Ўзбекистон ва Покистон маданият, оммавий ахборот воситалари ва савдо интеграцияси орқали стратегик алоқаларни чуқурлаштирмоқда
Ўзбекистон элчиси Алишер Тўхтаев Покистоннинг марказий “Associated Press of Pakistan” (APP) ахборот агентлигининг дипломатик ва глобал ҳамкорлик бўйича директори Али Раза Алви ва “DND News Agency” раҳбари Аға Иқрор Харун билан учрашув ўтказди.
Мулоқот аввалида Покистон томони Ўзбекистон Президенти томонида мамлакатимизда амалга оширилаётган янгиланишлар ва уларнинг самарали натижалари билан таништирилди. Хусусан, мамлакатимизда оммавий ахборот воситаларини ҳар томонлама ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилаётгани, бунинг учун мустаҳкам ташкилий-ҳуқуқий асос барпо этилгани, соҳа вакилларини қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш тизими яратилгани таъкидланди.
Суҳбат давомида Ўзбекистон ва Покистон муносабатларининг бугунги ҳолати ва истиқболларига эътибор қаратилди. Фаол сиёсий мулоқотлар, самарали парламентлараро ва идоралараро алмашинувлар давом этаётгани, савдо-иқтисодий йўналишдаги яқин шериклик янги босқичга кўтарилгани эътироф этилди.
Икки давлат ва халқни муштарак тарих ва маданий мерос, умумий дин ва қадриятлар бирлаштириб туриши таъкидланди. Бу ришталарни янада мустаҳкамлаш, ёш авлоднинг бу борадаги хабардорлигини ошириш мақсадида икки томон ахборот агентликлари, оммавий ахборот воситалари ўртасида алоқаларни жонлантириш зарурлиги қайд этилди.
Савдо-иқтисодий йўналишдаги мақсадли кўрсаткичларга эришиш, товар айланмаси ҳажмини янада ошириш, икки давлатнинг мавжуд салоҳиятини тўлиқ рўёбга чиқариш учун бизнес доира вакилларини ишончли ва батафсил ахборот билан таъминлашнинг аҳамияти ҳам таъкидланди.
“Associated Press of Pakistan” ахборот агентлигининг дипломатик ва глобал ҳамкорлик бўйича директори Али Раза Алви икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш учун хусусий ташаббус остида ишлайдиган махсус ижтимоий медиа платформасини яратишни кўриб чиқишни таклиф қилди. Унинг айтишича, бундай платформа маънавий-маърифий, мусиқа, театр, шеърият, миллий ошхона ва бошқа умумий анъаналарни ўз ичига олган маданий алмашинувни ривожлантиришда муҳим роль ўйнайди ҳамда одамлар ўртасидаги алоқа ва ўзаро тушунишни чуқурлаштиради.
“DND News Agensy” раҳбари Аға Иқрор Харун оммавий ахборот воситалари ўртасидаги ҳамкорликдан ташқари, тарихий ва маданий алмашинувларни ривожлантириш муҳимлигига эътибор қаратди. “Ўзбекистон ҳақида кўп манбалардан ўқиганмиз. Бироқ, ўзбек халқининг асл фарзанди З.М.Бобурнинг Ўзбекистондан эканлигини бизда кўпчилик билмайди. Бобур ва бобурийларни буюк мўғуллар деб аташади. Тарихдаги хатоликлар ва Ўзбекистон ҳақидаги аниқ маълумотларни Покистон жамоатчилигига етказиш учун урду тилларида китоблар тайёрлаш ва чоп этишга тайёрмиз”, – деди “DND News Agensy” раҳбари.

Узбекистан и Пакистан углубляют стратегические связи через культурную, медийную и торговую интеграцию
Посол Узбекистана Алишер Тухтаев встретился с директором по дипломатическому и глобальному сотрудничеству ведущего информационного агентства Пакистана «Associated Press of Pakistan» (APP) Али Разой Алви и руководителем «DND News Agency» Икраром Харуном.
В начале беседы пакистанская сторона была ознакомлена с реформами, проводимыми в Узбекистане, и их результативностью. В частности, было подчеркнуто, что в стране уделяется особое внимание всестороннему развитию средств массовой информации, создана прочная организационно-правовая база, налажена система поддержки и поощрения работников отрасли.
В ходе беседы были рассмотрены текущее состояние и перспективы узбекско-пакистанских отношений. Отмечено, что между странами продолжается активный политический диалог, эффективно развиваются парламентские и межведомственные обмены, а сотрудничество в торгово-экономической сфере вышло на новый уровень.
Подчёркнуто, что наши страны и народы объединяют общая история, культурное наследие, религия и схожие ценности. В этом контексте стороны отметили важность активизации сотрудничества между информационными агентствами и средствами массовой информации двух стран, что позволит ещё больше укрепить взаимные связи и повысить осведомлённость молодёжи.
Отдельно было отмечено, что для достижения целевых показателей в торгово-экономической сфере, увеличения объёмов товарооборота и полного раскрытия имеющегося потенциала необходимо обеспечивать деловые круги своевременной и достоверной информацией.
Директор по дипломатическому и глобальному сотрудничеству «Associated Press of Pakistan» Али Раза Алви предложил рассмотреть создание специальной частной инициативной социальной медиа-платформы, которая содействовала бы укреплению двустороннего сотрудничества. По его словам, такая платформа сыграла бы важную роль в развитии культурного обмена, включающего духовно-просветительские проекты, музыку, театр, поэзию, национальную кухню и другие общие традиции, а также способствовала бы более глубокому взаимодействию и взаимопониманию между людьми.
Руководитель «DND News Agency» Ага Икрор Харун, помимо сотрудничества в сфере СМИ, обратил внимание на важность развития исторических и культурных обменов. «Мы много читали об Узбекистане из различных источников. Однако у нас многие не знают, что истинный сын узбекского народа Захириддин Мухаммад Бабур родом из Узбекистана. Мы готовы подготовить и издать книги на урду, чтобы донести до пакистанской общественности точные сведения об Узбекистане и исправить исторические неточности», - отметил руководитель «DND News Agency».