналида. – Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги ҳар томонлама стратегик ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари, шунингдек, минтақавий ва халқаро масалалар юзасидан фикр алмашдик. Юқори даражадаги сиёсий ишонч ва барча босқичлардаги фаол мулоқотга асосланган икки томонлама муносабатларнинг жадал ривожланаётганини мамнуният билан таъкидладик.
Муҳим йўналишлардаги амалий ҳамкорликни янада кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратдик. 2026 йилги кун тартиби сермазмун ва истиқболли».

Heads of the Ministries of Foreign Affairs of Uzbekistan and China paid special attention to further expanding practical cooperation in key areas during the telephone conversation
Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Bakhtiyor Saidov, held a telephone conversation with Wang Yi, Member of the Political Bureau of the CPC Central Committee and Minister of Foreign Affairs of China.
«Had a constructive phone conversation with H.E. Wang Yi, Member of the Political Bureau of the CPC Central Committee and Minister of Foreign Affairs of the People’s Republic of China, - the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram-channel. - Exchanged views on the current state and prospects of the Uzbekistan - China All-weather Strategic Partnership, as well as on regional and international topics. We noted with satisfaction the dynamic development of bilateral relations, underpinned by a high level of political trust and intensive dialogue at all levels.
Particular attention was paid to the further expansion of practical cooperation in key areas. The agenda for 2026 is rich and promising».