Маҳаллаларда ишсизлик ва камбағалликни камайтириш бўйича олиб борилаётган ишлар тўғрисида ахборот берилди
Президент Шавкат Мирзиёев маҳаллаларни ишсизлик ва камбағалликдан холи ҳудудларга айлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича амалга оширилаётган ишлар юзасидан ахборот билан танишди.
Танқидий руҳда ўтган йиғилишда ишга солинмаётган имкониятлар, бу борадаги сусткашликлар кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда “маҳалла еттилиги” аъзоларининг иш самарадорлигини баҳолаш учун аниқ мезонлар мавжуд эмаслиги, уларнинг асосий вазифаси бўлган ишсизлик ва камбағалликни қисқартиришда масъулиятини янада ошириш зарурлиги таъкидланди. “Еттилик” фаолияти аҳоли бандлиги ва даромадлари ортишида бевосита акс этиши шартлиги, мазкур йўналишда манзилли ва натижага йўналтирилган ишларни кучайтириш зарурлиги қайд этилди.
Маҳаллаларда камбағаллик ва ишсизликни қисқартиришда, аввало, уларнинг муаммолари ва “ўсиш нуқталари”ни аниқлаб, тизимли чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш топширилди. Шунингдек, аҳоли мурожаатларини бевосита маҳалланинг ўзида ҳал этишга эътиборни кучайтириш вазифаси қўйилди.
Оғир тоифадаги маҳаллалар бўйича амалга оширилаётган ишлар кўриб чиқилди. Ушбу ҳудудларга алоҳида эътибор қаратиб, инфратузилма, электр таъминоти, интернет тармоғи, томорқадан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш топширилди.
Жорий йилда мамлакатимизда камбағаллик даражаси 8,9 фоиздан 6 фоизга тушиши кутилмоқда. Келгуси йилда бу кўрсаткични 4,5 фоизгача қисқартириш мақсад қилинган.
Бунинг учун маҳаллаларда ишларни ташкил қилишга комплекс ёндашиш, барқарор бандлик йўналишидаги хизматлар қамровини кенгайтириш, даромад манбаларини яратиш, аҳолини касб-ҳунарга ўқитиш ва тадбиркорликка жалб қилиш бўйича вазифалар белгилаб берилди.
Ҳар бир камбағал оила бўйича унинг реал имкониятлари ва хоҳиш-истакларини инобатга олган индивидуал режаларни ишлаб чиқиш муҳим экани таъкидланди.
Лойиҳавий ёндашув доирасида “Бандлик органлари – иш берувчилар ҳамкори”, “Тенг имкон – инклюзив бандлик”, “Барқарор келажак сари”, “20 та маҳаллий бренд”, “Бир контур – бир маҳсулот”, “Маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш”, “Ижара ер ва томорқада сув таъминотини яхшилаш”, “Эски боғларни янгилаш”, “1 минг гектар мевали боғ”, “Экспортчи кооперативлар” каби дастурлар билан 1 миллион нафар камбағал аҳолини қамраб олиш режалаштирилган.
Камбағаллик ва ишсизликни камайтиришда маҳаллаларда кичик ва ўрта лойиҳаларни амалга ошириш, жумладан, чегара ва анклав ҳудудларда инфратузилмани яхшилаш, туну кун ишлайдиган кўчалар, туристик маҳаллалар, микросаноат марказларини ташкил этиш, соҳил ва йўл бўйи инфратузилмани ривожлантириш чора-тадбирлари тақдимот қилинди.
Бандлик дастурининг 2025 йилдаги ижроси ва 2026 йилги дастурни шакллантириш, норасмий бандликни қисқартириш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Президентимиз мутасаддиларга маҳаллалардаги масалаларни манзилли ҳал қилиш, аҳоли эҳтиёжлари асосида амалий ишлар самарадорлигини ошириш, бандлик ва камбағалликни қисқартириш борасидаги вазифаларнинг юксак масъулият билан ижросини таъминлаш юзасидан топшириқлар берди.

Представлена информация о проводимой работе по снижению безработицы и бедности в махаллях
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена информация о реализуемых мерах по превращению махаллей в территории без безработицы и бедности, обеспечению занятости населения.
На состоявшемся в критическом духе совещании были указаны нереализованные возможности и допущенные недостатки.
Отмечено, что сегодня отсутствуют четкие критерии оценки эффективности работы членов махаллинской «семерки», и необходимо повысить их ответственность за выполнение основной задачи – сокращение безработицы и бедности. Подчеркнуто, что деятельность «семерки» должна напрямую отражаться на росте занятости и доходов населения, а работа по этому направлению должна быть более адресной и ориентированной на результат.
Президент поручил выявлять проблемы махаллей и их «точки роста», разрабатывать и реализовывать системные меры, уделив особое внимание решению обращений граждан непосредственно на местах.
Рассмотрено состояние работы в наиболее проблемных махаллях. Поставлена задача уделить таким территориям особое внимание, расширить доступ к инфраструктуре, электроснабжению, интернету, а также возможности использования приусадебных участков.
Отмечено, что к концу текущего года ожидается снижение уровня бедности с 8,9 процента в начале года до 6 процентов. На следующий год определена цель снизить этот показатель до 4,5 процента.
Для достижения этих целей определены задачи по комплексной организации работы в махаллях: расширению охвата услуг, направленных на устойчивую занятость, созданию источников доходов, обучению населения профессиям и вовлечению его в предпринимательскую деятельность.
Особо подчеркнуто, что для каждой малообеспеченной семьи необходимо формировать индивидуальные программы исходя из ее реальных возможностей и потребностей.
В рамках проектного подхода намечено охватить 1 миллион малообеспеченных граждан через такие инициативы, как «Партнерство органов занятости с работодателями», «Равные возможности – инклюзивная занятость», «К устойчивому будущему», «20 местных брендов», «Один контур – один продукт», «Развитие предпринимательства в махаллях», «Улучшение полива арендуемых земель и приусадебных участков», «Обновление старых садов», «1 тысяча гектаров плодовых садов», «Экспортные кооперативы» и другие программы.
Представлены меры по снижению бедности и безработицы через реализацию малых и средних проектов в махаллях, включая развитие инфраструктуры в приграничных и анклавных районах, создание круглосуточных улиц, туристических махаллей, микроцентров промышленности, развитие прибрежной и дорожной инфраструктуры.
Также рассмотрены ход реализации программы занятости на 2025 год, формирование плана на 2026 год и вопросы сокращения неофициальной занятости.
Президент поручил ответственным структурам обеспечить адресное решение задач на местах, повышать результативность практической работы с учетом реальных потребностей населения, а также добиваться высокого уровня ответственности при исполнении задач по снижению безработицы и бедности.