Ўзбекистон Президенти янги тайинланган элчиларнинг ишонч ёрлиқларини қабул қилди
27 ноябрь куни мамлакатимизга янги тайинланган хорижий элчилар томонидан ишонч ёрлиқларини топшириш тантанали маросими бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев фавқулодда ва мухтор элчилар – Греция Республикасидан Параскеви Цевелеки, Индонезия Республикасидан Сити Руҳайни Жухаятин, Латвия Республикасидан Гиртс Яунземс, Франция Республикасидан Валид Фук, Россия Федерациясидан Алексей Ерхов, Япониядан Кэндзи Хирата ва Тожикистон Республикасидан Насриддин Исматуллодан ишонч ёрлиқларини қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари Янги Ўзбекистонда ўз миссиясини бошлаётган дипломатик ваколатхоналар раҳбарларини самимий табриклади.
Ҳозирги беқарор даврда, бутун дунёда мураккаб геосиёсий ва иқтисодий муаммолар кескинлашиб бораётган бир пайтда дипломатларнинг иши тобора муҳим аҳамият касб этаётгани таъкидланди.
– Сизлар бир неча ойдан буён юртимизда бўлиб, бугунги кунда мамлакатимиз қандай жадал ўзгаришлар руҳи билан яшаётганига ва жаҳон дипломатия марказларидан бирига айланиб бораётганига шахсан гувоҳ бўляпсиз, – деди Президентимиз.
Хусусан, жорий йилда Тошкент халқаро инвестиция форуми ва Хорижий инвесторлар кенгаши йиғилиши, Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеяси, “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” биринчи саммити ва Халқаро иқлим форуми, ЮНEСКО Бош конференциясининг тарихий сессияси ҳамда Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг саммити муваффақиятли ўтказилди.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеясининг 13 та резолюцияси қабул қилинди.
Бу йил мамлакатимиз Глобал барқарор ривожланиш мақсадлари индексида 19 поғонага кўтарилди ва охирги 10 йил ичида энг юқори натижаларга эришган бешта давлат қаторига кирди. Кейинги саккиз йилда иқтисодиётимиз икки баравардан кўпроққа ошди. Камбағаллик даражаси 35 фоиздан 6,6 фоизгача пасайди.
Очиқлик сиёсати натижасида қарийб 100 та мамлакат учун визасиз режим жорий этилди. Экспорт географияси доимий равишда кенгайиб бормоқда. Бу йил ташқи савдо айланмаси тарихда биринчи марта 66 миллиард доллардан ошди. Жалб қилинган хорижий инвестициялар ҳажми 39 миллиард долларга етди.
Давлатимиз раҳбари, шунингдек, Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлишини фаол қўллаб-қувватлагани учун элчилар вакиллик қилаётган мамлакатлар ҳукуматларига алоҳида миннатдорлик билдирди.
Президентимиз Греция Республикаси элчисига мурожаат қилар экан, ушбу мамлакат Ўзбекистоннинг Европа Иттифоқидаги анъанавий ва истиқболли шерикларидан бири эканини таъкидлади.
Жорий йилда икки томонлама сиёсий маслаҳатлашувлар муваффақиятли ўтказилди. Апрель ойида Тошкентда Греция элчихонаси ўз фаолиятини бошлади.
Йил бошидан бери ўзаро савдо ҳажми 5 баравар ошди. Фармацевтика, енгил ва озиқ-овқат саноати, энергетика, ахборот технологиялари ва транспорт соҳаларида ҳамкорликни ривожлантириш муҳимлиги таъкидланди.
Яқин фурсатда Тошкентда ўтказилиши режалаштирилган Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва Ўзбекистон – Греция бизнес форумининг самарали бўлишини таъминлаш зарурлиги қайд этилди.
Индонезия Республикаси билан муносабатлар ҳақида гапирар экан, Президентимиз халқларимизни азалдан тарихий, диний ва маданий алоқалар боғлаб турганини таъкидлади.
Икки мамлакат ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми йил бошидан 60 фоизга ошгани таъкидланди. Кимё саноати, қишлоқ хўжалиги, телекоммуникация ва туризм соҳаларида қўшма корхоналар муваффақиятли фаолият юритмоқда. Декабрь ойида тўғридан-тўғри авиарейслар йўлга қўйилади.
Келгуси йили Тошкентда Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва бизнес форуми ҳамда Жакартада сиёсий маслаҳатлашувлар ўтказилиши салмоқли натижа беришига ишонч билдирилди.
Давлатимиз раҳбари Латвия Республикаси билан муносабатларни муҳокама қилиш чоғида сиёсий ва иқтисодий алоқалар изчил ривожланаётгани, ишбилармон доиралар ўртасидаги алоқалар фаоллашганини таъкидлади.
Сўнгги 5 йил ичида Ўзбекистоннинг Латвияга экспорти ва қўшма корхоналарнинг сони уч баравар ошди. Мамлакатимизда Латвия Инвестициялар ва тараққиёт агентлигининг ваколатхонаси фаолият юритмоқда.
Яқинда Ригада Ўзбекистон маданияти кунлари ва Ректорлар форуми муваффақиятли ўтказилди.
Миграция соҳасида келишув имзоланиши, авиақатновлар кўпайиши ва иқтисодий ҳамкорлик механизмларидан самарали фойдаланиш икки мамлакат халқлари янада яқинлашишига хизмат қилиши таъкидланди.
Президентимиз Франция Республикаси ҳақида сўз юритар экан, фаол сиёсий мулоқот туфайли мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар стратегик шериклик даражасига кўтарилганини таъкидлади. Ўтган ойда Стратегик режалаштириш гуруҳининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Жорий йилнинг март ойида Парижга амалга оширилган олий даражадаги тарихий ташриф давомида 10 миллиард долларлик қўшма лойиҳалар бўйича келишиб олинди. Йил бошидан ўзаро савдо ҳажми 1,2 миллиард доллардан ошди.
Франция тараққиёт агентлиги билан 2030 йилгача ҳамкорлик дастури тасдиқланди. Ўзбекистон – Франция қўшма университети очилди.
Бу йил Парижда бўлиб ўтган Ўзбекистон маданияти кунлари ва туризм салоҳияти кўргазмаси халқларимиз ўртасидаги муносабатларни янада мустаҳкамлашга хизмат қилди.
Келгуси йилда Ўзбекистон – Франция инвестиция кенгашининг биринчи йиғилиши ва Ҳудудлараро форумни ўтказиш зарурлиги таъкидланди.
Россия Федерацияси – Ўзбекистоннинг узоқ йиллик стратегик ҳамкори ва иттифоқчиси.
Ўтган йили ўзаро савдо ҳажми 12 миллиард долларга яқинлашди. Мамлакатимизда Россия сармояси иштирокида 3 мингдан ортиқ корхона фаолият юритмоқда. Йил бошидан буён 4 миллиард долларлик инвестициялар ўзлаштирилди. Россиянинг 15 та олий таълим муассасасининг филиаллари самарали фаолият юритмоқда.
Жорий йил Парламентлараро комиссия йиғилиши, “ИННОПРОМ” халқаро саноат кўргазмаси, Ҳудудлар раҳбарлари кенгаши, сиёсий маслаҳатлашувлар, Ректорлар форуми, Россия маданияти кунлари ва бошқа тадбирлар ўтказилди.
Иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг йиғилишини самарали ўтказиш, ҳудудлараро мулоқотни фаоллаштириш муҳимлиги таъкидланди.
Япония билан стратегик шерикликни кенгайтириш – ташқи сиёсатимизнинг устувор йўналишларидан бири.
Ўзбекистонда Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA), Япония ташқи савдо ташкилоти (JETRO) ва Нагоя университетининг ваколатхоналари самарали фаолият юритмоқда.
Телекоммуникация, энергетика, соғлиқни сақлаш, инфратузилмани ривожлантириш, таълим ва туризм соҳаларида 8 миллиард долларлик лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Стратегик мулоқотнинг биринчи йиғилиши август ойида, ўтган ой эса Самарқандда Ректорлар форуми бўлиб ўтди. Осакада “Expo-2025” кўргазмаси доирасида Ўзбекистон Миллий куни муваффақиятли ташкил этилди.
Кейинги ой Токиода бўлиб ўтадиган олий даражадаги музокаралар ва ишбилармон доираларнинг мулоқотлари икки томонлама ҳамкорликка янги суръат бағишлашига ишонч билдирилди.
Умумий сиёсий ирода туфайли сўнгги йилларда Ўзбекистон – Тожикистон муносабатлари стратегик шериклик ва иттифоқчилик даражасига кўтарилди.
Чегара масалалари тўлиқ тартибга солинди ва транспорт алоқалари тикланди. Парламентлар, ҳукуматлар, ҳудудлар ва ишбилармон доиралар ўртасидаги ҳамкорлик кучайди.
Ўзаро савдо 5 баробардан зиёдга ошиб, 1 миллиард долларга яқинлашди. “Ойбек-Фотехобод” эркин чегараолди савдо зонаси ва “Андархон” савдо-логистика марказининг ташкил этилиши товар айирбошлашни каррасига оширишга хизмат қилиши таъкидланди.
Саноат, транспорт, геология, энергетика, қишлоқ хўжалиги ва сув хўжалиги, туризм, таълим ва маданият соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун салоҳият борлиги қайд этилди.
Маросим якунида давлатимиз раҳбари янги тайинланган элчиларга шарафли фаолиятида улкан муваффақиятлар тилади, ҳамкорликни мустаҳкамлаш учун барча мавжуд имкониятлардан самарали фойдаланишга чақирди, ҳудудлар ва хусусий сектор вакиллари билан фаол ҳамкорлик қилишни тавсия қилди.
Ўз навбатида, хорижий дипломатлар самимий қабул ва самарали фаолияти учун яратилган шароитлар учун миннатдорлик билдириб, Ўзбекистон билан кўп қиррали ҳамкорликни фаол ривожлантириш учун профессионал тажрибаси ва билимларини тўлиқ сафарбар этишга тайёр эканликларини таъкидладилар.

27 ноября состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в нашу страну зарубежными послами.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты у чрезвычайных и полномочных послов Греческой Республики Параскеви Цевелеки, Республики Индонезия Сити Рухайни Жухаятин, Латвийской Республики Гиртса Яунземса, Французской Республики Валида Фука, Российской Федерации Алексея Ерхова, Японии Кэндзи Хираты и Республики Таджикистан Насриддина Исматулло.
Глава нашего государства искренне поздравил руководителей дипломатических представительств с началом их миссии в Новом Узбекистане.
Было отмечено, что в нынешний непростой период, когда в мире стремительно обостряются сложные геополитические и экономические проблемы, деятельность дипломатов приобретает все более актуальное значение.
– Вы уже несколько месяцев находитесь в нашей стране и своими глазами видите, как быстро развивается наше государство и превращается в один из центров мировой дипломатии, – заявил Президент.
В частности, в текущем году успешно проведены Ташкентский международный инвестиционный форум и заседание Совета иностранных инвесторов, 150-я юбилейная ассамблея Межпарламентского союза, первый саммит «Центральная Азия — ЕС» и международный Климатический форум, историческая сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО и саммит глав государств Центральной Азии.
За последние годы по инициативе Узбекистана принято 13 резолюций Генассамблеи ООН.
В этом году наша страна поднялась на 19 позиций в Индексе глобальных целей устойчивого развития и вошла в пятерку государств, показавших наивысший результат за последние 10 лет. За последние 8 лет экономика выросла более чем вдвое. Уровень бедности снизился с 35 до 6,6 процента.
В результате политики открытости введен безвизовый режим для почти 100 государств. Стабильно расширяется география экспорта. В нынешнем году внешнеторговый оборот впервые в истории превысил 66 миллиардов долларов. Объем привлеченных иностранных инвестиций достиг 39 миллиардов.
Глава государства также выразил особую благодарность правительствам представленных стран за активную поддержку вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию.
Обращаясь к послу Греческой Республики, Президент отметил, что Греция является одним из традиционных и перспективных партнеров нашей страны в Европейском Союзе.
В этом году успешно проведены двусторонние политические консультации. С апреля начало свою деятельность посольство Греции в Ташкенте.
С начала года объем взаимной торговли увеличился в 5 раз. Отмечена важность продвижения кооперации в сферах фармацевтики, легкой и пищевой промышленности, энергетики, информационных технологий и транспорта.
Была отмечена необходимость обеспечения эффективности намеченных на ближайшее время в Ташкенте заседания Межправительственной комиссии и узбекско-греческого бизнес-форума.
Говоря о взаимоотношениях с Республикой Индонезия, Президент отметил, что наши народы издревле связывают исторические, религиозные и культурные связи.
Подчеркнуто, что с начала года товарооборот между двумя странами увеличился на 60 процентов. Успешно работают совместные предприятия в химической промышленности, сельском хозяйстве, телекоммуникациях и туризме. В декабре будут налажены прямые авиарейсы.
Выражена уверенность, что проведение в следующем году в Ташкенте заседания Межправительственной комиссии и бизнес-форума, а также политических консультаций в Джакарте даст весомые результаты.
В ходе обсуждения отношений с Латвийской Республикой, глава нашего государства отметил поступательное развитие политических и экономических связей, активизацию контактов между деловыми кругами.
За последние 5 лет экспорт Узбекистана в Латвию и количество совместных предприятий увеличились втрое.
В нашей стране работает офис латвийского Агентства инвестиций и развития.
Недавно в городе Риге успешно проведены Дни культуры Узбекистана и Форум ректоров.
Подчеркнуто, что подписание соглашения в сфере миграции, увеличение количества авиарейсов и эффективное использование механизмов экономического сотрудничества будут способствовать дальнейшему сближению народов двух государств.
Говоря о Французской Республике, Президент подчеркнул, что благодаря активному политическому диалогу отношения между нашими странами были подняты на уровень стратегического партнерства. В прошлом месяце состоялось первое заседание Группы стратегического планирования.
В ходе исторического визита на высшем уровне в Париж в марте этого года согласованы совместные проекты на 10 миллиардов долларов. С начала года взаимная торговля превысила 1,2 миллиарда долларов.
Утверждена Программа сотрудничества с Французским агентством развития до 2030 года. Открыт совместный узбекско-французский университет.
Состоявшиеся в текущем году в Париже Дни культуры Узбекистана и выставка туристического потенциала способствовали дальнейшему сближению наших народов.
Отмечена необходимость проведения в следующем году первого заседания Совместного инвестиционного совета и Межрегионального форума.
Российская Федерация – это испытанный временем стратегический партнер и союзник Узбекистана.
В прошлом году объем взаимной торговли приблизился к 12 миллиардам долларов. В нашей стране функционирует более 3 тысяч предприятий с участием российского капитала. С начала года освоено 4 миллиарда долларов инвестиций. Эффективно действуют филиалы 15 российских вузов.
В текущем году проведены заседание Межпарламентской комиссии, Международная промышленная выставка «ИННОПРОМ», Совет глав регионов, политические консультации, Форум ректоров, Дни культуры России и другие мероприятия.
Подчеркнута важность плодотворного проведения заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, а также активизации межрегионального диалога.
Одним из приоритетов нашей внешней политики является расширение стратегического партнерства с Японией.
В Узбекистане эффективно работают представительства Японского агентства международного сотрудничества (JICA), Организации развития внешней торговли Японии (JETRO) и Нагойского университета.
Реализуются проекты в сферах телекоммуникаций, энергетики, здравоохранения, развития инфраструктуры, образования и туризма на сумму 8 миллиардов долларов.
В августе проведено первое заседание Стратегического диалога, в прошлом месяце в Самарканде – Форум ректоров.
В Осаке, в рамках выставки «ЭКСПО–2025», успешно организован Национальный день Узбекистана.
Выражена уверенность, что предстоящие в следующем месяце в Токио переговоры на высшем уровне и деловые контакты придадут новый импульс двустороннему сотрудничеству.
Благодаря общей политической воле в последние годы узбекско-таджикские отношения вышли на уровень стратегического партнерства и союзничества.
Полностью урегулированы пограничные вопросы, восстановлены транспортные связи. Активизировалось сотрудничество между парламентами, правительствами, регионами и деловыми кругами.
Объем взаимной торговли увеличился более чем в 5 раз и приблизился к 1 миллиарду долларов. Подчеркнуто, что создание свободной торгово-приграничной зоны «Ойбек – Фотехобод» и торгово-логистического центра «Андархан» будут служить кратному увеличению товарооборота.
Отмечен потенциал для реализации совместных проектов в сферах промышленности, транспорта, геологии, энергетики, сельского и водного хозяйства, туризма, образования и культуры.
В завершение церемонии глава нашего государства пожелал вновь назначенным послам больших успехов в их почетной миссии, призвал эффективно использовать все имеющиеся возможности для укрепления партнерства, рекомендовал активно взаимодействовать с регионами и представителями частного бизнеса.
В свою очередь, дипломаты выразили признательность за теплый прием и созданные условия для их плодотворной работы, подчеркнули готовность использовать весь профессиональный опыт и знания для активного продвижения многопланового сотрудничества с Узбекистаном.