Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган маҳсулотлар хорижда рақобатбардош бўлиши зарур
Давлатимиз раҳбари Ургут туманидаги “Ferre Group” корхонасининг маиший техника ишлаб чиқариш лойиҳаси фаолияти билан танишди.
“Ургут” эркин иқтисодий зонасидаги мазкур корхона кейинги йилларда юртимизда тадбиркорлик субъектларига яратилган қулай имконият ва ишончли инвестиция муҳити натижасида ташкил этилган замонавий ишлаб чиқариш мажмуаси саналади.
Дастлаб хориждан келтирилган бутловчи буюмлар асосида бир неча турдаги маиший техника воситаларини йиғиш билан фаолият бошлаган корхона бугунга келиб музлаткич, газ плита, кичик печ, чангюткич ва дудбурон, бошқа уй-рўзғор буюмлари, замонавий темир эшиклар ишлаб чиқариш бўйича Марказий Осиёда мустаҳкам ўринга эга йирик компанияга айланган.
Бу ерда “Dorsa”, “Kleo”, “Ferre” каби брендлар остида “Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган” ёрлиғи билан тайёрланаётган маҳсулотлар Марказий Осиё давлатлари ва Озарбайжонга экспорт қилинмоқда. Ички бозордаги рақобат муҳитида ҳам “Ferre” ўз ўрнини топган брендга айланган. Корхонанинг йиллик қуввати ҳозирда ўртача 440 миллиард сўмлик 250 минг дона маҳсулотни ташкил этиб, бу кўрсаткич йил сайин ошиб бормоқда.
Ишлаб чиқариш жараёнида "Embraco", "LG", "DOW", "Midea" каби дунёдаги етакчи компаниялар материаллари ва бутловчи қисмларидан фойдаланилади. Бугунги кунда корхона маҳсулотларининг маҳаллийлаштириш даражаси қарийб 85 фоизни ташкил этади.
Лойиҳанинг умумий қиймати ўттиз миллион АҚШ доллари бўлиб, хорижий инвестиция ва банкнинг имтиёзлари кредитлари жалб этилган. Мингга яқин иш ўрни яратилган. Ишлаб чиқариш ускуналари Германия, Туркия, Италия ва Хитойнинг энг сўнгги русумдаги технологиялари ҳисобланади.
Шавкат Мирзиёев бу ердаги ишлаб чиқариш жараёнини кузатди, корхона масъуллари ва мутахассислар билан суҳбатлашиб, халқаро стандартларга мос маҳсулотлар турини ошириш ва хориж бозоридаги ўрнини янада мустаҳкамлаш зарурлигини таъкидлади. Бу борада давлат томонидан яратиб берилган имконият ва имтиёзлардан унумли фойдаланиш зарурлиги қайд этилди.
Ўз брендига асос солиб, юртимиз довруғини дунёга таратаётган тадбиркорлар доимо қўллаб-қувватланиши айтилди. Улар қўшимча қиймат яратиб, минглаб одамларни доимий даромадга эга қилмоқда.
– Тадбиркорни қўллаб-қувватламасдан янги Ўзбекистонни барпо қила олмаймиз. Агар сизлар тинимсиз изланиб, бирлашсангиз, Самарқандда камбағал деган қатлам қолмайди. Ҳаракатда бўлиб, Ўзбекистон номини жаҳонга танитишдек имкониятга эгасиз, – деди ПрезиДавлатимиз раҳбари “Ургут” эркин иқтисодий зонасида бу каби ишлаб чиқариш корхоналарини кўпайтириш орқали қўшимча қиймат яратиш ва янги иш ўринлари очишнинг муҳимлигини таъкидлаб, масъулларга топшириқлар берди.
Шу ерда Президент инвестиция лойиҳалари, Самарқанд вилоятидаги етакчи саноат корхоналарида ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар кўргазмаси билан танишди.
Тақдимотда соғлиқни сақлаш, тоғ-кон саноати, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, технопарк, ипакчилик ва металлургия йўналишларидаги қатор лойиҳалар ҳақида маълумот берилди.
Самарқанд шаҳрида Туркиянинг нуфузли компаниялари билан ҳамкорликда давлат-хусусий шериклиги асосида кўп тармоқли шифохона ташкил этиш лойиҳаси амалга оширилади. Ушбу лойиҳа доирасида 1 минг нафар иш ўрни яратилади.
Булунғур туманида эса Хитой компанияси билан тиббий препаратлар ишлаб чиқариш йўлга қўйиш режалаштирилган. Бу лойиҳа доирасида ҳам 1 минг нафар одамнинг бандлиги таъминланади.
Шунингдек, Хитой компаниялари Ургут туманида ипак толаси ҳамда мато ишлаб чиқариш, Нуробод туманида технопарк махсус саноат зонасини ташкил этиш, Самарқанд шаҳрида пўлатни эритишда фойдаланиладиган кимёвий қотишмалар тайёрлаш, Пастдарғом туманида кўчма иншоотлар ясаш каби лойиҳалар тақдим этилди.
Лойиҳаларни ўз вақтида сифатли ва тезкор амалга ошириш бўйича масъулларга тегишли топшириқлар берилди.

Произведенная в Узбекистане продукция должна быть конкурентоспособной за рубежом
Глава государства ознакомился с работой проекта по производству бытовой техники компании “Ferre Group” в Ургутском районе.
Данное предприятие, расположенное в свободной экономической зоне “Ургут”, является современным производственным комплексом, созданным благодаря представленным в нашей стране в последние годы благоприятным условиям для предпринимателей и надёжному инвестиционному климату.
Начавшее свою деятельность со сборки нескольких видов бытовой техники из завозимых комплектующих предприятие в настоящее время стало одной из крупнейших компаний Центральной Азии, занимающей устойчивые позиции в производстве холодильников, газовых плит, мини-печей, пылесосов, вытяжек и иных хозяйственных изделий, а также современных металлических дверей.
Выпускаемая здесь продукция с маркировкой “Сделано в Узбекистане” экспортируется в государства Центральной Азии и Азербайджан под такими брендами, как “Dorsa”, “Kleo” и “Ferre”. Товарная марка “Ferre” заняла прочную нишу в условиях высокой конкуренции и на внутреннем рынке. Сейчас годовая мощность предприятия составляет в среднем 250 тысяч единиц продукции на сумму около 440 миллиардов сумов, и этот показатель продолжает расти с каждым годом.
В производственном процессе используются материалы и комплектующие таких ведущих мировых компаний, как “Embraco”, “LG”, “DOW”, “Midea”. На сегодняшний день уровень локализации продукции предприятия составляет почти 85 процентов.
Общая стоимость проекта составила тридцать миллионов долларов США, были привлечены иностранные инвестиции и льготные банковские кредиты. Создано около тысячи рабочих мест. Производственное оборудование включает новейшие технологии из Германии, Турции, Италии и Китая.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с производственным процессом, побеседовал с руководителями предприятия и специалистами, подчеркнув необходимость расширения ассортимента соответствующей международным стандартам продукции и дальнейшего укрепления её позиций на зарубежных рынках. Было отмечено, что важно эффективно использовать предоставленные государством возможности и льготы.
Отмечено, что предприниматели, создающие собственные бренды и продвигающие отечественные товары на мировой рынок, будут получать постоянную поддержку. Они создают добавленную стоимость и обеспечивают постоянный доход тысячам людей.
– Без поддержки предпринимателей невозможно построить Новый Узбекистан. Если вы будете неустанно развиваться, в Самарканде не останется людей, живущих в бедности. Проявляя активность, вы имеете возможность заявить об Узбекистане на мировой арене, – сказал Президент.
Глава нашего государства подчеркнул важность создания добавленной стоимости и открытия новых рабочих мест за счёт увеличения числа подобных производственных предприятий в свободной экономической зоне «Ургут» и дал соответствующие поручения ответственным лицам.
Здесь Президент ознакомился с инвестиционными проектами и выставкой продукции ведущих промышленных предприятий Самаркандской области.
На презентации была предоставлена информация о ряде проектов в сферах здравоохранения, горнодобывающей промышленности, производства строительных материалов, технопарков, шелководства и металлургии.
В Самарканде совместно с престижными турецкими компаниями на основе государственно-частного партнёрства реализуется проект по организации многопрофильного лечебного учреждения. В рамках этого проекта будет создано 1 тысяча рабочих мест.
В Булунгурском районе планируется запуск производства медицинских препаратов совместно с китайской компанией. В рамках этого проекта будет обеспечена занятость еще около 1 тысячи человек.
Кроме того, китайские компании представили проекты по производству шелковой нити и тканей в Ургутском районе, созданию специализированной промышленной зоны технопарка в Нурабадском районе, изготовлению химических сплавов для плавки стали в Самарканде, а также производству передвижных конструкций в Пастдаргомском районе.
Ответственным лицам даны соответствующие поручения по своевременному, качественному и оперативному выполнению проектов.