Йўл-транспорт объектларининг қурилиши ҳақида ахборот берилди
Янги Тошкентда олиб борилаётган бунёдкорлик ишлари билан танишув давомида Президент Шавкат Мирзиёев Чирчиқ дарёси устидан янги кўприк ҳамда метро бекати билан бирлаштирилган автотураргоҳ барпо этиш ишларини кўздан кечирди.
Пойтахт ва Янги Тошкент ўртасида транспорт алоқаларини мустаҳкамлаш, транспорт оқимини самарали бошқариш ҳамда аҳоли учун қулай ҳаракат муҳитини яратишга қаратилган мазкур лойиҳалар шаҳар инфратузилмасини ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этади.
Янги кўприк Тошкент ва Янги Тошкентни боғлайди. Бир суткада 40-50 мингта автотранспорт воситасини ўтказиш қувватига эга бўлади. Қурилиш ишлари жорий йил охирида бошланган бўлиб, айни пайтга келиб лойиҳанинг дастлабки қисми амалга оширилмоқда.
Лойиҳа доирасида атроф-муҳитга эҳтиёткорона муносабатга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Соҳил ҳудудлари кўкаламзорлаштирилади, энергия тежамкор ёритиш тизимлари ўрнатилади, пиёдалар ва велосипед йўлаклари барпо этилади. Шунингдек, кўприк орқали икки тасмали трамвай йўли ётқизилиши режалаштирилган.
Янги Тошкентни Тошкент шаҳри билан боғлайдиган бўлажак метро линиясининг узунлиги 21 километрни ташкил этиб, 9 та замонавий бекатни ўз ичига олади. У кунига 230 минг нафар йўловчига хизмат кўрсатиш имкониятига эга бўлади. Линия пойтахт метросининг мавжуд тармоқлари билан тўлиқ интеграция қилинади, бу эса йўловчилар учун ягона ва узлуксиз транспорт тизимини шакллантиради.
Давлатимиз раҳбари бўлажак линиянинг автотураргоҳ билан интеграциялашган бекатларидан бирининг қурилиш жараёни билан танишди.
Метро бекати билан интеграциялашган автотураргоҳ 20 минг квадрат метр майдонда барпо этилади, унда автомобиллар, пиёдалар ва жамоат транспорти ҳаракати аниқ ажратилиб, хавфсизлик ва функционалликка устувор аҳамият берилади.
Айни пайтда ҳудудда ер ишлари ва бетон қуйиш ишлари олиб борилмоқда. Мажмуа 2027 йилда фойдаланишга топширилиши режалаштирилган.
Президентимиз лойиҳаларнинг Янги Тошкент учун стратегик аҳамиятини таъкидлаб, қурилиш ишларини белгиланган муддатларда, юқори сифатда амалга ошириш бўйича ўз тавсияларини берди.

Progress on road and transport infrastructure construction reported
Continuing his visit to New Tashkent, President Shavkat Mirziyoyev inspected the construction of a new bridge across the Chirchik river and a parking lot combined with a metro station.
These projects, aimed at strengthening transport links between the capital and New Tashkent, effectively managing traffic flow, and creating a convenient environment for the movement of the population, are of great importance for the development of urban infrastructure.
The new bridge will connect Tashkent and New Tashkent. Its capacity will be 40-50 thousand cars per day. Construction work on the first phase of the project began at the end of this year.
Particular attention is being paid to environmental protection as part of the project. It is planned to landscape the coastal areas, install energy-efficient lighting systems, and build pedestrian and bicycle paths. There are also plans to lay a two-lane tram line across the bridge.
The project for the future 21-kilometer metro line, which will connect New Tashkent with the city of Tashkent, includes nine modern stations. It will be able to serve 230 thousand passengers daily. The line will be fully integrated with the existing metro network of the capital, forming a single and continuous transport system.
The Head of our state reviewed the progress of construction of one of the stations of the future line, which will be integrated with a 20 thousand square meter parking lot. The project clearly distinguishes between car, pedestrian, and public transport flows, with safety and functionality as priorities.
Currently, groundwork and concrete pouring are underway on the site. The complex is scheduled to be commissioned in 2027.
Emphasizing the strategic importance of the projects for New Tashkent, the President gave his recommendations on the high-quality and timely completion of construction work.