Таълим ва маърифат масканларининг қурилиши билан танишилди
Президент Шавкат Мирзиёев Янги Тошкентда барпо этилаётган “Янги Ўзбекистон” университети ва Ўзбекистон Миллий кутубхонаси биноларининг қурилишини кўздан кечирди.
Мамлакатимизда иқтисодиётнинг стратегик тармоқларини илмий асосда ривожлантириш, инновация ва юқори қўшилган қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш устувор вазифалардан бири ҳисобланади. Бу жараён, аввало, замонавий билим ва амалий кўникмаларга эга бўлган малакали кадрлар тайёрлаш билан узвий боғлиқ.
Шу мақсадда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 23 июндаги қарорига мувофиқ “Янги Ўзбекистон” университети ташкил этилган.
Университетнинг Янги Тошкентда барпо этилаётган бинолари мажмуасининг дастлабки қиймати 200 миллион доллар бўлиб, 50 гектар майдонни қамраб олади.
Лойиҳа Янги Тошкент шаҳрини барпо этиш дирекцияси буюртмаси асосида туркиялик мутахассислар билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган. Қурилиш ишлари “Özgüven” компанияси томонидан амалга оширилмоқда. Университет биноларини 2027 йилда фойдаланишга топшириш режалаштирилган.
Мажмуа таркибида 10 минг талабага мўлжалланган 5 та факультет, ректорат, минг ўриндан ортиқ жойга эга кутубхона, музей, кўргазмалар зали, мультимедиа хоналари барпо этилади. Шунингдек, талабалар учун минг ўринли спорт мажмуаси ва сузиш ҳавзаси, профессор-ўқитувчилар ва талабаларга мўлжалланган 2 минг ўринли ётоқхоналар ҳамда ошхоналар қурилади.
Айни пайтда қурилиш ишлари уч босқичда олиб борилмоқда. Давлатимиз раҳбари лойиҳанинг асосий параметрлари, таълим жараёни учун яратиладиган инфратузилма ва шароитларга алоҳида эътибор қаратди. Ёшларнинг илмий ва интеллектуал салоҳиятини рўёбга чиқаришда бундай замонавий таълим даргоҳларининг аҳамияти алоҳида қайд этилди.
– Ушбу университетда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, таълим дастурлари бошқа олий ўқув юртлари учун андоза бўлиши керак, – деди давлатимиз раҳбари.
Мутасаддиларга бошқа олий ўқув юртларини ҳам шу тарзда таъмирлаш, жиҳозлаш, таълимга илғор технологияларни жалб этиш юзасидан мутасаддиларга кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, қарийб 4 гектар майдонда Ўзбекистон Миллий кутубхонасининг янги биносини барпо этиш ишлари амалга оширилмоқда. Иншоот миллий меъморчилик анъаналари ва замонавий архитектура ечимларини уйғунлаштирган ҳолда лойиҳалаштирилган.
Тўрт қаватли биноларнинг умумий майдони 30 минг квадрат метрдан зиёд бўлиб, бир вақтнинг ўзида 1 минг 420 нафар китобхонга хизмат кўрсатиш имконини беради. Кутубхона фондларини сақлаш, ҳисобга олиш, хавфсизлигини таъминлаш ва стерилизация қилиш учун махсус юқори технологияли хоналар ташкил этилади.
Мажмуа кўп функцияли бўлиб, халқаро ва миллий йирик кутубхоналарнинг электрон базаларига онлайн уланиш имкони яратилади. Кўзи ожиз фуқаролар учун махсус ўқиш ва тадқиқот муҳити йўлга қўйилади. Шунингдек, ташриф буюрувчилар учун 300 ўринли кафе, галерея, енгил спорт ўйинлари майдончалари ва дам олиш ҳудудлари барпо қилинади.
Президентимиз ушбу кутубхона Янги Тошкентда барпо этилаётган таълим ва маърифат масканларининг тизимида муҳим ўрин тутиб, ёш авлоднинг интеллектуал ривожи учун мустаҳкам замин бўлишини таъкидлади. Илм-фан ва маънавиятга сармоя киритган давлатнинг иқтисодий салоҳияти ҳам барқарор ва юқори бўлиши қайд этилди.
Замонавий кутубхона имкониятларидан тўлақонли фойдаланиш учун ходимлар ахборот технологиялари ва халқаро стандартларни чуқур ўзлаштириши зарурлигига эътибор қаратилди.

Президент ознакомился с возведением учреждений образования и просветительства
Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел ход строительства зданий Университета “Новый Узбекистан” и Национальной библиотеки Узбекистана в Новом Ташкенте.
Среди приоритетных задач в нашей стране – развитие стратегических отраслей экономики на научной основе, расширение инноваций и производства продукции с высокой добавленной стоимостью. Этот процесс, прежде всего, неразрывно связан с подготовкой квалифицированных кадров, обладающих современными знаниями и практическими навыками.
С этой целью согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 23 июня 2021 года создан университет “Новый Узбекистан”.
Новый комплекс вуза в Новом Ташкенте, первоначальная стоимость которого составляет 200 миллионов долларов, займет площадь в 50 гектаров.
Проект разработан в сотрудничестве с турецкими специалистами по заказу Дирекции по строительству Нового Ташкента. Строительные работы осуществляет компания “Özgüven”. Ввод в эксплуатацию университетского комплекса запланирован на 2027 год.
На территории комплекса будут построены 5 факультетов на 10 тысяч студентов, ректорат, библиотека на более чем 1000 мест, музей, выставочный зал и мультимедийные кабинеты. Также для студентов и преподавателей будет построен спортивный комплекс на 1 000 мест, жилые корпуса вместимостью 2 000 человек, бассейн и столовые.
Сейчас строительные работы ведутся в три этапа. Глава нашего государства уделил особое внимание основным параметрам проекта, инфраструктуре и условиям, создаваемым для учебного процесса. Отдельно подчеркнуто значение таких современных учебных заведений для реализации научно-интеллектуального потенциала молодежи.
– Созидательные работы, проводимые в этом университете, а также реализуемые здесь образовательные программы должны стать образцом для других высших учебных заведений, – подчеркнул глава нашего государства.
Ответственным лицам даны поручения по поэтапному обновлению и оснащению других вузов, а также по широкому внедрению в образовательный процесс передовых технологий.
Также на территории площадью около 4 гектаров ведутся работы по строительству нового здания Национальной библиотеки Узбекистана. Сооружение спроектировано с сочетанием традиций национального зодчества и современных архитектурных решений.
Общая площадь четырехэтажного здания составляет более 30 тысяч квадратных метров и позволит одновременно обслуживать 1420 читателей. Для хранения, учета, обеспечения безопасности и стерилизации библиотечных фондов будут созданы специальные высокотехнологичные помещения.
Комплекс будет многофункциональным и обеспечит онлайн-доступ к электронным базам данных крупнейших международных и национальных библиотек. Для граждан с нарушением зрения будет создана специальная среда для чтения и исследований. Для посетителей также будут построены кафе на 300 мест, галерея, спортивные площадки и зоны отдыха.
Президент подчеркнул, что эта библиотека займет важное место среди создаваемых в Новом Ташкенте образовательных и просветительских центров и станет прочной основой для интеллектуального развития молодого поколения. Отмечено, что у государства, инвестирующего в науку и просвещение, будет высоким экономический потенциал.
Подчеркнута важность глубокого освоения работниками информационных технологий и международных стандартов для эффективного задействования возможностей современной библиотеки.