Гулистон шаҳрига янги автобуслар келтирилди
Президент Шавкат Мирзиёев Гулистон шаҳри жамоат транспорти инфратузилмасини такомиллаштириш мақсадида олиб келинган замонавий автобуслар тақдимоти билан танишди.
Гулистон шаҳридаги ички йўллар бўйлаб қатновларни амалга ошириш мақсадида 52 та автобус олиб келинди. Улар “Евро-5” стандарти талабларига тўлиқ жавоб беради ҳамда табиий сиқилган газда ҳаракатланади.
Ҳар бири 65 нафар йўловчини қулай шароитларда манзилига етказишга мўлжалланган ушбу автобуслар паст полли бўлиб, ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳаракатланиши учун махсус пандус ускуналари ва алоҳида ўриндиқлар билан жиҳозланган. Йўл ҳақи тўловларини электрон тарзда ҳам амалга ошириш учун “АТТО” тизими ўрнатилган.
Аҳолининг жамоат транспортига бўлган эҳтиёжи ҳисобга олиниб, автобуслар ҳаракати Гулистон шаҳрининг 23 та маҳалласини тўлиқ қамраб олувчи жами 7 та шаҳар ички йўналишида брутто-шартнома асосида ҳаракатланади.
Натижада автобусларнинг ҳаракат интервали аввалгига нисбатан 2 баробарга қисқариб, кунига 29 минг нафар аҳолига қулай, хавфсиз ва арзон транспорт хизматлари кўрсатилиши таъминланади.
Яна бир жиҳат: мазкур қатновлар орқали йилига 38 миллиард сўмдан зиёд транспорт хизматлари кўрсатилади, 120 нафар иш ўрни яратилади.
Давлатимиз раҳбари мутасаддиларга юртимиз шаҳарларининг жамоат транспорти паркларини шундай замонавий автобуслар билан тўлдириш ишларини изчил давом эттириш, фуқароларга сифатли хизмат кўрсатиш бўйича кўрсатмалар берди.
Шу ерда келгусида 11 метрли, узоқ масофага мўлжалланган яна 30 та автобусни олиб келиш режаси ҳақида маълумот берилди. Ушбу лойиҳа амалга оширилса, қўшимча яна 150 дан ортиқ иш ўрни яратилади.

New buses arrive in Gulistan
President Shavkat Mirziyoyev reviewed new modern buses delivered to Gulistan to improve the public transport infrastructure.
Fifty-two buses have been introduced to organize intra-city routes in Gulistan. They fully meet "Euro-5" environmental standard and run on compressed natural gas.
These vehicles are designed to carry 65 passengers, ensuring comfortable conditions for everyone – the buses are low-floor and equipped with special ramps and designated seats for people with disabilities. Fares can be paid using the "ATTO" electronic system.
Based on the public demand for urban transport, seven intra-city bus routes have been launched under a gross-cost contract, completely covering 23 mahallas of Gulistan.
This will cut the interval between buses in half, providing comfortable, safe, and accessible transport services for 29 thousand residents.
Another significant outcome is that the updated service will provide transport services worth 38 billion soums annually, and create 120 jobs.
The Head of State instructed to consistently continue efforts to replenish the public transport fleets across the cities of the country with modern vehicles and to provide quality services to the population.
Information was also presented on plans to purchase an additional 30 eleven-meter long-distance buses in the future. The implementation of this project will create over 150 additional jobs.