Коррупциявий ва иқтисодий қонунбузарликларга қарши курашиш, комплаенс назоратини такомиллаштириш масалалари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 10 декабрь куни коррупцияга қарши курашиш, комплаенс назоратини такомиллаштириш ва рақамлаштириш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳамда келгусидаги режалар тақдимоти билан танишди.
Коррупция – аксарият жамиятларда ижтимоий-иқтисодий ривожланишга путур етказувчи жиддий жиноятдир. Бирор-бир мамлакат, минтақа, жамият коррупциядан иммунитетга эга эмас. Коррупция тадбиркорликка, фанга, таълимга, соғлиқни сақлаш ва бошқа кўплаб соҳаларга жиддий зарар етказади, мамлакат коррупциялашган тизимда муваффақиятли ривожлана олмайди.
Янги Ўзбекистондаги ислоҳотларнинг бошиданоқ бу ҳақиқатни чуқур англаган ҳолда коррупциянинг олдини олиш, шаффофликни ошириш ва жамоатчилик назоратини кучайтириш бўйича кенг кўламли ишлар изчил амалга оширилмоқда.
Ушбу мавзу айни шу кунларда муҳокама қилинаётгани бежиз эмас. Зеро, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти ташаббуси билан 2004 йилдан бошлаб ҳар йили 9 декабрда Халқаро коррупцияга қарши курашиш куни бутун дунёда нишонланади. Ушбу сана мазкур йўналишдаги саъй-ҳаракатлар самарасини баҳолаш, амалий натижаларни таҳлил қилиш ва янги вазифаларни белгилаш учун муҳим фурсат.
Ўтган даврда давлат органларида комплаенс назорати тузилмаларининг фаолияти қайта кўриб чиқилиб, ички назорат бўлинмаларида 11 мингдан ортиқ ўрганишлар ўтказилгани, 793 миллиард сўмлик маблағларнинг мақсадсиз сарфланишининг олди олингани маълум қилинди. Қарийб 2 триллион сўмлик молиявий хато ва камчиликлар аниқланди, 478 миллиард сўмлик зарар ундирилди.
Коррупцияга қарши ички назорат бўлинмаларининг самарадорлик кўрсаткичлари (KPI) тасдиқлангани, улар томонидан 700 дан ортиқ ўрганиш, мониторинг ва назорат тадбирлари ўтказилгани натижасида 354 миллиард сўмлик молиявий хато ва камчиликлар аниқланди, 1397 та манфаатлар тўқнашуви ҳолати ҳамда қарийб 550 миллиард сўм маблағнинг мақсадсиз сарфланишининг олди олинди. Мансабдор шахсларга нисбатан 26 та жиноят иши қўзғатилди, 24 нафари маъмурий ва 148 нафари интизомий жавобгарликка тортилди.
Соғлиқни сақлаш, мактабгача ва мактаб таълими, кадастр ва қурилиш тизимлари ҳамда давлат хизматчилари орасида коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш, кадрларни ишга олишда шаффофликни таъминлаш, коррупцияга қарши курашиш бўйича ўқув курсларида ўқитиш борасида тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Соҳадаги ишларни янги босқичга олиб чиқиш мақсадида Коррупцияга қарши курашиш кластерини йўлга қўйиш таклиф этилди. Бу тизим Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, Ҳисоб палатаси ва Давлат молиявий назорати инспекцияси, идораларнинг ички назорат бўлинмалари, таълим ва илмий-тадқиқот муассасалари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ўртасида мазкур иллатга қарши курашиш бўйича яқин ҳамкорлигини ўрнатиш ва уларнинг саъй-ҳаракатларини бирлаштиришга хизмат қилади.
Кластер доирасида ахборот алмашиш, қўшма тадбирлар ўтказиш, мониторинг ва баҳолаш орқали яхлит экотизим яратилади, ишларнинг самарадорлиги ошади.
Тақдимотда соҳани рақамлаштириш ва сунъий интеллект технологияларини жорий қилиш масалаларига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Турли идораларнинг маълумот базаларини интеграция қилиш асосида Хавф-таҳлил марказини ташкил этиб, коррупцион хавфларни ҳамда давлат харидларида аффилланганлик ҳолатларини автоматик аниқлаш режалаштирилган. Шунингдек, комплаенс бўлимларнинг ишини тўлиқ рақамлаштириш, коррупциявий омиллар ва хавф-хатарларни аниқлаш тезкорлигини ошириш бўйича режалар тақдимот қилинди.
Қарорлар қабул қилишда жамоатчилик назоратини кучайтириш муҳим экани кўрсатиб ўтилди. Шу мақсадда “E-qaror” тизимида ҳужжатларнинг очиқ эълон қилиниши устидан назоратни ҳамда бюджет маблағларидан фойдаланишда жамоатчилик назорати имкониятларини кенгайтириш топширилди.
Превентив чораларнинг кўлами ва таъсирчанлигини оширишга алоҳида эътибор берилди.
Соҳа ва тармоқларда коррупция омилларини бартараф этиш бўйича лойиҳа офисларини ташкил этиш таклиф қилинди. Бунда коррупция жиноятлари статистикаси ва бюрократия даражаси юқори, фаолияти бўйича фуқаролардан энг кўп мурожаатлар келиб тушаётган ҳамда рақамлаштириш даражаси паст бўлган соҳалар билан манзилли ишлаш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Бундай соҳа ва тармоқларда лойиҳа офислари ташкил этилиб, фаолият якунлари бўйича ҳисобот тайёрланади ва жамоатчиликка эълон қилинади.
Умуман, коррупцияга қарши курашиш жараёнига кенг жамоатчиликни жалб қилиш муҳимлиги таъкидланди. Бу борада инвестиция лойиҳаларининг ижросини назорат қилувчи ташаббускор гуруҳларни кўпайтириш, қурилиш ишларини назорат қилишда маҳалла фаолларининг иштирокини таъминлаш таклиф қилинди.
Коррупция ҳақида хабар бераётганлар сонини ошириш мақсадида уларга ҳимоя ордери беришни йўлга қўйиш, рағбатлантиришнинг реал механизмини жорий этиш муҳимлиги таъкидланди. “Коррупцияга қарши курашишга қўшган ҳиссаси учун” кўкрак нишонини таъсис этиш ташаббуси илгари сурилди.
Шунингдек, давлатимиз раҳбарига қўшилган қиймат солиғи маъмурчилигидаги суиистеъмолчиликларни бартараф этиш бўйича амалга оширилаётган ишлар, турли соҳалардаги иқтисодий ҳуқуқбузарликларга қарши кўрилаётган чоралар ҳақида ҳисобот берилди.
Мутасаддиларга бу борада фақат жиноятнинг оқибатлари билан курашиш эмас, балки унга сабаб бўлувчи омилларни бартараф этишга алоҳида эътибор қаратиш, фаолиятни рақамлаштириб, масофавий назорат механизмлари ва халқаро ҳамкорликни кенгайтириш юзасидан топшириқлар берилди. Профилактика ишларини кучайтириш, молиявий ва ҳуқуқий саводхонликни ошириш, қонунбузарликларга имкон берувчи бўшлиқларга йўл қўймаслик мақсадида қонунчилик ҳужжатларини доимий равишда такомиллаштириб бориш зарурлиги таъкидланди.

Issues related to combating corruption and economic crimes and improving compliance control discussed
On December 10, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on the ongoing work and future plans to combat corruption, improve and digitize compliance control.
Corruption is one of the most serious crimes that damages the socio-economic development of societies. No country, region, or community is completely immune to this phenomenon. Corruption undermines the development of entrepreneurship, science, education, healthcare, and many other areas. A state in which corrupt practices are entrenched cannot develop successfully.
From the very beginning of reforms in New Uzbekistan, based on a deep understanding of this threat, extensive work has been consistently carried out to prevent corruption, increase transparency, and strengthen public control. The promotion of preventive measures has become a priority of state policy – not only eliminating the consequences, but also preventing the factors and causes of offences.
It is no coincidence that this topic is being discussed right now: since 2004, on the initiative of the UN, December 9 has been celebrated annually as International Anti-Corruption Day. This date provides an opportunity to assess the effectiveness of the measures taken, analyze practical results, and set new goals.
It was noted that over the past period, the activities of compliance control structures in state bodies had been reviewed. Internal control units conducted more than 11 thousand inspections and prevented the misuse of funds amounting to 793 billion soums. Financial errors and violations amounting to almost 2 trillion soums were identified, and 478 billion soums in damages were recovered.
Key performance indicators (KPIs) for internal anti-corruption units were approved. They conducted more than 700 inspections, monitoring and supervisory activities, identified violations amounting to 354 billion soums, and prevented the misuse of approximately 550 billion soums. A total of 1,397 cases of conflict of interest were identified.
Twenty-six criminal cases were initiated against officials, 24 were brought to administrative responsibility, and 148 were brought to disciplinary responsibility.
It is emphasized separately that in the health care, preschool and school education, cadastre, and construction systems, as well as among civil servants, an intolerant attitude towards corruption is being consistently formed, transparency in personnel policy is being ensured, and training on special anti-corruption programs is being conducted.
To take this activity to a new level, it has been proposed to create an anti-corruption cluster. This system of interaction will facilitate close cooperation between the Anti-Corruption Agency, law enforcement agencies, the Chamber of Accounts, the State Financial Control Inspectorate, internal control units of departments, educational and research institutions, NGOs, and the consolidation of their efforts.
The cluster plans to exchange information, conduct joint activities, monitor and evaluate results, which will help to form a holistic ecosystem and increase the effectiveness of work.
The presentation also focused on digitalisation and the introduction of artificial intelligence technologies.
Based on the integration of databases from various agencies, it is planned to create a Risk Analysis Center for the automatic detection of corruption threats and cases of affiliation in public procurement. Plans were presented for the complete digitalization of the work of compliance departments and improving the efficiency of risk factor detection.
The need to strengthen public control over decision-making has been emphasized. In this regard, instructions have been given to strengthen control over the open publication of documents in the E-qaror system and to expand the possibilities for public control over the use of budget funds.
The importance of expanding the scope and effectiveness of preventive measures was highlighted separately.
It was proposed to establish project offices dedicated to eliminating factors that contribute to corruption. It was emphasized that work should be carried out primarily in areas with high levels of corruption and bureaucracy, a large number of citizen complaints, and a low degree of digitalization. A report on the activities of such offices will be prepared and presented to the public.
It was noted that it is important to involve the population more actively in the fight against corruption: to expand initiative groups to monitor the implementation of investment projects and to ensure the participation of mahalla activists in the control of construction works.
To encourage reports of corruption, it was proposed to introduce mechanisms for issuing protection orders to informants and providing real incentives. The establishment of a badge “For contribution to the fight against corruption” was initiated.
The President was also presented with information on measures taken to eliminate abuses in the administration of value-added tax and to combat economic offences in various areas. Instructions were given to reduce the human factor and continue the transition to full automation of VAT accounting.
The responsible persons were instructed to focus not only on eliminating the consequences of economic offences, but also their causes, and to expand digitalisation, remote control and international cooperation.
The need to strengthen prevention, improve financial and legal literacy, including through media resources, and continuously improve legislation in order to eliminate legal loopholes that create conditions for violations was emphasized.