Ўзбекистон ва Хитой ташқи ишлар вазирлари телефон орқали мулоқот чоғида муҳим соҳалардаги амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратдилар
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов Хитой Коммунистик партияси Марказий қўмитаси Сиёсий бюроси аъзоси, ташқи ишлар вазири Ван И билан телефон орқали мулоқот қилди.
«Хитой Халқ Республикаси Коммунистик партияси Марказий қўмитаси Сиёсий бюроси аъзоси, ташқи ишлар вазири Ван И жаноблари билан самарали телефон мулоқоти ўтказдик, – деб ёзди Ўзбекистон ТИВ раҳбари ўзининг telegram-каналида. – Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги ҳар томонлама стратегик ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари, шунингдек, минтақавий ва халқаро масалалар юзасидан фикр алмашдик. Юқори даражадаги сиёсий ишонч ва барча босқичлардаги фаол мулоқотга асосланган икки томонлама муносабатларнинг жадал ривожланаётганини мамнуният билан таъкидладик.
Муҳим йўналишлардаги амалий ҳамкорликни янада кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратдик. 2026 йилги кун тартиби сермазмун ва истиқболли».

Главы МИД Узбекистана и Китая в телефонном разговоре особое внимание уделили дальнейшему расширению практического сотрудничества в ключевых областях
Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов провел телефонный разговор с членом Политбюро Центрального Комитета Компартии Китая, министром иностранных дел КНР Ван И.
«Провели конструктивный телефонный разговор с членом Политического бюро ЦК КПК, министром иностранных дел Китайской Народной Республики Е.П. Ван И, – написал в своем telegram-канале глава МИД Узбекистана. – Обменялись мнениями о текущем состоянии и перспективах всепогодного стратегического партнерства между Узбекистаном и Китаем, а также о региональных и международных вопросах. С удовлетворением отметили динамичное развитие двусторонних отношений, основанное на высоком уровне политического доверия и интенсивном диалоге на всех уровнях.
Особое внимание уделили дальнейшему расширению практического сотрудничества в ключевых областях. Повестка дня на 2026 год богата и многообещающая».