Янги Ўзбекистоннинг маърифий сиёсати минтақада янги уфқларни очмоқда
Биз халқимизнинг энг бахтли фарзандларимиз. Жадид боболаримиз орзу қилган кунларни кўриш, улар истаган келажакни яратиш бизга насиб этмоқда. Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашуви доирасидаги тадбирлар давомида бунга яна бир марта амин бўлдим.
Кейинги йилларда Марказий Осиё дунё сиёсий харитасида янгича қиёфа касб этди. Бугун минтақа давлатлари рақобатчи эмас, ҳамкор, тараққиёт йўлида биргаликда бораётган ишончли иттифоқчилар экани эътироф этилди. Шу боис бошқа минтақалар, қудратли давлатлар биз билан ҳисоблашиб, келажагини Марказий Осиё руҳи билан уйғун ҳолда кўрмоқда. Бу бежиз эмас. Чунки, халқаро майдонда турли зиддиятлар, фақат моддий манфаатларни илгари суриш авж олди. Ана шундай бир вазиятда Президентимизнинг сиёсий иродаси, оқилона қарорлари билан минтақамизда мутлақ янги, халқимизга хос бағрикенглик сиёсати устуворлик касб этди. Бундан бутун марказий осиёликлар қувонмоқда. Негаки, халқларимиз бир-бири билан қўшни, қуда-анда, қувончи ва қайғуси бир эл бўлиб яшаган.
Президентимиз Марказий Осиё руҳини уйғотишда, аввало халқларимизни янада яқинлаштириш йўлидан борди. Муносабатларни янги босқичга чиқаришда адабиёт, санъатнинг кучидан оқилона фойдаландик. Хусусан, мамлакатларимиз маданият вакиллари ўртасида турли тадбирлар, фестиваллар уюштирилди. Давлат раҳбарлари ташрифлари доирасида санъат, маданият намояндаларининг чиқиши, катта концертлар қўйилиши одатий тусга айланди.
Президентимиз ҳамкасбларига китоб совға қилишни анъанага айлантирди. Очиғи ўша вақтда биз буларни фақат маданий алоқалар доирасидагина тушунганмиз. Даврнинг ўзи кўрсатяптики, Президентимиз танлаган йўл халқларнинг юрагига кириб бориш йўли экан!
Зеро, Марказий Осиё халқлари Ҳазрат Навоийни ўзининг аждоди деб билади. Худди шунингдек, биз ҳам Жомий, Фузулий, Махтумқули, Абайни худди Бобур жаноблари ёки Алишер Навоий каби яхши кўрамиз. Манас достонини ўзимизнинг эпослардай қадрлаб, Айтматов асарларини ҳаммадан кўра кўпроқ ўқиймиз. Мана шунинг ўзиёқ халқларимиз асрлар давомида эт ва тирноқдай яшаб келганини англатади. Давлатимиз раҳбари шу каби муҳим жиҳатларни давлат сиёсати даражасига олиб чиқди. Бу эса халқларимиз қалбига йўл очди. Натижада Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашуви тарихий воқеаларга бой ўтди. Муҳими, унинг якуни бўйича, минтақа келажаги учун жуда муҳим қарорлар қабул қилинди.
Хусусан, Марказий Осиёда минтақавий хавфсизлик ва барқарорлик концепцияси қабул қилинди. Бугунги глобал дунёда хавфсизлик жуда муҳим аҳамиятга эга. Бундай вазиятда якка ҳолатда ривожланиб бўлмайди. Тинчлик бор жойда барқарорлик ҳам бўлади. Шу боис янги Марказий Осиё халқаро майдонда тинч ва барқарор ҳудуд сифатида кўрилмоқда. Минтақамизда нафақат табиий бойликлар, иқтисодий ресурслар, балки инсон капитали ҳам етарли даражада. Дунёнинг турли нуқталарида ўзаро низолар, иқтисодий божлар авж олаётган бир пайтда Марказий Осиё барқарорликни сақлаб қолиши бошқалар учун нажот кемаси бўлиб кўринаётгани ҳам рост.
Ана шу барқарорликни сақлаб қолиш, унинг имкониятларидан фойдаланиб иқтисодий ўсишга эришиш осон эмас. Буни Президентимизнинг иш режимини синчковлик билан кузатган ҳар бин инсон тўғри англайди. Чунки, давлатимиз раҳбари куну тун халқаро алоқаларни мустаҳкамламоқда. Дунё минбаридан туриб, нафақат миллий балки умуминсоний манфаатларини илгари суряпти. Ҳар қандай зиддият ва баҳсларни тинч, дипломатик усулда ҳал этишга чақирмоқда.
Ана шу чақириқлар, интилиш ва ташаббуслар бугун Марказий Осиё руҳини уйғотди. Бутун бир минтақа бир бўлиб хавфсизлик ва барқарорликни сақлашда якдил қарор қабул қилди. Президентимиз таъбири билан айтганда, кучимиз — бирликда, муваффақият сари йўлимиз — дўстлик ва ҳамкорликда эканини теран англадик.
Сўнги йилларда “Марказий Осиё плюс” форматидаги муносабатлар кучайди. Минтақамиз халқаро майдонда ягона позицияни намоён этмоқда. Айни пайтда жаҳон иқтисодиётига фаол интеграциялашяпти. Инвестициявий жозибадорлик ошиб, учинчи бозорларга экспорт имкониятлари кенгаймоқда, транзит салоҳияти ўсмоқда. Масалан, ўтган йили мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро савдо ҳажми 10,7 миллиард АҚШ долларига етди. Минтақамизга киритилган инвестициялар умумий ҳажми 17 фоизга кўпайди.
Иқтисодий муносабатларни янада ошириш, ҳар сонияда ўзгараётган, олдиндан тахмин қилиб бўлмайдиган геосиёсий жараёнларни тўғри баҳолаш долзарб масала. Шу маънода Маслаҳат учрашувида Марказий Осиё хавфсизлигига хатарларнинг каталоги ва уларнинг олдини олиш бўйича 2026-2028 йилларга мўлжалланган чоралар белгилаб олингани қувонарли.
Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашуви Президентмиз ташаббуси билан ташкил этилган эди. Унинг еттинчи Маслаҳат учрашувига давлатимиз раҳбари раислик қилди. Ушбу даврда ҳамкорлигимиз ниҳоятда самарадор бўлди. Ҳамкорлик салоҳиятини янада ошириш мақсадида 20 дан ортиқ йирик тадбирлар ўтказилди. Бош вазир ўринбосарлари даражасида минтақалараро ҳамкорлик форуми иши йўлга қўйилди. Шунингдек, илк бор вазирлар йиғилишлари ўтказилди. Хусусан, геология, саноат, қишлоқ хўжалиги, экология ва маданият вазирлари йиғилишлар ўтказди.
Шу каби жиҳатлар сабаб Маслаҳат учрашувининг янги даври бошланди, дейишга ҳақлимиз. Биргина мисол, энди Маслаҳат учрашувига аъзо давлатлар ҳар бир соҳа бўйича алоҳида, индивидуал ҳамкорлик қилади. Бунга вазирлар даражасидаги учрашувларда яна бир карра амин бўлдик.
Ислом цивилизацияси марказида «Марказий Осиё: умумий маънавий-маърифий мерос – умумий келажак» мавзусидаги халқаро конгресс доирасида Марказий Осиё ва Озарбайжон маданият вазирлари билан илк бора учрашув ўтказдик. Унда кўп томонлама ҳамкорликнинг турли масалалари кўриб чиқилди. Маданият ва санъатнинг турли йўналишларидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилдик. Минтақавий маданий ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати, истиқболдаги режалар ҳақида фикр алмашдик.
Халқларимиз орасида битта умумийлик бор. Бу ҳам бўлса, оқсоқоллар, эл назарига тушган инсонларга бошқалар кўпроқ қулоқ тутади. Уларга эргашади. Айнан шу жиҳат бизнинг бошқа минтақаларга ўхшамайдиган ўзига хос кучимиз ҳисобланади. Шу боис келгусида маданият арбоблари ўртасида маданий алмашинувни кенгайтириш ҳақида ҳаётий масалалар ўртага ташланди. Натижада, минтақавий маданий ҳамкорликни кенгайтириш бўйича келишувларга эришдик.
Халқлар ўртасида ўзаро ҳурмат ва бағрикенглик ўз-ўзидан пайдо бўлиб қолмайди. Тан олиш керак, инсон руҳиятида салбий ахборотга оғиш кучли бўлади. Бугунги глобал дунёда бунга етарлича мисолларни кўриб турибмиз. Айни жиҳатни Президентимиз теран англаб, чуқур таҳлил этиб, маданият ходимларига мана шундай алоқаларни мустаҳкамлаш имкониятини яратиб берди. Маданият ходимлари, умуман зиёлилар минтақада тинчлик ва ўзаро тушунишни янада ривожлантиришга масъул деб ўйлайман. Айнан биз мана шунга олиб борадиган ижобий контентларни тайёрлаб халқларимизга тақдим этишимиз керак. Шу маънода биз санъат, адабиёт, кино, театр ва мусиқа соҳаларида қўшма тадбир ва фестиваллар ўтказиш борасида ягона фикр атрофида бирлашдик. Бундай тадбирлар ўзлигимизни яна бир бор эслатади. Навоийни, Жомийни, Фузулий ва Махтумқули, Абай ва Айтматовлар илгари сурган ва бугун Марказий Осиё руҳини уйғотишга сабаб бўлган умуминсоний ғояларни, дўстлик ва бағрикенгликни тараннум этади.
Қувонарли жиҳат шундаки, маданий меросни ўрганиш, тиклаш ва рақамлаштириш бўйича ҳам қўшма лойиҳаларни кенгайтирадиган бўлдик. Бундан ташқари, ёш ижодкорлар ўртасидаги алмашинув дастурларини ривожлантирамиз. Бунда семинар, конференция ва ёзги мактабларни ташкил этиш масалалари бўйича келишувга эришдик. Шунингдек, маданият ва санъат йўналишида кадрлар тайёрлаш ва малака ошириш борасида ҳамкорликни кучайтириш масаласида фикр алмашдик. Муҳими, “Марказий Осиё маданий бренди”ни ишлаб чиқиш ҳақида ижобий фикрлар айтилди.
Мана шу жараён, давлат раҳбарлари доирасидаги учрашув ва келишувларни кузата туриб бугун Марказий Осиё том маънода ягона минтақа, бир бутун кучга айланганини ҳис этдим. Халқларимиз шу кунга етиб келгунча жуда кўп синовларни бошдан кечирди. Буни жадид боболаримиз тимсолида ҳам кўришимиз мумкин. Шукрки, оққан дарё оқаверади. Аждодларимиз доим дунё аҳлини маърифатга, дўстлик ва яхшиликка чорлаб келган. Бугун ҳам биз бир бутун минтақа бўлиб ана шу азалий анъанани давом эттиряпмиз. Қувонарлиси, давлатимиз раҳбари ана шу қадриятларимиздан нафақат мамлакатимиз, балки дунё ҳамжиҳатлиги йўлида оқилона фойдаланмоқда. Бу Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувида Президентимиз илгари сурган ташаббусларда ҳам яққол кўзга ташланди.
Хусусан, халқ дипломатияси соҳасидаги қадрият ва анъаналаримизга таянган ҳолда, бой ҳаётий тажриба ва обрў-эътиборга эга жамоат арбобларидан иборат Оқсоқоллар кенгашини тузиш ташаббуси илгари сурилди. Шу билан бирга ҳамкорлик механизмлари ва шартномавий-ҳуқуқий асосларини янада такомиллаштириш принципиал аҳамиятга эга экани таъкидланди. Айниқса, Маслаҳат учрашувини “Марказий Осиё ҳамжамияти” стратегик форматига айлантириш борасидаги ташаббус барчамизнинг кўнглимиздаги гап бўлди.
Чунки, энди Марказий Осиё шунчаки минтақа эмас, ягона овоз, бирлашган куч сифатида дунё сиёсий харитасидаги ўрнини мустаҳкамлаб бормоқда. Шу боис Президентимиз Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг еттинчи Маслаҳат учрашувидаги нутқида: “Ишончим комилки, бугун биз минтақамизнинг Янги Марказий Осиё сифатидаги тарихий уйғониш даври остонасида турибмиз”, дея таъкидлади.
Айнан шу жиҳат сабаб ривожланган мамлакатлар биз билан ҳамкорлик қилишга интиляпти. Бу минтақа мамлакатлари учун катта имкониятдир. Ундан оқилона фойдаланиш эса бирдамлигимиз, дўстлигимиз ва манфаатларимизни ҳамжиҳатликда ҳимоя қила олишимизга боғлиқ. Янги Ўзбекистонда ана шу каби муҳим жиҳатлар доим диққат эътиборда бўлгани учун ҳам халқчил сиёсат, дея эътироф этилмоқда. Эътирофларнинг нечоғлик самимий эканини биз билан ҳамкорлик қилиш истагидаги мамлакатлар кўлами тасдиқлаб турибди. Янги Ўзбекистонга ривожланган мамлакатларнинг кучли интилишида иккита муҳим сабаб бор. Аввало, янги Ўзбекистон тинчлик ва инсонпарварлик ғоясини илгари сурадиган давлат сифатида танилди.
Шу ўринда бир ҳаётий ҳақиқатни айтиш керак. Инсон қанчалик ёзув қиёфада кўринмасин, барибир у тинчликка, дўстликка талпиниб яшайди. Мамлакатлар ҳам худди шундай. Ўз манфаати учун турли зиддиятларга бориши мумкин. Аммо ич-ичидан тинчлик, фаровонлик бўлишни истайди. Янги Ўзбекистоннинг ташқи сиёсатдаги позицияси ана шу тинчлик ва дўстлик кафолатларини тақдим этади.
Иккинчи ва муҳим жиҳат шуки, халқчил ташқи сиёсат сабаб Марказий Осиё бирдамликка эришди. Энди у ишчи кучи етказиб берадиган, табиий ресурслар майдон эмас. Балки, халқаро майдонда кенг иқтисодий қувватга эга, янги куч сифатида кўриляпти. Маслаҳат учрашуви доирасида мамлакат етакчилари Ислом цивилизацияси марказида бўлди. Президентимиз, ушбу марказ илмий билимлар ва ғоялар яратиш, тадқиқотлар олиб бориш, умумий маданий-тарихий меросимизни оммалаштириш учун ноёб платформа эканини таъкидлади. Демак, марказ ёшларнинг илмий ва маънавий юксалиши учун хизмат қиладиган масканга айланиши табиий.
Бундай комил ишонч билан айтишимизга асос бор, албатта. Маслаҳат учрашувида Президентимиз маънавий мерос ва маърифатпарварлик ғояларига бағишланган биринчи Халқаро конгрессни мунтазам ташкил этиш таклифини илгари сурди. Унга кўра, конгресс ҳар йили, Маслаҳат учрашувига раислик қиладиган мамлакатда ўтказилади.
Буларнинг барчаси, Марказий Осиё мамлакатлари фақат иқтисодий ёки хавфсизлик масаласи туфайлигина эмас, балки маърифатга ошно экани сабаб бирлашаётганини кўрсатади. Ҳар қандай моддий манфаат устига қурилган муносабатлар омонат бўлишини яхши биламиз. Минтақамизда эса ягона тарихга, умумий ўтмишга эга халқлар яшайди. Бу ҳар қандай моддий манфаатлардан устун турадиган бирдамликка сабабдир. Шу боис ҳам давлат раҳбарлари даражасидаги учрашувларда маданият, маърифат масаласи доим кун тартибидан ўрин олмоқда. Бу қалбимизда чексиз фахр, ифтихор уйғотади. Шу билан бирга мана шундай шарафли кунларга муносиб авлод бўлиш масъулиятини ҳам қўяди. Зеро, янги Ўзбекистоннинг маърифий сиёсати Марказий Осиёда янги уфқларни очаётган бир паллада унга муносиб бўлиш шу юртнинг ҳар бир фарзандининг ҳам фарзи, ҳам қарзидир!

The educational policy of New Uzbekistan is opening new horizons in the region
We are the luckiest children of our people. We are fortunate to see the days dreamed of by our Jadid ancestors and to build the future they desired. During the events of the seventh Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia, I was once again convinced of this.
In recent years, Central Asia has acquired a new image on the world political map. Today, it is recognized that the countries of the region are not competitors, but reliable partners moving together on the path of development and cooperation. Consequently, other regions and powerful states are seeking to engage with us, envisioning a future in harmony with the spirit of Central Asia. This is not without reason. Because in the international arena, various conflicts and the pursuit of solely material interests have intensified. In such a situation, thanks to the political will and wise decisions of our President, a completely new policy, inherent to our people—one of openness and magnanimity—has gained priority in our region. All Central Asians rejoice in this. Why? Because our peoples have lived as neighbors, in-laws, sharing joys and sorrows as one nation.
In awakening the spirit of Central Asia, our President first took the path of bringing our peoples closer together. We wisely used the power of literature and art to elevate relations to a new stage. In particular, various events and festivals were organized among cultural representatives of our countries. As part of state visits, performances by art and culture representatives and grand concerts have become commonplace.
Our President has turned the gifting of books to his colleagues into a tradition. At the time, we understood this only within the framework of cultural ties. Time itself shows that the path chosen by our President is the way to reach the hearts of the people!
After all, the peoples of Central Asia consider Khazrat Navoi their ancestor. Likewise, we also love Jami, Fuzuli, Makhtumkuli, and Abai just as we do Bobur or Alisher Navoi. We value the epic of Manas as if it were our own, and we read the works of Aitmatov more than anyone else. This alone indicates that our peoples have lived for centuries as close as flesh and nail. The leader of our state elevated such important aspects to the level of state policy. This opened a path to the hearts of our peoples. As a result, the seventh Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia was rich in historic events. Importantly, following its conclusion, very important decisions for the future of the region were adopted.
In particular, a concept for regional security and stability in Central Asia was adopted. In today's global world, security is of paramount importance. In such a situation, one cannot develop in isolation. Where there is peace, there is also stability. That is why the new Central Asia is seen on the international stage as a peaceful and stable zone. Our region has not only natural resources and economic potential but also a sufficient level of human capital. At a time when mutual conflicts and economic blockades are intensifying in various parts of the world, it is also true that Central Asia's ability to maintain stability is seen as a lifeboat for others.
Maintaining this stability and achieving economic growth by utilizing its opportunities is not easy. Anyone who closely observes the working regime of our President understands this correctly. Because the leader of our state works day and night to strengthen international ties. From the world podium, he is advancing not only national but also universal human interests. He calls for resolving any conflict and dispute through peaceful, diplomatic means.
It is these calls, aspirations, and initiatives that have awakened the spirit of Central Asia today. The entire region has unanimously decided to safeguard security and stability together. As our President put it, we have deeply understood that our strength is in unity, and our path to success is in friendship and cooperation.
In recent years, relations in the "Central Asia Plus" format have expanded. Our region is demonstrating a unified position on the international stage. At the same time, it is actively integrating into the world economy. Investment attractiveness is growing, export opportunities to third markets are expanding, and transit potential is increasing. For example, last year, the mutual trade volume between our countries reached 10.7 billion US dollars. The total volume of investments attracted to our region increased by 17 percent.
Further enhancing economic relations and correctly assessing the rapidly changing, unpredictable geopolitical processes is an urgent task. In this sense, it is gratifying that at the Consultative Meeting, a catalog of threats to Central Asian security and measures to prevent them for 2026-2028 were outlined.
The Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia was established on the initiative of our President. The leader of our state chaired its seventh meeting. During this period, our cooperation has been highly effective. To further enhance the potential of cooperation, over 20 major events were held. A forum for inter-regional cooperation at the level of deputy prime ministers was launched. Likewise, meetings of ministers were held for the first time. In particular, ministers of geology, industry, agriculture, ecology, and culture held meetings.
Due to such aspects, we are right to say that a new era of the Consultative Meeting has begun. Just one example: now, member states will engage in separate, individual cooperation in each sector within the Consultative Meeting. We were convinced of this once again at the ministerial meetings.
Within the framework of the international congress on "Central Asia: Common Spiritual and Educational Heritage – Common Future" at the Islamic Civilization Center, we held our first meeting with the culture ministers of Central Asia and Azerbaijan. Various issues of multilateral cooperation were discussed. We discussed issues of cooperation in various fields of culture and art. We exchanged views on the current state of regional cultural cooperation and future plans.
Our peoples have one thing in common. That is, people listen more to elders, to individuals respected by the community. They follow them. Precisely this aspect is considered our unique strength, unlike other regions. Therefore, for the future, vital issues were raised about expanding cultural exchange among cultural figures. As a result, we reached agreements on expanding regional cultural cooperation.
Mutual respect and magnanimity among peoples do not appear by themselves. It must be admitted that the human psyche has a strong tendency towards negative information. In today's global world, we see enough examples of this. Our President, deeply understanding this very aspect and analyzing it thoroughly, created the opportunity for cultural workers to strengthen such ties. I believe that cultural workers, and intellectuals in general, are responsible for further developing peace and mutual understanding in the region. It is precisely we who must prepare and present to our peoples the positive content that will lead to this. In this sense, we united around a common idea to hold joint events and festivals in the fields of art, literature, cinema, theater, and music. Such events remind us of ourselves once again. They sing the universal ideas, friendship, and magnanimity promoted by Navoi, Jami, Fuzuli and Makhtumkuli, Abai and Aitmatov, which are the cause for awakening the spirit of Central Asia today.
The gratifying aspect is that we will also expand joint projects for the study, restoration, and digitization of cultural heritage. Furthermore, we will develop exchange programs among young creators. We reached an agreement on organizing seminars, conferences, and summer schools. We also exchanged views on strengthening cooperation in training and advanced training in the field of culture and art. Importantly, positive opinions were expressed on developing a "Central Asian Cultural Brand."
Observing this process, the meetings and agreements at the level of state leaders, I felt that today Central Asia has truly become a single region, a unified force. Our peoples have gone through many trials to reach this day. We can see this in the example of our Jadid ancestors. Thankfully, the river that flows, flows on. Our ancestors always called the people of the world to enlightenment, friendship, and kindness. Today, we, as a single region, continue this eternal tradition. It is gratifying that the leader of our state is wisely using these values of ours not only for our country but also for the benefit of the whole world. This was clearly evident in the initiatives put forward by our President at the Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia.
In particular, an initiative was put forward to establish an Council of Elders, comprising respected public figures with life experience and authority, based on the values and traditions of people's diplomacy. At the same time, it was emphasized that further improving cooperation mechanisms and the contractual-legal basis is of fundamental importance. Especially, the initiative to transform the Consultative Meeting into the strategic format of a "Central Asian Community" became the words in all our hearts.
Because now Central Asia is not just a region, but is strengthening its place on the world political map as a single voice, a united force. That is why our President emphasized in his speech at the seventh Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia: "I am fully confident that today we are on the threshold of a period of historical awakening of our region as the New Central Asia."
Precisely for this reason, developed countries are eager to cooperate with us. This is a great opportunity for the countries of the region. Using it wisely depends on our ability to protect our unity, friendship, and interests in a coordinated manner. In New Uzbekistan, it is recognized as a people-oriented policy precisely because such important aspects are always the focus of attention. The scale of countries wishing to cooperate with us confirms how sincere these recognitions are. There are two important reasons for the strong aspiration of developed countries towards New Uzbekistan. First, New Uzbekistan has become known as a state promoting the ideas of peace and humanity.
Here, a vital truth must be stated. No matter how a person may appear in a hostile guise, they still strive to live for peace and friendship. Countries are the same. They may engage in various conflicts for their own interests. But deep down, they desire peace and prosperity. The foreign policy position of New Uzbekistan offers guarantees of this peace and friendship.
The second important point is that thanks to the people-centered foreign policy, Central Asia has achieved unity. Now it is not seen as a field for labor or natural resources. Rather, it is seen as a new force with broad economic power in the international arena. During the Consultative Meeting, the leaders of the countries were at the Islamic Civilization Center. Our President emphasized that this center is a unique platform for creating scientific knowledge and ideas, conducting research, and popularizing our common cultural-historical heritage. Therefore, it is natural for the center to become a haven for the scientific and spiritual elevation of youth.
We certainly have grounds for saying this with full confidence. At the Consultative Meeting, our President proposed to regularly organize the first International Congress dedicated to spiritual heritage and enlightenment ideas. According to it, the congress will be held annually in the country chairing the Consultative Meeting.
All this shows that the countries of Central Asia are uniting not only because of economic or security issues, but because they are familiar with enlightenment. We know well that relationships built solely on material interests are fragile. In our region, however, live peoples with a single history, a common past. This is the reason for a unity that surpasses any material interests. That is why, at the meetings of state leaders, issues of culture and enlightenment always find a place on the agenda. This evokes boundless pride and honor in our hearts. At the same time, it also imposes the responsibility of being a generation worthy of such honorable days. For, at a time when the educational policy of New Uzbekistan is opening new horizons in Central Asia, being worthy of it is the duty and debt of every child of this land.