Ўзбекистон ва БАА ташқи ишлар вазирликлари ўртасида консуллик маслаҳатлашувлари ўтказиш бўйича келишувга эришилди
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Олимжон Абдуллаев БАА ташқи ишлар вазири ўринбосари Омар Убайд аль-Шамси билан учрашув ўтказди.
Суҳбат давомида томонлар ўртасида муносабатларнинг ҳозирги ҳолати, сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Омар Убайд аль-Шамси икки давлат раҳбарлари ўртасидаги самимий муносабатлар Ўзбекистон ва БАА ўртасидаги алоқаларнинг асоси бўлиб хизмат қилаётганлигини таъкидлади.
Бу борада Ўзбекистон Президентининг жорий йилнинг январь ойида Амирликларга амалга оширган расмий ташрифини алоҳида таъкидлаб, у икки томонлама муносабатларни стратегик даражага олиб чиққанини қайд этди.
Учрашувда шу билан бирга, мамлакатлар ўртасида консуллик-ҳуқуқий масалалар бўйича фикр алмашилди.
Суҳбатдош Ўзбекистон фуқароларини Амирликлар ҳудудида истиқомат қилишлари учун барча зарур шароитларни яратиб беришда ҳамкорликка тайёрлигини маълум қилди.
Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида консуллик маслаҳатлашувларни ташкил этиш бўйича таклифларни қўллаб-қувватлаб, бу борада томонлар ўртасида илк бор имзоланиши кутилаётган Англашув меморандуми Амирликлар томонига маъқуллигини ҳамда мазкур ҳужжатни яқин орада имзолашга тайёрлигини маълум қилди.
Маслаҳатлашувларнинг биринчи даврасини 2026 йилнинг 1-чорагида томонлар учун қулай фурсатларда ўтказиш ташаббусини илгари сурди.

Uzbekistan and UAE agree to hold consular consultations between the Ministries of Foreign Affairs
In Abu Dhabi, Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan, Olimjon Abdullaev met with Deputy Minister of Foreign Affairs of the UAE, Omar Obaid Al Shamsi.
According to the information of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, during the conversation, the parties exchanged views on the current state of bilateral relations and on further developing political, trade-economic, and cultural cooperation.
O. Al Shamsi emphasized that the cordial relations between the Leaders of the two countries serve as the foundation of the ties between Uzbekistan and the UAE.
In this regard, he highlighted the official visit of the President of Uzbekistan to the Emirates in January of this year and noted that it elevated bilateral relations to a strategic level.
The meeting also included an exchange of views on consular and legal issues between the two countries.
UAE side expressed readiness to cooperate in creating all necessary conditions for Uzbek citizens residing in the territory of the Emirates.
Supporting the proposals to organize consular consultations between the Ministries of Foreign Affairs, he noted that the Memorandum of Understanding expected to be signed for the first time between the parties is acceptable to the Emirati side and expressed readiness to sign this document in the near future.
He proposed holding the first round of consultations in the first quarter of 2026 at a convenient time for both sides.