Жиззахда хизматлар соҳаси иқтисодий ўсишнинг асосий драйверларидан бирига айланмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев Жиззах шаҳрида жойлашган “Кўк сарой” савдо ва хизмат кўрсатиш мажмуаси фаолияти билан ҳам танишди.
Мамлакатимизда савдо соҳасида замонавий хизматлар кўрсатиш, кичик бизнес ва тадбиркорлик фаолияти учун қулай шароит яратиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Жиззах шаҳридаги 3,5 гектар майдонда фаолият юритаётган “Кўк сарой” мажмуаси савдо ва маиший хизмат соҳасида вилоятдаги энг йирик объектлардан биридир.
Бу ерда 300 дан ортиқ янги тадбиркорлик субъектлари иш бошлаган. Натижада 800 дан зиёд иш ўрни яратилди, жумладан, эҳтиёжманд тоифадаги 100 нафар фуқаро иш билан таъминланди.
Мажмуада йирик савдо тармоқларининг филиаллари, 10 та йирик маҳаллий ва хорижий бренд ишламоқда, 250 та савдо дўкони, фуд-корт ва болалар майдончаси жойлашган. Кўрсатилган хизматлар ҳажми йилига 223 миллиард сўмни ташкил этмоқда.
Эътиборлиси, мажмуада кутубхона ва китоб дўкони ҳам ташкил этилган.
Лойиҳанинг иккинчи босқичи сифатида 1 мингта савдо шохобчасини ўз ичига олган, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларига ихтисослашган уч қаватли “Экобозор” қурилиши режалаштирилган. Натижада 2 мингта янги иш ўрни яратилади.
Президентимиз мажмуа фаолияти билан танишиб, ташриф буюрганлар билан самимий мулоқот қилди. Хизматларни комплекс ёндашув асосида янада ривожлантириш, бундай марказларни бошқа ҳудудларда ҳам кўпайтириш зарурлигини таъкидлади.

Cфера услуг становится одним из драйверов экономического роста в Джизаке
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью торгово-сервисного комплекса “Кук сарой”, расположенного в городе Джизаке.
В нашей стране проводится масштабная работа по развитию современных услуг в торговле, созданию благоприятных условий для малого бизнеса и предпринимательства.
Комплекс “Кук сарой”, расположенный на площади 3,5 гектара в городе Джизаке, является одним из крупнейших объектов торговли и бытового обслуживания в регионе.
Здесь наладили деятельность более 300 новых субъектов предпринимательства. В результате создано свыше 800 рабочих мест, в том числе обеспечены работой 100 малоимущих граждан.
В комплексе работают филиалы крупных торговых сетей, 10 местных и зарубежных брендов, расположены 250 торговых точек, фуд-корт и детская площадка. Объем предоставляемых услуг составляет 223 миллиарда сумов в год.
Примечательно, что в комплексе организованы библиотека и книжный магазин.
В рамках второго этапа проекта планируется строительство трёхэтажного экорынка сельскохозяйственной продукции. Он будет вмещать 1 тысячу торговых точек. В результате будет создано 2 тысячи новых рабочих мест.
Президент нашей страны ознакомился с деятельностью комплекса и пообщался с посетителями. Отметил необходимость дальнейшего развития сферы услуг на основе комплексного подхода, увеличению числа подобных центров и в других регионах.