Кимё саноатини ривожлантириш режалари тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 3 декабрь куни кимё саноатида ишлаб чиқариш ва экспортни ошириш ҳамда таннархни пасайтириш юзасидан тақдимот билан танишди.
Таъкидланганидек, мамлакатимизда кимё саноатини жадал ривожлантириш ва рақамлаштириш бўйича аниқ стратегия қабул қилинган. 2030 йилгача тармоқ ҳажмини камида икки баробарга ошириш, минерал ўғитлар ишлаб чиқаришни 1,5 баробарга кўпайтириш ва экспорт ҳажмини 1 миллиард долларга етказиш режалаштирилган.
Бугунги кунда тармоқда умумий қиймати 1 миллиард долларлик 21 та йирик лойиҳа амалга оширилмоқда, келгуси уч йил учун яна 4,5 миллиард долларлик ташаббуслар шакллантирилган.
Тақдимотда кимё саноатидаги йирик корхоналарда баъзи ишлаб чиқариш қувватларининг эскиргани оқибатида энергия харажатларининг юқорилиги ва рақобатбардошлик пастлиги кўрсатиб ўтилди. Масалан, азотли ўғитлар таннархининг 55 фоизгача қисми энергия харажатларига тўғри келмоқда.
Соҳада энергия тежамкор технологияларни жорий қилиш ва рақамлаштириш орқали харажатларни кескин қисқартириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Дунёда кимё маҳсулотларининг бозори тез суръатлар билан ўсиб бормоқда. Қўшни мамлакатларда 1 миллиард долларлик маҳсулотларга талаб ва логистика учун қулай шароитлар бўлса-да, мазкур салоҳиятдан етарлича фойдаланилмаётгани қайд этилди.
Тақдимотда маҳаллий хомашёни чуқур қайта ишлаш ҳисобига янги маҳсулот турларини ўзлаштириш ва экспортни камида икки баробарга ошириш мумкинлиги таъкидланди.
Жорий йилда Тошкент, Навоий ва Жиззах вилоятларида “яшил” минерал ўғитлар, циан тузлари, калий ксантогенат, калий сульфати каби юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар чиқарадиган лойиҳалар ишга тушди. Ушбу янги маҳсулотлар экспортини оширишни ҳозирдан ҳисоб-китоб қилиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Келгуси йилда 4,5 миллион тонна пахта етиштириш мақсад қилинган.
Бунинг учун фосфорли ўғитларнинг етарли захирасини тайёрлаш, ўғит ишлаб чиқарувчиларга етарли миқдорда сульфат кислотасини етказиб бериш вазифаси қўйилди. Фермерларни ўғит билан таъминлаш учун имтиёзли кредитлар ажратиш ишларини тезроқ бошлаш зарурлиги таъкидланди.
Президентимиз кимё саноати мамлакат иқтисодиётидаги стратегик тармоқ эканини таъкидлаб, ички бозорни барқарор таъминлаш, экспорт салоҳиятини ошириш ва янги иш ўринларини яратиш юзасидан аниқ топшириқлар берди.

Представлены планы по развитию химической промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев 3 декабря ознакомился с презентацией по вопросам увеличения производства и экспорта, снижению себестоимости продукции в химической промышленности.
В нашей стране принята адресная стратегия по ускоренному развитию и цифровизации химической отрасли. Планируется к 2030 году как минимум удвоить объем производства, увеличить выпуск минеральных удобрений в 1,5 раза и довести объем экспорта до 1 миллиарда долларов.
В настоящее время в отрасли реализуются 21 крупный проект общей стоимостью 1 миллиарда долларов, а также подготовлены инициативы по реализации в последующие три года проектов еще на 4,5 миллиарда долларов.
На презентации было отмечено, что из-за устаревания части производственных мощностей на крупных предприятиях химической промышленности растут энергозатраты и снижается конкурентоспособность продукции. Например, в производстве азотных удобрений на такие расходы приходится до 55 процентов себестоимости.
Подчеркнуто, что необходимо резко сократить затраты за счет внедрения энергосберегающих технологий и цифровизации.
Мировой рынок химической продукции растет быстрыми темпами. Несмотря на наличие в соседних странах спроса на продукцию на сумму 1 миллиард долларов и благоприятных условий для логистики, этот потенциал используется не в полной мере.
Отмечено, что за счет глубокой переработки местного сырья можно освоить новые виды продукции и увеличить объем экспорта минимум в два раза.
В этом году в Ташкентской, Навоийской и Джизакской областях были запущены проекты по производству “зеленых” минеральных удобрений, цианистых солей, ксантогената калия, сульфата калия и других продуктов с высокой добавленной стоимостью. Было отмечено, что уже сейчас необходимо продумать стратегию наращивания экспорта этих новых продуктов.
На следующий год поставлена цель заготовить 4,5 миллиона тонн хлопка.
В связи с этим поставлена задача сформировать необходимый запас фосфорных удобрений, а также обеспечить своевременную поставку достаточного количества серной кислоты производителям удобрений. Отмечено, что необходимо в кратчайшие сроки начать работу по предоставлению фермерам льготных кредитов на приобретение удобрений.
Подчеркнув, что химическая промышленность является стратегическим направлением экономики страны, Президент дал конкретные поручения по стабильному обеспечению внутреннего рынка, увеличению экспортного потенциала и созданию новых рабочих мест.