Маҳдуми Аъзам қадамжоси янада обод бўлади
Президентимиз Оқдарё тумани Даҳбед шаҳарчасида жойлашган Маҳдуми Аъзам мажмуасида амалга оширилаётган реконструкция ишлари билан танишди.
Давлатимиз раҳбари шу йилнинг март ойида Самарқанд вилоятига ташрифи чоғида Маҳдуми Аъзам қадамжосини обод қилишга оид лойиҳа билан танишган эди.
Асли ҳозирги Косонсой туманида туғилган сўфий олим нақшбандия таълимотининг раҳнамоларидан бири бўлган. Ёшлик чоғларида Фарғонадаги мадрасада савод чиқариб, Самарқандда Хожа Аҳрор Валийнинг шогирди мавлоно Муҳаммад Қозий қўлида пирлик даражасига етишади. Кейинчалик ўзи тариқат илмига доир 30 дан зиёд асар ёзган, кўплаб шогирдлар етиштирган.
Бу зотга илм йўлидаги хизматлари учун Маҳдуми Аъзам унвони берилади. Илм ва дин йўлидаги узоқ сафардан сўнг Самарқанд вилоятида абадий қўним топган.
Самарқанд ҳукмдори бўлган Ялангтўш Баҳодир Маҳдуми Аъзам қабри устида даxма қурдирган ҳамда бу ерда йирик масжид, илм толиблари учун мадраса ҳам барпо қилган. У вафот этганидан сўнг ўз васиятига кўра, шу ерда дафн этилган. Умуман, зиёратгоҳда 50 дан зиёд қабртош сақланган бўлиб, аксарияти кимнинг шарафига қўйилгани аниқланган. Бу ерда кўплаб алломалар қаторида икки нафар Афғонистон ҳукмдори (Шоҳ Ҳидоят ибн Шоҳ Қосим (1668 йил), Шоҳ Саодат ибн Шоҳ Ҳидоят) ҳам дафн этилган.
Аллома мангу қўним топган зиёратгоҳда лойиҳа доирасида кенг кўламли реконструкция ишлари амалга оширилмоқда.
Маҳдуми Аъзам зиёратгоҳининг умумий майдони қарийб 5 гектарни ташкил этади. Бу масканга келувчи зиёратчилар ҳам кўп. Уларга шароитларни яхшилаш мақсадида Маҳдуми Аъзам мақбараси ёнида уч қаватли замонавий автотураргоҳ, кириш дарвозаси, кушхона ва маъмурий бинолар, таҳоратхона, минг кишилик масжид ва қўшимча айвонлар қурилмоқда.
Таъмирлаш ишларидан сўнг бир вақтнинг ўзида 35 минг зиёратчини қабул қилиш имконияти яратилади. Авваллари 5 минг зиёратчи қабул қилинган.
Шунингдек, ҳудудда зиёратчиларга қўшимча қулайлик яратиш мақсадида ободонлаштириш ишлари олиб борилиб, 40 дан ортиқ савдо ва сервис объектлари ташкил этилади.
Алломанинг руҳлари ёдга олиниб, Қуръон тиловати қилинди. Президент зиёратгоҳда дарахт экди.
Зиёратгоҳни янада ободонлаштириш, боғда асрларга татигулик дарахтлар барпо этиб, ташриф буюрувчилар учун қулайликлар яратиш юзасидан топшириқлар берилди.

Makhdumi Azam Mausoleum to be further improved
The President reviewed the reconstruction work being carried out at the Makhdumi Azam complex, located in the town of Dahbed in Akdarya district.
During his visit to the Samarkand region in March of this year, the Head of State had reviewed the project for the improvement of the Makhdumi Azam shrine.
Originally from present-day Kasansay district, this distinguished Sufi scholar was one of the leading mentors of the Naqshbandi tariqa. After studying at a madrasah in Fergana in his younger years, he attained the level of spiritual mentor in Samarkand under the guidance of Maulana Muhammad Kozi, a follower of Khoja Akhrar Vali. Subsequently, he wrote more than 30 works devoted to the science of tariqa and educated many students.
For his contributions to the science, he was granted the title Makhdumi Azam. After a long journey in the pursuit of enlightenment and spirituality, he found his eternal resting place in Samarkand region.
Yalangtush Bakhadir, the ruler of Samarkand, built a mausoleum over the grave of Makhdumi Azam and also established a large mosque and a madrasah for students here. After his death, in accordance with his will, he was buried at this site. In total, more than 50 tombstones have been preserved at the shrine, most of which have been identified and belong to concrete people. Along with many scholars, two Afghan rulers: Shah Hidayat ibn Shah Qasim (1668) and Shah Saodat ibn Shah Hidayat were also buried here.
Large-scale reconstruction is underway at the mausoleum where the scholar found his eternal rest, as part of the project.
The total area of the Makhdumi Azam mausoleum is about 5 hectares. This site is visited by many pilgrims. In order to improve conditions for them, a three-story modern parking area, entrance gates, a dining hall, administrative buildings, takhoratkhona, a mosque designed to accommodate a thousand people, and additional ayvans are being built next to the mausoleum.
After the completing the renovation works, the complex will be able to accommodate 35 thousand pilgrims at once. Previously, it could host 5 thousand visitors.
Furthermore, landscaping work is being carried out in the area to create further amenities for pilgrims, and more than 40 trade and service facilities will be established.
The spirit of the venerable figure was commemorated with a recitation of the Quran. The President planted a tree at the pilgrimage site.
Instructions were given to further improve the shrine, plant centuries-old trees in the park, and create amenities for visitors.