Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги элчиси билан учрашув тўғрисида
30 декабрь куни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Бобур Усманов Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Юй Цзюн билан учрашув ўтказди.
Учрашув давомида 2025 йил якунлари кўриб чиқилди ва 2026 йилга мўлжалланган барча йўналишларни қамраб олувчи стратегик шерикликнинг устувор йўналишлари белгиланди.
Икки томонлама ҳамкорликнинг барқарор ва изчил ривожланиши, юқори ва олий даражадаги мунтазам ва мазмунли алоқаларнинг сақланиши, шунингдек, минтақалараро шерикликнинг сезиларли фаоллашуви ижобий баҳоланди.
Сиёсий диалог, савдо-иқтисодий, инвестицион ҳамда маданий-гуманитар соҳаларни ўз ичига олган барча йўналишларда ўзаро ҳамкорликнинг кенгайиши, стратегик шерикликни янада мустаҳкамлаш ва қўшма ташаббусларни амалга оширишга хизмат қилиши таъкидланди.
Икки томонлама муносабатларнинг ривожланиши дўстлик ва ўзаро ишонч, тенг ҳуқуқли ва ўзаро манфаатли ҳамкорлик, томонларнинг асосий манфаатларини қўллаб-қувватлаш, шунингдек, биргаликдаги ривожланиш, барқарор тараққиёт ва фаровонликка бўлган умумий интилишлар асосида изчил амалга оширилаётгани қайд этилди.
Хитой томони Ўзбекистон томонидан танланган мустақил миллий ривожланиш йўлини доимий қўллаб-қувватлашини тасдиқлади ва “Янги Ўзбекистон” стратегияси доирасида амалга оширилаётган устувор ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар дастурларини илгари суришда кенг кўламли ёрдам кўрсатишга тайёр эканлигини билдирди.
Ўзбекистон томони эса “Ягона Хитой” тамойилини, шунингдек, Хитой Халқ Республикасининг ҳудудий яхлитлиги ва давлат суверенитетини қатъий қўллаб-қувватлашини тасдиқлади.

On the Meeting with the Ambassador of the People’s Republic of China to Uzbekistan
On December 30, Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bobur Usmanov met with Yu Jun Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to Uzbekistan.
During the meeting, the outcomes of 2025 were reviewed, and the priority directions of the all-weather, comprehensive strategic partnership for 2026 were identified.
The steady and sustainable development of bilateral cooperation, the maintenance of regular and substantive contacts at the high and top levels, as well as the notable activation of interregional partnership, were positively assessed.
It was emphasized that expanding cooperation across all areas—including political dialogue, trade and economic, investment, and cultural-humanitarian cooperation—contributes to further strengthening the all-weather, comprehensive strategic partnership and the implementation of joint initiatives.
It was noted that the development of bilateral relations is consistently based on solid principles of friendship and mutual trust, equal and mutually beneficial cooperation, support for the key interests of both parties, and a shared commitment to joint development, sustainable progress, and prosperity.
The Chinese side confirmed its unwavering support for Uzbekistan’s chosen independent path of national development and expressed readiness to continue providing comprehensive assistance in promoting priority socio-economic reform programs implemented under the framework of the “New Uzbekistan” Strategy.
The Uzbek side, in turn, reaffirmed its consistent and principled support for the One China principle, as well as the territorial integrity and state sovereignty of the People’s Republic of China.