Кимё саноатини ривожлантириш режалари тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 3 декабрь куни кимё саноатида ишлаб чиқариш ва экспортни ошириш ҳамда таннархни пасайтириш юзасидан тақдимот билан танишди.
Таъкидланганидек, мамлакатимизда кимё саноатини жадал ривожлантириш ва рақамлаштириш бўйича аниқ стратегия қабул қилинган. 2030 йилгача тармоқ ҳажмини камида икки баробарга ошириш, минерал ўғитлар ишлаб чиқаришни 1,5 баробарга кўпайтириш ва экспорт ҳажмини 1 миллиард долларга етказиш режалаштирилган.
Бугунги кунда тармоқда умумий қиймати 1 миллиард долларлик 21 та йирик лойиҳа амалга оширилмоқда, келгуси уч йил учун яна 4,5 миллиард долларлик ташаббуслар шакллантирилган.
Тақдимотда кимё саноатидаги йирик корхоналарда баъзи ишлаб чиқариш қувватларининг эскиргани оқибатида энергия харажатларининг юқорилиги ва рақобатбардошлик пастлиги кўрсатиб ўтилди. Масалан, азотли ўғитлар таннархининг 55 фоизгача қисми энергия харажатларига тўғри келмоқда.
Соҳада энергия тежамкор технологияларни жорий қилиш ва рақамлаштириш орқали харажатларни кескин қисқартириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Дунёда кимё маҳсулотларининг бозори тез суръатлар билан ўсиб бормоқда. Қўшни мамлакатларда 1 миллиард долларлик маҳсулотларга талаб ва логистика учун қулай шароитлар бўлса-да, мазкур салоҳиятдан етарлича фойдаланилмаётгани қайд этилди.
Тақдимотда маҳаллий хомашёни чуқур қайта ишлаш ҳисобига янги маҳсулот турларини ўзлаштириш ва экспортни камида икки баробарга ошириш мумкинлиги таъкидланди.
Жорий йилда Тошкент, Навоий ва Жиззах вилоятларида “яшил” минерал ўғитлар, циан тузлари, калий ксантогенат, калий сульфати каби юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар чиқарадиган лойиҳалар ишга тушди. Ушбу янги маҳсулотлар экспортини оширишни ҳозирдан ҳисоб-китоб қилиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Келгуси йилда 4,5 миллион тонна пахта етиштириш мақсад қилинган.
Бунинг учун фосфорли ўғитларнинг етарли захирасини тайёрлаш, ўғит ишлаб чиқарувчиларга етарли миқдорда сульфат кислотасини етказиб бериш вазифаси қўйилди. Фермерларни ўғит билан таъминлаш учун имтиёзли кредитлар ажратиш ишларини тезроқ бошлаш зарурлиги таъкидланди.
Президентимиз кимё саноати мамлакат иқтисодиётидаги стратегик тармоқ эканини таъкидлаб, ички бозорни барқарор таъминлаш, экспорт салоҳиятини ошириш ва янги иш ўринларини яратиш юзасидан аниқ топшириқлар берди.

Plans on chemical industry development presented
On December 3, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation dedicated to the issues of increasing production and export, reducing costs of products in the chemical industry.
A targeted strategy on the accelerated development and digitalization of the chemical industry was adopted in our country. By 2030 it’s planned to at least double the production volume, increase the production of chemical fertilizers by 1,5 times and bring the export volume to $1 billion.
Currently 21 major projects worth $1 billion are being implemented in the sphere, initiatives for the implementation of projects in the next three years worth $4,5 billion have been prepared.
During the presentation it was noted that due to outdated parts of the production capacities on major chemical industry enterprises, the energy consumption costs are increasing and the competitiveness of the products is decreasing. For instance, such costs reach 55 percent in the production of nitrogen fertilizers.
The necessity to drastically reduce costs through the implementation of energy-efficient technologies and digitalization was emphasized.
The world market of chemical products is growing at a fast pace. Despite the demand of neighboring countries for the products worth $1 billion and favorable conditions for the logistics, this potential isn’t being utilized fully.
It was noted that through the deep processing of local resources it’s possible to develop new types of products and increase the export volume at least twofold.
This year, projects for the production of “green” mineral fertilizers, cyanide salts, potassium xanthate, potassium sulfate and other high value-added products have been launched in Tashkent, Navoi and Jizzakh regions. It was noted that already today it’s necessary to think about the strategy of enhancing exports of these new products.
An objective was set to prepare 4,5 million tons of cotton next year.
In this regard, the task was given to form the necessary reserve of phosphorus fertilizers, as well as to ensure timely supply to the fertilizers’ producers of the necessary quantity of sulfuric acid. The necessity was noted to start work on providing farmers with soft loans for the purchase of fertilizers.
Underlining that the chemical industry is a strategic area of the country’s economy, the President gave specific instructions on providing domestic market, increasing export potential and creating new jobs.