Ўзбекистон Президенти Япония иқтисодиёт, саноат ва савдо вазири билан учрашув ўтказди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Токиога расмий ташрифи доирасида 19 декабрь куни Япония иқтисодиёт, саноат ва савдо вазири Рёсэй Аказавани қабул қилди.
Ўзбекистон – Япония стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, савдо-инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда қўшма лойиҳаларни илгари суришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари Япониянинг Ўзбекистон иқтисодиётига тўғридан-тўғри инвестициялари жадал ўсиб бораётганини мамнуният билан қайд этди. Сўнгги йилларда қўшма корхоналар сони 10 баравар, амалга оширилаётган лойиҳаларнинг умумий қиймати эса 20 миллиард доллардан ошди.
Савдо ва инвестиция алоқаларини мустаҳкамлаш, муқобил энергетика, карбонсизлантириш, ўта муҳим хомашё каби кўплаб соҳаларда саноат кооперациясини чуқурлаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Қўшма дастур ва лойиҳаларни илгари суриш учун вазирлар даражасида савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия тузиш муҳим экани таъкидланди.
Япония ташқи савдони ривожлантириш ташкилоти (JETRO) ва МДҲ мамлакатлари билан савдо бўйича ассоциациясининг (ROTOBO) фаол иштирокида ишбилармонлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш бўйича чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиш юзасидан келишувга эришилди.

President of Uzbekistan holds a meeting with the Minister of economy, trade and industry of Japan
On December 19, as part of the official visit to Tokyo, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Minister of economy, trade and industry of Japan Ryosei Akazawa.
Topical issues of further strengthening the Uzbek-Japanese strategic partnership relations, expanding trade and investment cooperation, and promoting joint projects, were reviewed.
The Head of our state noted with satisfaction the dynamic growth of Japanese direct investments in Uzbekistan's economy. Over the past few years, the number of joint ventures has increased tenfold, and the total portfolio of ongoing projects has exceeded $20 billion.
Particular attention was paid to strengthening trade and investment ties, as well as deepening industrial cooperation in areas such as alternative energy, decarbonization, critical raw materials, and many others.
The importance of establishing an intergovernmental commission on trade and economic cooperation at the ministerial level to advance joint programs and projects, was emphasized.
An agreement was reached to develop an action program to further strengthen business ties, with the active participation of the Japan External Trade Organization (JETRO) and the Japan Association for Trade with Russia and NIS (ROTOBO).