Йўл-транспорт объектларининг қурилиши ҳақида ахборот берилди
Янги Тошкентда олиб борилаётган бунёдкорлик ишлари билан танишув давомида Президент Шавкат Мирзиёев Чирчиқ дарёси устидан янги кўприк ҳамда метро бекати билан бирлаштирилган автотураргоҳ барпо этиш ишларини кўздан кечирди.
Пойтахт ва Янги Тошкент ўртасида транспорт алоқаларини мустаҳкамлаш, транспорт оқимини самарали бошқариш ҳамда аҳоли учун қулай ҳаракат муҳитини яратишга қаратилган мазкур лойиҳалар шаҳар инфратузилмасини ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этади.
Янги кўприк Тошкент ва Янги Тошкентни боғлайди. Бир суткада 40-50 мингта автотранспорт воситасини ўтказиш қувватига эга бўлади. Қурилиш ишлари жорий йил охирида бошланган бўлиб, айни пайтга келиб лойиҳанинг дастлабки қисми амалга оширилмоқда.
Лойиҳа доирасида атроф-муҳитга эҳтиёткорона муносабатга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Соҳил ҳудудлари кўкаламзорлаштирилади, энергия тежамкор ёритиш тизимлари ўрнатилади, пиёдалар ва велосипед йўлаклари барпо этилади. Шунингдек, кўприк орқали икки тасмали трамвай йўли ётқизилиши режалаштирилган.
Янги Тошкентни Тошкент шаҳри билан боғлайдиган бўлажак метро линиясининг узунлиги 21 километрни ташкил этиб, 9 та замонавий бекатни ўз ичига олади. У кунига 230 минг нафар йўловчига хизмат кўрсатиш имкониятига эга бўлади. Линия пойтахт метросининг мавжуд тармоқлари билан тўлиқ интеграция қилинади, бу эса йўловчилар учун ягона ва узлуксиз транспорт тизимини шакллантиради.
Давлатимиз раҳбари бўлажак линиянинг автотураргоҳ билан интеграциялашган бекатларидан бирининг қурилиш жараёни билан танишди.
Метро бекати билан интеграциялашган автотураргоҳ 20 минг квадрат метр майдонда барпо этилади, унда автомобиллар, пиёдалар ва жамоат транспорти ҳаракати аниқ ажратилиб, хавфсизлик ва функционалликка устувор аҳамият берилади.
Айни пайтда ҳудудда ер ишлари ва бетон қуйиш ишлари олиб борилмоқда. Мажмуа 2027 йилда фойдаланишга топширилиши режалаштирилган.
Президентимиз лойиҳаларнинг Янги Тошкент учун стратегик аҳамиятини таъкидлаб, қурилиш ишларини белгиланган муддатларда, юқори сифатда амалга ошириш бўйича ўз тавсияларини берди.

Доложено о ходе строительства дорожно-транспортной инфраструктуры
В продолжение ознакомления с созидательной работой в Новом Ташкенте Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел строительство нового моста через реку Чирчик и автостоянки, совмещенной со станцией метро.
Эти проекты, направленные на укрепление транспортного сообщения между столицей и Новым Ташкентом, эффективное управление транспортным потоком и создание удобной среды для передвижения населения, имеют важное значение в развитии городской инфраструктуры.
Новый мост соединит Ташкент и Новый Ташкент. Его пропускная способность составит 40-50 тысяч автомобилей в сутки. Строительные работы в рамках реализации первого этапа проекта начались в конце этого года.
В рамках проекта особое внимание уделяется бережному отношению к окружающей среде. Планируется озеленить прибрежные зоны, установить энергоэффективные системы освещения, построить пешеходные и велосипедные дорожки. Также намечено проложить через мост двухполосную трамвайную линия.
Проект будущей линии метро протяженностью 21 километр, которая соединит Новый Ташкент с городом Ташкентом, включает 9 современных станций. Она сможет ежедневно обслуживать 230 тысяч пассажиров. Линия будет полностью интегрирована с существующей сетью столичного метрополитена, образуя единую и непрерывную транспортную систему.
Глава нашего государства ознакомился с ходом строительства одной из станций будущей линии, которая будет интегрирована с парковкой площадью 20 тысяч квадратных метров. В проекте четко разграничены потоки автомобильного, пешеходного и общественного транспорта, приоритетами определены безопасность и функциональность.
В настоящее время на территории ведутся земляные работы и заливка бетона. Ввод комплекса в эксплуатацию запланирован на 2027 год.
Подчеркнув стратегическую значимость проектов для Нового Ташкента, Президент дал свои рекомендации по выполнению строительных работ качественно и в установленные сроки.