Ўзбекистон Президенти Нара шаҳри мэри билан учрашув ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Японияга расмий ташрифи доирасида Нара шаҳри мэри Гэн Накагавани қабул қилди.
Маданий-гуманитар ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида урғу берган ҳолда ҳудудлараро алоқаларни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Ўтмиши узоқ алоқаларга эга бўлган Самарқанд ва Нара шаҳарлари ўртасида биродарлик муносабатлари ўрнатилгани юқори баҳоланди. Самарқанд кўп асрлар давомида Буюк ипак йўлининг маркази, Япониянинг қадимги пойтахти Нара эса унинг шарқий дарвозаси бўлгани таъкидланди. Бу шаҳарлар цивилизациялар ўртасидаги маданий кўприклар вазифасини бажариб, халқаро савдо ва билим алмашинувини ривожлантиришда муҳим роль ўйнаган.
2027 йилда Нара миллий музейида намойиш этиладиган Ўзбекистон маданияти ва тарихига бағишланган археологик кўргазмага пухта тайёргарлик кўриш муҳимлиги таъкидланди. Ушбу лойиҳа Ўзбекистон – Япония дипломатик муносабатлари ўрнатилганининг 35 йиллиги шарафига ўтказиладиган йирик маданий тадбир бўлади.
Гэн Накагава икки мамлакат ва халқлар ўртасидаги абадий дўстлик ҳамда маданий ва тарихий яқинлик рамзи сифатида Нара шаҳридаги янги боғлардан бирига Самарқанд номини беришга қарор қилинганини эълон қилди.
Суҳбат давомида икки биродар шаҳар ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестиция алоқаларини фаол ривожлантириш ҳамда қишлоқ хўжалиги, туризм, тўқимачилик, транспорт, логистика ва шаҳарсозлик каби соҳаларда кооперация лойиҳаларини амалга ошириш зарурлиги таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан провел встречу с мэром города Нара
В ходе мероприятий официального визита в Японию Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял мэра города Нара Гэна Накагаву.
Обсуждены вопросы дальнейшего развития межрегиональных связей с особым акцентом на укрепление культурно-гуманитарного сотрудничества.
Дана высокая оценка установлению побратимских отношений между Самаркандом и Нарой, имеющими глубокие исторические связи. Подчеркнуто, что Самарканд на протяжении многих веков был центром Великого шёлкового пути, а древняя японская столица Нара – его восточными воротами. Эти города сыграли большую роль в развитии международной торговли и обмене знаниями, формируя культурные мосты между цивилизациями.
Отмечена важность тщательной подготовки к археологической выставке о культуре и истории Узбекистана, которая будет представлена в национальном музее Нары в 2027 году. Этот проект станет масштабным культурным событием в честь 35-летия установления узбекско-японских дипломатических отношений.
В качестве символа вечной дружбы и культурно-исторической близости между двумя странами и народами, Гэн Накагава сообщил о решении мэрии назвать один из новых парков Нары в честь города Самарканда.
В ходе беседы также подчеркнута необходимость активного продвижения торгово-экономических и инвестиционных связей между двумя городами-побратимами, реализации совместных проектов кооперации в таких сферах, как сельское хозяйство, туризм, текстиль, транспорт, логистика и градостроительство.