Жиззах вилояти сессиясида ташкилий масала кўрилиб, ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича асосий режалар белгилаб олинди
2 декабрь куни Халқ депутатлари Жиззах вилояти кенгашининг навбатдан ташқари сессияси бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
– Вилоятни қандай оғир шароитлардан олиб чиққанимизни, Жиззахнинг ҳар бир туманида бўлаётган катта-катта ўзгаришларни, одамларнинг хурсандчилигини кўриб, жуда қувонаман ва фахрланаман, – деди давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида.
Ўтган даврда Жиззах вилояти республикадаги саноати энг тез ўсаётган ҳудудга айланди. Саккиз йилда 6,5 миллиард долларлик инвестиция лойиҳалари ишга тушган бўлса, шунинг 45 фоизи саноат ҳиссасига тўғри келади. Жиззахда йилига 175 минг автомобиль ишлаб чиқариш қувватлари яратилди.
Қисқа фурсатда Зомин, Фориш, Арнасой туманлари ва Жиззах шаҳрида 2 миллиард долларлик 500 дан зиёд туризм ҳамда сервис объектлари иш бошлади. Арнасой ва Зоминда 300 миллион доллар ҳисобига 12 ой давомида тўлиқ ишлайдиган курорт зоналари ишга тушгани, уларда аэропортлар барпо этилгани натижасида Жиззах энг жозибадор туристик маршрутлардан бирига айланди.
Саккиз йил олдин Жиззахдаги иш ўринларининг 42 фоизи қишлоқ хўжалигига тўғри келган бўлса, бугун 310 мингга яқин вилоят аҳолиси саноат ва сервис соҳаларидаги юқори даромадли ишлар билан банд.
Пахтачиликка мослашган вилоятнинг қишлоқ хўжалиги ҳам тубдан диверсификация қилинди. Бахмал, Ғаллаорол, Зомин, Янгиобод, Фориш туманлари боғдорчиликка ихтисослашиб, 28 минг гектар янги боғ ва токзорлар барпо этилди. Мирзачўл, Дўстлик, Зафаробод, Зарбдор, Пахтакор, Арнасойнинг чўл ҳудудларида 12 минг гектар ерларда ҳам боғ ва сабзавот плантациялари ташкил этилди.
Умуман, сўнгги саккиз йилда Жиззахда саноат 2,5 триллиондан 25 триллион сўмга, хизматлар 2,5 триллиондан 20 триллионга, қишлоқ хўжалиги 9 триллиондан 30 триллион сўмга ошгани таъкидланди.
– Албатта, бу – катта ислоҳотларимизнинг бошланиши. Жиззах вилоятини ижтимоий-иқтисодий тараққиёти йўлида ҳали кўп ишларни қилишимиз зарур, – деди Президентимиз.
Сессияда ташкилий масала кўриб чиқилди.
Президентимиз Жиззах вилояти ҳокими лавозимига ҳоким вазифасини бажариб келаётган Улуғбек Мустафоев номзодини илгари сурди. Овоз бериш натижаларига кўра, Улуғбек Мустафоев Жиззах вилояти ҳокими этиб тасдиқланди.
Давлатимиз раҳбари саноат, инвестиция, туризм, қишлоқ хўжалиги, қурилиш ва инфратузилма соҳаларини ривожлантириш бўйича янги ташаббусларни илгари сурди.
Жиззахнинг республика автомобилсозлик саноатидаги улуши 25 фоизга етган. Навбатдаги вазифа заводлар атрофида ёндош тармоқларни ривожлантириб, маҳаллийлаштириш даражасини ошириш ва таннархни камайтиришдан иборат экани қайд этилди.
Тадбиркорларга қулай шартларда тайёр биноларни таклиф этиш, бутловчи қисмларни валидация қилиш харажатларининг 50 фоизини қоплаб бериш вазифалари белгилаб олинди.
Вилоятда йилига 1 минг тонна вольфрам қазиб олиш лойиҳаси амалга оширилмоқда. Ғаллаорол ва Нурободдаги лойиҳалар ишга тушса, Ўзбекистон вольфрам ишлаб чиқариш бўйича етакчи давлатлардан бирига айланиши таъкидланди.
Мутасаддиларга Ғаллаоролдаги олтин ресурсига эга истиқболли майдонга инвестор жалб қилиш, Форишдаги қўрғошин-рух конида геология-қидирув ишларини якунлаш, Арнасойдаги уран захираси аниқланган коннинг техник-иқтисодий асосини якунлаш топширилди.
“Жиззах” эркин иқтисодий зонасидаги 510 миллион долларлик 30 та лойиҳа ҳисобига 10 мингга яқин одамнинг бандлиги таъминланди. Бу ерда яна 540 миллион долларлик лойиҳалар жадал кетмоқда.
Тадбиркорлар янги лойиҳалар учун саноат зонасини етарли қувватда электр билан таъминлаш ва сув тозалаш иншоотини қуриб беришни сўрамоқда.
Энергетика вазирлигига бу ерга 40 километр юқори кучланишли тармоқ тортиб келиб, 40 мегаваттли подстанция қуриш топширилди. 2026 йил саноат зоналари инфратузилмасини ривожлантириш дастурида “Жиззах” эркин иқтисодий зонасида сув тозалаш иншооти қуриш учун 100 миллиард сўм назарда тутилади.
Саноатнинг энергия билан таъминланганлик даражасини ошириш учун жорий йил 200 мегаватт, кейинги йил 300 мегаваттли қувватлар яратилади. Бунга қўшимча 30 мегаваттли 150 та кичик ва мини ГЭСлар ишга туширилади.
Вилоятда инфратузилмани яхшилаш ва тадбиркорликни ривожлантириш учун келаси йил қарийб 10 триллион сўм ресурс берилиши эълон қилинди.
Бахмал ва Зомин туманларидаги тоғли ҳудудларни ягона туризм ҳалқасига бирлаштириш орқали юзлаб сервис объектларини ишга тушириш, минглаб одамларни ишли қилиш, туризм экспортини каррасига ошириш мумкинлиги таъкидланди.
Мутасаддиларга келгуси йилда “Зомин – Бахмал – Ғаллаорол” йўлининг 158 километр қисмини таъмирлашни бошлаш топширилди. Бахмал туманида 39 гектар майдонда 40 миллион доллар инвестиция ҳисобига туризм кластерини ташкил қилиш ташаббуси маъқулланди. Бахмалга ҳам “туризм тумани” мақоми берилиши белгиланди.
Арнасой аэропортида катта самолётларни ҳам қабул қилиш имконини яратиш зарурлиги қайд этилди. Бундан ташқари, Айдар-Арнасой кўлигача темир йўл ҳам олиб келинади.
Президентимиз қишлоқ хўжалигига алоҳида эътибор қаратди.
Вилоятдаги жами 900 минг гектар лалми ва яйлов ерларининг 110 минг гектари захирада тургани, уларда озуқа, мойли экинлар экиш ва саноат боғларини яратиш орқали камида 20 минг одамни ишли қилиш мумкинлиги таъкидланди.
Шунингдек, вилоятдаги кўплаб чорвадор ва фермерлар озуқа ва мева-сабзавот етиштиришда сув насосига сарфланган электр учун субсидияни ҳар ойнинг бошида тўлаб беришни сўраган. Мутасаддиларга бутун республикада ушбу субсидияларни ой бошида берадиган тизим қилиш муҳим экани кўрсатиб ўтилди.
Картошкачиликни ривожлантириш борасида Жиззах вилояти намуна бўлиши кераклиги таъкидланди. 2026 йилдан бошлаб картошка етиштирувчиларни қўллаб-қувватлашнинг янги механизмлари жорий этилиши белгиланди.
Бунда минерал ўғит, техника, ёқилғи ва бошқа харажат учун 6 ойлик имтиёзли давр билан бир йил муддатга 12 фоизли кредит ажратилади. Кредитларнинг 50 фоизгача қисмига кафиллик тақдим этилади, суғориш насосларига қуёш панели ўрнатиш харажатининг ярми қоплаб берилади.
Келгуси йилдан суғориш насосларининг электр харажатини 50 фоизи қоплаб берилади, четдан олиб келинган картошка экиш ва йиғиб олиш техникалари божхона божларидан озод қилинади.
Шунингдек, суперэлита ва элита уруғларини фермерларга етказиб беришгача бўлган даврда музлаткичли омборхоналарда сақлаш харажатининг 50 фоизини қоплаб бериш механизми жорий қилинади.
Бундан ташқари, Бахмалдаги боғдорчилик хўжаликлари учун бир қатор янгиликлар эълон қилинди. Хусусан, интенсив боғ ташкил қилишда 7 йил муддатга 3 йил имтиёзли давр билан 14 фоиздан кредит берилади. Меванинг турига қараб, шпалерлар учун 20 минг сўмдан 70 минг сўмгача субсидия ажратилади.
Шунингдек, музлаткичли омборлар учун кредит фоизини асосий ставкадан ошган 8 фоизгача қисми қоплаб берилади. Мева-сабзавот экспортчилари ва боғбонларга ҳам қадоқлаш харажатларининг 50 фоизини қоплаш учун субсидия тўланади.
Умуман, келаси йили боғдорчилик бўйича Бахмалда тажриба мактаби яратилиб, ушбу имтиёзлар бутун республикада жорий қилинади.
АҚШлик ҳамкорлар билан Зоминда паррандачилик бўйича йирик наслчилик корхонаси ташкил қилинмоқда. Ушбу кластерда 100 минг бош қувватдаги биринчи наслли она товуқ ва 9 миллион дона инкубaцион тухум ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Бу уникал лойиҳа республикада паррандачиликни янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилади.
Қурилиш ва инфратузилма масалалари муҳокама қилинар экан, ижтимоий хизматлар, меҳнат бозори ва инфратузилмани марказдан узоқ маҳаллалар аҳолисига яқинлаштириш зарурлиги қайд этилди.
Урбанизация миллий қўмитаси ва вилоят ҳокимлигига Европадан мутахассисларни жалб қилиб, Жиззах шаҳри ва Шароф Рашидов туманини ягона агломерация асосида ривожлантириш бўйича мастер-режа ишлаб чиқиш топширилди.
Вилоят аҳолисининг талаб ва истакларини инобатга олиб, Жиззах шаҳридаги тирбандликни бартараф этиш учун 10 километрли айланма йўл қурилади. Шунингдек, Даштобод шаҳарчаси ва Ховос тумани ўртасидаги темир йўл устидан ҳам янги кўприк қурилиши бошланди.
– Бугун сизлар билан вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича олдимизда турган янги вазифаларни белгилаб, асосий масалаларни муҳокама қилиб олдик. Бу саъй-ҳаракатлар ва қабул қилаётган қарорларимиздан мақсад битта – шу ерда яшаб, меҳнат қилаётган одамларни рози қилиш, вилоятни ҳар томонлама ривожланган ҳудудга айлантириш, – деди давлатимиз раҳбари йиғилиш якунида.

Organizational matters and main plans for regional socio-economic development set at the Jizzakh session
On December 2, an extraordinary session of the Jizzakh Regional Kengash of people's deputies was held. President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in it.
- When I see the major changes taking place in every district of Jizzakh, and how people are joyful, I am sincerely happy and proud that we were able to elevate the region from the difficult situation, - said the President, opening the session.
In the past period, Jizzakh has transformed into one of the most dynamically developing industrial regions of the country. Over 8 years investment projects worth $6,5 billion have been implemented, of which 45 percent are in industry. Capacities for manufacturing 175 thousand cars have been created in the region.
Over 500 tourism and service facilities worth $2 billion have been launched in Zaamin, Farish, Arnasay districts and Jizzakh city in a short term. Thanks to the implementation of the projects worth $300 million, year-round resort zones have been launched in Arnasay and Zaamin districts, airports have been built. Thanks to this Jizzakh became one of the most attractive tourism destinations.
Eight years ago 42 percent of jobs in the region were covered by agriculture. Today about 310 thousand region’s residents are employed in high-paying jobs in the industry and service sector.
Agriculture, which was specializing in cotton farming, was also deeply diversified. 28 thousand hectares of new gardens and wine farms have been created in Bakhmal, Gallyaaral, Zaamin, Yangiabad and Farish. The steppe lands of Mirzachul, Dustlik, Zafarabad, Zarbdar, Pakhtakor and Arnasay developed additionally 12 thousand hectares for gardens and vegetable plantations.
Overall, in the past eight years the volume of industry in Jizzakh has increased from 2,5 trillion to 25 trillion soums, service sector – from 2,5 trillion to 20 trillion, agriculture – from 9 trillion to 30 trillion soums.
- Of course, this is only the beginning of the large-scale reforms. We are yet to accomplish a large volume of work on the path of socio-economic development of Jizzakh, - noted the President.
The session also reviewed an organizational matter. The Head of State proposed a candidacy of Ulugbek Mustafoev, who’s been serving as acting khokim of the region, to the position of the Jizzakh region’s khokim. As a result of the voting, his candidacy has been approved.
The President outlined new initiatives for the development of industry, investments, tourism, agriculture, construction and infrastructure.
Jizzakh’s share in the national automotive industry has reached 25 percent. It was noted that the next task is to develop related industries around the automobile plants, increase the level of localization, and reduce production costs.
Measures to support entrepreneurs have been defined: providing ready-made production facilities on favorable terms and compensating 50 percent of expenses for component validation.
A project is being implemented in the region to extract 1 thousand tons of tungsten per year. After the launch of the projects in Gallyaaral and Nurabad, Uzbekistan will be able to enter the ranks of the world’s leading tungsten producers.
The responsible agencies have been instructed to attract an investor for a promising gold ore site in Gallyaaral, complete geological exploration at the lead-zinc deposit in Farish, and prepare a feasibility study for developing the uranium deposit in Arnasay district.
Through the implementation of 30 projects worth $510 million in the Jizzakh Free Economic Zone, employment for about 10 thousand people has been created. Work continues here on additional projects totaling $540 million. Entrepreneurs have asked to provide the industrial zone with sufficient energy capacity and build wastewater treatment facilities.
The Ministry of Energy has been instructed to lay a 40-kilometer high-voltage power line to the area and construct a 40-megawatt substation. The 2026 industrial zone infrastructure development program will include the construction of wastewater treatment facilities in the Jizzakh FEZ at a cost of 100 billion soums.
To increase the energy supply for industry, 200 megawatts of capacity will be created this year, and another 300 megawatts next year. Additionally, 150 small and mini hydropower plants with a total capacity of 30 megawatts will be commissioned.
Next year, about 10 trillion soums will be allocated to the region for infrastructure development and entrepreneurship support.
It was noted that uniting the mountainous areas of Bakhmal and Zaamin into a single tourist ring will allow to launch hundreds of service facilities, provide jobs for thousands of people, and significantly increase the export of tourism services. It was instructed to begin repairs next year on the 158-kilometer section of the road “Zaamin – Bakhmal – Gallyaaral”. The initiative to create a 39-hectare tourism cluster in Bakhmal worth $40 million was supported. The district will be granted tourism status.
The need to modernize the Arnasay airport to accommodate large aircraft was highlighted separately. In addition, a railway line will be extended to Lake Aydar-Arnasay.
The President paid special attention to agricultural issues. It was noted that out of 900 thousand hectares of rainfed and pasture lands, 110 thousand hectares remain in reserve and can be brought into use for fodder and oilseed crops and industrial orchards, providing employment for at least 20 thousand people.
Farmers and livestock breeders in the region requested that electricity subsidies for pump operations be paid at the beginning of the month. It was instructed to implement this system nationwide.
Jizzakh is expected to become a model region for potato farming. Starting in 2026, new support mechanisms for potato growers will be introduced: one-year loans at 12 percent with a six-month grace period for fertilizers, equipment, and fuel; a 50 percent loan guarantee; and compensation for half of the costs of installing solar panels for pumps. In addition, beginning next year, 50 percent of electricity expenses for pumps will be reimbursed. Imported machinery for planting and harvesting potatoes will be exempt from customs duties.
A mechanism will also be introduced to compensate 50 percent of storage costs for super-elite and elite seeds in cold storage facilities until they are delivered to farmers.
Additional support measures have been announced for Bakhmal gardeners: concessional loans at 14 percent for a period of seven years with a three-year grace period for establishing intensive orchards; subsidies for trellises ranging from 20 thousand to 70 thousand soums. For cold storage facilities, part of the interest rate – up to 8 percent above the base rate – will be compensated. Exporters of fruit and vegetable products and orchardists will receive subsidies to cover 50 percent of packaging costs.
Overall, Bakhmal will develop its own horticulture model, which will later be extended to the entire republic.
Together with American partners, a large pedigree poultry farm is being established in Zaamin, with a capacity of 100 thousand breeder birds and the production of 9 million hatching eggs per year. This unique project will elevate the country’s poultry industry to a new level.
Discussing issues of construction and infrastructure, the President emphasized the need to bring social services, the labor market, and infrastructure closer to residents of remote mahallas.
The National Committee for Urbanization and the regional hokimiyat have been instructed, with the involvement of European experts, to develop a master plan for the development of the city of Jizzakh and Sharaf-Rashidov district as a single agglomeration.
Taking into account the population’s requests, a 10-kilometer bypass road will be constructed to relieve traffic in Jizzakh. Work has also begun on building a new bridge over the railway between the settlement of Dashtabad and Khavast district.
- Today, together, we have identified new tasks for the socio-economic development of the region and discussed key issues. The sole purpose of all these efforts and the decisions we make is to ensure the satisfaction of the people living and working here and to transform the region into a comprehensively developed territory, - emphasized the Head of State, concluding the meeting.
During the session, reports from the hokims of the region and districts were heard, as well as opinions from the local community.