Жиззах кўп тармоқли тиббиёт маркази замонавий имкониятларга эга бинода иш бошлайди
Президент Шавкат Мирзиёев янгидан барпо этилган Жиззах вилояти кўп тармоқли тиббиёт марказига ташриф буюрди.
Ушбу мажмуа аҳолига барча зарур тиббий хизматларни бир жойнинг ўзида кўрсатиш имконини яратиши билан катта аҳамиятга эга. Лойиҳа вилоятда ташкил этилаётган тиббиёт кластерининг дастлабки босқичи ҳисобланади.
Замонавий тиббиётда бундай кластерли ёндашув тезкор диагностика, юқори технологияли даволаш ва шифо истаганлар учун бюрократик жараёнларни камайтиришнинг энг самарали модели сифатида тан олинган.
Давлатимиз раҳбарига муассаса имкониятлари ҳақида маълумот берилди. Президент беморларни даволаш, шифокорларнинг самарали ишлаши учун яратилган шароитлар билан танишди.
Марказ замонавий етти қаватли бинода жойлашган бўлиб, кунига 400 нафаргача беморни қабул қилиш қувватига эга. Стационар ўринлари 344 та бўлган марказга умумий қиймати 100 миллиард сўмдан ортиқ замонавий жиҳозлар – МРТ, МСКТ, лаборатория комплекслари ҳамда юқори технологияли жарроҳлик ускуналари ўрнатилган.
Поликлиника, радиология, кардиохирургия, нейрохирургия, офтальмология ва урология каби бўлимларнинг бир мажмуада жойлашгани тиббий хизмат кўрсатишни тезлаштиради, шифокорлар ўртасидаги ҳамкорлик ва беморлар ҳаракатини енгиллаштиради. Айниқса, янги имкониятлар туфайли юқори технологияли операциялар учун навбатларнинг қисқариши лойиҳанинг энг катта ижтимоий самарасидир.
Марказ ишга тушиши натижасида Жиззах аҳолисининг республика шифохоналари ёки қўшни вилоятларга қатнаши 75-80 фоизга камаяди.
Тиббиёт кластерида Қозон федерал университети билан маҳаллий мутахассислар учун малака ошириш, илғор диагностика ва даволаш усулларини жорий этиш, замонавий тиббий стандартларни ўзлаштириш имкониятини берувчи узоқ муддатли ҳамкорлик ўрнатилади.
Президентимиз соғлиқни сақлаш масъуллари ва ходимлари билан мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари тиббиёт кластерлари ва кўп тармоқли клиникалар бошқарувида эскича ёндашувлардан чекиниб, янги механизмларни жорий қилиш, жумладан, тиббиётнинг ҳар бир йўналиши бўйича хориждан халқаро экспертлар ва етакчи менежерларни жалб қилиб, маҳаллий мутахассисларни ўзимизда, бевосита муассасаларда ўқитиш, малакасини ошириш, рақамлаштириш ҳамда сунъий интеллектдан фойдаланишни кенгайтириш зарурлигини таъкидлади. Бу Жиззах тажрибаси бўлиши кераклиги қайд этилди.
Президентимиз аҳолининг тиббий хизматлардан розилиги масаласига алоҳида тўхталди. Соҳада амалга оширилаётган ҳар қандай ўзгаришда, энг аввало, инсон қадри устувор бўлиши зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
– Одамларимизни кўпроқ бино, ундаги шароит эмас, хизматнинг сифати, шифокорнинг билими, малакаси, ҳалоллиги ўйлантиради. Шифохонага келган одам аввало эътибор ва тўғри ташхис, тез ва сифатли даволанишни истайди. Шунинг учун энг катта вазифа – аҳолига чин дилдан хизмат қиладиган, юксак малака ва компетенцияга эга бўлган тиббиёт тизимини яратишдир, – деди давлатимиз раҳбари.
Шу ернинг ўзида Қозон тиббиёт университетининг Жиззах филиали ўқитувчилари ва талабалари билан суҳбат бўлиб ўтди. Ўқув жараёнида амалий дарсларни кўпайтириш, талабаларни жаҳон тиббиётининг ютуқлари ва илғор тажрибаси билан доимий таништириб бориш муҳим экани таъкидланди.

В Жиззахе начинает работу многопрофильный медицинский центр с современными возможностями
Президент Шавкат Мирзиёев посетил вновь построенный многопрофильный медицинский центр Джизакской области.
Комплекс важен тем, что позволяет оказывать населению все необходимые медицинские услуги в одном месте. Проект является первым этапом формирования медицинского кластера в регионе.
Кластерный подход, применяемый в современной медицине, признан наиболее эффективной моделью для быстрой диагностики, внедрения высокотехнологичных методов лечения и сокращения бюрократических процедур для пациентов.
Главе нашего государства представили информацию о возможностях учреждения. Президент ознакомился с условиями, созданными для лечения пациентов и эффективной работы врачей.
Центр размещен в современном семиэтажном здании и способен ежедневно принимать до 400 пациентов. В стационаре предусмотрено 344 стационарных коек. На сумму свыше 100 миллиардов сумов закуплено современное оборудование – МРТ, МСКТ, лабораторные комплексы и высокотехнологичная хирургическая аппаратура.
Размещение в одном комплексе поликлиники, отделений радиологии, кардиохирургии, нейрохирургии, офтальмологии и урологии ускорит процесс диагностики и лечения, облегчит взаимодействие врачей и передвижение пациентов. Особенно важно, что благодаря новым возможностям существенно сократятся очереди на высокотехнологичные операции – это одно из ключевых социальных эффектов проекта.
С запуском центра необходимость жителей Джизакской области обращаться в республиканские клиники или соседние регионы сократится на 75-80 процентов.
В рамках медицинского кластера будет налажено долгосрочное сотрудничество с Казанским федеральным университетом для повышения квалификации местных специалистов, внедрения передовых методов диагностики и лечения, освоения современных медицинских стандартов.
Президент побеседовал с руководителями и сотрудниками системы здравоохранения.
Глава государства подчеркнул необходимость отказа от устаревших подходов в управлении медицинскими кластерами и многопрофильными клиниками, внедрения новых механизмов, включая привлечение международных экспертов и ведущих менеджеров по каждому направлению медицины, обучение и повышение квалификации специалистов непосредственно на месте, расширение цифровизации и применения искусственного интеллекта. Было отмечено, что именно Джизак должен стать примером такого нового подхода.
Отдельное внимание уделено вопросу удовлетворенности населения качеством медицинских услуг. Президент подчеркнул, что в основе любых реформ должны стоять честь и достоинство человека.
– Людей волнует не столько здание или условия, сколько качество услуг, знания, профессионализм и честность врача. Пациент, приходя в больницу, прежде всего ждет внимания, точного диагноза, быстрого и качественного лечения. Поэтому главная задача – создать такую медицинскую систему, где людям служат от чистого сердца, специалисты обладают высокой квалификацией и компетенциями.
Здесь же состоялась беседа с преподавателями и студентами Джизакского филиала Казанского федерального университета. Было подчеркнуто, что необходимо увеличивать количество практических занятий, постоянно знакомить студентов с достижениями мировой медицины и передовым опытом.