Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги элчиси билан учрашув тўғрисида
30 декабрь куни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Бобур Усманов Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Юй Цзюн билан учрашув ўтказди.
Учрашув давомида 2025 йил якунлари кўриб чиқилди ва 2026 йилга мўлжалланган барча йўналишларни қамраб олувчи стратегик шерикликнинг устувор йўналишлари белгиланди.
Икки томонлама ҳамкорликнинг барқарор ва изчил ривожланиши, юқори ва олий даражадаги мунтазам ва мазмунли алоқаларнинг сақланиши, шунингдек, минтақалараро шерикликнинг сезиларли фаоллашуви ижобий баҳоланди.
Сиёсий диалог, савдо-иқтисодий, инвестицион ҳамда маданий-гуманитар соҳаларни ўз ичига олган барча йўналишларда ўзаро ҳамкорликнинг кенгайиши, стратегик шерикликни янада мустаҳкамлаш ва қўшма ташаббусларни амалга оширишга хизмат қилиши таъкидланди.
Икки томонлама муносабатларнинг ривожланиши дўстлик ва ўзаро ишонч, тенг ҳуқуқли ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик, томонларнинг асосий манфаатларини қўллаб-қувватлаш, шунингдек, биргаликдаги ривожланиш, барқарор тараққиёт ва фаровонликка бўлган умумий интилишлар асосида изчил амалга оширилаётгани қайд этилди.
Хитой томони Ўзбекистон томонидан танланган мустақил миллий ривожланиш йўлини доимий қўллаб-қувватлашини тасдиқлади ва “Янги Ўзбекистон” стратегияси доирасида амалга оширилаётган устувор ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар дастурларини илгари суришда кенг кўламли ёрдам кўрсатишга тайёр эканлигини билдирди.
Ўзбекистон томони эса “Ягона Хитой” тамойилини, шунингдек, Хитой Халқ Республикасининг ҳудудий яхлитлиги ва давлат суверенитетини қатъий қўллаб-қувватлашини тасдиқлади.

О встрече с послом Китайской Народной Республики в Узбекистане
30 декабря заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Бобур Усманов провел встречу с Юй Цзюнем Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Узбекистане.
В ходе встречи были подведены итоги 2025 года и определены приоритетные направления всепогодного всестороннего стратегического партнёрства на 2026 год.
С удовлетворением отмечено поступательное и устойчивое развитие двустороннего сотрудничества, поддержание регулярных и содержательных контактов на высшем и высоком уровнях, а также заметная активизация межрегионального партнёрства.
Подчеркнуто расширение взаимодействия по всем направлениям, включая политический диалог, торгово-экономическое, инвестиционное и культурно-гуманитарное сотрудничество, что способствует дальнейшему укреплению всепогодного всестороннего стратегического партнёрства и реализации совместных инициатив.
Отмечено, что развитие двусторонних отношений последовательно основывается на прочных принципах дружбы и взаимного доверия, равноправного и взаимовыгодного сотрудничества, взаимной поддержки ключевых интересов сторон, а также на общем стремлении к совместному развитию, устойчивому прогрессу и процветанию.
Китайская сторона подтвердила неизменную поддержку выбранного Узбекистаном самостоятельного пути национального развития и выразила готовность и далее оказывать всестороннее содействие в продвижении приоритетных программ социально-экономических реформ, реализуемых в рамках Стратегии «Новый Узбекистан».
Узбекская сторона, в свою очередь, подтвердила свою последовательную и принципиальную поддержку принципа Единого Китая, а также территориальной целостности и государственного суверенитета Китайской Народной Республики.