Сув хўжалигидаги долзарб масалалар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёевга 15 декабрь куни сув хўжалигида энергия самарадорлигини ошириш, илмий салоҳиятни ривожлантириш ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш ишлари юзасидан ахборот берилди.
Аввало, эскирган ва энергия сарфи юқори насос агрегатларини замонавий, энергия тежамкорларига алмаштириш бўйича режалар кўриб чиқилди.
Масалан, Қорақалпоғистон Республикасида 274 та насос станцияси мавжуд бўлиб, улар орқали 185 минг гектардан ортиқ ер майдонлари суғорилмоқда. Станциялардаги насос агрегатларининг ярмидан кўпи 1979 йилдан буён ишлаб чиқарилган ускуналардан иборат, уларнинг энергия сарфи замонавий насосларга нисбатан 2-3 баробар юқори.
Кегейли туманидаги эски агрегатлардан бири замонавий энергия тежамкорига алмаштирилганда, электр энергиясининг сарфи икки баробарга камайган.
Ушбу ижобий тажрибадан келиб чиқиб, Қорақалпоғистондаги 276 та насосни босқичма-босқич замонавий энергия тежамкор агрегатларга алмаштириш режалаштирилган. Натижада йиллик 25 миллиард сўмга тенг электр энергияси иқтисод қилиниши ва лойиҳа сарф-харажатлари 14 ой ичида ўзини оқлаши таъкидланди.
Бу борада маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш муҳимлиги кўрсатиб ўтилди.
Шунингдек, Тошкент ирригация университетида эришилган натижалар ва келгусидаги режалар тўғрисида маълумот берилди.
Ҳозирги кунда университетда 8682 нафар талаба таҳсил олмоқда, 571 нафар профессор-ўқитувчи фаолият юритмоқда, илмий салоҳият даражаси 73,5 фоизни ташкил этади.
Университет халқаро рейтингларда юқори натижаларга эришиб, “THE World University Rankings 2026” рейтингида дунё университетлари орасида 501-ўринни, Марказий Осиё ва Кавказорти мамлакатлари бўйича 2-ўринни, Ўзбекистонда 1-ўринни эгаллади, “QS World University Rankings 2026” натижаларига кўра эса 469-ўринга кўтарилди.
Ўтган йилда университет ҳудудида 200 ўринли замонавий IT маркази барпо этилди, рақамли кутубхона ва регистратор офиси фаолияти йўлга қўйилди. Университетнинг таълим йўналишлари беш йил муддатга халқаро аккредитациядан ўтказилди. Ўқув жараёнига дунёнинг ТОП-300 талигидаги университетларни битирган юртдошларимиз ва хорижий профессорлар жалб қилинган.
Келгусида иқлим ўзгаришини таҳлил қилиш учун рақамли технологияларга асосланган миллий платформа яратиш, университет ҳудудида космик кузатув станциялари барпо этиш, сунъий йўлдош маълумотларини қабул қилиш инфратузилмасини ривожлантириш режалаштирилган.
Шунингдек, университетнинг “Сув дипломатияси” магистратура йўналишига халқаро мақом бериш кўзда тутилган. Давлатимиз раҳбари Тошкент ирригация университетини дунёнинг ТОП-300 талик университетлари қаторига киритиш бўйича аниқ чора-тадбирлар ишлаб чиқишни топширди.
Тақдимотда халқаро ҳамкорлик масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Қайд этилганидек, сўнгги ойларда Тошкент шаҳри ичимлик суви ва оқова хизматларини яхшилашга бағишланган биринчи Марказий Осиё конференцияси ҳамда Сув кодексининг кучга киришига бағишланган халқаро конференцияга мезбонлик қилди.
Ушбу тадбирларнинг мантиқий давоми сифатида келгуси йил март ойида Тошкент халқаро сув ҳафталигини ўтказиш режалаштирилгани маълум қилинди. Форум халқаро институтлар ва минтақа мамлакатлари билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш ва “яшил” технологияларни жорий этиш бўйича мулоқот майдони бўлиб хизмат қилади.
Ушбу тадбирни юқори савияда ўтказиш ва келгуси йилда Оролбўйи ҳудудида сув тежаш технологияларига бағишланган халқаро форумга пухта тайёргарлик кўриш юзасидан кўрсатмалар берилди.

Обсуждены актуальные задачи в сфере водного хозяйства
15 декабря Президенту Шавкат Мирзиёеву доложено о проводимой в водном хозяйстве работе по повышению энергоэффективности, развитию научного потенциала и укреплению международного сотрудничества.
Рассмотрены планы по замене устаревших и энергоемких насосных агрегатов на современные и энергоэффективные.
К примеру, в Республике Каракалпакстан насчитывается 274 насосные станции, через которые орошается более 185 тысяч гектаров земли. Более половины насосных агрегатов на станциях состоят из оборудования, произведенного после 1979 года, и их энергопотребление в 2-3 раза выше, чем у современных насосов.
После замены одного из устаревших агрегатов в Кегейлийском районе на современное энергоэффективное оборудование потребление электроэнергии сократилось вдвое.
Исходя из этого положительного опыта планируется поэтапная замена 276 насосов в Каракалпакстане на современные энергоэффективные агрегаты. В результате ожидается ежегодная экономия электроэнергии, эквивалентной 25 миллиардам сумов, а срок окупаемости проекта составит 14 месяцев.
Указано на важность поддержки местных производителей в этом процессе.
Также представлена информация о достигнутых результатах и дальнейших планах Ташкентского института ирригации. Как было отмечено, в настоящее время в университете обучаются 8 682 студента, работают 571 преподаватель, а уровень научного потенциала составляет 73,5 процентов.
Университет добился высоких результатов в международных рейтингах, заняв в рейтинге “THE World University Rankings 2026” 501-е место в мире, 2-е место среди стран Центральной Азии и Закавказья и 1-е место в Узбекистане, а также поднявшись на 469-е место по итогам “QS World University Rankings 2026”.
В прошлом году на территории университета был построен современный IT-центр на 200 мест, запущена цифровая библиотека и офис регистратора. Университет прошел международную аккредитацию на пятилетний срок. В учебный процесс привлечены соотечественники, закончившие университеты из мирового топ-300, а также иностранные профессора.
В дальнейшем планируется создание национальной платформы на основе цифровых технологий для анализа изменения климата, возведение на территории университета станций космического наблюдения и развитие инфраструктуры для приема спутниковых данных.
Кроме того, в университете откроется магистерская программа “Водная дипломатия”, намечено присвоение этой специальности международного статуса. Глава нашего государства поручил разработать конкретные меры по включению Ташкентского ирригационного университета в число топ-300 лучших университетов мира.
В ходе презентации также особое внимание уделено вопросам международного сотрудничества.
Как отмечалось, в минувшие месяцы Ташкент принимал первую центральноазиатскую конференцию, посвященную услугам питьевого водоснабжения и водоотведения, а также международную конференцию по случаю вступления в силу Водного кодекса.
Отмечено, что в качестве логического продолжения этих мероприятий в марте следующего года планируется проведение Ташкентской международной водной недели. Форум станет площадкой для укрепления сотрудничества с международными институтами и странами региона, диалога в вопросах рационального использования водных ресурсов и внедрения “зеленых” технологий.
Даны указания по организации этого мероприятия на высоком уровне и тщательной подготовке к международному форуму, посвященному водосберегающим технологиям в регионе Приаралья, который также состоится в следующем году.