Покистон ва Ўзбекистон савдо, инвестиция, фармацевтика ва туризм соҳасидаги ҳамкорликни янада жадаллаштиради
Ўзбекистон элчиси Алишер Тўхтаев Покистон Бош вазирининг саноат масалалари бўйича махсус ёрдамчиси – Саноат ва ишлаб чиқариш вазири Харун Ахтар Хан ва Равалпинди Савдо саноат палатаси – RCCI президенти Усмон Шавкат билан учрашди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон ва Покистон ўртасида саноат кооперациясини кенгайтириш, савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш, муқобил транзит ва логистика йўналишларини ишлаб чиқиш, авиа-карго ташувларини йўлга қўйиш имкониятлари, шунингдек, Покистон фуқаролари учун электрон виза тартибини жорий этиш масалалари муҳокама қилинди.
Равалпинди Савдо-саноат палатаси президенти Усмон Шавкат етакчи покистонлик ишбилармон доиралари вакилларининг Ўзбекистонга бўлиб ўтган бизнес-миссияси ва 10 ноябрь куни Тошкент шаҳрида ташкил этилган “International Achievement Awards and Business Opportunities Conference – 2025” доирасида ўтказилган бизнес-форум натижалари бўйича ахборот берди. Унинг таъкидлашича, мазкур тадбирлар икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида амалий алоқаларни мустаҳкамлаш, кооперация лойиҳаларини илгари суриш ва янги йўналишларда ўзаро ҳамкорлик ташаббусларини шакллантиришга хизмат қилди.
– Покистонлик ишбилармонларнинг Ўзбекистон бозорига қизиқиши тобора ортиб бормоқда, – деди RCCI президенти. – Ўзбекистонга амалга оширилган бизнес-миссия давомида ҳам савдо, инвестиция саноат, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика ва логистика соҳаларида ўзаро манфаатли лойиҳалар бўйича дастлабки келишувларга эришилди.
Покистон томони авиа-карго ташувларини йўлга қўйишга юқори қизиқиш билдирди. Шу боис, Ўзбекистоннинг хусусий авиакомпаниялари ва покистонлик авиаташувчилар ўртасида онлайн учрашувлар ўтказиш таклифини илгари сурди. Мазкур масалаларни мувофиқлаштириш мақсадида ҳар икки мамлакат Транспорт вазирликлари томонидан доимий мулоқот йўлга қўйилиши юзасидан келишиб олинди.
Мулоқот чоғида, шунингдек, икки мамлакат фуқаролари учун виза тартибларини соддалаштириш истиқболлари хусусида ҳам фикр алмашилди.

Пакистан и Узбекистан продолжат активизировать сотрудничество в области торговли, инвестиций, фармацевтики и туризма
Посол Узбекистана Алишер Тухтаев встретился со специальным помощником Премьер-министра Пакистана по вопросам промышленности и производства, министром промышленности и производства Харуном Ахтаром Ханом, а также с президентом Торгово-промышленной палаты Равалпинди (RCCI) Усманом Шавкатом.
В ходе встречи были обсуждены вопросы расширения промышленной кооперации между Узбекистаном и Пакистаном, развития торгово-экономического сотрудничества, выработки альтернативных транзитных и логистических маршрутов, налаживания авиагрузоперевозок, а также внедрения электронного визового режима для граждан Пакистана.
Президент RCCI Усман Шавкат проинформировал о результатах бизнес-миссии представителей ведущих пакистанских деловых кругов в Узбекистан и бизнес-форума, состоявшегося 10 ноября в Ташкенте в рамках «International Achievement Awards and Business Opportunities Conference – 2025».
Он отметил, что эти мероприятия способствовали укреплению практических связей между деловыми кругами двух стран, продвижению проектов сотрудничества и формированию взаимных инициатив сотрудничества в новых направлениях.
«Интерес пакистанских предпринимателей к рынку Узбекистана постоянно растет, - заявил он. - В ходе бизнес-миссии были достигнуты предварительные договоренности по взаимовыгодным проектам в области торговли, инвестиций, промышленности, сельского хозяйства, фармацевтики и логистики».
Пакистанская сторона выразила высокую заинтересованность в налаживании авиагрузовых перевозок, в связи с чем предложено провести онлайн-встречи между частными авиакомпаниями Узбекистана и пакистанскими авиаперевозчиками.
По итогам встречи, в целях координации этих вопросов достигнута договоренность об установлении постоянного диалога между министерствами транспорта двух стран.