Президент Шавкат Мирзиёев Чирчиқ авиация таъмирлаш заводига ташриф буюрди
Хавфсизлик кенгашининг кенгайтирилган йиғилишидан сўнг Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев Чирчиқ авиация таъмирлаш заводига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари корхонада амалга оширилган кенг кўламли модернизация натижалари ҳамда унинг янги юқори технологик бўлинмалари фаолияти билан танишди.
Завод негизида МДҲ ва минтақамизда ягона бўлган “Airbus” вертолётларига техник хизмат кўрсатиш маркази ишга туширилган.
Марказ Франциянинг “Airbus” компанияси томонидан расмий сертификациядан ўтказилган бўлиб, ишлаб чиқариш юқори савияда ташкил этилгани, халқаро стандартлар ва ишлаб чиқарувчи томонидан белгиланган талабларга мувофиқлиги тасдиқланган. Бу ерда Ғарб авиатехникасининг замонавий моделлари, шу жумладан, H-125, H-215 ва H-130 русумли вертолётлар учун сервис ва таъмирлаш ишларининг тўлиқ занжири йўлга қўйилган.
Марказ Ўзбекистонни “Airbus” вертолётларига техник хизмат кўрсатиш ва уларни эксплуатация қилиш бўйича муҳим минтақавий хабга айлантириш имконини беради.
Мамлакатимиз етакчиси марказ имкониятлари билан танишди ва мутахассислар билан мулоқот қилди.
Шу ернинг ўзида Президентимизга заводнинг Су-25 ҳарбий самолётларини капитал таъмирлаш ва чуқур модернизация қилиш бўйича янгиланган цехлари тақдимот қилинди. Илғор технологияларни жорий қилиш ҳисобига эндиликда корхонада техникани замонавий навигация тизимлари, тунги кўриш қурилмалари ва бортдаги ўзини ҳимоя қилиш комплекслари билан жиҳозлаш ишлари амалга оширилмоқда.
Давлатимиз раҳбари ташриф якунида мамлакатимиз мудофаа саноати салоҳиятини янада мустаҳкамлаш бўйича топшириқлар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил Чирчикский авиационный ремонтный завод
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев 13 января по завершении расширенного заседания Совета безопасности посетил Чирчикский авиационный ремонтный завод.
Глава государства ознакомился с результатами масштабной модернизации предприятия и деятельностью новых высокотехнологичных подразделений.
На базе завода был создан единственный на территории СНГ и нашего региона центр по обслуживанию вертолетов марки «Airbus».
Центр прошёл официальную сертификацию французской компании «Airbus», подтвердив тем самым высокий уровень организации производственной деятельности, а также соответствие международным стандартам и установленным требованиям производителя. Здесь налажен полный цикл технического сервиса и ремонта современных западных образцов авиатехники, включая вертолёты модели H-125, H-215 и H-130.
Центр позволяет Узбекистану стать ключевым региональным узлом для обслуживания и эксплуатации вертолетов Airbus.
Глава государства ознакомился с возможностями центра и побеседовал со специалистами.
Здесь же Президенту была представлена деятельность обновленных заводских цехов по капитальному ремонту и глубокой модернизации военных самолетов Су-25. Благодаря внедрению передовых технологий теперь на предприятии осуществляется оснащение техники современными системами навигации, приборами ночного видения и комплексами бортовой самообороны.
По итогам визита Президент поставил задачи по дальнейшему укреплению потенциала оборонно-промышленного комплекса страны.