Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари БАА ички ишлар вазири ўринбосари билан учрашди
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Олимжон Абдуллаев Абу-Даби шаҳрида БАА ички ишлар вазири ўринбосари Саид Абдуллоҳ аль-Сувайди билан учрашув ўтказди.
Саид Абдуллоҳ аль-Сувайди икки давлатлар ўртасида хусусан, хавфсизлик соҳасида йўлга қўйилган ҳамкорлик муносабатларини юқори баҳолади.
Томонлар ўртасида кибержиноятлар, терроризм, трансмиллий жиноятларга қарши курашиш, хавфсизлик ва ахборот технологиялари йўналишларида ҳамкорликда семинар-тренинг ва халқаро конференциялар муваффақиятли ўтказилиб келинаётганлигини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон фуқароларини Амирликлар ҳудудига осонлаштирилган тартибда кириб келишлари учун “UAE Fast-track” платформаси ўзбек томонидан ижобий қабул қилинганлигини олқишлаб, уни тез фурсатларда жорий этишда зарур чоралар кўрилишини билдирди.
Уюшган жиноятчиликка қарши курашиш, ноқонуний миграциянинг олдини олиш ва ушбу йўналишдаги ҳамкорликни кучайтириш мақсадида Абу-Дабидаги элчихонада Ички ишлар вазирлиги вакили тайинланиши ташаббусини тўлиқ қўллаб-қувватлади.

Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan holds talks in Abu Dhabi with UAE Deputy Minister of Interior
In Abu Dhabi, Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Olimjon Abdullaev met with the UAE Deputy Minister of Interior Saeed Abdullah Al Suwaidi.
According to the information of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, S.Al Suwaidi highly assessed the cooperation relations established between the two countries, particularly in the field of security.
He emphasized that seminars-trainings and international conferences in the areas of combating cybercrimes, terrorism, transnational crimes, as well as in security and information technologies, have been successfully conducted jointly by the parties.
Welcoming the fact that the “UAE Fast-track” platform was positively received by the Uzbek side to facilitate the entry of Uzbek citizens into the territory of the Emirates, he stated that the necessary measures would be taken to introduce it in the near future.
He fully supported the initiative to appoint a representative of the Ministry of Internal Affairs at the Embassy in Abu Dhabi in order to combat organized crime, prevent illegal migration, and strengthen cooperation in this direction.