Ўзбекистон Президенти Нара шаҳри мэри билан учрашув ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Японияга расмий ташрифи доирасида Нара шаҳри мэри Гэн Накагавани қабул қилди.
Маданий-гуманитар ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида урғу берган ҳолда ҳудудлараро алоқаларни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Ўтмиши узоқ алоқаларга эга бўлган Самарқанд ва Нара шаҳарлари ўртасида биродарлик муносабатлари ўрнатилгани юқори баҳоланди. Самарқанд кўп асрлар давомида Буюк ипак йўлининг маркази, Япониянинг қадимги пойтахти Нара эса унинг шарқий дарвозаси бўлгани таъкидланди. Бу шаҳарлар цивилизациялар ўртасидаги маданий кўприклар вазифасини бажариб, халқаро савдо ва билим алмашинувини ривожлантиришда муҳим роль ўйнаган.
2027 йилда Нара миллий музейида намойиш этиладиган Ўзбекистон маданияти ва тарихига бағишланган археологик кўргазмага пухта тайёргарлик кўриш муҳимлиги таъкидланди. Ушбу лойиҳа Ўзбекистон – Япония дипломатик муносабатлари ўрнатилганининг 35 йиллиги шарафига ўтказиладиган йирик маданий тадбир бўлади.
Гэн Накагава икки мамлакат ва халқлар ўртасидаги абадий дўстлик ҳамда маданий ва тарихий яқинлик рамзи сифатида Нара шаҳридаги янги боғлардан бирига Самарқанд номини беришга қарор қилинганини эълон қилди.
Суҳбат давомида икки биродар шаҳар ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестиция алоқаларини фаол ривожлантириш ҳамда қишлоқ хўжалиги, туризм, тўқимачилик, транспорт, логистика ва шаҳарсозлик каби соҳаларда кооперация лойиҳаларини амалга ошириш зарурлиги таъкидланди.

The President of the Republic of Uzbekistan holds a meeting with the Mayor of Nara City
During his official visit to Japan, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Mayor of Nara City Gen Nakagawa.
Issues of further developing interregional ties, with a special emphasis on strengthening cultural and humanitarian cooperation, were discussed.
The establishment of sister-city relations between Samarkand and Nara, which share deep historical ties, was highly praised. It was emphasized that for many centuries, Samarkand was the center of the Great Silk Road, while the ancient Japanese capital of Nara served as its eastern gateway. These cities played a significant role in the development of international trade and the exchange of knowledge, forming cultural bridges between civilizations.
The importance was noted of thorough preparations for an archaeological exhibition on the culture and history of Uzbekistan, which will be held at the Nara National Museum in 2027. This project is expected to be a major cultural event commemorating the 35th anniversary of the establishment of Uzbek-Japanese diplomatic relations.
As a symbol of the eternal friendship and cultural-historical affinity between the two countries and peoples, Gen Nakagawa announced the city's decision to name one of Nara's new parks in honor of Samarkand.
During the conversation, the need for active promotion of trade, economic, and investment ties between the two sister cities was also emphasized, along with the implementation of joint cooperation projects in areas such as agriculture, tourism, textiles, transport, logistics, and urban planning.