Ўзбекистон Республикаси Президенти Саудия Арабистони элчисини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 29 декабрь куни мамлакатимиздаги дипломатик миссиясини якунлаётган Саудия Арабистони Подшоҳлигининг Фавқулодда ва мухтор элчиси Юсуф ал-Утайбийни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари элчининг самарали фаолиятини ҳамда Ўзбекистон билан Саудия Арабистони ўртасидаги ҳар томонлама шериклик муносабатларини ривожлантириш ва мустаҳкамлашга қўшган шахсий ҳиссасини алоҳида таъкидлади.
Турли даражаларда тизимли мулоқот ва фаол алоқалар йўлга қўйилгани мамнуният билан қайд этилди. Товар айирбошлаш, тўғридан-тўғри инвестициялар ҳажми ва қўшма корхоналар сони жадал ўсиб бормоқда. Саудия Арабистонининг етакчи компаниялари билан лойиҳалар портфели 27 миллиард доллардан ошди.
“Яшил” энергетика, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, инфратузилмани ривожлантириш ва бошқа устувор соҳаларда лойиҳа ҳамда ташаббуслар амалга оширилмоқда.
Маданий-гуманитар алмашинувлар фаоллашди. Жорий йилнинг октябрь ойида Саудия Арабистонида Ўзбекистон маданияти кунлари юқори савияда ўтказилди. Мамлакатимиз Ар-Риёдда бўлиб ўтган Халқаро китоб кўргазмасида иштирок этди.
Ўзбекистон етакчиси Саудия Арабистони Ҳукуматига фуқароларимизнинг Ҳаж ва Умра амалларини адо этишига яратилган қулай шароитлар учун миннатдорлик билдирди.
Учрашув якунида Ўзбекистон Президенти Юсуф ал-Утайбийга Ўзбекистон – Саудия дўстлик ва кўп томонлама шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга қўшган катта ҳиссаси учун “Дўстлик” орденини топширди.
Элчи унинг дипломатик миссиясига берилган юксак баҳо ҳамда Ўзбекистон ва Саудия Арабистони ўртасида кенг кўламли ҳамкорлик ривожини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётгани учун мамлакатимиз етакчисига чуқур миннатдорлик изҳор этди.

Президент Республики Узбекистан принял посла Саудовской Аравии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 декабря принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Саудовская Аравия Юсуфа ал-Утайби, завершающего свою дипломатическую миссию в нашей стране.
Глава государства особо отметил плодотворную деятельность и личный вклад посла Саудовской Аравии в развитие и укрепление узбекско-саудовских отношений всестороннего партнёрства.
С удовлетворением отмечены установившийся системный диалог и активные контакты на разных уровнях. Динамично растут объемы товарооборота, прямых инвестиций и количество совместных предприятий. Портфель проектов с ведущими саудовскими компаниями превысил 27 миллиардов долларов.
Реализуются проекты и инициативы в области «зеленой» энергетики, сельского хозяйства, здравоохранения, развития инфраструктуры и других приоритетных направлениях.
Активизировался культурно-гуманитарный обмен.
В октябре этого года с большим успехом прошли Дни культуры Узбекистана в Саудовской Аравии. Наша страна приняла участие в Международной книжной выставке в Эр-Рияде.
Лидер Узбекистана передал слова благодарности Правительству Саудовской Аравии за созданные благоприятные условия для совершения нашими гражданами Хаджа и Умры.
В завершение встречи за большой вклад в укрепление узбекско-саудовских отношений дружбы и многостороннего партнерства Президент Узбекистана вручил Юсуфу ал-Утайби орден «Дўстлик».
Посол выразил глубокую признательность лидеру нашей страны за высокую оценку его дипломатической миссии, а также поблагодарил за всемерную поддержку развития полномасштабного сотрудничества Узбекистана и Саудовской Аравии.