Автомобиль йўллари соҳасидаги ишлар ҳолати ва навбатдаги вазифалар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 9 декабрь куни автомобиль йўллари соҳасида амалга оширилаётган ишлар ва келгуси режалар юзасидан тақдимот билан танишди.
Охирги уч йилда соҳада бажарилган ишлар, молиялаштириш ҳажми ва амалий натижалар ҳақида маълумот берилди.
Ушбу давр мобайнида автойўл соҳасига қарийб 40 триллион сўм ажратилиб, 63 минг километр йўлда қурилиш ва таъмирлаш ишлари бажарилди. Соҳага хориждан жалб қилинаётган маблағлар 3 баробар ошиб, 2025 йилда 1,2 миллиард долларга етди. Йўл қурилишида намунавий андозалардан воз кечилиб, ҳар бир ҳудуднинг геологик ва экологик хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда лойиҳалаштириш амалиёти жорий этилди. Замонавий турдаги қопламалар ишлаб чиқилиб, йўлларнинг хизмат муддати 1,5 баробарга оширилди.
Тақдимотда соҳада мавжуд муаммоларни ҳал этиш юзасидан таклиф ва режалар тақдим қилинди. Аввало, мавжуд умумий фойдаланишдаги ва ички йўллар ҳамда кўприкларни таъмирлаш, янгиларини барпо этишда илғор тажриба ва жаҳонда ўзини оқлаган технологиялардан фойдаланиш сустлиги кўрсатиб ўтилди.
Келгуси йилларда 21 минг километр йўлларни қуриш ва таъмирлаш, 14 минг километр тупроқ йўлларни шағаллаштириш ҳамда 325 та кўприкни таъмирлаш режалаштирилган. Бунда хорижий экспертлар ва технологияларни кенг жалб қилиш, илғор стандартларни жорий қилган ҳолда ишни ташкил этиш топширилди.
Оғирлиги меъёрдан ортиқ юк автомашиналарининг ҳаракатлангани оқибатида 1800 километр йўл таъмирталаб ҳолга келиб қолгани кўрсатиб ўтилди.
Шу муносабат билан юк транспорти вазнини назорат қилиш учун ўлчов тарозилари тармоғини кенгайтириш зарурлиги қайд этилди. Ҳозирда 9 та шундай тарози ўрнатилган, 8 тасини ўрнатиш ишлари давом этмоқда. Келгусида яна 35 та кўчма ва стационар назорат-ўлчов масканини барпо этишга топшириқ берилди.
Мутасаддиларга оғирлик ва габарит назорати билан боғлиқ барча жараёнларни қамраб олган идоралараро электрон ахборот тизимини ишга тушириш топширилди. Шунингдек, об-ҳаво шароитларидан келиб чиқиб, оғир вазнли транспорт воситалари ҳаракатланишини мавсумий чеклаш тартибини ишлаб чиқиш таклиф этилди.
Бугунги кунда янги йўлларнинг 61 фоизини, “Ташаббусли бюджет” доирасида эса ички йўлларнинг 92 фоизини хусусий сектор қурмоқда. Узоқ йиллар давлат монополиясида бўлган йўлларни сақлаш ишлари ҳам босқичма-босқич хусусий шерикликка берилмоқда.
Бу ишларни кенгайтириб, келгуси йилда 3 минг километр, 2030 йилга бориб эса 6,3 минг километр йўлларни сақлашга тадбиркорларни жалб қилиш режалаштирилган. Шунингдек, Осиё тараққиёт банки иштирокида 86 та туманда қуриладиган йўлларни тўлиқ маҳаллий пудратчиларга бериш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Соҳада рақамлаштириш даражаси паст экани, мавжуд 59 та хизматнинг фақат 20 таси рақамлашгани қайд этилди. Келгуси йилда 28 та хизматни электрон шаклга ўтказиш, интеллектуал транспорт тизимини жорий этиш ва 7 та янги электрон платформани ишлаб чиқиш муҳимлиги таъкидланди.
Тақдимот якунида белгиланган вазифалардан келиб чиққан ҳолда, Ўзбекистон автомобиль йўлларини 2035 йилгача ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш вазифаси топширилди.

Рассмотрен ход работ в сфере автомобильных дорог и задачи на перспективу
Президент Шавкат Мирзиёев 9 декабря ознакомился с презентацией о проводимой работе и дальнейших задачах в сфере автомобильных дорог.
Представлена информация о проделанной работе за последние три года, объемах финансирования и практических результатах.
За этот период в дорожную отрасль направлено около 40 триллионов сумов, выполнено строительство и ремонт 63 тысяч километров дорог. Объем привлекаемых из-за рубежа средств вырос втрое и в 2025 году достиг 1,2 миллиарда долларов. Вместо типовых шаблонов введена практика проектирования с учетом геологических и экологических особенностей каждого региона. Разработаны современные виды покрытий, что увеличило срок службы дорог в 1,5 раза.
На презентации были представлены предложения и планы по решению имеющихся проблем в отрасли. Указано на недостаточность использования передового опыта и зарекомендованных в мире технологий при ремонте и строительстве дорог общего пользования, внутренних путей и мостов.
В ближайшие годы планируется построить и отремонтировать 21 тысячу километров дорог, покрыть щебнем 14 тысяч километров дорог с грунтовым покрытием, отремонтировать 325 мостов.
Указано на то, что 1 800 километров дорог пришли в изношенное состояние из-за передвижения по ним грузовиков весом, превышающим норму.
В связи с этим, для обеспечения весового контроля грузового транспорта планируется расширить сеть пунктов, оснащенных средствами измерения. В настоящее время установлено 9 весов, еще 8 таких объектов в процессе оснащения. Поставлена задача организовать в будущем еще 35 мобильных и стационарных контрольно-измерительных пунктов.
Ответственным лицам поручено внедрить межведомственную электронную информационную систему, охватывающую все процессы, связанные с весовым и габаритным контролем. Кроме того, будет разработан порядок сезонного ограничения движения большегрузного транспорта исходя из погодных условий.
В настоящее время 61 процент новых дорог и 92 процентов внутренних дорог в рамках “Инициативного бюджета” строятся частным сектором. Предприниматели постепенно привлекаются и в процесс содержания дорог, долгое время находившийся в государственной монополии.
Планируется расширить эту практику и привлечь предпринимателей для обслуживания 3 тысяч километров дорог в следующем году, и 6,3 тысячи километров дорог к 2030 году. Кроме того, было отмечено, что дороги, которые будут построены в 86 районах при участии Азиатского банка развития, должны быть полностью переданы местным подрядчикам.
Указано на низкий уровень цифровизации сферы – из 59 существующих услуг цифровизированы только 20. На следующий год намечено перевести в онлайн еще 28 услуг, внедрить интеллектуальную транспортную систему и разработать 7 новых электронных платформ.
В завершение презентации поручено разработать Стратегию развития автомобильных дорог Узбекистана до 2035 года исходя из поставленных задач.