Ўзбекистон Президенти Давлат Эрмитажига ташриф буюрди
Санкт-Петербургдаги норасмий учрашувнинг маданий дастури доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо давлатлар раҳбарлари билан биргаликда “Эрмитаж” давлат музейига ташриф буюрди.
Етакчилар ноёб санъат асарлари ва маданият ёдгорликлари тўпланган ушбу дунёдаги энг йирик музейларидан бирининг экспозицияси билан танишдилар. Ташриф чоғида Россия ва Европа тарихи ҳамда бадиий меросининг асосий босқичларини акс эттирган Бош музей мажмуаси заллари билан танишилди.
Делегациялар раҳбарлари Александр залида бўлиб, бадиий кумуш экспозициясини кўздан кечирдилар, шунингдек, тантанали маросимлар ва расмий тадбирларни ўтказиш учун мўлжалланган Пикетлар зали ва Герблар залига ташриф буюрдилар.
Қимматбаҳо металлардан тайёрланган бетакрор буюмлар сақланувчи Олтин хазина, афсонавий “Товус” механик соати жойлашган Кичик Эрмитажнинг Павильонлар зали меҳмонларда алоҳида қизиқиш уйғотди.
Ташриф давомида маданий мулоқотни мустаҳкамлаш, тарихий меросни асраб-авайлаш ва Ҳамдўстлик давлатлари ўртасида гуманитар ҳамкорликни ривожлантириш муҳимлиги таъкидланди.

President of Uzbekistan visits the State Hermitage Museum
As part of the cultural program of an informal meeting in Saint Petersburg, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, along with the heads of state of the Commonwealth of Independent States, visited the State Hermitage Museum.
The leaders got acquainted with the exhibitions of one of the world's largest museums, which holds a unique collection of art works and monuments of world culture.
During the tour, the halls of the Main museum complex were visited, reflecting key stages in the history and artistic heritage of Russia and Europe.
The heads of delegations visited the Alexander Hall, viewed the exhibition of European decorative silver, and also toured the Picket Hall and the Armorial Hall, spaces intended for solemn ceremonies and official events.
Particular interest was drawn to the Gold Treasury, featuring unique works crafted from precious metals, and the Pavilion Hall of the Small Hermitage, home to the legendary mechanical “Peacock” clock.
During the visit, the importance of strengthening cultural dialogue, preserving historical heritage, and developing humanitarian cooperation among the Commonwealth states was emphasized.