Ўзбекистон Президенти Европа Иттифоқи билан савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 ноябрь куни амалий ташриф билан мамлакатимизда бўлиб турган Европа Иттифоқининг Халқаро ҳамкорлик бўйича комиссари Йозеф Сикела ҳамда Кенгайиш масалалари бўйича комиссари Марта Кос бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни жорий йил октябрь ойида Брюсселга олий даражадаги ташриф давомида эришилган келишувларни амалга ошириш орқали ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Европа Иттифоқи вакиллари Ўзбекистон Президентига Европа кенгаши Президенти Антониу Кошта ва Европа комиссияси Президенти Урсула фон дер Ляйеннинг самимий саломларини етказди.
Ўзбекистон етакчиси еврокомиссарларни Тошкентда “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” учинчи иқтисодий форуми ва Транскаспий транспорт йўлаги ва ўзаро боғлиқлик бўйича инвесторлар форуми муваффақиятли ўтказилгани ҳамда якунда минтақавий миқёсдаги бир қатор янги қўшма лойиҳалар ишга туширилгани билан табриклади.
Ўзбекистон – Европа муносабатлари жадал ривожланиб бораётгани, икки ва кўп томонлама ҳамкорликнинг янги кенг қамровли кун тартиби шакллангани мамнуният билан қайд этилди.
Бу йил Европа Иттифоқи билан Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим (КШҲБ) имзоланди, Самарқанд ва Брюсселда саммитлар бўлиб ўтди, Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши юзасидан Европа Иттифоқи билан музокаралар якунланди.
Йил бошидан буён товар айирбошлаш қарийб 7 фоизга ўсди. КШҲБнинг амалиётга жорий этилиши савдо ҳажми ва инвестициялар оқимининг сезиларли даражада ошишига хизмат қилиши таъкидланди.
Савдони кенгайтириш ва диверсификация қилиш учун ҳамкорликнинг институционал механизмларини янада такомиллаштириш, саноат кооперацияси, транспорт, рақамлаштириш, муҳим минераллар, энергетика, соғлиқни сақлаш ва бошқа устувор соҳаларда ҳамда янги қўшма инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.

President of Uzbekistan underscores the importance of expanding trade, economic and investment cooperation with the European Union
On November 27, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, received a delegation from the European Union, led by European Commissioner for international partnerships Jozef Síkela, and European Commissioner for enlargement Marta Kos, who are visiting our country on a working visit.
Issues related to the development of trade, economic, and investment cooperation were discussed in the context of implementing the agreements reached during the high-level visit to Brussels in October this year.
The EU representatives conveyed to the President of Uzbekistan the sincere greetings of the President of the European Council António Costa, and the President of the European Commission Ursula von der Leyen.
The leader of Uzbekistan congratulated the European Commissioners on the successful holding in Tashkent of the third “Central Asia – EU” economic forum and the Investors’ Forum on the Trans-Caspian corridor and transport connectivity, following which a number of new regional-scale joint projects were launched.
It was noted with satisfaction that Uzbek–European relations are developing dynamically, and a new comprehensive agenda for bilateral and multilateral cooperation is being formed.
This year, the Enhanced Partnership and Cooperation Agreement (EPCA) with the European Union was signed, summits were held in Samarkand and Brussels, negotiations with the EU on Uzbekistan’s accession to the WTO were completed.
Since the beginning of the year, trade turnover has increased by almost 7 percent. It was emphasized that the practical implementation of the EPCA will contribute to a multiple increase in trade volumes and investments inflow.
The importance of further improving institutional mechanisms of cooperation was emphasized to expand and diversify the range of trade, develop new joint investment projects in industrial cooperation, transport, digitalization, critical minerals, energy, healthcare, and other priority sectors.