Ўзбекистон Президенти ва Туркман халқининг миллий етакчиси икки томонлама шерикликнинг жадал суръатидан мамнун эканликларини билдирдилар
29 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси Гурбангули Бердимуҳамедовнинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Суҳбат аввалида етакчилар бир-бирларини яқинлашиб келаётган Янги йил байрами билан самимий табриклаб, икки мамлакатнинг қардош халқларига тинчлик, фаровонлик ва равнақ тиладилар. Давлатимиз раҳбари Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедовга ҳам самимий саломини йўллади.
Ўзбекистон – Туркманистон дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини олий даражада эришилган келишувлар доирасида янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Барча даражалардаги мулоқотлар фаол давом этаётгани мамнуният билан қайд этилди. Ўзаро товар айирбошлаш ва юк ташиш ҳажми жадал ўсиб бормоқда. Энергетика, саноат, қишлоқ ва сув хўжалиги, транспорт соҳаларида ҳамкорлик кенгаймоқда. “Шовот-Тошҳовуз” чегараолди савдо зонаси ишга туширилди. Ҳудудлараро, ишбилармонлик, маданий-гуманитар алмашинувлар фаоллашди.
Минтақавий ҳамкорликнинг асосий масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Давлатимиз раҳбари Авазада йирик саммитлар, Ашхободда Туркманистон бетарафлигининг 30 йиллиги ҳамда “Халқаро тинчлик ва ишонч йили” муносабати билан ташкил этилган форум муваффақиятли ўтказилганини алоҳида таъкидлади.
Келгуси йилда бўлажак учрашувлар режаси кўриб чиқилди, халқаро ва минтақавий тадбирларни биргаликда ўтказишни давом эттиришга келишиб олинди.

President of Uzbekistan and the National Leader of the Turkmen People highlight the high momentum of bilateral partnership
On December 29, a telephone conversation was held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the National Leader of the Turkmen People, Chairman of the Khalk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
In the beginning of the conversation, the leaders exchanged heartfelt congratulations on the coming New Year, sincerely wishing the brotherly people of the two countries peace and prosperity. The Head of our state also conveyed warm wishes to the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov.
Topical issues of further developing Uzbek-Turkmen relations of friendship, good neighborliness and strategic partnership in the context of high-level agreements, were reviewed.
The active contacts at all levels were noted with satisfaction. Trade turnover and freight volumes are dynamically increasing. Cooperation in the sphere of energy, industry, agriculture and water management, transport is expanding. The launch of cross-border trade zone “Shavat – Dashoguz” took place. Interregional, business, cultural and humanitarian exchanges were intensified.
An exchange of views on key aspects of regional cooperation also took place.
The Head of our state separately emphasized the successful organization of major summits in Avaza and a Forum in Ashgabat dedicated to the 30th anniversary of Turkmenistan’s neutrality and International year of peace and trust.
The schedule of meetings in the upcoming year was reviewed, an agreement was reached to continue joint organization of international and regional events.