Жиззах вилояти сессиясида ташкилий масала кўрилиб, ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича асосий режалар белгилаб олинди
2 декабрь куни Халқ депутатлари Жиззах вилояти кенгашининг навбатдан ташқари сессияси бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
– Вилоятни қандай оғир шароитлардан олиб чиққанимизни, Жиззахнинг ҳар бир туманида бўлаётган катта-катта ўзгаришларни, одамларнинг хурсандчилигини кўриб, жуда қувонаман ва фахрланаман, – деди давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида.
Ўтган даврда Жиззах вилояти республикадаги саноати энг тез ўсаётган ҳудудга айланди. Саккиз йилда 6,5 миллиард долларлик инвестиция лойиҳалари ишга тушган бўлса, шунинг 45 фоизи саноат ҳиссасига тўғри келади. Жиззахда йилига 175 минг автомобиль ишлаб чиқариш қувватлари яратилди.
Қисқа фурсатда Зомин, Фориш, Арнасой туманлари ва Жиззах шаҳрида 2 миллиард долларлик 500 дан зиёд туризм ҳамда сервис объектлари иш бошлади. Арнасой ва Зоминда 300 миллион доллар ҳисобига 12 ой давомида тўлиқ ишлайдиган курорт зоналари ишга тушгани, уларда аэропортлар барпо этилгани натижасида Жиззах энг жозибадор туристик маршрутлардан бирига айланди.
Саккиз йил олдин Жиззахдаги иш ўринларининг 42 фоизи қишлоқ хўжалигига тўғри келган бўлса, бугун 310 мингга яқин вилоят аҳолиси саноат ва сервис соҳаларидаги юқори даромадли ишлар билан банд.
Пахтачиликка мослашган вилоятнинг қишлоқ хўжалиги ҳам тубдан диверсификация қилинди. Бахмал, Ғаллаорол, Зомин, Янгиобод, Фориш туманлари боғдорчиликка ихтисослашиб, 28 минг гектар янги боғ ва токзорлар барпо этилди. Мирзачўл, Дўстлик, Зафаробод, Зарбдор, Пахтакор, Арнасойнинг чўл ҳудудларида 12 минг гектар ерларда ҳам боғ ва сабзавот плантациялари ташкил этилди.
Умуман, сўнгги саккиз йилда Жиззахда саноат 2,5 триллиондан 25 триллион сўмга, хизматлар 2,5 триллиондан 20 триллионга, қишлоқ хўжалиги 9 триллиондан 30 триллион сўмга ошгани таъкидланди.
– Албатта, бу – катта ислоҳотларимизнинг бошланиши. Жиззах вилоятини ижтимоий-иқтисодий тараққиёти йўлида ҳали кўп ишларни қилишимиз зарур, – деди Президентимиз.
Сессияда ташкилий масала кўриб чиқилди.
Президентимиз Жиззах вилояти ҳокими лавозимига ҳоким вазифасини бажариб келаётган Улуғбек Мустафоев номзодини илгари сурди. Овоз бериш натижаларига кўра, Улуғбек Мустафоев Жиззах вилояти ҳокими этиб тасдиқланди.
Давлатимиз раҳбари саноат, инвестиция, туризм, қишлоқ хўжалиги, қурилиш ва инфратузилма соҳаларини ривожлантириш бўйича янги ташаббусларни илгари сурди.
Жиззахнинг республика автомобилсозлик саноатидаги улуши 25 фоизга етган. Навбатдаги вазифа заводлар атрофида ёндош тармоқларни ривожлантириб, маҳаллийлаштириш даражасини ошириш ва таннархни камайтиришдан иборат экани қайд этилди.
Тадбиркорларга қулай шартларда тайёр биноларни таклиф этиш, бутловчи қисмларни валидация қилиш харажатларининг 50 фоизини қоплаб бериш вазифалари белгилаб олинди.
Вилоятда йилига 1 минг тонна вольфрам қазиб олиш лойиҳаси амалга оширилмоқда. Ғаллаорол ва Нурободдаги лойиҳалар ишга тушса, Ўзбекистон вольфрам ишлаб чиқариш бўйича етакчи давлатлардан бирига айланиши таъкидланди.
Мутасаддиларга Ғаллаоролдаги олтин ресурсига эга истиқболли майдонга инвестор жалб қилиш, Форишдаги қўрғошин-рух конида геология-қидирув ишларини якунлаш, Арнасойдаги уран захираси аниқланган коннинг техник-иқтисодий асосини якунлаш топширилди.
“Жиззах” эркин иқтисодий зонасидаги 510 миллион долларлик 30 та лойиҳа ҳисобига 10 мингга яқин одамнинг бандлиги таъминланди. Бу ерда яна 540 миллион долларлик лойиҳалар жадал кетмоқда.
Тадбиркорлар янги лойиҳалар учун саноат зонасини етарли қувватда электр билан таъминлаш ва сув тозалаш иншоотини қуриб беришни сўрамоқда.
Энергетика вазирлигига бу ерга 40 километр юқори кучланишли тармоқ тортиб келиб, 40 мегаваттли подстанция қуриш топширилди. 2026 йил саноат зоналари инфратузилмасини ривожлантириш дастурида “Жиззах” эркин иқтисодий зонасида сув тозалаш иншооти қуриш учун 100 миллиард сўм назарда тутилади.
Саноатнинг энергия билан таъминланганлик даражасини ошириш учун жорий йил 200 мегаватт, кейинги йил 300 мегаваттли қувватлар яратилади. Бунга қўшимча 30 мегаваттли 150 та кичик ва мини ГЭСлар ишга туширилади.
Вилоятда инфратузилмани яхшилаш ва тадбиркорликни ривожлантириш учун келаси йил қарийб 10 триллион сўм ресурс берилиши эълон қилинди.
Бахмал ва Зомин туманларидаги тоғли ҳудудларни ягона туризм ҳалқасига бирлаштириш орқали юзлаб сервис объектларини ишга тушириш, минглаб одамларни ишли қилиш, туризм экспортини каррасига ошириш мумкинлиги таъкидланди.
Мутасаддиларга келгуси йилда “Зомин – Бахмал – Ғаллаорол” йўлининг 158 километр қисмини таъмирлашни бошлаш топширилди. Бахмал туманида 39 гектар майдонда 40 миллион доллар инвестиция ҳисобига туризм кластерини ташкил қилиш ташаббуси маъқулланди. Бахмалга ҳам “туризм тумани” мақоми берилиши белгиланди.
Арнасой аэропортида катта самолётларни ҳам қабул қилиш имконини яратиш зарурлиги қайд этилди. Бундан ташқари, Айдар-Арнасой кўлигача темир йўл ҳам олиб келинади.
Президентимиз қишлоқ хўжалигига алоҳида эътибор қаратди.
Вилоятдаги жами 900 минг гектар лалми ва яйлов ерларининг 110 минг гектари захирада тургани, уларда озуқа, мойли экинлар экиш ва саноат боғларини яратиш орқали камида 20 минг одамни ишли қилиш мумкинлиги таъкидланди.
Шунингдек, вилоятдаги кўплаб чорвадор ва фермерлар озуқа ва мева-сабзавот етиштиришда сув насосига сарфланган электр учун субсидияни ҳар ойнинг бошида тўлаб беришни сўраган. Мутасаддиларга бутун республикада ушбу субсидияларни ой бошида берадиган тизим қилиш муҳим экани кўрсатиб ўтилди.
Картошкачиликни ривожлантириш борасида Жиззах вилояти намуна бўлиши кераклиги таъкидланди. 2026 йилдан бошлаб картошка етиштирувчиларни қўллаб-қувватлашнинг янги механизмлари жорий этилиши белгиланди.
Бунда минерал ўғит, техника, ёқилғи ва бошқа харажат учун 6 ойлик имтиёзли давр билан бир йил муддатга 12 фоизли кредит ажратилади. Кредитларнинг 50 фоизгача қисмига кафиллик тақдим этилади, суғориш насосларига қуёш панели ўрнатиш харажатининг ярми қоплаб берилади.
Келгуси йилдан суғориш насосларининг электр харажатини 50 фоизи қоплаб берилади, четдан олиб келинган картошка экиш ва йиғиб олиш техникалари божхона божларидан озод қилинади.
Шунингдек, суперэлита ва элита уруғларини фермерларга етказиб беришгача бўлган даврда музлаткичли омборхоналарда сақлаш харажатининг 50 фоизини қоплаб бериш механизми жорий қилинади.
Бундан ташқари, Бахмалдаги боғдорчилик хўжаликлари учун бир қатор янгиликлар эълон қилинди. Хусусан, интенсив боғ ташкил қилишда 7 йил муддатга 3 йил имтиёзли давр билан 14 фоиздан кредит берилади. Меванинг турига қараб, шпалерлар учун 20 минг сўмдан 70 минг сўмгача субсидия ажратилади.
Шунингдек, музлаткичли омборлар учун кредит фоизини асосий ставкадан ошган 8 фоизгача қисми қоплаб берилади. Мева-сабзавот экспортчилари ва боғбонларга ҳам қадоқлаш харажатларининг 50 фоизини қоплаш учун субсидия тўланади.
Умуман, келаси йили боғдорчилик бўйича Бахмалда тажриба мактаби яратилиб, ушбу имтиёзлар бутун республикада жорий қилинади.
АҚШлик ҳамкорлар билан Зоминда паррандачилик бўйича йирик наслчилик корхонаси ташкил қилинмоқда. Ушбу кластерда 100 минг бош қувватдаги биринчи наслли она товуқ ва 9 миллион дона инкубaцион тухум ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Бу уникал лойиҳа республикада паррандачиликни янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилади.
Қурилиш ва инфратузилма масалалари муҳокама қилинар экан, ижтимоий хизматлар, меҳнат бозори ва инфратузилмани марказдан узоқ маҳаллалар аҳолисига яқинлаштириш зарурлиги қайд этилди.
Урбанизация миллий қўмитаси ва вилоят ҳокимлигига Европадан мутахассисларни жалб қилиб, Жиззах шаҳри ва Шароф Рашидов туманини ягона агломерация асосида ривожлантириш бўйича мастер-режа ишлаб чиқиш топширилди.
Вилоят аҳолисининг талаб ва истакларини инобатга олиб, Жиззах шаҳридаги тирбандликни бартараф этиш учун 10 километрли айланма йўл қурилади. Шунингдек, Даштобод шаҳарчаси ва Ховос тумани ўртасидаги темир йўл устидан ҳам янги кўприк қурилиши бошланди.
– Бугун сизлар билан вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича олдимизда турган янги вазифаларни белгилаб, асосий масалаларни муҳокама қилиб олдик. Бу саъй-ҳаракатлар ва қабул қилаётган қарорларимиздан мақсад битта – шу ерда яшаб, меҳнат қилаётган одамларни рози қилиш, вилоятни ҳар томонлама ривожланган ҳудудга айлантириш, – деди давлатимиз раҳбари йиғилиш якунида.

На сессии Джизакской области рассмотрен организационный вопрос и определены основные планы социально-экономического развития региона
2 декабря состоялась внеочередная сессия Кенгаша народных депутатов Джизакской области. В ее работе принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
– Когда вижу, какие большие изменения происходят сегодня в каждом районе Джизака, как радуются люди, я искренне счастлив и горжусь тем, как нам удалось вывезти область из сложной ситуации, – сказал глава государства, открывая заседание.
За прошедший период Джизак превратился в один из самых динамично развивающихся промышленных регионов страны. За восемь лет здесь реализованы инвестиционные проекты на сумму 6,5 миллиарда долларов, из которых 45 процентов приходятся на промышленность. В области созданы мощности по выпуску 175 тысяч автомобилей в год.
В кратчайшие сроки в Зааминском, Фаришском, Арнасайском районах и городе Джизаке введены в эксплуатацию свыше 500 объектов туризма и сервиса общей стоимостью 2 миллиарда долларов. За счет реализации проектов на 300 миллионов долларов заработали круглогодичные курортные зоны в Арнасайском и Зааминском районах, были построены аэропорты. Благодаря этому Джизак стал одним из самых привлекательных туристических маршрутов.
Восемь лет назад 42 процента рабочих мест в области приходилось на сельское хозяйство. Сегодня около 310 тысяч жителей региона трудятся на высокодоходных рабочих местах в промышленности и сфере услуг.
Сельское хозяйство, долгое время ориентированное на хлопководство, также было глубоко диверсифицировано. В Бахмале, Галляарале, Заамине, Янгиабаде и Фарише создано 28 тысяч гектаров новых садов и виноградников. На степных землях Мирзачуля, Дустлика, Зафарабада, Зарбдара, Пахтакора и Арнасая освоено еще 12 тысяч гектаров под сады и овощные плантации.
В целом за последние восемь лет объем промышленности в Джизаке вырос с 2,5 триллиона до 25 триллионов сумов, сферы услуг – с 2,5 триллиона до 20 триллионов, сельского хозяйства – с 9 триллионов до 30 триллионов сумов.
– Конечно, это только начало наших масштабных реформ. На пути социально-экономического развития Джизака нам предстоит выполнить еще огромный объем работы, – отметил Президент.
На сессии был рассмотрен организационный вопрос. Глава государства выдвинул кандидатуру Улугбека Мустафоева, исполнявшего обязанности хокима области, на должность хокима Джизакской области. По итогам голосования его кандидатура была утверждена.
Президент обозначил новые инициативы по развитию промышленности, инвестиций, туризма, сельского хозяйства, строительства и инфраструктуры.
Удельный вес Джизака в общенациональной автомобильной промышленности достиг 25 процентов. Отмечено, что следующая задача – развивать вокруг автомобильных заводов смежные отрасли, повышать уровень локализации и снижать себестоимость.
Определены меры по поддержке предпринимателей: предоставление готовых производственных помещений на выгодных условиях, компенсация 50 процентов расходов на валидацию комплектующих.
В области реализуется проект по добыче 1 тысячи тонн вольфрама в год. После ввода в эксплуатацию проектов в Галляарале и Нурабаде Узбекистан сможет войти в число ведущих мировых производителей вольфрама.
Ответственным ведомствам поручено привлечь инвестора на перспективный золоторудный участок в Галляарале, завершить геологоразведочные работы на свинцово-цинковом месторождении в Фарише, подготовить технико-экономическое обоснование освоения уранового месторождения в Арнасайском районе.
За счет реализации 30 проектов стоимостью 510 миллионов долларов в свободной экономической зоне «Джизак» обеспечена занятость около 10 тысяч человек. Здесь продолжается работа над проектами на сумму 540 миллионов долларов. Предприниматели обратились с просьбой обеспечить промышленную зону достаточными энергомощностями и построить очистные сооружения.
Министерству энергетики поручено проложить сюда 40-километровую линию электропередачи высокого напряжения и построить подстанцию мощностью 40 мегаватт. В программе развития инфраструктуры индустриальных зон на 2026 год будет предусмотрено строительство очистных сооружений в СЭЗ «Джизак» стоимостью 100 миллиардов сумов.
Для повышения энергообеспеченности промышленности в этом году будет создано 200 мегаватт мощностей, в следующем году – еще 300 мегаватт. Дополнительно будут введены 150 малых и миниГЭС суммарной мощностью 30 мегаватт.
На развитие инфраструктуры и предпринимательства в будущем году региону будет выделено около 10 триллионов сумов.
Отмечено, что объединение горных территорий Бахмаля и Заамина в единое туристическое кольцо позволит запустить сотни объектов сервиса, обеспечить работой тысячи людей и многократно увеличить экспорт туристических услуг. Поручено начать в следующем году ремонт 158-километрового участка дороги «Заамин — Бахмаль — Галляарал». Поддержана инициатива по созданию в Бахмале туристического кластера на площади 39 гектаров стоимостью 40 миллионов долларов. Району будет присвоен статус туристического.
Отдельно отмечена необходимость модернизации аэропорта Арнасая для приема крупных воздушных судов. Кроме того, к озеру Айдар-Арнасай будет проложена железная дорога.
Президент уделил особое внимание вопросам сельского хозяйства. Отмечено, что из 900 тысяч гектаров богарных и пастбищных земель 110 тысяч гектаров находятся в резерве, и их можно вовлечь в оборот под кормовые, масличные культуры и промышленные сады, обеспечив работой не менее 20 тысяч человек.
Фермеры и животноводы области обратились с просьбой выплачивать субсидии на электричество для насосов в начале месяца. Дано поручение внедрить такую систему по всей республике.
Джизак должен стать образцовым регионом по развитию картофелеводства. С 2026 года будут внедрены новые механизмы поддержки картофелеводов: годовые кредиты под 12 процентов с шестимесячным льготным периодом на удобрения, технику и топливо; поручительство на 50 процентов суммы кредита; компенсация половины затрат на установку солнечных панелей для насосов. Кроме того, с будущего года будет компенсироваться 50 процентов затрат на электроэнергию для насосов. Импортная техника для посадки и уборки картофеля будет освобождена от таможенных пошлин.
Также будет введен механизм компенсации 50 процентов расходов на хранение суперэлитных и элитных семян в холодильных складах до передачи фермерам.
Для бахмальских садоводов объявлены дополнительные меры поддержки: льготные кредиты под 14 процентов сроком на 7 лет с трёхлетним льготным периодом для создания интенсивных садов; субсидии на шпалеры от 20 до 70 тысяч сумов. Для холодильных складов будет компенсироваться часть процентной ставки – до 8 процентов сверх базовой ставки. Экспортерам плодоовощной продукции и садоводам будут выплачиваться субсидии для покрытия 50 процентов расходов на упаковку.
В целом в Бахмале будет создан свой опыт садоводства, а затем эти льготы будут распространены на всю республику.
Совместно с американскими партнерами в Заамине создается крупная племенная птицеводческая фабрика мощностью 100 тысяч голов маточного поголовья и производством 9 миллионов инкубационных яиц в год. Этот уникальный проект выведет отрасль птицеводства страны на новый уровень.
Обсуждая вопросы строительства и инфраструктуры, Президент подчеркнул необходимость приближения социальных услуг, рынка труда и инфраструктуры к жителям удаленных махаллей.
Национальному комитету по урбанизации и хокимияту области поручено с привлечением европейских экспертов разработать мастер-план развития города Джизака и Шараф-Рашидовского района как единой агломерации.
Учитывая запросы населения, будет построена 10-километровая объездная дорога для разгрузки транспортного потока в Джизаке. Начаты работы по возведению нового моста над железной дорогой между поселком Даштабад и Хавастским районом.
– Сегодня вместе с вами мы определили новые задачи по социально-экономическому развитию области и обсудили ключевые вопросы. Единственная цель всех этих усилий и принимаемых нами решений – добиться удовлетворенности людей, живущих и работающих здесь, превратить регион в всесторонне развитую территорию, – подчеркнул глава государства, завершая заседание.