10 декабрь – “Ўзбекистон Республикаси Давлат мадҳияси тўғрисида”ги қонун қабул қилинган кун!
Давлат мадҳияси – мустақиллигимиз тимсоли, халқимизнинг ўтмиши, бугуни ва келажагини ифода этувчи муқаддас рамздир. Унинг ҳар бир сатрида аждодлар руҳи, тинчликка интилиш ва буюк келажакка ишонч мужассам.
Мадҳия садолари қалбимизда Ватанга меҳр уйғотади ва юрт тараққиётига ҳисса қўшишга чорлайди.
Мадҳиямиз юртимиз узра мангу жаранглаб, бизни доимо юксак марралар сари илҳомлантирсин!
Ўзбекистон Республикасининг Давлат Мадҳияси ҳақидаги қарор 1992 йилнинг 10 декабрида Ўзбекистон Республикасининг Юқори Кенгашиниг 11-чақириғида қабул қилинган. Ушбу мадҳия 1992 йилдан ҳозирги пайтгача Ўзбекистон Республикасининг мадҳияси ҳисобланади.
Давлат мадҳиясининг муаллифи Ўзбекистон Қаҳрамони, Ўзбекистон халқ шоири Абдулла Орипов бўлиб, мусиқасини Ўзбекистон халқ артисти, атоқли бастакор Мутал Бурҳонов яратган.

10 декабря – день принятия закона "О Государственном гимне Республики Узбекистан"!
Государственный гимн – это священный символ нашей независимости, выражающий прошлое, настоящее и будущее нашего народа. В каждой его строке воплощены дух предков, стремление к миру и вера в великое будущее.
Звуки гимна пробуждают в наших сердцах любовь к Родине и призывают вносить вклад в развитие страны.
Пусть наш гимн вечно звучит над нашей страной, всегда вдохновляя нас на новые свершения!
Государственный гимн Республики Узбекистан был принят 10 декабря 1992 года Верховным Советом Республики Узбекистан 11-го созыва. Этот гимн является гимном Республики Узбекистан с 1992 года по настоящее время.
Автором текста Государственного гимна является Герой Узбекистана, народный поэт Узбекистана Абдулла Орипов, музыка для гимна написана народным артистом Узбекистана, выдающимся композитором Муталом Бурхановым.