Янги Тошкентнинг илк энергетика қувватлари барпо этилмоқда
Тригенерация технологияси шаҳарни марказлашган совитиш ва иситиш билан таъминлаш учун замонавий ечим бўлиб, анъанавий қувватларга нисбатан 2 бараваргача кам энергия сарфлайди. Оддий иссиқлик марказлари ёки совитиш тизимларида ишлаб чиқариш жараёнлари алоҳида-алоҳида амалга оширилади. Тригенерацияда эса буларнинг барчаси ягона технологик занжир асосида бирлаштирилади.
Ҳозирги пайтда Янги Тошкентда айнан шу технологияга асосланган станциянинг асосий бино ва иншоотларининг қурилиши жадал кетмоқда. Лойиҳа доирасида талаб этиладиган асосий асбоб-ускуналар халқаро энергия самарадорлик талабларига тўла мос келади.
Биринчи босқичда иссиқлик учун 75 мегаватт, совитиш тизими учун эса 100 мегаватт қувват яратилади. Шу билан бирга, 17 мегаватт миқдорда қўшимча электр энергияси ҳам ишлаб чиқарилади.
Президентимиз Янги Тошкентнинг биринчи нимстанциясида олиб борилаётган ишлар билан ҳам танишди.
Нимстанция қуввати 100 мегаваттга тенг бўлиб, Янги Тошкентнинг дастлабки босқичдаги эҳтиёжларини таъминлайди. Лойиҳа Хитойнинг “Haocheng Industry Group Limited” компанияси иштирокида давлат-хусусий шериклик асосида амалга оширилмоқда.
Эътиборлиси, ушбу объект Ўзбекистондаги биринчи ёпиқ турдаги нимстанция ҳисобланади.
Бундай типдаги иншоотлар анъанавий очиқ нимстанцияларга нисбатан бир қатор устунликларга эга. Аввало, улар шаҳар ичидаги муҳитга мос лойиҳаланади ва ҳудуд архитектура қиёфасини бузмасдан жойлаштирилади. Шунингдек, бундай нимстанцияларнинг шовқин даражаси анъанавийларига қараганда икки баравар паст бўлади. Бундан ташқари, очиқ турдаги иншоотларга нисбатан уч баробар кам майдон талаб қилади. Бу янги қурилаётган Янги Тошкент каби мураккаб муҳандислик концепциясига эга шаҳарда жуда катта афзаллик ҳисобланади.
Президентимиз мазкур объектлар билан танишар экан, уларнинг техник имкониятлари, иқтисодий самараси ва Янги Тошкент учун стратегик аҳамиятини алоҳида қайд этди. Лойиҳанинг янада самарали ишлаши ва келгусидаги босқичларини тез ҳамда сифатли амалга ошириш юзасидан ўз тавсияларини берди.

Сооружаются первые энергетические мощности Нового Ташкента
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с объектами энергетики, строящимися на территории Нового Ташкента.
Современная технология тригенерации позволяет одновременно обеспечить город отоплением и охлаждением, расходуя вдвое меньше энергии, чем традиционные источники. В обычных теплоцентралях или системах охлаждения процессы производства выполняются раздельно. В тригенерации они все совмещаются на базе единой технологической цепочки.
В настоящее время в Новом Ташкенте ведется строительство основных зданий и сооружений станции, основанной именно на таких технологиях. Необходимое в рамках проекта основное оборудование полностью соответствует международным требованиям энергоэффективности.
Первая очередь проекта предусматривает создание мощностей в 75 мегаватт для отопления, 100 мегаватт для охлаждения. Также будет налажена генерация 17 мегаватт электрической энергии.
Первая подстанция Нового Ташкента имеет мощность 100 мегаватт, что достаточно для обеспечения начальных потребностей города. Проект реализуется на основе государственно-частного партнерства с участием китайской компании “Haocheng Industry Group Limited”.
Примечательно, что это первая в Узбекистане подстанция закрытого типа.
Такие объекты имеют ряд преимуществ перед традиционными открытыми подстанциями. В первую очередь, их проектируют таким образом, чтобы они вписались в городскую среду и располагают там, где они не нарушают архитектурный облик. Кроме того, уровень шума на таких подстанциях вдвое ниже, чем на традиционных. Вдобавок, они занимают в три раза меньше места, чем объекты открытого типа. Это представляет огромное преимущество для города со сложной инженерной концепцией, каковым является строящийся Новый Ташкент.
В ходе ознакомления с этими объектами Президент особо подчеркнул их технические возможности, экономическую эффективность и стратегическое значение для Нового Ташкента, дал рекомендации по еще более эффективной организации работы, быстрой и качественной реализации следующих этапов.