Замонавий турар жой мажмуасининг қурилиши билан танишилди
Президент Шавкат Мирзиёев Янги Тошкентдаги “Шарқ баҳори” турар жой мажмуасининг қурилиш майдонига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбари Олий Мажлис ва халқимизга Мурожаатномасида таъкидлаганидек, жорий йилда 8 миллион 100 минг квадрат метр кўп қаватли уйлар қурилиб, аҳолига топширилмоқда. Умуман, сўнгги тўққиз йилда 210 миллион квадрат метрли турар жой ва нотурар жой объектлари фойдаланишга топширилди.
Янги Тошкентда ҳам кенг кўламли уй-жой қурилиши бошлаб юборилган. Биринчи босқичда 600 минг аҳоли учун замонавий инфратузилма барпо этилиши белгиланган. Лойиҳа тўлиқ якунланганда эса Янги Тошкент 2 миллион нафар одам яшайдиган улкан мегаполисга айланади.
Уларнинг уй-жойга бўлган эҳтиёжини таъминлаш борасидаги биринчи қадам “Шарқ баҳори” турар жой мажмуасидир. Мажмуа минтақамиздаги энг йирик уй-жой лойиҳаларидан бири ҳисобланади. 95 гектар ҳудудда 15 мингга яқин хонадондан иборат кўп қаватли уйлар қурилади.
Бугунга қадар бу ерда 18 миллион квадрат метрдан ортиқ қурилиш ишлари бажарилди. Бунда “А+” энергия тежамкорлик тоифасидаги замонавий материаллар қўлланмоқда.
Мажмуада 15 мингдан ортиқ дарахт ва кўчатлардан иборат яшил ҳудуд ташкил қилиш ҳам режалаштирилган. Шунингдек, автоном иситиш ва совитиш тизимлари бўлади, том қисмлари тўлиқ қуёш панеллари билан қопланади.
Аҳолининг шахсий транспорт воситаларини сақлаши учун уйларнинг ер ости қисмларида автотураргоҳлар ташкил этилади. Мажмуадан 5-10 дақиқалик масофада боғ, метро бекати, маъмурий бинолар ва ижтимоий муассасалар қайд ростлайди.
Президентимиз тайёр хонадонлардан бирига кириб, шароитлар билан танишди, Янги Тошкент аҳоли учун ҳар томонлама қулай уй-жой қуришда бутун мамлакатимизга намуна ва тажриба мактаби бўлиши кераклигини таъкидлади.

The construction progress of the new residential complex reviewed
President Shavkat Mirziyoyev visited the construction site of the “Sharq bahori” residential complex in New Tashkent.
As was mentioned by the Head of our state in his Address to the Oliy Majlis and the people, this year 8,1 million square meters of multi-apartment buildings were constructed and are being launched. Overall, over the past nine years 210 million square meters of residential and non-residential facilities have been commissioned.
The major residential construction is also ongoing in New Tashkent. At the first stage it’s planned to develop a modern infrastructure for 600 thousand residents. By the final completion of the project, New Tashkent will be transformed into a major metropolis capable of accommodating 2 million people.
The first step in ensuring the housing needs will become “Sharq bahori” complex. This is one of the largest projects of residential construction in our region – the territory covering 95 hectares will house multi-story buildings for almost 15 thousand apartments.
Currently over 18 million square meters of construction works have been completed. Modern materials of “A+” energy efficiency category are being used.
It’s also planned to develop a green zone for planting over 15 thousand trees and shrubs on the territory. Independent heating and cooling systems will be installed, the roofs will be fully covered with solar panels.
Underground parking will be organized for parking personal vehicles of residents. A park, metro station, administrative buildings and public facilities will be organized within 5-10 minute distance from the complex.
While visiting one of the completed apartments and getting acquainted with the conditions, the President underlined that New Tashkent should become a standard and a workshop for the whole country in the construction of convenient housing for the population.