Ўзбекистон Президенти Европа Иттифоқи билан савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 ноябрь куни амалий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Европа Иттифоқининг Халқаро ҳамкорлик бўйича комиссари Йозеф Сикела ҳамда Кенгайиш масалалари бўйича комиссари Марта Кос бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни жорий йил октябрь ойида Брюсселга олий даражадаги ташриф давомида эришилган келишувларни амалга ошириш орқали ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Европа Иттифоқи вакиллари Ўзбекистон Президентига Европа кенгаши Президенти Антониу Кошта ва Европа комиссияси Президенти Урсула фон дер Ляйеннинг самимий саломларини етказди.
Ўзбекистон етакчиси еврокомиссарларни Тошкентда “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” учинчи иқтисодий форуми ва Транскаспий транспорт йўлаги ва ўзаро боғлиқлик бўйича инвесторлар форуми муваффақиятли ўтказилгани ҳамда якунда минтақавий миқёсдаги бир қатор янги қўшма лойиҳалар ишга туширилгани билан табриклади.
Ўзбекистон – Европа муносабатлари жадал ривожланиб бораётгани, икки ва кўп томонлама ҳамкорликнинг янги кенг қамровли кун тартиби шакллангани мамнуният билан қайд этилди.
Бу йил Европа Иттифоқи билан Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим (КШҲБ) имзоланди, Самарқанд ва Брюсселда саммитлар бўлиб ўтди, Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши юзасидан Европа Иттифоқи билан музокаралар якунланди.
Йил бошидан буён товар айирбошлаш қарийб 7 фоизга ўсди. КШҲБнинг амалиётга жорий этилиши савдо ҳажми ва инвестициялар оқимининг сезиларли даражада ошишига хизмат қилиши таъкидланди.
Савдони кенгайтириш ва диверсификация қилиш учун ҳамкорликнинг институционал механизмларини янада такомиллаштириш, саноат кооперацияси, транспорт, рақамлаштириш, муҳим минераллар, энергетика, соғлиқни сақлаш ва бошқа устувор соҳаларда ҳамда янги қўшма инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.

Президент Узбекистана подчеркнул важность наращивания торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества с Евросоюзом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 ноября принял делегацию Европейского Союза во главе с Еврокомиссаром по международному партнёрству Йозефом Сикелой и Еврокомиссаром по вопросам расширения Мартой Кос, находящимися в нашей стране с рабочим визитом.
Были рассмотрены вопросы развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества в контексте реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита на высшем уровне в Брюссель в октябре этого года.
Представители ЕС передали главе Узбекистана искренние приветствия Президента Европейского совета Антониу Кошты и Президента Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен.
Лидер Узбекистана поздравил еврокомиссаров с успешным проведением в Ташкенте третьего экономического форума «Центральная Азия – ЕС» и Форума инвесторов по Транскаспийскому коридору и транспортной взаимосвязанности, по итогам которых запущен ряд новых совместных проектов регионального масштаба.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие узбекско-европейских отношений, формирование новой всеобъемлющей повестки двустороннего и многостороннего сотрудничества.
В этом году подписано Соглашение о расширенном партнерстве и сотрудничестве (СРПС) с Евросоюзом, проведены саммиты в Самарканде и Брюсселе, завершились переговоры с ЕС по вопросу вступления Узбекистана в ВТО.
С начала года товарооборот вырос почти на 7 процентов. Подчеркнуто, что практическая имплементация СРПС будет способствовать кратному увеличению объемов торговли и притоку инвестиций.
Отмечена важность дальнейшего совершенствования институциональных механизмов сотрудничества для расширения и диверсификации номенклатуры торговли, разработки новых совместных инвестиционных проектов в области промышленной кооперации, транспорта, цифровизации, критических минералов, энергетики, здравоохранения и других приоритетных отраслях.