Маҳдуми Аъзам қадамжоси янада обод бўлади
Президентимиз Оқдарё тумани Даҳбед шаҳарчасида жойлашган Маҳдуми Аъзам мажмуасида амалга оширилаётган реконструкция ишлари билан танишди.
Давлатимиз раҳбари шу йилнинг март ойида Самарқанд вилоятига ташрифи чоғида Маҳдуми Аъзам қадамжосини обод қилишга оид лойиҳа билан танишган эди.
Асли ҳозирги Косонсой туманида туғилган сўфий олим нақшбандия таълимотининг раҳнамоларидан бири бўлган. Ёшлик чоғларида Фарғонадаги мадрасада савод чиқариб, Самарқандда Хожа Аҳрор Валийнинг шогирди мавлоно Муҳаммад Қозий қўлида пирлик даражасига етишади. Кейинчалик ўзи тариқат илмига доир 30 дан зиёд асар ёзган, кўплаб шогирдлар етиштирган.
Бу зотга илм йўлидаги хизматлари учун Маҳдуми Аъзам унвони берилади. Илм ва дин йўлидаги узоқ сафардан сўнг Самарқанд вилоятида абадий қўним топган.
Самарқанд ҳукмдори бўлган Ялангтўш Баҳодир Маҳдуми Аъзам қабри устида даxма қурдирган ҳамда бу ерда йирик масжид, илм толиблари учун мадраса ҳам барпо қилган. У вафот этганидан сўнг ўз васиятига кўра, шу ерда дафн этилган. Умуман, зиёратгоҳда 50 дан зиёд қабртош сақланган бўлиб, аксарияти кимнинг шарафига қўйилгани аниқланган. Бу ерда кўплаб алломалар қаторида икки нафар Афғонистон ҳукмдори (Шоҳ Ҳидоят ибн Шоҳ Қосим (1668 йил), Шоҳ Саодат ибн Шоҳ Ҳидоят) ҳам дафн этилган.
Аллома мангу қўним топган зиёратгоҳда лойиҳа доирасида кенг кўламли реконструкция ишлари амалга оширилмоқда.
Маҳдуми Аъзам зиёратгоҳининг умумий майдони қарийб 5 гектарни ташкил этади. Бу масканга келувчи зиёратчилар ҳам кўп. Уларга шароитларни яхшилаш мақсадида Маҳдуми Аъзам мақбараси ёнида уч қаватли замонавий автотураргоҳ, кириш дарвозаси, кушхона ва маъмурий бинолар, таҳоратхона, минг кишилик масжид ва қўшимча айвонлар қурилмоқда.
Таъмирлаш ишларидан сўнг бир вақтнинг ўзида 35 минг зиёратчини қабул қилиш имконияти яратилади. Авваллари 5 минг зиёратчи қабул қилинган.
Шунингдек, ҳудудда зиёратчиларга қўшимча қулайлик яратиш мақсадида ободонлаштириш ишлари олиб борилиб, 40 дан ортиқ савдо ва сервис объектлари ташкил этилади.
Алломанинг руҳлари ёдга олиниб, Қуръон тиловати қилинди. Президент зиёратгоҳда дарахт экди.
Зиёратгоҳни янада ободонлаштириш, боғда асрларга татигулик дарахтлар барпо этиб, ташриф буюрувчилар учун қулайликлар яратиш юзасидан топшириқлар берилди.

Мавзолей Махдума Азама станет ещё более благоустроенным
Президент ознакомился с ходом работ по реконструкции комплекса Махдума Азама, расположенного в городском посёлке Дахбед Акдарьинского района.
Проект благоустройства святыни Махдума Азама был презентован главе нашего государства в ходе визита в Самаркандскую область в марте текущего года.
Родом из современного Касансайского района, этот выдающийся суфийский учёный был одним из ведущих наставников тариката Накшбандия. Обучившись в молодые годы в медресе в Фергане, в Самарканде он достиг уровня духовного наставника под руководством Мауланы Мухаммада Кози – ученика Ходжи Ахрара Вали. Впоследствии он написал более 30 трудов, посвящённых науке тариката, и воспитал множество учеников.
Этому учёному за заслуги перед наукой был присвоен титул Махдуми Азам. После долгих лет служения просвещению и духовности, он нашёл вечное пристанище в Самаркандской области.
Правивший Самаркандом Ялангтуш Бахадир возвёл над могилой Махдума Азама надгробную усыпальницу, а также построил здесь большую мечеть и медресе для студентов. После кончины он был похоронен здесь согласно своей последней воле. Всего в святыне хранится более 50 надгробий, большинство из которых идентифицированы и принадлежат конкретным личностям. Здесь, наряду с многочисленными учёными, были похоронены также два правителя Афганистана: Шах Хидоят ибн Шах Касим (1668 год) и Шах Саодат ибн Шах Хидоят.
В мавзолее, где великий учёный нашёл вечный покой, в рамках проекта проводятся масштабные работы по реконструкции.
Общая площадь мавзолея Махдума Азама составляет почти 5 гектаров. Это место посещают многочисленные паломники. С целью улучшения условий для них рядом с мавзолеем строятся трёхэтажная современная автопарковка, въездные ворота, столовая и административные здания, тахоратхона, мечеть, рассчитанная на тысячу человек, а также дополнительные айваны.
После завершения работ по реконструкции, будет создана возможность одновременно принимать 35 тысяч паломников. Ранее условия позволяли принимать всего 5 тысяч посетителей.
Кроме того, с целью создания дополнительных удобств для паломников на территории проводятся работы по благоустройству, а также будет организовано более 40 объектов торговли и услуг.
В честь великого учёного была прочитана молитва, звучали аяты Корана. Президент также посадил дерево на территории комплекса.
Были даны поручения по дальнейшему благоустройству святыни, посадке многовековых деревьев в парке и созданию удобств для посетителей.