Ташқи ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жамоатчилик кенгашининг навбатдаги йиғилиши ўтказилди
Йиғилишда Жамоатчилик кенгаши раиси С.Саидкасимов ва ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари B.Aълоев, шунингдек, фуқаролик жамияти фаоллари, халқаро муносабатлар соҳаси экспертлари ва матбуот вакиллари иштирок этди.
Тадбирда мазкур вазирликнинг ўтиб бораётган йил давомидаги фаолияти сарҳисоби тақдим этилди. Асосий натижалар муҳакама қилиниб, Ўзбекистоннинг очиқ, прагматик ва фаол ташқи сиёсати изчил амалга оширилаётгани, мамлакатнинг халқаро майдондаги нуфузи ва обрў-эътибори изчил ошиб бораётгани қайд этилди.
Йиғилишда иқтисодий дипломатияни ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Инвестицияларни жалб этиш, экспорт салоҳиятини ошириш, миллий маҳсулотларни халқаро бозорларга олиб чиқиш, ҳудудлар билан ишлаш, меҳнат миграцияси ва туризм соҳаларида Ташқи ишлар вазирлиги ҳамда хориждаги дипломатик ваколатхоналар томонидан амалга оширилаётган ишлар тўғрисида батафсил мълумот берилди.
Шунингдек, йиғилиш доирасида минтақавий ва глобал масалалар юзасидан очиқ ва конструктив мулоқот ўтказилди. Фуқаролик жамияти вакиллари билан инерфаол фикр алмашинуви орқали ташқи сиёсатни янада такомиллаштиришга доир муҳим таклиф ва мулоҳазалар билдирилди.
Муҳокамалар якунида хорижда Ўзбекистоннинг ижобий имижини мустаҳкамлаш, ташқи сиёсат соҳасида жамоатчилик иштирокини кенгайтириш ҳамда халқаро маданий-гуманитар алмашинувларни ривожлантиришга қаратилган қатор таклифлар билдирилди.
Йиғилиш якунлари бўйича Ташқи ишлар вазирлиги ҳузуридаги Жамоатчилик кенгашиниинг 2026 йилга мўлжалланган “Амалий ҳаракатлар режаси” тасдиқланди.

Состоялось очередное заседание Общественного совета при Министерстве иностранных дел
В заседании приняли участие председатель Общественного совета Саидмухтор Саидкасимов, первый заместитель министра иностранных дел Бахромжон Аълоев, а также представители институтов гражданского общества, эксперты в области международных отношений и представители средств массовой информации.
В ходе заседания был представлен обзор деятельности Министерства иностранных дел за прошедший период текущего года. В рамках заседания были подведены основные итоги работы, и отмечено, что открытая, прагматичная и активная внешняя политика Узбекистана последовательно реализуется, а международный авторитет и имидж страны на мировой арене продолжают укрепляться.
Особое внимание было уделено вопросам развития экономической дипломатии. Представлена информация о деятельности Министерства иностранных дел и зарубежных дипломатических представительств по привлечению иностранных инвестиций, наращиванию экспортного потенциала, продвижению отечественной продукции на международные рынки, работе с регионами, а также в сферах трудовой миграции и туризма.
Кроме того, в рамках заседания состоялся открытый и конструктивный диалог по актуальным региональным и глобальным вопросам. В ходе интерактивного обмена мнениями с представителями гражданского общества были высказаны предложения и рекомендации, направленные на дальнейшее совершенствование внешнеполитической деятельности.
По итогам обсуждений были озвучены предложения, направленные на укрепление позитивного имиджа Узбекистана за рубежом, расширение участия общественности во внешнеполитических процессах, а также развитие международного культурно-гуманитарного сотрудничества.
По результатам заседания был утверждён «План практических действий» Общественного совета при Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан на 2026 год.