Жидда шаҳрида ватандошлар билан давра суҳбати ўтказилди
25 декабрь куни Жидда шаҳрида Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Олимжон Абдуллаев бошчилигидаги мамлакатимиз делегацияси томонидан Ўзбекистон Бош консулхонасида Макка ва Мадина шаҳарларида истиқомат қилаётган ватандошлар билан давра суҳбати ўтказилди.
Тадбирда халқаро ташкилотларда фаолият юритаётган фуқаролар, Саудия Арабистонидаги етакчи олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган талабалар ва ёш олимлар, шунингдек, турли соҳаларда фаолият юритаётган ватандошлар иштирок этди.
Мулоқот аввалида Ўзбекистон Конституцияси қабул қилинганининг 33 йиллиги ва яқинлашиб келаётган 2026 йил муносабати табриклар билдирилди.
Ватандошларга мамлакатнинг янги тараққиёт босқичига киргани, амалга оширилаётган сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар ҳамда устувор умумдавлат дастурлари ҳақида маълумотлар берилди. Диний-маърифий соҳалардаги ислоҳотлар, миллий қадриятларни асраш ва муқаддас қадамжоларни ободонлаштириш ишлари алоҳида қайд этилди.
Шунингдек, Ўзбекистонда етакчи хорижий олий таълим муассасалари филиаллари очилаётгани ва ёшлар учун кенг таълим имкониятлари яратилаётгани таъкидланди.
Давра суҳбатида ватандошларга Саудия Арабистонида яшаш ва фаолият юритиш қонун-қоидаларига риоя этиш бўйича тушунтиришлар берилди ҳамда очиқ савол-жавоб ўтказилди.
Иштирокчилар амалга оширилаётган ислоҳотлар натижасида Ўзбекистоннинг халқаро нуфузи ортиб бораётганини эътироф этди.
Шунингдек, Туркиянинг «AGSS» компанияси томонидан Рабиғ ишлаб чиқариш минтақасида фаолият юритаётган 35 нафар ишчи мигрант ватандошларнинг ҳолидан хабар олиниб, уларнинг мурожаатлари ўрганилди ва тегишли тушунтиришлар берилди.

В Джидде состоялся круглый стол с соотечественниками
25 декабря в городе Джидда в Генеральном консульстве Узбекистана состоялся круглый стол с соотечественниками, проживающими в городах Мекка и Медина, при участии нашей делегации во главе с заместителем министра иностранных дел Узбекистана Олимжоном Абдуллаевым.
В мероприятии приняли участие граждане, работающие в международных организациях, студенты и молодые ученые, обучающиеся в ведущих высших учебных заведениях Саудовской Аравии, а также соотечественники, занятые в различных сферах.
В начале встречи были направлены поздравления с 33-й годовщиной принятия Конституции Узбекистана и с наступающим 2026 годом.
Соотечественникам была представлена информация о вступлении страны в новый этап развития, проводимых политических и социально-экономических реформах, а также приоритетных общегосударственных программах. Отдельно были отмечены реформы в религиозно-просветительской сфере, сохранение национальных ценностей и работы по благоустройству священных мест.
Также было подчеркнуто, что в Узбекистане открываются филиалы ведущих зарубежных высших учебных заведений и создаются широкие образовательные возможности для молодежи.
В ходе круглого стола соотечественникам были даны разъяснения по вопросам соблюдения законов и правил проживания и деятельности в Саудовской Аравии, после чего состоялась открытая сессия вопросов и ответов.
Участники отметили, что в результате проводимых реформ международный авторитет Узбекистана последовательно укрепляется.
Кроме того, было изучено положение 35 трудовых мигрантов, работающих в строительной сфере в промышленной зоне Рабиг компании “AGCC” (Турция), рассмотрены их обращения и даны соответствующие разъяснения.