Кўп квартирали уйларни бошқариш соҳасида навбатдаги вазифалар белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев кўп квартирали уй-жой фондини бошқариш тизимини такомиллаштириш ва аҳолига сифатли хизмат кўрсатишни таъминлашга қаратилган таклифлар тақдимоти билан танишди.
Қайд этилганидек, бугунги кунда мамлакатимизда 44 мингдан зиёд кўп квартирали уйда 7,1 миллион нафар аҳоли истиқомат қилади. Уларга 900 дан ортиқ бошқарув сервис компаниялари ва 200 дан ортиқ ширкатлар хизмат қилади. Шунингдек, 856 та уйда ўзини-ўзи бошқариш тизими жорий этилган.
Кейинги йилларда кўп қаватли уйлар ва уларга туташ ҳудудларни ободонлаштириш, умумий мулкни таъмирлаш ва муҳандислик коммуникацияларини янгилаш бўйича муайян ишлар қилинди, аҳолига сифат кўрсатиш даражаси ва кўлами ошди.
Шу билан бирга, бошқарув сервис компаниялари фаолияти барқарорлиги ва самарадорлигини ошириш орқали хизматлар сифатини ошириш, қўшимча сервис турларини жорий этиш долзарб аҳамиятга эга.
Мавжуд бошқарув компанияларнинг аксарияти мажбурий бадал ҳисобидан фаолият юритмоқда, уларнинг фаолиятига инвестиция киритишга тайёр тадбиркорлар кам. Шунингдек, экспертларнинг дастлабки ҳисоб-китобларига кўра, йирик шаҳар ва вилоят марказларида бошқарув сервис компанияларининг яширин даромадлари расмий тушумлардан камида икки баробар кўп. Буларнинг барчаси соҳага даромад келтирадиган янги модель ишлаб чиқиш зарурлигини кўрсатмоқда.
Шу муносабат билан 2026-2030 йилларда баъзи шаҳар ва туманларда кўп квартирали уй-жойларни бошқаришнинг кластер тизимини ҳуқуқий эксперимент сифатида жорий этиш таклиф қилинди.
Эксперимент доирасида уйлар ҳолати таҳлил қилиниб, “яшил, “сариқ” ва “қизил” тоифаларга ажратилади, камида 7 минг хонадондан иборат лотлар шакллантирилади ҳамда 5 йиллик ривожлантириш дастурлари ишлаб чиқилади. Лотлар ва мастер-режалар туман кенгашлари томонидан тасдиқланади, бошқарувчи ташкилотлар эса “Менинг уйим” тизими орқали мулкдорлар томонидан овоз бериш йўли билан танланади.
Бошқарувчи ташкилотлар учун минимал молиявий ва ташкилий талаблар, жумладан, ўз маблағи, моддий-техник база, 24/7 диспетчерлик хизмати мавжуд бўлиши каби шартлар белгиланади. Шу билан бирга, қўшимча даромад манбалари сифатида маиший хизмат марказларини ташкил этиш, енгил конструкцияли қурилмаларни барпо этиш ва улардан узоқ муддатли фойдаланиш имкониятлари яратилади.
Мажбурий бадаллар ҳамда бошқарувчи ташкилотларнинг хизматлардан тушадиган барча қўшимча даромадлари фақат “Менинг уйим” биллинг тизими орқали ҳисобга олинади. Ушбу тартибга риоя этмасдан бадаллар ҳисобини юритиш бухгалтерия ҳисоби ва ҳисобот талабларини бузиш ҳисобланади.
Умумий мол-мулкни ижарага ёки текин фойдаланишга бериш бўйича шартномалар солиқ органларида мажбурий тарзда ҳисобга қўйилади. Белгиланган тартиб бузилган тақдирда, бошқарувчи ташкилот электрон реестрдан чиқариб ташланади. “Менинг уйим” ахборот тизими орқали умумий йиғилишни ташаббус қилиш, муҳокама ўтказиш, қарор қабул қилиш, шартнома тузиш, ҳисобот тақдим этиш ҳамда мурожаатларни юбориш ва кўриб чиқиш имкониятлари тўлиқ йўлга қўйилади.
Агар ҳар чорак якуни бўйича “Менинг уйим” тизимига ҳисобот маълумотлари киритилмаса, кейинги ойлар учун мажбурий бадалларни ҳисоблаш маълумотлар киритилгунга қадар вақтинча тўхтатилади ва орқага қайта ҳисоб-китоб қилинмайди. Шунингдек, кўп квартирали уйларнинг техник ҳолати, ер участкалари, энергия ва сув истеъмоли бўйича маълумотларни ўз ичига олган “Турар-жой” миллий ахборот тизими босқичма-босқич ишга туширилади.
Кўп квартирали уйни фойдаланишга қабул қилишда кадастр паспорти расмийлаштирилиб, у “Турар-жой” тизимида автоматик акс этиши, ўрнатилган қуёш панеллари эса умумий мол-мулк сифатида бошқариш органига топширилиши шарт этиб белгиланди. Ушбу талаблар бажарилмаган тақдирда, уй фойдаланишга қабул қилинмайди.
Яна бир масала – соҳани рақамлаштириш ва сунъий интеллект технологияларини жорий этиш. Аввало, бошқарув сервис компанияларининг диспетчерлик хизматларида сунъий интеллект асосида ишлайдиган тизимлар жорий қилиниши, мурожаатлар билан ишлаш ва хизмат кўрсатиш тезлиги оширилиши кераклиги қайд этилди.
2026–2030 йилларда соҳадаги институционал ислоҳотларни давом эттириб, ҳокимликлар ҳузурида уй-жой коммунал соҳани назорат қилувчи ҳудудий инспекциялар ташкил этиш, уларнинг бюджетдан ташқари жамғармаларини шакллантириш, ҳокимнинг уй-жой коммунал хўжалиги бўйича ўринбосари лавозимини жорий этиш таклиф қилинди.
Давлатимиз раҳбари мутасаддиларга қисқа муддатда соҳанинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, уй-жой мулкдорлари ва бошқарув сервис компаниялари учун бирдек манфаатли, иқтисодий жиҳатдан барқарор ва шаффоф тизим яратиш юзасидан топшириқлар берди.

Определены предстоящие задачи в сфере управления многоквартирными домами
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по совершенствованию системы управления многоквартирным жилищным фондом и обеспечению качественного обслуживания населения.
Как отмечалось, в настоящее время в стране свыше 7,1 миллиона человек проживают в более чем 44 тысячах многоквартирных домов. Их обслуживают свыше 900 управляющих сервисных компаний и более 200 товариществ, при этом в 856 домах внедрена система самоуправления.
В последние годы проведена определённая работа по благоустройству многоквартирных домов и прилегающих территорий, ремонту общего имущества, а также модернизации инженерных коммуникаций. В результате повысились уровень и охват услуг, предоставляемых населению.
Вместе с тем по-прежнему актуальной остается задача повышения качества обслуживания за счёт укрепления устойчивости и эффективности деятельности управляющих сервисных компаний, расширения спектра предоставляемых услуг и внедрения современных управленческих подходов.
При этом большинство управляющих компаний продолжают функционировать преимущественно за счет обязательных взносов, а число предпринимателей, готовых инвестировать в развитие данной сферы, остаётся ограниченным. По предварительным оценкам экспертов, в крупных городах и областных центрах объем скрытых доходов управляющих сервисных компаний как минимум в два раза превышает официально отражаемые поступления. Совокупность этих факторов указывает на необходимость формирования новой модели управления жилищным фондом.
В этой связи предложено в 2026–2030 годах в ряде городов и районов в качестве правового эксперимента внедрить кластерную систему управления многоквартирными жилыми домами.
В рамках эксперимента будет проведен анализ состояния домов с последующим их разделением на “зеленую”, “желтую” и “красную” категории, планируется также сформировать лоты как минимум из 7 тысяч квартир и разработать пятилетние программы их развития. Лоты и мастер-планы будут утверждаться районными кенгашами, а управляющие организации будут выбраны собственниками путем голосования в системе “Менинг уйим”.
Для управляющих организаций будут установлены минимальные финансовые и организационные требования, включая наличие собственных средств, материально-технической базы и круглосуточной диспетчерской службы. Одновременно будут созданы возможности для получения дополнительных доходов за счет организации бытовых сервисных центров, строительства сооружений из легких конструкций и их долгосрочной эксплуатации.
Обязательные взносы, а также все дополнительные доходы управляющих организаций, полученные при оказании услуг, будут учитываться исключительно через биллинговую систему “Менинг уйим”. Несоблюдение данного порядка при ведении расчетов по взносам будет рассматриваться как нарушение бухгалтерского учета и правил отчетности.
Договоры о сдаче в аренду или безвозмездное пользование общего имущества подлежат обязательной регистрации в налоговых органах. В случае нарушения установленного порядка управляющая организация исключается из электронного реестра. Инициирование общих собраний, проведение обсуждений, принятие решений, заключение договоров, предоставление отчетности, а также подача и рассмотрение обращений – все эти процедуры будут полностью реализованы в информационной системе “Менинг уйим”.
Если отчеты о проделанной работе не будут введены в систему “Менинг уйим” по итогам каждого квартала, начисление обязательных взносов на последующие месяцы приостанавливается до момента ввода информации и пересчет за этот период производиться не будет. Кроме того, поэтапно будет введена национальная информационная система “Турар-жой”, включающая данные о техническом состоянии многоквартирных домов, земельных участках, потреблении энергии и воды.
Обязательным требованием для принятия многоквартирного дома в эксплуатацию будет оформление кадастрового паспорта и его автоматическое отображение в системе “Турар-жой”, а также передача установленных солнечных панелей органу управления в качестве общего имущества. В случае невыполнения этих условий дом не будет принят в эксплуатацию.
Еще один важный аспект – цифровизация отрасли и внедрение технологий искусственного интеллекта. Внедрение систем на базе искусственного интеллекта планируется прежде всего в диспетчерских службах управляющих компаний. Это позволит повысить скорость обработки обращений и оказания услуг.
Предложено в 2026-2030 годах, в продолжение институциональных реформ в сфере, организовать территориальные инспекции по контролю за жилищно-коммунальной сферой при хокимиятах, сформировать их внебюджетные фонды и ввести должность заместителя хокима по жилищно-коммунальному хозяйству.
Глава государства поручил ответственным лицам в кратчайшие сроки повысить инвестиционную привлекательность сферы и создать экономически устойчивую, прозрачную и взаимовыгодную систему как для собственников жилья, так и для управляющих компаний.