Президентимиз Янги Тошкентда амалга оширилаётган лойиҳалар тақдимоти билан танишди
Давлатимиз раҳбари Янги Тошкент шаҳрини барпо этиш дирекциясига ташриф буюриб, ҳудудда амалга оширилаётган ва истиқболдаги йирик қурилиш лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Мазкур шаҳар қурилишига 2023 йилда тамал тоши қўйилган эди. Лойиҳа учун Юқори ва Ўрта Чирчиқ туманларидан жами 19 минг 700 гектар ер майдони ажратилган. Концепция Британиянинг “Cross Works” компанияси томонидан ишлаб чиқилган. Айни пайтда бу ерда 100 дан зиёд катта-кичик лойиҳалар жадал олиб борилмоқда. Ҳар бир ташаббус халқаро меъёрлар ва замонавий шаҳарсозлик тенденцияларига асосланади.
Ҳозирга келиб, дастлабки иншоотлар маҳобати кўрина бошлади. Якунига етаётган 2025 йилда янги шаҳарда олиб борилаётган қурилиш майдонлари 3 миллион квадрат метрга етди.
Бир қанча уй-жой массивлари қурилиши якуний босқичга кирди. Инфратузилма объектларида ишлар жадал бормоқда.
Биринчи босқичда 6 минг гектар ҳудудда қурилиш ишлари бажарилади. Натижада 600 минг аҳоли учун замонавий инфратузилма барпо этилиши белгиланган. Лойиҳа тўлиқ якунланганда эса Янги Тошкент 2 миллион нафар одам яшайдиган улкан мегаполисга айланади.
Бундай кўламдаги қурилиш узоқ муддатли ва барқарор инфратузилмани талаб қилади. Ҳозирги пайтда ҳудудда йирик ер ости муҳандислик тармоқлари қурилмоқда. Бир ва икки секцияли коллекторлар ётқизилиб, иссиқлик, сув, электр энергияси ва телекоммуникация каби барча тармоқларнинг ер остидан ўтказилиши таъминланмоқда.
Транспорт қатновини енгиллаштириш мақсадида олиб борилаётган ишларга алоҳида тўхталиб ўтилди. Туннель ва ер ости автотураргоҳларининг барпо этилиши шаҳарнинг келажакдаги ҳаракатланиш тизими учун муҳим экани қайд этилди.
Ҳудудда ўн километрлик соҳил боғи ташкил этилди. Бир миллион туп бута ва кўчатлар экилди.
Давлатимиз раҳбари томонидан шаҳарсозликда “яшил” тамойиллар муҳим ўрин тутиши лозимлиги айтилди. Бунда метро ва электробуслар ҳаракатини мувофиқлаштириш, пиёда ва велосипедчилар учун хавфсиз, тўсиқсиз йўлаклар барпо этилиши бўйича масъулларга қўшимча топшириқлар берилди.
Ҳудудда 60 дан ортиқ давлат идоралари учун замонавий маъмурий бинолар қурилади. Айни вақтда қатор вазирлик ва идоралар вақтинча мажмуаларда фаолият бошлаган.
Инвесторларнинг фаоллиги ҳам юқори. Аукцион орқали сотилган 24 та тижорий лот бўйича 2 миллиард долларлик инвестиция шартномалари имзоланган. Бу маблағлар ҳисобидан меҳмонхоналар, ресторанлар, сервис марказлари ва ўзига хос архитектурага эга замонавий бинолар барпо этилади.
Айни пайтдаги қурилиш жараёнининг ўзида 10 минг нафар инсоннинг бандлиги таъминланган. Лойиҳа тўлиқ амалга оширилгандан кейин эса инновацион технологияларга асосланган, юқори даромадли юз минглаб доимий иш ўринлари яратилиши кутилмоқда.
Президентимизга Янги Тошкентда барпо этилаётган туризм объектлари, хизмат кўрсатиш ва дам олиш мажмуалари, шунингдек, мамлакатимизнинг бошқа ҳудудларида амалга оширилиши режалаштирилаётган йирик инвестиция ва инфратузилма лойиҳалари тўғрисида маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари ҳар бир ташаббусда илм-фан ютуқларига таяниш, лойиҳаларда маҳаллий руҳни акс эттириш, энг асосийси, улар халқ манфаатига хизмат қилиши лозимлигини таъкидлади.

Президент ознакомился с презентацией реализуемых в Новом Ташкенте проектов
Глава нашего государства посетил Дирекцию по строительству Нового Ташкента и ознакомился с презентацией реализуемых и перспективных строительных проектов на территории города.
Первый камень в основание строительства этого города был заложен в 2023 году. Под проект было выделено в общей сложности 19 тысяч 700 гектаров земли в Юкоричирчикском и Уртачирчикском районах. Концепция была разработана британской компанией Cross Works. Сейчас здесь активно реализуется более 100 проектов различного масштаба. Каждая инициатива основана на международных нормах и современных трендах градостроительства.
Постепенно начинают проявляться очертания масштабных сооружений. В завершающемся 2025 году площадь работ в новом городе достигла 3 миллионов квадратных метров.
Строительство нескольких жилых комплексов вступило в финальную стадию. Динамично идут работы на объектах инфраструктуры.
На первом этапе строительные работы охватят 6 тысячах гектаров земли. В результате планируется создать современную инфраструктуру для проживания и работы 600 тысяч человек. А по завершении проекта Новый Ташкент превратится в огромный мегаполис, рассчитанный на 2 миллиона человек.
Строительство такого масштаба требует долгосрочную и устойчивую инфраструктуру. В настоящее время на территории сооружаются крупные подземные инженерные коммуникации. Прокладываются одно- и двухсекционные коллекторы, обеспечивающие размещение под землей всех инженерных сетей – теплоснабжения, водоснабжения, электроснабжения и телекоммуникаций.
Особое внимание уделяется организации современного транспортного сообщения. Отмечено, что строительство тоннелей и подземных автостоянок имеет важное значение для транспортной системы города в будущем.
На территории создается десятикилометровый прибрежный парк. Высажен 1 миллион кустарников и саженцев деревьев.
Глава нашего государства отметил, что в градостроительстве важную роль должны играть “зеленые” принципы. Ответственным лицам даны дополнительные поручения по координации движения метро и электробусов, а также по созданию безопасных и безбарьерных маршрутов для пешеходов и велосипедистов.
Для более чем 60 государственных ведомств на территории нового города будут возведены современные административные здания. Сейчас ряд министерств и ведомств уже приступили к работе во временных комплексах.
Активность инвесторов высокая. По 24 коммерческим лотам, реализованным через аукцион, подписаны инвестиционные соглашения на сумму 2 миллиарда долларов. За счет этих средств будут построены гостиницы, рестораны, комплексы обслуживания и здания с уникальной архитектурой.
На нынешнем этапе строительных работ обеспечена занятость 10 тысяч человек. После полной реализации проекта ожидается создание сотен тысяч высокооплачиваемых постоянных рабочих мест, основанных на инновационных технологиях.
Президенту нашей страны представлена информация о строящихся в Новом Ташкенте туристических объектах, сервисных и развлекательных комплексах, а также планируемых в других регионах страны крупных инвестиционных и инфраструктурных проектах.
Глава государства подчеркнул, что каждая инициатива должна опираться на достижения науки, отражать местный колорит и, самое главное, служить интересам народа.